Report a problem with your results.

Turkey Cross, Langford: October 8th, 2007

Statistics

Racers

90

Finishers

81 (90%)

Beginner Women – 1 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Diana Rose

Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

Beginner Men – 9 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Lister Farrar

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

2

Tony Wakelin

Lazy-Boy

Victoria

3

Jay Ruzicka

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Saanichton

4

Todd Humen

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Duncan

5

Justin Tavern

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

6

Michael Stoehr

IRC

Brentwood Bay

7

Curran Jongsma

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Nanaimo

8

Bill Lane

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Sidney

9

Larry Croome

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Nanaimo

Intermediate Men – 25 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Marcel Arden

Victoria

40:51

2

Colin Campbell

Escape Velocity

Cowichan

42:01

1:10

3

Sean Lunny

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Nanaimo

42:14

1:23

4

Trevor Jones

Experience Cycling

Shawnigan

42:50

1:59

5

Terry McKall

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

43:16

2:25

6

Jason Brooks

Zimich Coaching

North Vancouver

43:33

2:42

7

Andy Pitre

Victoria

43:36

2:45

8

Paul Brend

IRC

Victoria

44:01

3:10

9

Mike Pollock

Experience Cycling

Cobble Hill

44:15

3:24

10

Kurt Knock

Experience Cycling

Duncan

44:16

3:25

11

Ben Glassen

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Nanaimo

44:34

3:43

12

Mark Adey

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

44:47

3:56

13

Jamie Emery

Russ Hays

Victoria

45:10

4:19

14

Kurtis Vallee

Aviawest-Rocky Mountain

Victoria

45:41

4:50

15

Jak New

Escape Velocity

Port Moody

45:47

4:56

16

Dave Shishkoff

OrganicAthlete Victoria

Victoria

46:53

6:02

17

Daryl Chase

AVR

Port Alberni

46:53

6:02

18

Ron Edwards

Vancouver

47:57

7:06

19

Lonnie Nathan

RCCC

Campbell River

48:11

7:20

20

Roland Rabien

Dr. Walker

Victoria

48:12

7:21

21

Kevin Knock

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Vancouver

48:29

7:38

22

Malcolm Faulkner

Dr. Walker

Shawnigan

-1

23

Nicholas Cowan

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

-1

24

James Williams

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

-1

DNF

Matt Dawes

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

Masters Men – 23 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Normon Thibault

Frontrunners

Nanaimo

44:36

2

Menno Jongsma

Frontrunners

Nanaimo

44:40

0:04

3

Steve Bachop

Everti

Victoria

45:45

1:09

4

Sean Cruickshank

Schwalbe

Victoria

45:59

1:23

5

Andrew Brown

CVCC

Comox

46:40

2:04

6

Jason Sandquist

Experience Cycling

Duncan

47:14

2:38

7

Peter Stevenson

Experience Cycling

Duncan

47:30

2:54

8

Dave Nowak

CVCC/Frontrunners

Courtney

47:30

2:54

9

Graham Cocksedge

Frontrunners

Powell River

47:57

3:21

10

Aaron Dusseault

Russ Hays

Victoria

48:00

3:24

11

Robbie Bitz

Local Ride

Maple Ridge

48:30

3:54

12

Chris Birch

Arrowsmith

Ladysmith

49:30

4:54

13

Peter Wellsman

Riders Cycle

Victoria

50:17

5:41

14

Tony Zarsadias

Victoria Wheelers

Victoria

51:00

6:24

15

Bill McMillan

Frontrunners

Nanaimo

51:30

6:54

16

Dave Morris

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Nanaimo

52:30

7:54

17

Jeremy Hart

Experience Cycling

Victoria

53:00

8:24

18

Martin Machacek

Organic Athlete

Victoria

53:40

9:04

19

Rick Thiessen

Bicisport

Victoria

53:50

9:14

20

Dave Stevenson

CVCC/Frontrunners

Duncan

53:53

9:17

DNF

Gary Croome

Frontrunners

Nanaimo

DNF

Corey Piket

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Nanaimo

DNF

Aaron Amar

IRC

Nanaimo

Women – 12 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Wendy Simms

Kona-YourKey

Nanaimo

46:50

2

Alison Sydor

Rocky Mountain/Haywood

Victoria

49:10

2:20

3

Trish Sinclair

Kona

Victoria

50:00

3:10

4

Dawn Anderson

OakBay Bikes

Victoria

52:10

5:20

5

Jaymie McGowan

OakBay Bikes

Victoria

53:00

6:10

6

Carey Mark

Nanaimo Mtb. Club

Nanaimo

53:20

6:30

7

Kristenn Magnusson

Arrowsmith Mtb. Club

Parksville

53:50

7:00

8

Joele Guynup

IRC

Victoria

54:20

7:30

9

Robin Nadig

AVR

Port Alberni

-1

10

Tara Altmas

Experience Cycling

Cobble Hill

-1

11

Karen Watson

Victoria

-2

DNF

Sarah Stewart

Wedgewood Cycling Club

Victoria

Expert – 20 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Max Plaxton

Rocky Mountain

Victoria

56:35

2

Kris Sneddon

Kona

Langford

56:35

3

John Fokkema

Aviawest

Victoria

56:55

0:20

4

Mat Hewitt

Oak Bay Bikes

Victoria

57:40

1:05

5

Craig Richey

Aviawest

Victoria

58:00

1:25

6

Thomas Skinner

Louis Garneau

Victoria

58:20

1:45

7

Frederic Bussierre

Xprezo

Victoria

59:42

3:07

8

Jeff Riemer

Arrowsmith

Parksville

0:25

-56:-10

9

Russell Anderson

Oak Bay Bikes

Victoria

1:32

-55:-3

10

Troy Woodburn

Giga-Bike/Lazy-Boy

Victoria

1:42

-54:-53

11

Chris Hillier

Oak Bay Bikes

Victoria

-1

12

Nick Berry

Mighty Riders

Vancouver

-1

13

Evan Flater

Aviawest

Duncan

-1

14

Jean-Sebastion Lareau

Victoria Wheelers

Victoria

-1

15

Justin Mark

Arrowsmith

Nanaimo

-1

16

Emile de Rosnay

Organic Athlete

Victoria

-1

DNF

Bryn Shapperd

Arrowsmith

Victoria

DNF

Dan Skinner

Total Restoration

Victoria

DNF

Kelly Guest

Giant

Victoria

DNF

Drew Mackenzie

Straight-Up Cycle

Victoria