Report a problem with your results.

FSA Cup Beban Park, Nanaimo: September 13th, 2009

Statistics

Racers

102

Finishers

93 (91%)

Beginner Women – 5 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Rita Wania

33

Dirty Girlz

Victoria

31:59

2

Glenda Harling

48

Nanaimo

Duncan

34:20

2:21

3

Rea Hewitson

43

Nanaimo

35:19

3:20

4

Victoria Elliot

26

Nanaimo

35:49

3:50

5

Allison Cheng

24

Nanaimo

36:14

4:15

Beginner Men – 5 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Michael Brinton

16

Powell River

26:31

2

Aaron Grant

35

Penticton CC

Penticton

29:09

2:38

3

Wayne Dawes

48

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

33:54

7:23

4

Iain Hay

41

Schwalbe

Nanoose Bay

37:16

10:45

5

Brodie Hay

11

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanoose Bay

29:30

-1

Intermediate Men – 30 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Steve Doreen

26

Victoria

42:39

2

Dylan Tremblay

28

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Errington

42:54

0:15

3

Kevin Knock

34

Everti

Cowichan Bay

44:26

1:47

4

Roland Rabien

32

Triple Shot

Victoria

44:29

1:50

5

John Berrow

38

Velocity

Langley

44:33

1:54

6

Michael Brinton

16

Powell River

44:43

2:04

7

Guy Gensey

39

Victoria

44:44

2:05

8

Chris Dickinson

36

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

44:46

2:07

9

Robin Dutton

33

Frontrunners

Victoria

45:06

2:27

10

Dave Shishkoff

33

OrganicAthlete Victoria

Victoria

46:04

3:25

11

Gavin Eaton

31

Triple Shot Cycling

Victoria

46:54

4:15

12

Andrew Dye

31

Fig Rolls Racing

Vancouver

46:54

4:15

13

Wade Smith

37

Cowichan Bay

47:04

4:25

14

Erik Madsen

34

Victoria

48:12

5:33

15

Ian Ross

37

Organic Athlete

Victoria

48:37

5:58

16

Eric Matheson

35

Nanaimo

48:46

6:07

17

Derek Steel

66

Arrowsmith MTB Club

Nanaimo

48:57

6:18

18

Derek Brain

19

Experience Cycling Club

Cobble Hill

49:10

6:31

19

Ian MacLeod

38

Frontrunners Nanaimo

Nanaimo

49:11

6:32

20

Chris George

34

PT Performance

Victoria

49:11

6:32

21

Paul Kane

51

Victoria

49:29

6:50

22

Morgan Harker

36

Victoria

49:56

7:17

23

Jak New

36

Jak New

Port Moody

50:27

7:48

24

Marc Power

37

UROC

Comox

50:33

7:54

25

Dan Curtis

29

Nanaimo

50:56

8:17

26

Jeff Galimore

49

Nanaimo

50:41

8:02

27

Ken Jones

44

Frontrunners

Lantzville

53:18

10:39

28

Cliff De Schepper

46

Victoria

44:07

-1

DNF

Louis Watson

31

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Nanaimo

DNF

Taylor Smith

17

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Nanaimo

Masters Men – 29 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Bob Welbourn

37

Glotman Simpson

North Van.

