Report a problem with your results.

Condo Cross, Victoria: October 10th, 2011

Statistics

Racers

190

Finishers

183 (96%)

Beginner Women – 11 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Victoria Boyd

34

Nanaimo

28:53

2

Cheryl Morch

40

MiVA

Lantzville

29:55

1:02

3

Christin Schlossberge

32

Victoria

30:06

1:13

4

Nancy Fedoruk

29

WA

Vancouver

31:07

2:14

5

Danielle Coleman

31

Condo Group

Victoria

32:31

3:38

6

Karyn Anderson

30

Malahat

33:09

4:16

7

Una Farrar

13

Tripleshot

Victoria

33:53

5:00

8

Joanna Fox

52

Tripleshot

Victoria

33:54

5:01

9

Monica Birch

32

35:16

6:23

10

Joanna Duncan

46

Comox

30:14

-1

11

Kelsi Duncan

13

Comox

30:22

-1

Beginner Men – 17 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Quentin Pollock

56

South Delta

Victoria

26:12

2

Rob Parkin

24

Trek

Victoria

26:21

0:09

3

David Brown

15

Tripleshot

Victoria

28:16

2:04

4

Richard Cook

41

Pro City Racing

Victoria

28:52

2:40

5

Rick Lidstone

53

Victoria

30:09

3:57

6

Shane Hoag

37

Victoria

30:18

4:06

7

James Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

30:39

4:27

8

Mark Grant

12

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

30:46

4:34

9

Kim Cameron

62

WhW

Fort William

30:50

4:38

10

Kelly Sharman

47

Human Powered Racing

Victoria

31:04

4:52

11

Steve Olson

15

Nanaimo

31:29

5:17

12

Jason Orlik

31

Powell River

31:44

5:32

13

Chris Macleod

Victoria

32:13

6:01

14

John Wilcox

13

VAC

Victoria

32:20

6:08

15

Simon Pearson

34

Tripleshot

Victoria

32:40

6:28

16

Brodie Hay

13

Mid Island Velo Association

Nanoose

37:01

10:49

DNF

Ryan Wakelin

12

Victoria

Intermediate Men – 47 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Adam de Vos

