Report a problem with your results.

Ricky Bobby Cameron Cross, Victoria: November 19th, 2011

Statistics

Racers

157

Finishers

136 (87%)

Beginner Women – 10 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Kim Hart

42

Nanaimo

30:00

2

Shanna Parkin

23

Victoria

31:24

1:24

3

Sylvia Storry

30

Pro City Racing

North Saanich

31:48

1:48

4

Joanna Fox

52

Tripleshot

Victoria

32:19

2:19

5

Alison Keple

41

33:54

3:54

6

Joanna Duncan

46

Comox

35:23

5:23

7

Nancy Fletcher

45

Victoria

35:57

5:57

8

Kelsi Duncan

13

Comox Valley Cycling Club

Comox

37:05

7:05

DNF

Janice Meek

52

Victoria

DNF

Karyn Anderson

30

Malahat

Beginner Men – 15 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Anton Rabien

37

Sooke

26:50

2

Trevor Orme

43

27:28

0:38

3

Chris Macleod

14

Tripleshot

Victoria

27:37

0:47

4

Rick Hert

43

27:40

0:50

5

Brian Champman

35

Channel 4 News

Victoria

27:55

1:05

6

James Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

28:46

1:56

7

Jeff Evernden

45

Westshore Motocross

Victoria

28:47

1:57

8

Mark Grant

12

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

30:03

3:13

9

Simon Pearson

34

Tripleshot

Victoria

30:19

3:29

10

JC de Vos

21

Oak Bay

30:21

3:31

11

Brodie Hay

13

Mid Island Velo Association

Nanoose

33:12

6:22

12

Tyson Black

14

Duncan

35:42

8:52

13

Erik Diertens

12

VAC

Victoria

37:12

10:22

14

Cole Perkins

10

Favorit Cycles

Courtenay

40:30

13:40

DNF

David Brown

15

Tripleshot

Victoria

Intermediate Men – 40 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Landon Erikson

