Report a problem with your results.

IRC Cameron Law Cup, Victoria: October 30th, 2010

Statistics

Racers

131

Finishers

127 (97%)

Beginner Women – 5 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Hillery Wille

17

NTC

Victoria

29:14

2

Devon Carter

29

Victoria

36:25

7:11

3

Andrea Robson

32

Dirty Girlz

Victoria

36:59

7:45

4

Jennifer Bilsbarrow

54

Victoria

29:47

-1

DNF

Danielle Stevens

40

Pro City Racing

Victoria

Beginner Men – 10 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Darren Boss

33

Victoria

30:45

2

James Grant

12

Naked

Merville

32:05

1:20

3

James Holtz

59

Victoria

32:50

2:05

4

Mark Grant

11

CVCC

Merville

33:11

2:26

5

Silvio Tognela

51

Victoria

33:41

2:56

6

Mike Mutrie

24

Victoria

34:20

3:35

7

Thomas Gemelli

26

Victoria

35:30

4:45

8

Simon Pearson

33

Tripleshot Spinnakers

Victoria

36:41

5:56

9

Brodie Hay

12

Schwable

Parksville

29:37

-1

DNF

Matt Phillips

36

Victoria

Intermediate Men – 34 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Regan Pringle

36

Pro City Racing

Victoria

37:40

2

Mitchell Thacker

29

Pro City Racing

Victoria

38:24

0:44

3

Gregory Smith

27

Victoria

38:30

0:50

4

Chris Dickinson

36

OBB

Victoria

38:39

0:59

5

Gavin Eaton

32

Tripleshot Spinnakers

Victoria

38:54

1:14

6

Justin Wolfe

25

Victoria

38:58

1:18

7

Steve Doreen

27

Local Ride

Victoria

39:06

1:26

8

Arran Spencer

30

Pro City Racing

Victoria

39:08

1:28

9

Ian Beveridge

42

Victoria

39:18

1:38

10

Adam de Vos

17

Tripleshot Spinnakers

Victoria

39:34

1:54

11

Chris Sundby

18

OBB Westshore / Kellys Kids Tri

Victoria

40:08

2:28

12

Andrew Grant

15

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

40:35

2:55

13

Geoff Robson

28

Victoria

40:40

3:00

14

Ryan Cousineau

32

Escape Velocity

Port Moody

40:56

3:16

15

Halldor Gunnarsson

31

Capital City Cycles

Victoria

40:58

3:18

16

John Lam

36

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

41:06

3:26

17

Andy Pitre

32

Me

Victoria

41:29

3:49

18

Will Maartman

23

Victoria

41:54

4:14

19

Justin Bailey

24

Victoria

41:55

4:15

20

Erik Madsen

35

Pro City Racing

Victoria

42:07

4:27

21

Jonathon Bouchard

29

Victoria

42:09

4:29

22

Steven Grandy

31

Victoria

42:27

4:47

23

Aaron Thomas

20

NTC

Victoria

42:31

4:51

24

Geoff Wong

44

Tripleshot Spinnakers

Victoria

42:38

4:58

25

Derek Steel

67

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

42:39

4:59

26

Chris George

35

PT Performance Training

Victoria

42:47

5:07

27

Connor Folman

16

Victoria

43:34

5:54

28

Paul Kane

52

Victoria

44:07

6:27

29

Derek Prout

53

Victoria

44:15

6:35

30

Bill Lane

64

Victoria

39:10

-1

31

Eric Simonson

44

Tripleshot Spinnakers

Victoria

39:38

-1

32

Paul Christopher

57

Tripleshot Spinnakers

Victoria

43:23

-1

33

Dan Leonard

42

Victoria

45:12

-1

DNF

Scott Mitchell

29

Pro City Racing

Victoria

Masters Men – 39 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Brad Collins