50:06

2

Justin Mark

35

Steed-Helly Hansen

Nanaimo

50:29

0:23

3

Graham Cocksedge

35

Powell River

51:10

1:04

4

David Holden

42

Trek-Pro City Racing

Victoria

51:11

1:05

5

Brian Griffin

45

Team Alliance

Pitt Meadows

51:50

1:44

6

Patrick Beckstead

39

Mighty CX

Vancouver

52:06

2:00

7

Bill McMillan

49

Nanaimo

52:08

2:02

8

Michael Harvey

35

UROC-Simons Cycles

Comox

52:14

2:08

9

Mike Pollock

35

Everti

Cobble Hill

52:20

2:14

10

Paul Brend

42

IRC-Cameron Law

Victoria

52:46

2:40

11

Brent Stubbs

35

Schwalbe

Victoria

52:59

2:53

12

Lee Blais

37

Ozzie Cycles

Port Alberni

53:04

2:58

13

Peter Wellsman

51

Pro City Cycles

Victoria

53:15

3:09

14

Barry Rempel

49

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

53:40

3:34

15

Guy Ridler

38

Courtenay

53:41

3:35

16

Jamie Emery

47

Pro City Cycles

Victoria

53:57

3:51

17

Aaron Bremner

38

Schwalbe

Victoria

54:20

4:14

18

Dave Nowak

36

Trail Bikes-CVCC

Comox

55:11

5:05

19

Dave Morris

42

Arrowsmith Island Racing

Nanaimo

55:55

5:49

20

Jay Loder

49

Mighty Cycling

North Van.

56:14

6:08

21

Sean Clark

40

Argon 18-Craft

Maple Ridge

56:41

6:35

22

Mike Sevcov

57

Everti

Duncan

56:48

6:42

23

Tim Watson

50

Nanaimo

59:29

9:23

24

Michael Achuff

37

Victoria

59:42

9:36

25

Doug Kranenberg

40

Vancouver

50:59

-1

26

Dave Lantaigne

40

Parksville

55:55

-1

DNF

Russell Stead

40

Mighty Cycling

Vancouver

DNF

Emmanuel Lint

35

Nanaimo

DNF

Stefan Jakobsen

35

Frontrunners

Nanaimo

Women – 11 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Kristenn Magnusson

32

Arrowsmith Cycling Club

Parksville

54:10

2

Tanya Larkin

31

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

55:04

0:54

3

Kelly Jones

39

Sugoi

North Van.

56:07

1:57

4

Bobbie Taylor

37

Arrowsmith

Nanaimo

56:12

2:02

5

Heather King

Active Life Multisport

North Van.

58:46

4:36

6

Cathy Graham

32

Nanaimo

59:56

5:46

7

Jen Erlendson

31

OrganicAthlete

Victoria

50:28

-1

8

Michelle Lantaigne

38

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Nanaimo

56:35

-1

9

Sarah Hall

24

Experience Cycle

Duncan

59:11

-1

10

Katie Duncan Rabien

32

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

51:30

-2

DNF

Sue Handel

35

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

Expert – 23 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Craig Richey

25

Blue Competion Cycles

Victoria

54:00

2

Drew Mackenzie

30

IRC-Cameron Law

Victoria

54:57

0:57

3

Dan McDonald

35

Total Restoration

Penticton

55:02

1:02

4

Thomas Skinner

28

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

55:05

1:05

5

John Fokkema

39

Trek Pro City Cycles

Victoria

55:53

1:53

6

Tyler Trace

24

Trek Red Truck Racing

Victoria

56:52

2:52

7

Jeff Riemer

30

Arrowsmith Cycling Club

Parksville

57:04

3:04

8

Troy Woodburn

34

Pro City Cycling

Victoria

57:33

3:33

9

Nick Berry

30

Mighty CX

Vancouver

57:38

3:38

10

Steve Bachop

44

IRC-Cameron Law

Victoria

58:21

4:21

11

Jeff Beeston

31

Trail Bikes

Courtenay

58:40

4:40

12

Normon Thibault

41

Frontrunners-Nanaimo

Nanaimo

59:00

5:00

13

Jason Eagles

37

Six Up Cycling

Victoria

59:23

5:23

14

Fred Hodgson

31

Island Cycle

Parksville

59:40

5:40

15

Kevin Noiles

29

La Bicicletta Pro

Vancouver

59:56

5:56

16

Basse Clement

36

H&R Block

Vancouver

1:00:02

6:02

17

Brad Collins

39

Sugoi

North Vancouver

1:00:56

6:56

18

David Huntley

28

Experience Cycling Club

Duncan

1:01:33

7:33

19

Trevor Jones

32

Experience Cycling Club

Duncan

1:01:59

7:59

20

Brent Hambleton

39

Sugoi

Vancouver

1:02:46

8:46

DNF

Dan Scott

18

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

DNF

Jean-Sebastion Lareau

33

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

DNF

Sean Howie

35

The Bike Gallery

Vancouver