18

Oak Bay Bikes

Victoria

39:24

2

Nigel Ellsay

17

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

40:10

0:46

3

Chris Sundby

19

Oak Bay Bikes Westshore-Kellys Kids Tri

Victoria

40:25

1:01

4

Halldor Gunnarsson

32

Capital City Cycles

Victoria

40:49

1:25

5

Simon Norris

36

Avia West

Victoria

41:09

1:45

6

Brent Larkin

32

StuckyLife

Victoria

41:11

1:47

7

Chris George

36

PT Performance training

Victoria

41:14

1:50

8

Andy Pitre

33

Me Team

Victoria

41:16

1:52

9

Tony Zarsadias

37

Condo Group

Victoria

41:20

1:56

10

Liam Farrar

16

Tripleshot

Victoria

41:24

2:00

11

Josh Erickson

36

Tripleshot

Victoria

41:29

2:05

12

Parker Bloom

21

StuckyLife

Victoria

41:36

2:12

13

Lee Blais SS

39

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

42:30

3:06

14

Logan Simonson

15

Aviawest VAC

Victoria

42:41

3:17

15

Rob Warren

32

Escape Velocity

Vancouver

42:45

3:21

16

Evan Carey

17

Tripleshot

Victoria

42:59

3:35

17

Jordan Kinghorn

16

Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

43:02

3:38

18

Glenn Wakeling SS

47

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

43:04

3:40

19

Bryn Shapperd

36

Victoria

43:16

3:52

20

Jason Binab

36

Pro City Racing

Victoria

43:21

3:57

21

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

43:24

4:00

22

Colin Anderson

31

Shawnigan Lake

43:28

4:04

23

Geoff Robson

28

StuckyLife

Victoria

43:35

4:11

24

Jeff Coleman

31

Condo Group

Victoria

43:38

4:14

25

Jeremy Hart

39

Oak Bay Bikes

Victoria

43:44

4:20

26

Clayton Webb SS

24

StuckyLife

Victoria

43:50

4:26

27

Thomas Playfair

27

Vancouver

44:16

4:52

28

Tobin Henderson

32

Burnaby

44:24

5:00

29

Erik Madsen

36

Pro City Racing

Victoria

44:26

5:02

30

Andrew Grant

16

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

44:43

5:19

31

Jonathon Bouchard

30

Victoria

44:49

5:25

32

Bryan Rehill

37

Mid Island Velo Association

Lantzville

44:56

5:32

33

Chris Dickinson

37

Oak Bay Bikes

Victoria

45:12

5:48

34

Michael Arensen

40

Tripleshot

Victoria

45:21

5:57

35

Alex Hui

30

Pro City Racing

Victoria

45:32

6:08

36

John Higgin

35

Mid Island Velo Association

Lantzville

46:23

6:59

37

Matthew MacKinnon

30

Sidney

46:34

7:10

38

Morgan Harker

39

Victoria

46:41

7:17

39

Pelle Gustavs

19

Sooke Club

Sooke

47:37

8:13

40

Arran Spencer

31

Pro City Racing

Victoria

48:21

8:57

41

Mark Milburn

24

Pro City Racing

Victoria

39:36

-1

42

Cliff De Schepper

48

Victoria

39:41

-1

43

Nicholas Cowan

30

GVVA

Victoria

39:51

-1

44

Quentin Liedtke

34

Tripleshot

Victoria

40:57

-1

45

Antonio Burtini

16

Oak Bay Bikes

Victoria

42:22

-1

DNF

Paul Autun

26

Nanaimo

DNF

Brandon Thompson

30

StuckyLife

Victoria

Intermediate Women – 14 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Kristin Campbell

37

Group Health

Vancouver

38:10

2

Brenna Pauly

16

Tripleshot

Victoria

38:44

0:34

3

Christyna Jones

28

Pro City Racing

Victoria

38:54

0:44

4

Rose Houle

53

Mid Island Velo Association

Nanaimo

39:10

1:00

5

Glenda Harling

50

Everti Bikes

Duncan

39:11

1:01

6

Jenny Nanninga

26

Oak Bay Bikes

Victoria

39:35

1:25

7

Gillian Ellsay

14

Eatmore-Trail Bikes

Courtenay

39:49

1:39

8

Alexandra Grant

16

Tripleshot

Victoria

40:41

2:31

9

Seana Wright

40

Alberni Valley Riders

Port Alberni

41:28

3:18

10

Charlene Hay

39

Mid Island Velo Association

Parksville

41:30

3:20

11

Danielle Stevens

31

Pro City Racing

Victoria

44:53

6:43

12

Katie Duncan Rabien

34

Oak Bay Bikes

Victoria

46:51

8:41

13

Holly Simonson

13

Aviawest VAC

Victoria

47:01

8:51

DNF

Clara MacKenzie

15

Aviawest VAC

Victoria

Masters Men – 57 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Wellsman 50+