35

Stanley

Seattle

37:45

2

Nigel Ellsay

17

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

37:51

0:06

3

Evan Carey

17

Tripleshot

Victoria

37:54

0:09

4

Chris Sundby

19

Oak Bay Bikes Westshore/Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

37:57

0:12

5

Andy Pitre

33

Me Team

Victoria

38:05

0:20

6

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association

Nanaimo

39:01

1:16

7

Halldor Gunnarsson

32

Capital City Cycles

Victoria

39:22

1:37

8

Glenn Soja

35

Stanley

Seattle

39:32

1:47

9

Lee Blais SS

39

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

39:43

1:58

10

Robert Church

39

Glotman

Vancouver

40:16

2:31

11

Nick Bruce

19

Team Squamish

40:42

2:57

12

Justin Wui

26

Victoria

40:51

3:06

13

Glenn Wakeling

47

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

41:02

3:17

14

Bryn Shapperd

36

Victoria

41:39

3:54

15

Clayton Webb

24

StuckyLife

Victoria

41:42

3:57

16

Raymond Tse

37

Seattle

41:44

3:59

17

Geoff Robson

28

StuckyLife

Victoria

41:58

4:13

18

Tobin Henderson

32

Burnaby

42:07

4:22

19

Joel Taylor

14

Aviawest VAC

Victoria

42:08

4:23

20

Chris George

36

PT Performance training

Victoria

42:24

4:39

21

Pelle Gustavs

20

Sooke Mountain Club

Sooke

42:41

4:56

22

James Peacock

32

Victoria

42:59

5:14

23

Morgan Harker

39

Victoria

43:11

5:26

24

Paul Autun

26

Nanaimo

43:47

6:02

25

Andrew Grant

16

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

44:11

6:26

26

Jason Binab

36

Pro City Racing

Victoria

44:18

6:33

27

Jordan Kinghorn

17

Oak Bay Bikes Westshore/Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

44:22

6:37

28

Corey Friesen

34

Mid Island Velo Association

Nanaimo

45:03

7:18

29

Rob Parkin

24

Trek

Victoria

45:11

7:26

30

Andrew Ferguson

21

StuckyLife

Victoria

45:49

8:04

31

Quentin Liedtke

34

Tripleshot

Victoria

46:28

8:43

32

Duncan Grant

16

Tripleshot

Victoria

46:36

8:51

33

Dave Pfaffenberger

40

Pro City Racing

Victoria

51:37

13:52

34

David Haughtton

38

Victoria

40:01

-1

35

Richard Cook

41

Pro City Racing

Victoria

41:17

-1

36

David Brown

15

Tripleshot

Victoria

42:01

-1

DNF

Alex Hui

30

Pro City Racing

Victoria

DNF

Chris Dickinson

37

Oak Bay Bikes

Victoria

DNF

Cam Maysmith

30

Riders Cycles

Victoria

DNF

Brent Larkin

32

StuckyLife

Victoria

Intermediate Women – 22 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shannon Baerg

