Race Results

Report a problem with your results.

Coal Cross, Cumberland: September 26th, 2010

Statistics

Racers 105
Finishers 97 (92%)


Beginner Women – 9 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Glenda Harling 48 Nanaimo Cycling Club Duncan 27:33
2 Salinas LaPerriere 32 Courtenay 27:40 0:07
3 Judy Villeneuve 49 Nanaimo MTB Club Nanaimo 27:42 0:09
4 Rose Houle 50 Nanaimo MTB Club Nanaimo 28:39 1:06
5 Danielle Stevens 30 Pro City Racing Victoria 29:02 1:29
6 Kirsty Marritt 41 Celo Pacific California 29:04 1:31
7 Mary Bridges 39 Courtenay 30:19 2:46
8 Wendy Ravai 37 Campbell River 30:40 3:07
9 Deb Kitchener 40 Courtenay 32:09 4:36


Beginner Men – 5 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 James Grant 12 Comox Valley Cycling Club Merville 27:06
2 Jason Orlik 30 Powell River 27:07 0:01
3 Andrew LaFrance 26 Victoria 27:08 0:02
4 Mark Grant 11 Comox Valley Cycling Club Merville 29:09 2:03
5 Brodie Hay 12 PACC Parksville 33:31 6:25


Intermediate Men – 35 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Jeff Drew 29 Wheelers-OBB Victoria 35:37
2 Jordan Duncan 15 Kona Grass Roots Comox 35:44 0:07
3 Chris Dickinson 36 OBB-Westshore Langford 35:59 0:22
4 Justin Wolfe 24 Victoria 36:01 0:24
5 Mitchell Thacker 29 Pro City Racing Victoria 36:16 0:39
6 Geoff Robson 27 Victoria 36:40 1:03
7 Josh Erickson 35 Tripleshot Spinnakers Victoria 36:42 1:05
8 David Damery 40 Big Dog Biking Comox 37:05 1:28
9 Halldor Gunnarsson 31 Capital City Cycles Victoria 37:06 1:29
10 Gavin Eaton 32 Tripleshot Spinnakers Victoria 37:15 1:38
11 Colin Hynes 21 Riders Cycles Victoria 37:16 1:39
12 Ian Beveridge 42 Victoria 37:20 1:43
13 Dave Morris 44 A.I.R. Nanaimo 37:38 2:01
14 Chris Sundby 18 KKT-OBB Victoria 38:02 2:25
15 Aaron Amar 38 Courtenay 38:09 2:32
16 Mark Allison 32 Nanaimo 38:14 2:37
17 Andrew Grant 15 Trail Bikes-Eatmore Sprouts Merville 38:30 2:53
18 Daryl Chase 37 Port Alberni Cycling Club Port Alberni 38:40 3:03
19 Carey Mark 41 Steed Cycles Nanaimo 38:42 3:05
20 Chris George 35 PT Performance Training Victoria 38:46 3:09
21 Kirby Villeneuve 45 Nanaimo MTB Club Nanaimo 38:48 3:11
22 Derek Steel 67 Arrowsmith Nanaimo 38:59 3:22
23 Nigel Ellsay 16 Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 39:28 3:51
24 Justin Bailey 24 SS Pakenham Victoria 39:33 3:56
25 Spencer Burns 15 Powell River 39:46 4:09
26 Rob Williamson 45 OBB-Nanaimo Parksville 40:54 5:17
27 Paul Kane 52 Victoria 41:15 5:38
28 Dan Curtis 30 OBB-Nanaimo Nanaimo 41:40 6:03
29 Paul LaPerriere 35 Blue Toque Courtenay 41:49 6:12
30 Michael Pearson 28 Schwalbe Sidney 42:06 6:29
31 Derek Prout 53 U-ROC Victoria 43:06 7:29
32 Bill Lane 64 Sidney 44:10 8:33
DNF Cam Maysmith 29 Riders Cycles Victoria
DNF Regan Pringle 36 Pro City Racing Victoria
DNF Will Maartman 23 SS Pakenham Victoria


