Report a problem with your results.

The Great Pumpkin Cross, Ladysmith: October 30th, 2011

Statistics

Racers

130

Finishers

125 (96%)

Beginner Women – 3 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Erika Joubert

25

Victoria

23:39

2

Joanna Duncan

46

Comox

29:57

6:18

3

Kelsi Duncan

13

Comox Valley Cycling Club

Comox

30:21

6:42

Beginner Men – 8 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Richard Cook

41

Pro City Racing

Victoria

22:29

2

Corey Friesen

34

Mid Island Velo Association

Nanaimo

22:36

0:07

3

James Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

23:27

0:58

4

Bud Sabiston

55

Victoria

23:59

1:30

5

Mark Grant

12

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

24:42

2:13

6

Brodie Hay

13

Mid Island Velo Association

Nanoose

28:42

6:13

7

Anthony Windsor

34

Cycle Therapy

Duncan

29:33

7:04

8

Cole Perkins

10

Favorit Cycles

Courtenay

34:32

12:03

Intermediate Men – 27 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Rob Parkin

24

Trek

Victoria

40:24

2

Chris Sundby

19

Oak Bay Bikes Westshore/Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

40:50

0:26

3

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

41:45

1:21

4

Brent Larkin

32

StuckyLife

Victoria

41:58

1:34

5

Halldor Gunnarsson

32

Capital City Cycles

Victoria

42:03

1:39

6

Lee Blais SS

39

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

42:18

1:54

7

Trevor Jones

34

Everti Bikes

Duncan

42:19

1:55

8

Andy Pitre

33

Me Team

Victoria

42:59

2:35

9

Jason Binab

36

Pro City Racing

Victoria

43:06

2:42

10

Robin Dutton

35

Everti Bikes

Nanaimo

43:18

2:54

11

John Lam

37

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

43:19

2:55

12

Cam Maysmith

30

Riders Cycles

Victoria

43:59

3:35

13

Michael McArthur

37

Vancouver

44:09

3:45

14

Chris Dickinson

37

Oak Bay Bikes

Victoria

44:17

3:53

15

Clayton Webb SS

24

StuckyLife

Victoria

44:41

4:17

16

Jonathon Bouchard

30

Victoria

44:42

4:18

17

Tobin Henderson

32

Burnaby

45:28

5:04

18

Bryan Rehill

37

Mid Island Velo Association

Lantzville

45:38

5:14

19

Pelle Gustavs

20

Sooke Mountain Club

Sooke

47:28

7:04

20

Glenn Wakeling SS

47

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

47:33

7:09

21

Dave Brown

36

RCCC

Campbell River

48:16

7:52

22

Duncan Grant

16

Tripleshot

Victoria

48:59

8:35

23

Warren Woodward

Shawnigan Lake

49:51

9:27

24

Logan Simonson

15

Aviawest VAC

Victoria

52:10

11:46

25

Chris Macleod

14

Tripleshot

Victoria

54:28

14:04

DNF

Nathananiel Morton

32

Ladysmith

DNF

Niels Steiner

37

Vancouver

Intermediate Women – 15 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Victoria Boyd

38

Nanaimo

34:30

2

Cheryl Morch

40

Mid Island Velo Association

Lantzville

35:43

1:13

3

Jenny Nanninga

26

Oak Bay Bikes

Victoria

35:58

1:28

4

Seana Wright

40

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

36:04

1:34

5

Christyna Jones

28

Pro City Racing

Victoria

36:46

2:16

6

Colleen Wtorek

36

Nanaimo

36:51

2:21

7

Charlene Stewart

39

Mid Island Velo Association

Nanaimo

36:57

2:27

8

Charlene Hay

39

Mid Island Velo Association

Parksville

37:02

2:32

9

Rose Houle

53

Mid Island Velo Association

Nanaimo

37:04

2:34

10

Glenda Harling

50

Everti Bikes

Duncan

37:15

2:45

11

Danielle Stevens

31

Pro City Racing

Victoria

39:02

4:32

12

Libby Aynsley

24

Tripleshot

Victoria

39:44

5:14

13

Andrea Robson

33

Tripleshot

Victoria

42:25

7:55

14

Holly Simonson

13

Aviawest VAC

Victoria

44:48

10:18

15

Katie Duncan Rabien

34

Oak Bay Bikes

Victoria

47:21

12:51

Masters Men – 43 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Wellsman 50+