40

Bicycle Sports

Victoria

43:07

2

Brian Griffin

46

Team Alliance

Pitt Meadows

43:28

0:21

3

Guy Ridler

39

Simons

Courtenay

43:30

0:23

4

Barry Rempel

50

OBB

Victoria

43:47

0:40

5

Peter Wellsman

52

Pro City Racing

Victoria

43:51

0:44

6

Brent Stubbs

36

Schwalbe

Victoria

44:10

1:03

7

Rumon Carter

Frontrunners

Victoria

44:42

1:35

8

Dylan Reeves

41

Tripleshot Spinnakers

Victoria

44:44

1:37

9

Jamie Emery

49

Pro City Racing

Victoria

44:48

1:41

10

Hugh Thompson

Victoria

44:55

1:48

11

Jason Sandquist

41

Experience Cycles

Duncan

45:10

2:03

12

Robin Willard

64

Victoria

45:27

2:20

13

Lee Blais

38

AVR Ozzies Cycles

Port Alberni

45:32

2:25

14

Mike Murphy

39

Steed Cycles/Frontrunners

Maple Ridge

45:43

2:36

15

Paul Brend

43

IRC

Victoria

45:47

2:40

16

Dan Larche

38

Team X Tri

Victoria

45:56

2:49

17

Matt Barlee

41

Victoria

46:02

2:55

18

Glenn Wakeling

46

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

46:04

2:57

19

Kevin Knock

35

Everti Bikes

Cow Bay

46:04

2:57

20

Aaron Bremner

38

Schwalbe

Victoria

46:36

3:29

21

Bill McMillan

50

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

46:39

3:32

22

Bryn Shapperd

35

Victoria

46:43

3:36

23

Paul Thompson

47

OBB-Nanaimo

Nanaimo

47:02

3:55

24

James Tarrant

48

Victoria

47:15

4:08

25

Doug Doyle

IRC

Victoria

47:19

4:12

26

Robert Cameron

45

IRC

Victoria

47:22

4:15

27

Gary Croome

40

Frontrunners

Nanaimo

47:26

4:19

28

Shayne Alexander

39

Riders Cycles

Victoria

48:42

5:35

29

Michael Achuff

38

Pedal Head

Victoria

49:22

6:15

30

Chad Gottfried

Avia West

Victoria

49:46

6:39

31

James Pauly

54

Tripleshot Spinnakers

Victoria

43:31

-1

32

Malcolm Faulkner

54

Dr. Walker

Victoria

44:51

-1

33

Eric Bruvall

38

Ozzies/AVR

Port Alberni

44:57

-1

34

Jay Loder

50

Mighty Riders

Victoria

45:41

-1

35

Steve Grant

52

CVCC

Merville

46:43

-1

36

Iain Hay

42

Schwalbe

Nanoose Bay

48:36

-1

37

Wayne Shtybel

51

OBB

Victoria

49:08

-1

DNF

Simon Norris

35

Avia West

Victoria

DNF

Kim Webb

39

Victoria

Women – 13 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Dawn Anderson

32

OBB-Everti

Victoria

39:19

2

Kelly Jones

40

North Shore Sports Med.

North Vancouver

39:37

0:18

3

Joele Guynup

25

IRC-Everti

Victoria

39:38

0:19

4

Amanda Wakeling

15

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

41:06

1:47

5

Carey Mark

41

Nanaimo

Nanaimo

41:17

1:58

6

Tanya Larkin

32

OBB

Victoria

41:22

2:03

7

Chelsea Bilsbarrow

22

Local Ride

Victoria

42:40

3:21

8

Jen Erlendson

32

Tripleshot Spinnakers

Victoria

45:20

6:01

9

Charlene Hay

38

Port Alberni Cycling Club

Parksville

46:21

7:02

10

Glenda Harling

49

Everti Bikes

Duncan

46:22

7:03

11

Katie Duncan Rabien

33

OBB-Victoria

Victoria

47:46

8:27

12

Judy Villeneuve

49

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

39:55

-1

13

Rose Houle

52

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

40:11

-1

Expert – 31 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

25

Trek Red Truck

Victoria

49:35

2

Drew Mackenzie

32

IRC

Victoria

49:36

0:01

3

Rob Britton

26

Bissel Pro Cycling

Victoria

49:49

0:14

4

Nick Berry

31

Mighty Riders

Vancouver

51:17

1:42

5

Kevin Calhoun

31

Rocky Mountain Bikes

Vancouver

51:31

1:56

6

Dylan Tremblay

29

OBB

Errington

51:42

2:07

7

Russell Anderson

32

Everti-OBB

Victoria

52:27

2:52

8

Steve Bachop

45

IRC-Everti

Victoria

53:07

3:32

9

Kelly Guest

33

KKT

Victoria

53:21

3:46

10

Normon Thibault

42

Frontrunners

Nanaimo

53:26

3:51

11

Thomas Skinner

29

Blue Fact/Aviawest

Victoria

53:28

3:53

12

Peter Stevenson

44

Experience Cycles

Duncan

53:42

4:07

13

Kevin Noiles

31

La Bicicletta

Vancouver

53:44

4:09

14

Raphael Lalumiere

28

Russ Hays

Victoria

54:08

4:33

15

John Fokkema

40

Rocky Mountain Bikes

Victoria

54:44

5:09

16

Mical Dyck

28

Trek Canada

Victoria

55:05

5:30

17

Jeff Drew

29

Wheelers-OBB

Victoria

55:10

5:35

18

Derek Brain

20

OBB-Westshore

Cobble Hill

55:49

6:14

19

James Cameron

31

Pro City Racing

Victoria

49:48

-1

20

Justin Mark

36

Steed Cycles

Nanaimo

50:04

-1

21

Steven Noble

18

Jet Power

Victoria

50:09

-1

22

Jason Eagles

38

Six Up Cycling

Victoria

50:39

-1

23

Simon Norris

35

Avia West

Victoria

52:07

-1

24

Josh Erickson

35

Tripleshot Spinnakers

Victoria

52:12

-1

25

David Huntley

29

Everti Bikes

Duncan

52:34

-1

26

Matthew O’Hagan

27

Garneau Evolution

Victoria

52:48

-1

27

Troy Woodburn

35

Pro City Racing

Victoria

53:19

-1

28

Aaron Dusseault

43

Russ Hays

Victoria

53:40

-1

29

Chris Molgat-Roy

30

Victoria

55:43

-1

30

Roland Rabien

33

Tripleshot Spinnakers

Victoria

55:59

-1

31

Dave Shishkoff

34

Victoria

54:19

-2