Masters Men – 24 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Andrew Brown 40 Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 40:43
2 Justin Mark 36 Steed Cycles Nanaimo 41:11 0:28
3 Jason Sandquist 41 Experience Cycles Duncan 41:19 0:36
4 Brad Collins 40 BSP North Vancouver 41:42 0:59
5 Barry Rempel 50 Oak Bay Bikes Victoria Victoria 41:55 1:12
6 Brent Stubbs 36 Schwalbe Victoria 42:08 1:25
7 Guy Gensey 39 Russ Hayes Victoria 42:46 2:03
8 Jamie Emery 49 Pro City Cycles Victoria 43:18 2:35
9 Lee Blais 38 AVR Ozzies Cycles Port Alberni 43:47 3:04
10 Wade Smith 38 Cowichan Bay 44:48 4:05
11 Corey Piket 42 OBB-Nanaimo Nanaimo 45:05 4:22
12 Glenn Wakeling 45 Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 45:15 4:32
13 Kent Duncan 44 Comox Valley Cycling Club Comox 45:24 4:41
14 Mike Sevcov 57 Everti Bikes Duncan 46:40 5:57
15 Malcolm Faulkner 54 Dr. Walker Victoria 46:53 6:10
16 Kevin Brown 41 Nanaimo 40:48 -1
17 Eric Bruvall 37 Ozzies Cycles-AVR Port Alberni 41:28 -1
18 Andy Brinton 48 Powell River 41:31 -1
19 Steve Grant 42 O.V. Cycle Club Merville 41:38 -1
20 Wayne Shtybel 51 Victoria 44:04 -1
DNF Ray Wagner 51 Comox Valley Cycling Club Courtenay
DNF Shayne Alexander 39 Riders Cycles Victoria
DNF Paul Thompson 46 OBB-Nanaimo Nanaimo
DNF Paul Brend 43 IRC-Cameron Law Victoria


Women – 13 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Mical Dyck 28 Trek Canada Victoria 42:06
2 Dawn Anderson 32 OBB-Everti Victoria 42:33 0:27
3 Joele Guynup 25 IRC-Everti Victoria 44:56 2:50
4 Stacy Hutton 37 Mighty Vancouver 45:23 3:17
5 Andrea Bunnin 23 DEVO Saskatoon 45:32 3:26
6 Amanda Wakeling 15 Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 46:13 4:07
7 Kristenn Magnusson 33 Arrowsmith Nanaimo 46:15 4:09
8 Glenowyn Carlson 37 Team Alliance Victoria 48:20 6:14
9 Jen Erlendson 32 Tripleshot Spinnakers Victoria 50:19 8:13
10 Katie Duncan Rabien 33 OBB-Victoria Victoria 45:21 -1
11 Charlene Hay 38 Port Alberni CC Parksville 46:29 -1
12 Nikki Light 39 Big Dog Racing Comox 42:59 -2
DNF Amy Dearden 28 Keller Rohrback Comox


Expert – 20 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Drew Mackenzie 31 Island Racing Club Victoria 51:11
2 Normon Thibault 42 Frontrunners Nanaimo 52:00 0:49
3 Peter Stevenson 43 Experience Bike Shop Duncan 52:03 0:52
4 Steve Bachop 45 IRC-Everti Victoria 53:01 1:50
5 Dan Scott 20 OBB-Westshore Langford 53:07 1:56
6 Jason Eagles 38 Six Up Cycling Victoria 53:12 2:01
7 Russell Anderson 32 OBB-Everti Victoria 53:31 2:20
8 Wendy Simms 38 Frontrunners Nanaimo 53:32 2:21
9 Aaron Dusseault 43 Russ Hayes Victoria 53:51 2:40
10 James Cameron 31 Pro City Racing Victoria 54:18 3:07
11 Dylan Tremblay 29 OBB-Nanaimo Errington 54:28 3:17
12 Jeff Riemer 31 Arrowsmith Bikes Nanaimo 54:35 3:24
13 Jeff Beeston 32 Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 57:08 5:57
14 Michael Brinton 16 Powell River 57:20 6:09
15 Matthew O’Hagan 27 Garneau Evolution Victoria 57:55 6:44
16 Trevor Jones 33 Everti Cobble Hill 58:40 7:29
17 Roland Rabien 33 Tripleshot-Spinakers Victoria 51:55 -1
18 Dave Shishkoff 34 Organicathlete Victoria Victoria 52:42 -1
19 Will Maartman 23 SS Pakenham Victoria 54:33 -2
DNF Derek Brain 20 Everti Cobble Hill