Report a problem with your results.

Coal Cross, Courtenay: October 15th, 2006

Statistics

Racers

50

Finishers

44 (88%)

Beginner Women – 1 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Chelsea Bilsbarrow

18

Giant Canada

40:15

Beginner Men – 5 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Andrew Olive

36

Dr. Walker GVVA

37:27

2

Derek Steel

63

NMBC

38:07

0:40

3

Jamie Moore

37

Arrowsmith

38:11

0:44

4

Mike Wood

35

CVCC

41:30

4:03

5

Curran Jongsma

9

Wheelers

41:40

-1

Intermediate Men – 10 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Jeff Beeston

28

CVCC

59:05

2

Bill McMillan

46

NMBC

1:01:04

1:59

3

Trevor Jones

29

CVCC

1:01:34

2:29

4

Lee Blais

34

Alberni Riders

1:04:20

5:15

5

Michael Haefelfing

28

CVCC

56:25

-1

6

Ben Glassen

17

Oak Bay Bikes

56:25

-1

7

Aaron Amar

34

IRC

57:29

-1

8

Dave Gilbert

41

Alberni Riders

58:00

-1

9

Michael Harvey

32

Wheelers

56:00

-2

DNF

Daryl Chase

33

AVR

Masters Men – 10 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Robin Dutton

30

Arrowsmith

57:45

2

Dave Nowak

34

Frontrunners-CV

58:44

0:59

3

Jason Sandquist

37

Frontrunners

58:52

1:07

4

Bryn Shapperd

30

CVCC

1:00:00

2:15

5

Chris Birch

37

Arrowsmith

1:00:37

2:52

6

Dwayne Sales

36

Wheelers

1:05:32

7:47

7

Peter Wellsman

48

Riders Cycles

1:05:56

8:11

8

Derek Tripp

56

1:06:45

9:00

9

Kyle Chatlain

30

Arrowsmith

1:01:50

-1

DNF

Lonnie Nathan

41

CVCC

Women – 6 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Trish Sinclair

37

Scott Bikes

1:01:00

2

Dawn Anderson

28

Oak Bay Bikes

1:02:40

1:40

3

Brandy Svenson

28

Island Cycle

58:25

-1

4

Jaymie McGowan

30

Oak Bay Bikes

1:04:00

-1

5

Tanya Larkin

28

Team X and OBB

58:25

-2

DNF

Lisa Ludwig

32

Oak Bay Bikes

Expert – 18 Racers – 10 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Troy Woodburn

30

Gigabike

1:15:38

2

Andreas Hestler

36

Rocky Mountain

1:16:52

1:14

3

Kevin Calhoun

27

Rocky Mountain

1:17:37

1:59

4

Tristen Galbraith

24

Drop Machine C

1:19:59

4:21

5

Normon Thibault

38

Frontrunners

Nanaimo

1:20:52

5:14

6

Thomas Skinner

25

Sugoi-Giant

1:21:02

5:24

7

Andrew Brown

36

CVCC

1:21:06

5:28

8

Fred Hodgson

28

Island Cycle

1:21:05

5:27

9

Graeme Bant

16

Different Bikes

1:22:07

6:29

10

Wendy Simms

34

Kona

1:23:02

7:24

11

Dan Molgat-Roy

25

1:28:56

13:18

12

John Lackey

28

Gallatin Alpine

1:17:10

-1

13

Curtis Saunders

26

OBB-Wheelers

1:17:22

-1

14

Menno Jongsma

37

Frontrunners

1:22:35

-1

15

Tyler Trace

21

Gigabike

1:24:23

-1

DNF

Gary Croome

36

Frontrunners

DNF

Kris Sneddon

24

Kona-Les Gets

DNF

Mat Hewitt

29

Oak Bay Bikes