Report a problem with your results.

Jungle Cross, Parksville: November 12th, 2006

Statistics

Racers

92

Finishers

85 (92%)

Beginner Women – 1 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Jeanine Ball

38:41

Beginner Men – 9 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Conor Obrian

Ride with Rendall

Chelsea Quebec

31:11

2

Derek Steel

NMBC

Nanaimo

33:17

2:06

3

Doug Stetar

OBBCC

34:13

3:02

4

David Schooler

OBB

34:14

3:03

5

Jay Ruzicka

Wheelers

34:32

3:21

6

Kiernan Orange

Ride With Rendall

Chelsea Quebec

36:42

5:31

7

Roland Rabien

CBBC

38:42

7:31

8

Curran Jongsma

OBB

Nanaimo

31:01

-1

9

Nicholas Tarver

OBB

White Rock

41:11

-1

Intermediate Men – 19 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Chris Reid

Midweek Club

Vancouver

28:12

2

Lance Ammson

Juventus

29:01

0:49

3

Bill McMillan

NMBC

Nanaimo

29:08

0:56

4

Aaron Amar

Island Racing Club

Victoria

29:27

1:15

5

Trevor Jones

Cowichan Valley

Courtney

30:01

1:49

6

Andrew Olive

Dr. Walker

Victoria

30:18

2:06

7

Lee Blais

Alberni Valley Riders

Port Alberni

31:11

2:59

8

Lonnie Nathan

River City Cycling Club

Campbell River

31:27

3:15

9

Collin Rennie

NMBC

Nanaimo

31:28

3:16

10

Kyle Chatlain

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

32:03

3:51

11

Ryan Cousineau

Escape Velocity

Port Moody

32:13

4:01

12

Jak New

Escape Velocity

Vancouver

32:17

4:05

13

Russ Kristensen

AVR

32:25

4:13

14

David Gilbert

AVR

32:56

4:44

15

Meshkat Javid

Mighty Riders

Vancouver

32:57

4:45

16

Daryl Chase

AVR

33:25

5:13

17

Brian Payne

Schwalbe

Victoria

36:42

8:30

18

Russ Dodd

NMBC

39:37

11:25

19

Andrew Schietzsch

Juventus

Edmonton

12:27

-2

Masters Men – 24 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Robert Orange

Ride With Rendall

Chelsea

42:21

2

Andrew Brown

Dalvay/Taylors

Comox

42:28

0:07

3

Steven Murray

Squamish

43:14

0:53

4

Clayton Sansbury

Bayside Cycling

White Rock

43:16

0:55

5

Robin Dutton

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

44:19

1:58

6

Jason Sandquist

Frontrunners

Duncan

45:34

3:13

7

Chris Birch

Arrowsmith Bikes

Ladysmith

46:11

3:50

8

Tracy Shearer

Juventus

Juventus

46:59

4:38

9

Curtis Saunders

Oak Bay Bikes

Victoria

47:08

4:47

10

Bryn Shapperd

Arrowsmith Bikes

Victoria

47:14

4:53

11

Andrew Hilton

Pedalhead Roadworks

Edmonton

47:21

5:00

12

Paul OBlenes

The Cyclery

Ottawa

47:22

5:01

13

Rumon Carter

Frontrunners

Victoria

47:45

5:24

14

Rick Thiessen

gigabike/Lazy Boy

Victoria

48:10

5:49

15

Gary Croome

Frontrunners

Nanaimo

48:54

6:33

16

Derek Tripp

Nanaimo Bicycle Club

Nanaimo

48:54

6:33

17

Justin Mark

Frontrunners-Arrowsmith

Nanaimo

50:14

7:53

18

Peter Wellsman

Riders Cycles

Victoria

51:29

9:08

19

Patrick Ferris

Blizzard Bike Club

Fort St. John

43:01

-1

20

Hugh Fletcher

AMBC

Errington

43:17

-1

21

Barry Brennan

Vancouver

46:27

-1

22

Keith Bayly

Deadgoat Racing

Calgary

46:49

-1

DNF

Dave Nowak

Frontrunners/CVCC

Courtenay

DNF

Brad Collins

BSP

Vancouver

Women – 15 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tara Ross

Cheerwine

Dundas

45:23

2

Kelly Jones

Sugoi Factory Team

Vancouver

45:30

0:07

3

Lisa Ludwig

Oak Bay Bikes

Victoria

45:42

0:19

4

Dawn Anderson

Oak Bay Bikes

Victoria

46:29

1:06

5

Sandra Walter

xofelt

Coquitlam

48:40

3:17

6

Patricia Sinclair

Scott

Victoria

48:53

3:30

7

Karen Watson

McMaster Cycling Club

Hamilton

50:17

4:54

8

Jaymie McGowan

Oak Bay Bikes

Victoria

51:12

5:49

9

Jenny Trew

Team Giant

Calgary

51:28

6:05

10

Brandy Svenson

Arrowsmith

Parksville

52:41

7:18

11

Chelsea Bilsbarrow

Giant Canada

Victoria

44:16

-1

12

Barbara Polehovkie

Blizzard Cycling Club

Fort St John

45:31

-2

13

Jenny Scott

Oak Bay Bikes

Victoria

48:55

-2

DNF

Amanda Shaw

Biovail

Ottawa

DNF

Tanya Larkin

CBC

Victoria

Expert – 24 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Kris Sneddon

Kona

Victoria

52:47

2

Michael Garrigan

HB Cycling Club

Oro Station

52:48

0:01

3

Nick Friesen

Pedalhead

Red Deer

54:20

1:33

4

Kevin Noiles

Masi-Adobe

Vancouver

54:59

2:12

5

David Couglin

Aquila Racing

Toronto

55:28

2:41

6

Nathan Chow

Cyclissimo/Kona

St. Catherines

56:05

3:18

7

Garrett McLeod

Wolfville

Annapolis Valley CC

56:28

3:41

8

Craig Hawkes

The Cyclery

Ottawa

56:58

4:11

9

Andre Sutton

Hardcore

Edmonton

57:07

4:20

10

Troy Woodburn

GigaBike

Victoria

57:28

4:41

11

Chris McNeil

Canary Cycle

St. Johns

57:37

4:50

12

Wendy Simms

Kona

Nanaimo

57:41

4:54

13

Rob Gosselin

Atomic

Vancouver

58:26

5:39

14

Stephen Proulx

The Cyclery

Ottawa

58:46

5:59

15

Menno Jongsma

Frontrunners

Nanaimo

58:47

6:00

16

Alan Reain

Fresh Air Experience

Calgary

58:58

6:11

17

Aaron Schooler

E.R.T.C.

Edmonton

1:01:21

8:34

18

Chris Molgat-Roy

Pedalhead

Victoria

1:01:47

9:00

19

Normon Thibault

Frontrunners

Nanaimo

52:49

-1

20

Scott Kelly

GigaBike

Victoria

53:32

-1

21

Scott Malone

Steed Cycles

North Vancouver

55:07

-1

DNF

David Larson

Edmonton

Juventus

DNF

Alexander Fulton

Ottawa Bike Club

Ottawa

DNF

Dave Brooks

Team Sask.

Regina