Report a problem with your results.

KONA Kup @ Bowen Park, Nanaimo: October 16th, 2011

Statistics

Racers

153

Finishers

136 (89%)

Beginner Women – 4 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Cheryl Morch

40

MiVA

Lantzville

26:24

2

Colleen Wtorek

36

Nanaimo

29:15

2:51

3

Ryla Belcia

34

Nanaimo

31:09

4:45

4

Tina Holzwarth

42

Nanaimo

36:24

10:00

Beginner Men – 13 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Rob Parkin

24

Trek

Victoria

22:35

2

Doug Merrick

24

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

23:44

1:09

3

Simon Kubarki

33

Nanaimo

24:02

1:27

4

Corey Friesen

34

Mid Island Velo Association

Nanaimo

24:37

2:02

5

Murray Walker

46

Nanaimo

25:44

3:09

6

Kim Cameron

62

West Highland Wheelers

Fort William

26:03

3:28

7

Rick Hert

43

26:06

3:31

8

James Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

27:03

4:28

9

Mark Grant

12

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

27:05

4:30

10

Kevin McMillan

24

Nanaimo

27:20

4:45

11

Jack Tilley

15

Alberni Valley Riders

Port Alberni

28:34

5:59

12

Rick Lidstone

53

Victoria

28:38

6:03

13

Brodie Hay

13

Mid Island Velo Association

Nanoose

31:52

9:17

Intermediate Men – 36 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Nigel Ellsay

17

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

39:50

2

Chris Sundby

19

Oak Bay Bikes Westshore-Kellys Kids Tri

Victoria

40:03

0:13

3

Stefan Jakobsen

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

41:27

1:37

4

Halldor Gunnarsson

32

Capital City Cycles

Victoria

41:40

1:50

5

Simon Norris

36

Avia West

Victoria

41:53

2:03

6

Andy Pitre

33

Me Team

Victoria

41:55

2:05

7

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

42:03

2:13

8

Evan Carey

17

Tripleshot

Victoria

42:09

2:19

9

Lee Blais SS

39

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

43:31

3:41

10

Colin Anderson

31

Shawnigan Lake

43:31

3:41

11

Scott Sportsman SS

43

Republic Bikes

North Vancouver

43:45

3:55

12

Rob Parkin

24

Trek

Victoria

43:51

4:01

13

Jordan Kinghorn

17

Oak Bay Bikes Westshore/Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

44:00

4:10

14

Paul Autun

26

Nanaimo

44:10

4:20

15

Clayton Webb SS

24

StuckyLife

Victoria

44:15

4:25

16

Jeff Bujas

32

Tripleshot

Victoria

44:24

4:34

17

Jason Binab

36

Pro City Racing

Victoria

44:26

4:36

18

Bryan Rehill

37

Mid Island Velo Association

Lantzville

44:30

4:40

19

Geoff Robson

28

StuckyLife

Victoria

44:34

4:44

20

Chris Dickinson

37

Oak Bay Bikes

Victoria

44:37

4:47

21

Tobin Henderson

32

Burnaby

44:54

5:04

22

Dan Larche

39

Pro City Racing

Victoria

45:22

5:32

23

Glenn Wakeling SS

47

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

45:35

5:45

24

John Lam

37

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

46:07

6:17

25

Erik Madsen

36

Pro City Racing

Victoria

46:26

6:36

26

James Peacock

32

Victoria

46:34

6:44

27

John Higgin

35

Mid Island Velo Association

Lantzville

46:38

6:48

28

Morgan Harker

39

Victoria

46:41

6:51

29

Ashley Stotts

33

Mighty Riders/On the Rivet

Richmond

47:12

7:22

30

Andrew Grant

16

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

40:08

-1

31

Arran Spencer

31

Pro City Racing

Victoria

40:53

-1

32

Jeff Coleman

31

Condo Group

Victoria

40:57

-1

33

Duncan Grant

16

Tripleshot

Victoria

42:12

-1

DNF

Brent Larkin

32

StuckyLife

Victoria

DNF

Eric Bruvall

39

Alberni Valley Riders

Port Alberni

DNF

Steve Healey

29

Intermediate Women – 17 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Victoria Boyd