42

Russ Hays

Victoria

36:05

2

Victoria Boyd

38

Nanaimo

36:10

0:05

3

Shelby Harlen

32

OBB

Victoria

36:15

0:10

4

Alexandra Grant

16

Tripleshot

Victoria

36:52

0:47

5

Charlene Stewart

39

Mid Island Velo Association

Nanaimo

37:04

0:59

6

Laura Newman

31

Seattle

37:24

1:19

7

Jenny Nanninga

26

Oak Bay Bikes

Victoria

37:57

1:52

8

Brenna Pauly

16

Tripleshot

Victoria

37:58

1:53

9

Christyna Jones

28

Pro City Racing

Victoria

38:00

1:55

10

Seana Wright

40

Alberni Valley Riders

Port Alberni

38:04

1:59

11

Erin Daniellson

36

Team Group Health

Seattle

38:30

2:25

12

Farisha Arensen

14

Tripleshot

Victoria

40:02

3:57

13

Kristen Arensen

39

Tripleshot

Victoria

41:05

5:00

14

Libby Aynsley

24

Tripleshot

Victoria

41:26

5:21

15

Danielle Stevens

31

Pro City Racing

Victoria

42:03

5:58

16

Colleen Wtorek

36

Nanaimo

42:47

6:42

17

Charlene Hay

39

Mid Island Velo Association

Parksville

44:07

8:02

18

Katie Duncan Rabien

34

Oak Bay Bikes

Victoria

44:53

8:48

19

Mykelti Berg

16

Nanaimo

44:54

8:49

20

Andrea Robson

33

Tripleshot

Victoria

53:25

17:20

21

Caroline Tansley

32

36:36

-1

DNF

Glenda Harling

50

Everti Bikes

Duncan

Masters Men – 35 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

David Damery

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Comox

46:27

2

Peter Wellsman 50+

53

Pro City Racing

Victoria

46:34

0:07

3

Robert Russell

45

Mid Island Velo Association

Parksville

46:52

0:25

4

Bill McMillan 50+

51

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

47:54

1:27

5

Brian Griffin

47

Team Alliance

Pitt Meadows

47:57

1:30

6

James Tarrant

49

Oak Bay Bikes

Victoria

48:05

1:38

7

Menno Jongsma

42

Nanaimo

48:19

1:52

8

Tony Webster

41

Victoria

48:40

2:13

9

Ron Hewitson

47

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:47

2:20

10

Andy Achuff

42

Oak Bay Bikes

Victoria

49:01

2:34

11

Jamie Emery 50+

50

Pro City Racing

North Saanich

49:33

3:06

12

Chris Wilberg 50+

50

Red Truck Racing

North Vancouver

49:47

3:20

13

Shayne Alexander

40

Riders Cycles

Victoria

49:58

3:31

14

Jay Loder 50+

51

Mighty Riders

North Vancouver

50:05

3:38

15

Doug Doyle 50+

52

IRC

Victoria

50:25

3:58

16

Martin Machacek

40

Organic Athlete

Victoria

51:17

4:50

17

Ty Bellavie

49

O2

Victoria

51:25

4:58

18

Kim Webb

40

Naked

Victoria

51:36

5:09

19

Mark Ritchie

43

PT Performance training

Victoria

52:01

5:34

20

Gary Croome

41

Frontrunners

Nanaimo

52:31

6:04

21

Derek Steel 60+

68

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

53:03

6:36

22

Brad Head

48

Tripleshot

Victoria

54:13

7:46

23

Paul Kane 50+

53

Victoria

54:22

7:55

24

John Forstrom 50+

50

North Vancouver

54:44

8:17

25

Mike Sevcov 50+

58

Everti Bikes

Duncan

55:13

8:46

26

Guy Gensey

41

Russ Hays

Victoria

47:18

-1

27

James Pauly 50+

55

Tripleshot

Victoria

48:23

-1

28

Bud Sabiston 50+

55

Victoria

49:47

-1

29

Steve Grant 50+

53

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

49:52

-1

30

Rob Williamson

46

Oak Bay Bikes

Parksville

53:52

-2

DNF

Trevor Perkins

41

Favorit Cycles

Courtenay

DNF

Shepherd Stewart

40

Mid Island Velo Association

Nanaimo

DNF

Iain Hay

43

Mid Island Velo Association

Nanoose

DNF

Russell Berg

43

Nanaimo

DNF

David Stevenson

46

Experience Cycles

Duncan

Open Women – 9 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Dawn Anderson

33

Oak Bay Bikes

Victoria

49:15

2

Sarah Stewart

32

Victoria

50:37

1:22

3

Janna Gillick

35

Mid Island Velo Association

Nanaimo

51:58

2:43

4

Jen Erlendson

33

Tripleshot

Victoria

56:36

7:21

5

Glenowyn Carlson

37

Team Alliance

Victoria

53:19

-1

DNF

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes

Courtenay

DNF

Tanya Larkin

33

Oak Bay Bikes

Victoria

DNF

Karen Fedoruk

29

Condo Group

Victoria

NOR

Carey Mark

42

Steed Cycles

Nanaimo

53:51

Expert – 27 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

26

Trek Red Truck

Victoria

57:21

2

Jamie Sparling

26

Victoria

59:06

1:45

3

Jon Benskin

30

Condo Group

Victoria

59:28

2:07

4

Russell Anderson

33

Oak Bay Bikes-Condo Group

Victoria

59:44

2:23

5

Andre Sutton

40

Hardcore Cycling Club

Edmonton

59:50

2:29

6

James Cameron

32

Pro City Racing

Victoria

59:58

2:37

7

Steve Bachop

46

IRC

Victoria

1:00:15

2:54

8

Normon Thibault

43

Frontrunners

Nanaimo

1:01:23

4:02

9

Mical Dyck

29

Pro City Racing

Victoria

1:01:25

4:04

10

Scott Mitchell

30

Pro City Racing

Victoria

1:01:46

4:25

11

Mark Rumsey

44

Hardcore Cycling Club

1:02:15

4:54

12

Thomas Skinner

30

Oak Bay Bikes

Victoria

1:02:53

5:32

13

Justin Mark

37

Steed Cycles

Nanaimo

1:03:27

6:06

14

Adam de Vos

18

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

1:03:33

6:12

15

David Huntley

30

Everti Bikes

Duncan

1:03:42

6:21

16

Mitchell Thacker

30

Pro City Racing

Victoria

1:04:27

7:06

17

Guy Ridler

40

Simons Cycles

Courtenay

1:04:36

7:15

18

Stephen Kilshaw

27

Oak Bay Bikes

Victoria

1:05:40

8:19

19

Regan Pringle

37

Pro City Racing

Victoria

1:07:59

10:38

20

Jordan Duncan

16

Comox Valley Cycling Club

Comox

57:41

-1

21

Dave Shishkoff

35

Organic Athlete

Victoria

58:39

-1

22

Dan Scott

21

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

59:39

-1

DNF

Trevor Jones

34

Everti Bikes

Duncan

DNF

Peter Stevenson

45

Experience Cycles

Duncan

DNF

Roland Rabien

34

Tripleshot

Victoria

DNF

Jon Watkin

39

Russ Hays

Victoria

DNF

Kelly Guest

34

Straight Up Cycles

Victoria