53

Pro City Racing

Victoria

47:18

2

Robert Russell

45

Mid Island Velo Association

Parksville

47:19

0:01

3

David Damery

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

47:20

0:02

4

David Holden

44

Pro City Racing

Victoria

47:24

0:06

5

Shawn Pettersen

43

Steed Cycles

Vancouver

47:40

0:22

6

Sean Cruickshank

43

Aviawest

Victoria

47:50

0:32

7

Aaron Dusseault

44

Russ Hays

Victoria

47:58

0:40

8

Brian Griffin

47

Team Alliance

Pitt Meadows

49:00

1:42

9

Jamie Emery 50+

50

Pro City Racing

North Saanich

49:06

1:48

10

Bill McMillan 50+

51

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

49:07

1:49

11

Mike Murphy

40

Steed Cycles/Frontrunners

Maple Ridge

49:13

1:55

12

David MacLeod

46

IRC

Victoria

49:20

2:02

13

Tony Webster

41

Victoria

49:21

2:03

14

Andy Achuff

42

Oak Bay Bikes

Victoria

49:26

2:08

15

Lister Farrar 50+

53

Tripleshot

Victoria

50:00

2:42

16

Steve MacKenzie

45

Victoria

50:14

2:56

17

Doug Doyle 50+

52

IRC

Victoria

50:22

3:04

18

Ron Hewitson

47

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

50:29

3:11

19

Ken Olson

45

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

50:34

3:16

20

Jay Loder 50+

51

Mighty Riders

North Vancouver

50:42

3:24

21

Gary Croome

41

Frontrunners

Nanaimo

50:52

3:34

22

Guy Gensey

41

Russ Hays

Victoria

51:09

3:51

23

Robin Willard 60+

65

Victoria

51:59

4:41

24

Tony Wakelin 50+

50

IRC

Victoria

52:00

4:42

25

Martin Machacek

40

Organic Athlete

Victoria

52:01

4:43

26

James Tarrant

49

Oak Bay Bikes

Victoria

52:02

4:44

27

John Rogers

39

Pro City Racing

North Saanich

52:10

4:52

28

Menno Jongsma

42

Nanaimo

52:11

4:53

29

Dan Proulx

41

Victoria

52:12

4:54

30

Kim Webb

40

Naked

Victoria

52:22

5:04

31

Derek Steel 60+

68

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

52:27

5:09

32

Steve Crowley 50+

51

Team Steve

Lantzville

52:36

5:18

33

Ty Bellavie

49

O2

Victoria

52:44

5:26

34

Mike Sevcov 50+

58

Everti Bikes

Duncan

52:50

5:32

35

Kelly Landolt

49

IRC

Victoria

52:57

5:39

36

Brad Head

48

Tripleshot

Victoria

53:07

5:49

37

Wade Luksay

40

UROC

Comox

53:11

5:53

38

Kirby Villeneuve

46

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

53:18

6:00

39

James Pauly 50+

55

Tripleshot

Victoria

53:36

6:18

40

Cordis Schlossberger

39

Victoria

53:53

6:35

41

Mark Ritchie

43

PT Performance training

Victoria

54:06

6:48

42

Shayne Alexander

40

Riders Cycles

Victoria

54:47

7:29

43

Chris Wilberg 50+

50

Red Truck Racing

North Vancouver

55:04

7:46

44

Paul Kane 50+

53

Victoria

55:16

7:58

45

Dan Leonard

43

StuckyLife

Victoria

55:20

8:02

46

Malcolm Faulkner 50+

55

O2

Victoria

55:21

8:03

47

John Forstrom 50+

50

North Vancouver

55:56

8:38

48

Patrick Rife

44

Comox

56:10

8:52

49

Dan Clements 50+

54

RCCC

Campbell River

47:34

-1

50

Eric Simonson

45

Tripleshot

Victoria

47:36

-1

51

Ron Edwards

47

North Vancouver

47:45

-1

52

Iain Hay

43

Mid Island Velo Association

Nanoose

48:20

-1

53

Simon Ciceri

44

O2

Victoria

48:40

-1

54

Russell Berg

43

Nanaimo

49:05

-1

55

Silvio Tognela 50+

52

TriStars Training

Victoria

49:18

-1

56

Bill Lane 60+

65

Sidney

49:36

-1

57

Steve Grant 50+

53

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

50:46

-1

Open Women – 11 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Dawn Anderson

33

Oak Bay Bikes

Victoria

48:33

2

Sarah Stewart

32

Victoria

49:15

0:42

3

Kelly Jones

41

Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

49:28

0:55

4

Tanya Larkin

33

Oak Bay Bikes

Victoria

50:21

1:48

5

Joele Guynup

26

Condo Group

Victoria

50:58

2:25

6

Karen Fedoruk

29

Condo Group

Victoria

52:18

3:45

7

Jennie Aitken

23

Organic Athlete

Victoria

54:26

5:53

8

Jen Erlendson

33

Tripleshot Spinnakers

Victoria

54:27

5:54

9

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes

Courtenay

54:53

6:20

10

Kate Scallion

26

Vancouver

57:52

9:19

DNF

Ann Yew

36

Trek Red Truck

North Vancouver

Expert – 33 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

26

Trek Red Truck

Victoria

51:12

2

Rob Britton

26

Bissel Pro Cycling

Victoria

51:28

0:16

3

Drew Mackenzie

33

Condo Group

Victoria

52:16

1:04

4

Steve Bachop

46

IRC

Victoria

53:17

2:05

5

Normon Thibault

43

Frontrunners

Nanaimo

53:26

2:14

6

Kelly Guest

34

Straight Up Cycles

Victoria

53:27

2:15

7

James Cameron

32

Pro City Racing

Victoria

53:28

2:16

8

James Brikenbuel

37

Steed Cycles

Vancouver

54:35

3:23

9

Thomas Skinner

30

Oak Bay Bikes

Victoria

54:46

3:34

10

Jon Benskin

30

Condo Group

Victoria

55:02

3:50

11

John Fokkema

41

Rocky Mountain Bikes

Victoria

55:18

4:06

12

Geoffrey Homer

27

Oak Bay Bikes

Victoria

55:28

4:16

13

David Huntley

30

Everti Bikes

Duncan

55:33

4:21

14

Brad Collins

41

Cannondale/Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

55:49

4:37

15

Scott Mitchell

30

Pro City Racing

Victoria

56:08

4:56

16

Jordan Duncan

16

Comox Valley Cycling Club

Comox

56:18

5:06

17

Dan Skinner

18

Trek Red Truck

Victoria

56:25

5:13

18

Colin Hynes

22

Riders Cycles

Victoria

56:34

5:22

19

Roland Rabien

34

Tripleshot

Victoria

56:35

5:23

20

Russell Anderson

33

Oak Bay Bikes-Condo Group

Victoria

56:40

5:28

21

Dan Scott

21

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

57:02

5:50

22

Mitchell Thacker

30

Pro City Racing

Victoria

58:02

6:50

23

Regan Pringle

37

Pro City Racing

Victoria

58:06

6:54

24

Paul McCloskey

35

Mighty Riders

Vancouver

58:08

6:56

25

Gavin Eaton

33

Tripleshot

Victoria

58:22

7:10

26

Jeff Beeston

33

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

59:04

7:52

27

Jon Watkin

39

Russ Hays

Victoria

59:26

8:14

28

Trevor Jones

34

Everti Bikes

Duncan

59:43

8:31

29

Derek Brain

21

Oak Bay Bikes

Cobble Hill

53:13

-1

30

Dave Shishkoff

35

Organic Athlete

Victoria

53:49

-1

31

Kevin Knock

36

Everti Bikes

Cowichan Bay

55:25

-1

DNF

Matthew O’Hagan

28

Garneau Evolution

Victoria

DNF

Dan Larche

39

Pro City Racing

Victoria