38

Nanaimo

43:00

2

Christyna Jones

28

Pro City Racing

Victoria

44:21

1:21

3

Gillian Ellsay

14

Eatmore-Trail Bikes

Courtenay

44:55

1:55

4

Farisha Arensen

14

Tripleshot

Victoria

45:00

2:00

5

Jenny Nanninga

26

Oak Bay Bikes

Victoria

45:13

2:13

6

Seana Wright

40

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

46:41

3:41

7

Rose Houle

53

Mid Island Velo Association

Nanaimo

46:50

3:50

8

Charlene Hay

39

Mid Island Velo Association

Parksville

47:08

4:08

9

Charlene Stewart

39

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:27

5:27

10

Mykelti Berg

16

Nanaimo

48:54

5:54

11

Danielle Stevens

31

Pro City Racing

Victoria

49:00

6:00

12

Brenna Pauly

16

Tripleshot

Victoria

50:15

7:15

13

Libby Aynsley

24

Tripleshot

Victoria

51:21

8:21

14

Andrea Robson

33

Tripleshot

Victoria

45:41

-1

DNF

Alexandra Grant

16

Tripleshot

Victoria

DNF

Glenda Harling

50

Everti Bikes

Duncan

DNF

Danielle Coleman

31

Condo Group

Victoria

Masters Men – 37 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Derek Shiers

44

Jack Bicycle

Bellingham

48:23

2

David Damery

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

49:05

0:42

3

Robert Russell

45

Mid Island Velo Association

Parksville

49:27

1:04

4

Peter Wellsman 50+

53

Pro City Racing

Victoria

49:33

1:10

5

Barry Rempel 50+

51

Oak Bay Bikes Victoria

Victoria

51:25

3:02

6

Bill McMillan 50+

51

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

51:39

3:16

7

Jamie Emery 50+

50

Pro City Racing

North Saanich

52:22

3:59

8

Tony Webster

41

Victoria

52:49

4:26

9

Kirby Villeneuve

46

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

53:13

4:50

10

James Tarrant

49

Oak Bay Bikes

Victoria

53:16

4:53

11

Aaron Dusseault

44

Russ Hays

Victoria

53:53

5:30

12

Doug Doyle 50+

52

IRC

Victoria

53:58

5:35

13

Shepherd Stewart

40

Mid Island Velo Association

Nanaimo

54:03

5:40

14

Davin Carlson

41

Alberni Valley Riders

Port Alberni

54:16

5:53

15

Shayne Alexander

40

Riders Cycles

Victoria

54:30

6:07

16

Ty Bellavie

49

O2

Victoria

55:16

6:53

17

Michael Arensen

40

Tripleshot

Victoria

55:45

7:22

18

Derek Steel 60+

68

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

48:34

-1

19

Mike Sevcov 50+

58

Everti Bikes

Duncan

48:46

-1

20

Mark Ritchie

43

PT Performance training

Victoria

49:22

-1

21

Gary Croome

41

Frontrunners

Nanaimo

49:25

-1

22

Wade Luksay

40

UROC

Comox

49:56

-1

23

Dan Leonard

43

StuckyLife

Victoria

49:59

-1

24

Paul Kane 50+

53

Victoria

50:08

-1

25

Dominic Walsh

47

Atomic

Vancouver

50:18

-1

26

Brad Head

48

Tripleshot

Victoria

50:24

-1

27

Rob Williamson

46

Oak Bay Bikes

Parksville

51:18

-1

28

Malcolm Faulkner 50+

55

O2

Victoria

51:32

-1

29

Derek Prout 50+

54

UROC

Victoria

53:00

-1

30

Russell Berg

43

Nanaimo

53:14

-1

31

Dan Clements 50+

54

RCCC

Campbell River

53:19

-1

32

Norman Marcy 50+

55

Tripleshot

Victoria

55:08

-1

33

Simon Ciceri

44

O2

Victoria

57:00

-1

34

Tom Wojcik 50+

53

Gabriola

48:39

-2

DNF

Iain Hay

43

Mid Island Velo Association

Nanoose

DNF

Ron Hewitson

47

Mid Island Velo Association

Nanaimo

DNF

Martin Machacek

40

Organic Athlete

Victoria

Open Women – 18 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Dawn Anderson

