Report a problem with your results.

Cowboy Cross, Langford: October 29th, 2006

Statistics

Racers

56

Finishers

52 (93%)

Beginner Women – 4 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Kjersten Lone

15

Dirty Girls

Victoria

40:04

2

Catherine Hamilton

37

Frontrunners

Victoria

41:52

1:48

3

Danielle Fisher

32

SIMBS

Victoria

38:48

-1

4

Alison Keple

36

Frontrunners

Duncan

37:37

-2

Beginner Men – 4 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Seth Bitting

34

CPT

Victoria

39:04

2

Derek Steel

63

NMC

Nanaimo

40:38

1:34

3

Jay Ruzicka

30

Wheelers

Victoria

39:25

-1

4

Curran Jongsma

9

Wheelers

Nanaimo

45:12

-2

Intermediate Men – 11 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Bill McMillan

46

NMBC

Nanaimo

38:24

2

Aaron Amar

34

IRC

Victoria

38:26

0:02

3

Trevor Jones

29

CVCC

Courtenay

39:10

0:46

4

Paul Brend

39

IRC

Victoria

39:17

0:53

5

Chris Hillier

20

Giga Bike

Victoria

39:22

0:58

6

Ben Glassen

17

Wheelers

Nanaimo

39:35

1:11

7

Jak New

33

Escape Veloci

Vancouver

40:18

1:54

8

Dave Shishkoff

30

OrganicAthlete Victoria

Victoria

40:21

1:57

9

Andrew Olive

36

Dr. Walker

Victoria

40:25

2:01

10

Nicholas Cowan

25

Victoria

44:00

5:36

11

Brian Payne

50

Schwalbe

Victoria

39:46

-1

Masters Men – 16 Racers – 12 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Stevenson

40

Cowichan

Duncan

52:19

2

David Holden

39

Aviawest

Victoria

52:23

0:04

3

Robin Dutton

30

Arrowsmith

Nanaimo

53:20

1:01

4

Dave Nowak

33

CVCC

Courtenay

53:23

1:04

5

David Perrin

32

Victoria

53:36

1:17

6

Bryn Shapperd

30

Arrowsmith

Victoria

53:49

1:30

7

Jason Sandquist

37

Frontrunners

Duncan

55:10

2:51

8

Gary Croome

36

Frontrunners

Nanaimo

55:31

3:12

9

James White

48

WORKA

Victoria

56:11

3:52

10

Chris Birch

37

Arrowsmith

Ladysmith

56:24

4:05

11

Derek Tripp

56

NBC

Nanaimo

52:21

-1

12

Rick Thiessen

43

Gigabike

Victoria

52:31

-1

13

Rumon Carter

31

Frontrunners

Victoria

53:17

-1

14

Peter Wellsman

48

Riders Cycle

Victoria

53:50

-1

15

Mike Sevcov

53

NBC

Duncan

54:31

-1

16

Matt Powsey

30

Oak Bay Bikes

Victoria

55:41

-1

Women – 6 Racers – 12 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Lisa Ludwig

32

Oak Bay Bikes

Victoria

56:43

2

Trish Sinclair

37

Scott Bikes

Victoria

51:40

-1

3

Jaymie McGowan

30

Oak Bay Bikes

Victoria

54:20

-1

4

Brandy Svenson

28

Parksville

55:44

-1

5

Steph Roorda

19

Synergy

Victoria

54:06

-2

6

Joele Guynup

21

USA Cycling

Victoria

55:33

-2

Expert – 15 Racers – 14 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Geoff Kabush

29

Maxxis

Victoria

55:28

2

Mat Hewitt

29

Oak Bay Bikes

Victoria

55:37

0:09

3

Kris Sneddon

24

Kona

Victoria

55:39

0:11

4

Troy Woodburn

30

Gigabike

Victoria

55:52

0:24

5

Thomas Skinner

25

Sugoi

Victoria

57:24

1:56

6

Normon Thibault

38

Frontrunners

Nanaimo

58:18

2:50

7

Wendy Simms

34

Kona

Nanaimo

58:50

3:22

8

Menno Jongsma

37

Frontrunners

Nanaimo

55:46

-1

9

John Lackey

28

Gallatin Alpine

Victoria

56:35

-1

10

Andrew Brown

36

Dalvay

Comox

56:37

-1

11

Dan Molgat-Roy

25

Victoria

57:33

-1

DNF

Tristen Galbraith

24

Dropmachine

Campellville

DNF

Matthew O’Hagan

23

IRC

Victoria

DNF

Rob Britton

22

Gigabike

Victoria

DNF

Tyler Trace

21

Gigabike

Victoria