Report a problem with your results.

Island Champsionships, Shawnigan Lake: November 22nd, 2009

Statistics

Racers

99

Finishers

93 (94%)

Beginner Women – 7 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mary Wakefield

47

Victoria

42:49

2

Charlene Stewart

37

Nanaimo

43:00

0:11

3

Caroline Tansley

30

Victoria

46:53

4:04

4

Danielle Stevens

29

Victoria

50:49

8:00

5

Joanna Duncan

44

Comox

34:54

-1

6

Una Farrar

11

Central Middle School

Victoria

40:10

-1

DNF

Glenda Harling

48

Nanaimo Bicycle Club

Duncan

Beginner Men – 14 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Liam Farrar

14

Oak Bay High School

Victoria

34:23

2

Phillippe Janicki

16

Victoria

36:16

1:53

3

Thomas Doyle

14

Victoria

36:54

2:31

4

Quentin Liedtke

32

LTC Slackers

Victoria

40:28

6:05

5

Ian Lindseth

38

Victoria

41:30

7:07

6

Dan Leonard

41

Victoria

41:44

7:21

7

Simon Pearson

32

LTC Slackers

Victoria

41:59

7:36

8

Brian Oraas

32

Victoria

34:47

-1

9

Tyson Black

12

Shawnigan Lake

37:45

-1

10

CJ The Dark Night

37

Sooke

37:45

-1

11

Jasper Davison

10

Triple Shot

Victoria

39:02

-1

12

Lister Farrar

51

Triple Shot

Victoria

40:10

-1

13

Brodie Hay

11

Parksville

42:54

-1

DNF

Jeff Nicholls

16

Victoria

Intermediate Men – 36 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Geoff Pendrel

30

Wheelers

Victoria

43:11

2

Guy Gensey

39

Russ Hayes

Victoria

43:54

0:43

3

Mitchell Thacker

28

Riders Cycles

Victoria

44:17

1:06

4

Roland Rabien

32

Triple Shot

Victoria

44:17

1:06

5

Andy Pitre

31

Me Team

Victoria

44:26

1:15

6

Josh Erickson

34

Triple Shot

Victoria

44:47

1:36

7

Jordan Duncan

14

Kona Grass Roots

Comox

45:00

1:49

8

Kevin Knock

34

Everti

Cowichan

45:04

1:53

9

Scott Mitchell

28

Procity Racing

Victoria

45:10

1:59

10

Halldor Gunnarsson

30

Riders Cycles

Victoria

45:20

2:09

11

Michael Brinton

16

Powell River

45:35

2:24

12

Chris George

34

PT Performance Training

Victoria

45:42

2:31

13

Mike Morrison

31

Victoria

45:44

2:33

14

Colin Anderson

29

Shawnigan Lake

45:59

2:48

15

Justin Wolfe

24

Riders Cycles

Victoria

46:02

2:51

16

Regan Pringle

35

Macs Cycle Center

Victoria

46:11

3:00

17

Shepherd Stewart

39

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

46:41

3:30

18

Matt Kenedy

39

Glotman-Simpson

Vancouver

47:41

4:30

19

Kent Duncan

44

Comox Valley Cycling

Comox

48:12

5:01

20

Taylor Smith

17

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

48:16

5:05

21

Shayne Alexander

38

Riders Cycles

Victoria

48:43

5:32

22

Dave Shishkoff

33

OrganicAthlete Victoria

Victoria

50:17

7:06

23

Erik Madsen

34

Riders Cycles

Victoria

50:49

7:38

24

Ian Beveridge

41

Victoria

51:30

8:19

25

Geoff Wong

44

Triple Shot

Victoria

51:41

8:30

26

Paul Kane

51

Victoria

52:25

9:14

27

Derek Steel

66

Arrowsmith Bike Club

Nanaimo

52:54

9:43

28

Brent Chan

39

PIH

Saanichton

53:41

10:30

29

Andy Brinton

47

Powell River

53:56

10:45

30

Ian Ross

37

OrganicAthlete

Victoria

54:20

11:09

31

Cliff De Schepper

46

Victoria

57:08

13:57

32

Wayne Shtybel

50

Victoria

57:56

14:45

33

Greg Olson

25

Nanaimo

46:11

-1

34

Rob Williamson

44

Oak Bay Bikes Nanaimo

Parksville

48:06

-1

DNF

Chris Dickinson

36

Oak Bay Bikes Victoria

Victoria

DNF

Ian MacLeod

38

Frontrunners-Nanaimo

Nanaimo

Masters Men – 16 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Justin Mark

