Report a problem with your results.

Coal Cross, Cumberland: September 11th, 2011

Statistics

Racers

123

Finishers

115 (93%)

Beginner Men – 14 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

23:44

2

Paul Autun

34

Nanaimo

23:46

0:02

3

John Higgin

35

Mid Island Velo Association

Lantzville

24:12

0:28

4

Mike Quarress

33

Nanaimo

24:47

1:03

5

Edwin Betinol

37

Courtenay

25:57

2:13

6

Richard Cook

41

Pro City Racing

Victoria

26:09

2:25

7

James Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

26:40

2:56

8

Steve Thompson

51

Nanaimo

26:46

3:02

9

Duncan Grant

15

Tripleshot

Victoria

27:21

3:37

10

Mark Grant

12

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

28:33

4:49

11

Rurik Hubner

53

Cumberland

28:41

4:57

12

Jack Tilley

15

Alberni Valley Riders

Port Alberni

29:27

5:43

13

Brodie Hay

13

Mid Island Velo Association

Nanoose

31:36

7:52

14

Isaac Van Der Vliet

11

Comox Valley Cycling Club

Comox

37:19

13:35

Beginner Women – 7 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Gillian Ellsay

14

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

29:11

2

Danielle Stevens

31

Pro City Racing

Victoria

30:25

1:14

3

Libby Aynsley

24

Tripleshot

Victoria

30:45

1:34

4

Una Farrar

13

Tripleshot

Victoria

31:57

2:46

5

Monica Birch

32

33:12

4:01

6

Kia Vander Vliet

13

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

33:49

4:38

7

Jessica Reynolds

12

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

34:35

5:24

Intermediate Women – 10 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Jen Erlendson

33

Tripleshot Spinnakers

Victoria

35:31

2

Christyna Jones

28

Pro City Racing

Victoria

38:54

3:23

3

Charlene Stewart

39

Mid Island Velo Association

Nanaimo

39:19

3:48

4

Liz Brown

26

Victoria

41:00

5:29

5

Charlene Hay

39

Mid Island Velo Association

Parksville

41:30

5:59

6

Alexandra Grant

16

Tripleshot

Victoria

41:55

6:24

7

Brenna Pauly

16

Tripleshot

Victoria

42:28

6:57

8

Katie Duncan Rabien

34

Oak Bay Bikes

Victoria

43:57

8:26

9

Andrea Robson

33

Tripleshot

Victoria

46:33

11:02

DNF

Glenda Harling

50

Everti Bikes

Duncan

Intermediate Men – 29 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Gavin Eaton

33

Tripleshot

Victoria

30:16

2

Liam Farrar

16

Tripleshot

Victoria

31:05

0:49

3

Brent Larkin

32

Oak Bay Bikes

Victoria

31:10

0:54

4

Lee Blais SS

39

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

31:11

0:55

5

Chris Sundby

19

OBB Westshore-Kellys Kids Tri

Victoria

31:19

1:03

6

Josh Erickson

36

Tripleshot

Victoria

32:01

1:45

7

Halldor Gunnarsson

32

Capital City Cycles

Victoria

32:07

1:51

8

Andrew Grant

16

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

32:24

2:08

9

Glenn Wakeling SS

47

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

32:36

2:20

10

Jordan Kinghorn

16

Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

32:50

2:34

11

Chris Dickinson

37

Oak Bay Bikes

Victoria

32:56

2:40

12

Jeff Bujas

32

Tripleshot

Victoria

33:01

2:45

13

Evan Carey

17

Tripleshot

Victoria

33:36

3:20

14

Paul Autun

34

Nanaimo

33:43

3:27

15

Dave Pfaffenberger

40

Pro City Racing

Victoria

33:44

3:28

16

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

33:48

3:32

17

Spencer Burns

16

Powell River

33:55

3:39

18

Ryan Stuart

34

UROC

Courtenay

34:03

3:47

19

Paul Laperriere

36

UROC

Courtenay

34:27

4:11

20

Geoff Robson

28

Victoria

34:36

4:20

21

John Higgin

35

Mid Island Velo Association

Lantzville

35:08

4:52

22

Erik Madsen

36

Pro City Racing

Victoria

35:14

4:58

23

Travis Lapointe

37

Gold River

36:07

5:51

24

Wayne Shtybel

52

North Saanich

38:29

8:13

25

Derek Vichert

49

Nanaimo

38:31

8:15

26

Eric Bruvall

39

Alberni Valley Riders

Port Alberni

39:34

9:18

27

Jacob Vander Vliet

15

Comox Valley Cycling Club

Comox

40:11

9:55

28

Simon Ciceri

44

O2

Victoria

41:42

11:26

DNF

David Brown

15

Tripleshot

Victoria

38:36

Open Women – 11 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mical Dyck

29

Pro City Racing

Victoria

38:30

2

Dawn Anderson

33

Oak Bay Bikes

Victoria

39:40

1:10

3

Sarah Stewart

32

Victoria

40:17

1:47

4

Tanya Larkin

33

Oak Bay Bikes

Victoria

41:15

2:45

5

Kelly Jones

41

Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

43:22

4:52

6

Carey Mark

42

Steed Cycles

Nanaimo

43:32

5:02

7

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes

Courtenay

44:30

6:00

8

Glenowyn Carlson

37

Team Alliance

Victoria

44:52

6:22

9

Karen Fedoruk

29

Condo Group

Victoria

45:36

7:06

10

Seana Wright

40

Port Alberni Cycling Club

Port Alberni

46:50

8:20

DNF

Joele Guynup

26

Condo Group

Victoria

Masters Men – 30 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Colin Campbell