53

Pro City Racing

Victoria

40:28

2

David Damery

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

40:31

0:03

3

Robert Russell

45

Mid Island Velo Association

Parksville

40:32

0:04

4

Sean Cruickshank

43

Aviawest

Victoria

41:38

1:10

5

Bill McMillan 50+

51

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

41:44

1:16

6

Andy Achuff

42

Oak Bay Bikes

Victoria

41:51

1:23

7

Tony Webster

41

Victoria

42:01

1:33

8

Gary Croome

41

Frontrunners

Nanaimo

43:04

2:36

9

Jamie Emery 50+

50

Pro City Racing

North Saanich

43:12

2:44

10

Lister Farrar 50+

53

Tripleshot

Victoria

43:15

2:47

11

Davin Carlson

41

Alberni Valley Riders

Port Alberni

43:43

3:15

12

Doug Doyle 50+

52

IRC

Victoria

43:44

3:16

13

Trevor Perkins

41

Favorit Cycles

Courtenay

43:53

3:25

14

Chris Wilberg 50+

50

Red Truck Racing

North Vancouver

43:55

3:27

15

Menno Jongsma

42

Nanaimo

44:36

4:08

16

Ron Hewitson

47

Mid Island Velo Association

Nanaimo

44:42

4:14

17

Martin Machacek

40

Organic Athlete

Victoria

44:44

4:16

18

Shepherd Stewart

40

Mid Island Velo Association

Nanaimo

45:06

4:38

19

David Stevenson

46

Experience Cycles

Duncan

45:24

4:56

20

Ty Bellavie

49

O2

Victoria

45:26

4:58

21

Dan Proulx

41

Victoria

45:38

5:10

22

Steve Crowley 50+

51

Team Steve

Lantzville

45:40

5:12

23

Brad Head

48

Tripleshot

Victoria

45:42

5:14

24

Derek Steel 60+

68

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

45:50

5:22

25

Wade Luksay

40

UROC

Comox

46:08

5:40

26

Chad Gottfried

45

Aviawest VAC

Victoria

46:36

6:08

27

Aaron Dusseault

44

Russ Hays

Victoria

47:08

6:40

28

Mike Sevcov 50+

58

Everti Bikes

Duncan

47:13

6:45

29

Paul Kane 50+

53

Victoria

47:23

6:55

30

Dan Leonard

43

StuckyLife

Victoria

47:56

7:28

31

Derek Prout 50+

54

UROC

Victoria

48:12

7:44

32

Malcolm Faulkner 50+

55

O2

Victoria

48:31

8:03

33

Rick Lidstone 50+

53

Victoria

49:32

9:04

34

Dan Clements 50+

54

RCCC

Campbell River

49:46

9:18

35

Derrill Shuttleworth 50+

52

Gabriola

50:09

9:41

36

Eric Simonson

45

Tripleshot

Victoria

51:16

10:48

37

Tom Wojcik 50+

53

Gabriola

51:37

11:09

38

Russell Berg

43

Nanaimo

52:31

12:03

39

Norman Marcy 50+

55

Tripleshot

Victoria

52:35

12:07

40

Wayne Shtybel 50+

52

North Saanich

53:16

12:48

41

Iain Hay

43

Mid Island Velo Association

Nanoose

54:37

14:09

42

Rob Williamson

46

Oak Bay Bikes

Parksville

44:29

-1

DNF

Kim Webb

40

Naked

Victoria

Open Women – 11 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Dawn Anderson

33

Oak Bay Bikes

Victoria

42:09

2

Sarah Stewart

32

Victoria

42:31

0:22

3

Tanya Larkin

33

Oak Bay Bikes

Victoria

42:39

0:30

4

Kelly Jones

41

Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

42:57

0:48

5

Joele Guynup

26

Condo Group

Victoria

44:06

1:57

6

Carey Mark

42

Steed Cycles

Nanaimo

45:28

3:19

7

Glenowyn Carlson

37

Team Alliance

Victoria

45:36

3:27

8

Janna Gillick

35

Mid Island Velo Association

Nanaimo

45:40

3:31

9

Karen Fedoruk

29

Condo Group

Victoria

46:27

4:18

10

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes

Courtenay

47:10

5:01

11

Jen Erlendson

33

Tripleshot

Victoria

53:16

11:07

Expert – 24 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

26

Trek Red Truck

Victoria

56:18

2

Drew Mackenzie

33

Condo Group

Victoria

56:58

0:40

3

Steve Bachop

46

IRC

Victoria

57:02

0:44

4

Thomas Skinner

30

Oak Bay Bikes

Victoria

57:22

1:04

5

Normon Thibault

43

Frontrunners

Nanaimo

57:24

1:06

6

Russell Anderson

33

Oak Bay Bikes-Condo Group

Victoria

57:35

1:17

7

Jon Benskin

30

Condo Group

Victoria

59:31

3:13

8

Jordan Duncan

16

Comox Valley Cycling Club

Comox

1:00:05

3:47

9

Scott Mitchell

30

Pro City Racing

Victoria

1:00:31

4:13

10

James Cameron

32

Pro City Racing

Victoria

1:00:52

4:34

11

Adam de Vos

18

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

1:01:21

5:03

12

Curtis Dearden

27

Russ Hays

Victoria

1:01:48

5:30

13

Mitchell Thacker

30

Pro City Racing

Victoria

1:02:32

6:14

14

Roland Rabien

34

Tripleshot

Victoria

1:02:39

6:21

15

Justin Mark

37

Steed Cycles

Nanaimo

1:02:40

6:22

16

Brad Collins

41

Cannondale/Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

1:03:35

7:17

17

David Huntley

30

Everti Bikes

Duncan

1:03:39

7:21

18

David Damery

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

1:05:27

9:09

19

Dan Skinner

18

Trek Red Truck

Victoria

1:06:18

10:00

20

Dave Shishkoff

35

Organic Athlete

Victoria

1:07:21

11:03

21

Colin Hynes

22

Riders Cycles

Victoria

1:08:12

11:54

22

Stephen Kilshaw

27

Oak Bay Bikes

Victoria

56:42

-1

DNF

Jon Watkin

39

Russ Hays

Victoria

DNF

Gavin Eaton

33

Tripleshot

Victoria