33

Oak Bay Bikes

Victoria

48:00

2

Sarah Stewart

32

Victoria

49:03

1:03

3

Erinne Willock

30

Condo Group

Victoria

49:20

1:20

4

Tanya Larkin

33

Oak Bay Bikes

Victoria

49:35

1:35

5

Leah Guloien

30

Port Moody

50:41

2:41

6

Kelly Jones

41

Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

51:43

3:43

7

Carey Mark

42

Steed Cycles

Nanaimo

52:28

4:28

8

Alison Beamish

22

Down to Earth Racing

Vancouver

54:13

6:13

9

Kate Scallion

26

Vancouver

54:27

6:27

10

Jennie Aitken

23

Organic Athlete

Victoria

54:44

6:44

11

Karen Fedoruk

29

Condo Group

Victoria

55:14

7:14

12

Glenowyn Carlson

37

Team Alliance

Victoria

55:53

7:53

13

Janna Gillick

35

Mid Island Velo Association

Nanaimo

56:05

8:05

14

Jen Erlendson

33

Tripleshot Spinnakers

Victoria

48:25

-1

15

Amy Dearden

29

Russ Hays

Victoria

50:03

-1

DNF

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes

Courtenay

DNF

Nicola Mann

26

Jack Bicycle

Bellingham

DNF

Joele Guynup

26

Condo Group

Victoria

Expert – 29 Racers – 10 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

26

Trek Red Truck

Victoria

58:33

2

Kelly Guest

34

Straight Up Cycles

Victoria

59:15

0:42

3

Thomas Skinner

30

Oak Bay Bikes

Victoria

1:00:26

1:53

4

James Cameron

32

Pro City Racing

Victoria

1:00:43

2:10

5

Steve Bachop

46

IRC

Victoria

1:01:27

2:54

6

Jon Benskin

30

Condo Group

Victoria

1:01:50

3:17

7

Russell Anderson

33

Oak Bay Bikes-Condo Group

Victoria

1:02:28

3:55

8

Mical Dyck

29

Pro City Racing

Victoria

1:02:59

4:26

9

Mitchell Thacker

30

Pro City Racing

Victoria

1:03:05

4:32

10

Dan Scott

21

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

1:03:07

4:34

11

Nick Berry

32

Mighty Riders

Vancouver

1:04:08

5:35

12

Normon Thibault

43

Frontrunners

Nanaimo

1:04:31

5:58

13

Scott Mitchell

30

Pro City Racing

Victoria

1:04:43

6:10

14

Adam de Vos

18

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

58:49

-1

15

Curtis Dearden

27

Russ Hays

Victoria

59:08

-1

16

Jordan Duncan

16

Comox Valley Cycling Club

Comox

59:13

-1

17

Gavin Eaton

33

Tripleshot

Victoria

59:39

-1

18

Trevor Jones

34

Everti Bikes

Duncan

1:00:46

-1

19

Justin Mark

37

Steed Cycles

Nanaimo

1:01:02

-1

20

Regan Pringle

37

Pro City Racing

Victoria

1:01:07

-1

21

Roland Rabien

34

Tripleshot

Victoria

1:01:31

-1

22

Andrew Brown

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

1:06:09

-1

23

Pelle Gustavs

20

Sooke Mountain Club

Sooke

1:00:33

-2

24

Dave Shishkoff

35

Organic Athlete

Victoria

1:01:11

-2

DNF

Drew Mackenzie

33

Condo Group

Victoria

DNF

Tony Zarsadias

37

Condo Group

Victoria

DNF

Kevin Calhoun

33

Rocky Mountain Bikes

North Vancouver

DNF

Jeff Beeston

33

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

DNF

Brad Collins

41

Cannondale/Bicycle Sport Pacific

North Vancouver