40

Escape Velocity

Vancouver

38:45

2

Robert Russell

45

Mid Island Velo Association

Parksville

39:00

0:15

3

David Damery

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

40:00

1:15

4

James Tarrant

49

Oak Bay Bikes

Victoria

40:25

1:40

5

David Holden

44

Pro City Racing

Victoria

40:33

1:48

6

Peter Wellsman 50+

53

Pro City Racing

Victoria

41:28

2:43

7

Tony Webster

41

Victoria

41:41

2:56

8

Andrew Brown

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

41:57

3:12

9

Lister Farrar 50+

53

Tripleshot

Victoria

42:00

3:15

10

Chris Wilberg 50+

50

Red Truck Racing

North Vancouver

42:06

3:21

11

Shepherd Stewart

40

Mid Island Velo Association

Nanaimo

42:08

3:23

12

Kirby Villeneuve

46

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

42:10

3:25

13

Chris Bird

42

Ladysmith

42:13

3:28

14

Dave Morris

45

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

42:25

3:40

15

Kent Duncan

46

Comox Valley Cycling Club

Comox

42:51

4:06

16

Shayne Alexander

40

Riders Cycles

Victoria

43:11

4:26

17

Derek Steel 60+

68

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

43:20

4:35

18

Mike Sevcov 50+

58

Everti Bikes

Duncan

43:29

4:44

19

Martin Machacek

40

Organic Athlete

Victoria

43:45

5:00

20

Brad Head

48

Tripleshot

Victoria

44:12

5:27

21

Patrick Rife

44

Comox

44:17

5:32

22

Nick Berry (II)

46

Maple Ridge

45:27

6:42

23

Rob Williamson

46

Oak Bay Bikes

Nanaimo

46:36

7:51

24

Paul Kane 50+

53

Victoria

46:39

7:54

25

Malcolm Faulkner 50+

55

O2

Victoria

47:19

8:34

26

Russell Berg

42

Nanaimo

40:20

-1

27

Silvio Tognela 50+

52

TriStars Training

Victoria

47:16

-1

DNF

Iain Hay

43

Mid Island Velo Association

Nanoose

NOR

Jamie Emery 50+

50

Pro City Racing

North Saanich

41:38

NOR

Aaron Dusseault

40

Russ Hays

Victoria

47:21

Expert – 26 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Carter Hovey

35

Victoria

44:10

2

Drew Mackenzie

33

Condo Group

Victoria

44:30

0:20

3

Craig Richey

27

Renner Custom CX

Victoria

44:39

0:29

4

Rob Britton

26

Bissel Pro Cycling

Victoria

44:59

0:49

5

Kelly Guest

34

Straight Up Cycles

Victoria

45:26

1:16

6

Russell Anderson

33

Oak Bay Bikes-Condo Group

Victoria

45:49

1:39

7

James Cameron

32

Pro City Racing

Victoria

45:58

1:48

8

Normon Thibault

43

Frontrunners

Nanaimo

46:57

2:47

9

Jon Benskin

30

Condo Group

Victoria

47:02

2:52

10

Steve Bachop

46

IRC

Victoria

47:05

2:55

11

Mitchell Thacker

30

Pro City Racing

Victoria

47:39

3:29

12

David Huntley

30

Everti Bikes

Duncan

47:41

3:31

13

Guy Ridler

40

Simons Cycles

Courtenay

48:08

3:58

14

Scott Mitchell

30

Pro City Racing

Victoria

48:20

4:10

15

Jordan Duncan

16

Comox Valley Cycling Club

Comox

48:45

4:35

16

Chris Sundby

19

OBB Westshore-Kellys Kids Tri

Victoria

49:20

5:10

17

Regan Pringle

37

Pro City Racing

Victoria

49:45

5:35

18

Trevor Jones

34

Everti Bikes

Duncan

50:40

6:30

19

Geoffrey Homer

27

Oak Bay Bikes

Victoria

52:10

8:00

20

Jeff Sparling

29

Bic Sport

Victoria

52:35

8:25

21

Roland Rabien

34

Tripleshot

Victoria

54:21

10:11

22

Thomas Skinner

30

Oak Bay Bikes

Victoria

54:24

10:14

23

Justin Mark

37

Steed Cycles

Nanaimo

56:20

12:10

24

Dave Shishkoff

35

Organic Athlete

Victoria

46:21

-1

DNF

Brad Collins

41

Cannondale/Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

DNF

Derek Brain

21

Oak Bay Bikes

Cobble Hill