35

Steed Cycles

Nanaimo

53:25

2

Aaron Dusseault

47

Russ Hays

Victoria

53:32

0:07

3

David Holden

42

Trek-Pro City Racing

Victoria

54:08

0:43

4

Jason Crago

41

Yakima Bike Vigilantes

Portland

55:41

2:16

5

Trevor Perkins

39

Favorite Cycles

Courtenay

56:28

3:03

6

Peter Wellsman

51

Pro City Cycles

Victoria

57:11

3:46

7

Brent Stubbs

35

Schwalbe

Victoria

57:14

3:49

8

Michael Harvey

35

U-Roc Simon Cycles

Courtenay

57:24

3:59

9

Jim Pearson

42

Aviawest

Victoria

57:36

4:11

10

Barry Rempel

49

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

59:38

6:13

11

Jamie Emery

47

Pro City Cycles

Victoria

59:50

6:25

12

Ron Hewitson

45

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

1:00:51

7:26

13

Paul Thompson

46

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Nanaimo

1:00:52

7:27

14

Paul Brend

42

IRC-Cameron Law

Victoria

1:03:20

9:55

DNF

Aaron Bremner

37

Schwalbe

Victoria

DNF

Bill McMillan

49

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

Women – 12 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mical Dyck

27

Trek Toronto-Terrascape

Victoria

55:59

2

Alison Sydor

43

Rocky Mountain

Victoria

57:44

1:45

3

Joele Guynup

24

IRC-Cameron Law

Victoria

59:07

3:08

4

Kristenn Magnusson

33

Arrowsmith MTB Club

Nanaimo

1:02:49

6:50

5

Chelsea Bilsbarrow

21

Local Ride Racing

Victoria

1:04:18

8:19

6

Glenowyn Carlson

38

Team Alliance

Victoria

1:05:11

9:12

7

Jen Erlendson

31

OrganicAthlete

Victoria

1:09:37

13:38

8

Rita Wania

34

OrganicAthlete

Victoria

58:09

-1

9

Amanda Wakeling

15

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

1:01:25

-1

10

Charlene Hay

37

Healthy Habits

Parksville

1:03:33

-1

11

Clare Squires

37

Victoria

1:06:36

-1

12

Katie Duncan Rabien

32

Oak Bay Bikes-Victoria

Victoria

54:22

-2

Expert – 16 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Craig Richey

25

Blue Competition Cycles

Victoria

58:27

2

Drew Mackenzie

31

IRC-Cameron Law

Victoria

1:00:22

1:55

3

Normon Thibault

41

Frontrunners-Nanaimo

Nanaimo

1:00:37

2:10

4

Dylan Tremblay

28

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Errington

1:00:42

2:15

5

Steve Bachop

44

IRC-Cameron Law

Victoria

1:01:35

3:08

6

John Fokkema

39

Procity Racing

Victoria

1:02:50

4:23

7

Matt Dawes

20

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Nanaimo

1:05:17

6:50

8

Sean Cruickshank

41

AviaWest

Victoria

1:06:03

7:36

9

Russell Anderson

31

OBB-Everti

Victoria

1:06:31

8:04

10

James Cameron

30

Procity Racing

Victoria

1:06:38

8:11

11

Jeff Riemer

30

Arrowsmith Mountain Bike Club

Parksville

1:07:42

9:15

12

Jeff Beeston

31

Trail Bikes

Courtenay

1:09:53

11:26

13

Aaron Bremner

37

Schwalbe

Victoria

59:17

-1

14

David Huntley

28

Experience Cycling Club

Duncan

1:03:38

-1

15

Roland Rabien

99

Triple Shot

Victoria

1:05:03

-1

DNF

Steve Doreen

26

Local Ride

Victoria