Report a problem with your results.

Condo Cross, Victoria: September 16th, 2012

Statistics

Racers

205

Finishers

190 (93%)

Beginner Women – 23 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Naomi Dove

36

Vancouver

35:35

2

Cristin Schlossberger

33

IRC

Victoria

37:02

1:27

3

Alexandra Grant

17

Tripleshot

Victoria

37:26

1:51

4

Sarah Clarke

24

Trek Red Truck

Victoria

37:35

2:00

5

Megan Kinghorn

16

Live Fit

Victoria

39:04

3:29

6

Erika Joubert

26

Victoria

39:06

3:31

7

Nancy Fedoruk

30

WA

Vancouver

39:14

3:39

8

Holly Simonson

14

Aviawest VAC

Victoria

39:37

4:02

9

Kia Vander Vliet

15

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

39:45

4:10

10

Joanna Fox

53

Tripleshot Cycling Club

Victoria

39:46

4:11

11

Tammy Burgess

42

Pro City Racing

Victoria

39:58

4:23

12

Jen Dosil

37

Pro City Racing

Victoria

40:01

4:26

13

Brianna Brandon

24

Victoria

41:02

5:27

14

Helen Kennedy

25

Victoria

41:09

5:34

15

Jessie Ogden

16

VAC – Pro City

Victoria

41:16

5:41

16

Una Farrar

14

Tripleshot Cycling Club

Victoria

41:17

5:42

17

Christina Moser

17

VAC – Pro City

Victoria

44:29

8:54

18

Kelsi Duncan

14

Comox Valley Cycling Club

Comox

45:46

10:11

19

Joanna Duncan

47

Comox

45:48

10:13

20

Linda Turner

17

Tripleshot

Victoria

46:30

10:55

21

Rachel Carey

14

Tripleshot

Victoria

37:16

-1

22

Elizabeth Brown

15

Tripleshot

Victoria

41:15

-1

23

Kate Weber

46

Tripleshot

Victoria

43:08

-1

Beginner Men – 27 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Sylvan Smith

43

Tripleshot

Victoria

32:44

2

Derek Vinge

Victoria

32:45

0:01

3

Nick Walker

29

Frontrunners

Victoria

33:19

0:35

4

Trevor Stothard

16

VAC – Pro City

Victoria

34:06

1:22

5

Jon Lokhorst

21

Victoria

35:13

2:29

6

Doug Carey

48

Tripleshot

Victoria

35:33

2:49

7

Sam Ogden

13

VAC – Pro City

Victoria

36:11

3:27

8

Anthony Windsor

35

Cycle Therapy

Duncan

36:22

3:38

9

James Grant

14

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

36:37

3:53

10

Andrew Barnes

34

Wheelers-Oak Bay Bikes

Victoria

37:08

4:24

11

Christopher Magee

37

Riders Cycles

Victoria

37:18

4:34

12

David Hill

45

Tripleshot Cycling Club

Victoria

37:22

4:38

13

Fraser Crichton

30

Victoria

37:44

5:00

14

Gregg Moor

35

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

37:56

5:12

15

Mark Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

38:22

5:38

16

Brodie Hay

14

Mid Island Velo Association

Nanoose

38:44

6:00

17

Simon Pearson

35

Tripleshot

Victoria

39:01

6:17

18

Sasha Fraser

16

Tripleshot

Victoria

39:08

6:24

19

Cameron Paul

12

Tripleshot

Victoria

39:12

6:28

20

Lachlan Fraser

12

Tripleshot

Victoria

39:16

6:32

21

David Ormerd

66

BCMCA

Victoria

39:52

7:08

22

Soe Kauffman

21

Victoria

41:29

8:45

23

Ethan Pauly

12

Tripleshot Cycling Club

Victoria

43:06

10:22

24

Evan Luksay

10

UROC

Comox

44:13

11:29

25

Carson Damery

8

UROC

Comox

33:46

-1

26

Sage Parikh

12

Tripleshot Cycling Club

Victoria

43:16

-1

DNF

Thomas Hill

12

Tripleshot Cycling Club

Victoria

Intermediate Men – 43 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Parker Bloom SS

22

StuckyLife

Victoria

38:25

2

Pelle Gustavs

21

Sooke Mountain Club

Sooke

38:37

0:12

3

Jordan Kinghorn

18

Oak Bay Bikes Westshore/Kelly’s Kids Triathlon

Victoria

38:40

0:15

4

Liam Farrar

17

Tripleshot

Victoria

38:44

0:19

5

Trevor Mackenzie

32

Wheelers-Oak Bay Bikes

Victoria

38:48

0:23

6

Joel Taylor

15

Aviawest VAC

Victoria

39:12

0:47

7

Justin Wolfe

26

Riders Cycles

Victoria

39:12

0:47

8

Steven Wiebe

29

Pro City Racing

Saanich

39:45

1:20

9

Michael Brinton

19

Powell River

39:48

1:23

NOR

Latigo Biggins

42

Victoria

40:00

10

Justin Binab

28

Pro City Racing

Victoria

40:01

1:36

11

Andy Pitre

34

Me Team

Victoria

40:11

1:46

12

Henri de Boever

18

Victoria

40:13

1:48

13

Terry McKall

27

Victoria

40:15

1:50

14

Paul Autun

27

Nanaimo

40:17

1:52

15

Geoff Robson

29

StuckyLife

Victoria

40:48

2:23

16

Bryn Shapperd

37

Victoria

40:52

2:27

17

Steve Doreen

29

Local Ride

Victoria

41:05

2:40

18

Mark Wieler

36

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

41:08

2:43

19

Stefan Hill

24

Victoria

41:44

3:19

20

Will Maartman

25

JJ Pakenham

Victoria

42:07

3:42

21

Tim Duplessis-Hicks

39

Russ Hays

Victoria

42:12

3:47

22

Matt Edwards

22

Riders Cycles

Odessa

42:14

3:49

23

Chris Dickinson

38

Oak Bay Bikes

Victoria

42:17

3:52

24

Kevin Kondra

35

Victoria

42:35

4:10

25

Jeff Coleman

32

Condo Group

Victoria

42:40

4:15

26

Brandon Thompson

31

StuckyLife

Victoria

42:56

4:31

27

Mike Pearson

30

Victoria

43:07

4:42

28

Nick Walker

29

Frontrunners

Victoria

43:30

5:05

29

Clayton Webb SS

25

StuckyLife

Victoria

43:35

5:10

30

Justin Bailey

26

JJ Pakenham

Victoria

43:47

5:22

NOR

Richard Cook

42

Pro City Racing

Victoria

44:37

31

Duncan Grant

17

Tripleshot

Victoria

45:19

6:54

32

Nigel Brown

29

Victoria

45:25

7:00

33

David Brown

16

Tripleshot

Victoria

46:12

7:47

NOR

Dave Morris

46

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

46:53

34

Chris George

37

PT Performance training

Victoria

46:54

8:29

35

Simon Norris

37

AviaWest

Victoria

41:33

-1

36

James Peacock

33

Victoria

42:52

-3

DNF

Alex Hui

31

Pro City Racing

Victoria

DNF

Patrick Burnham

32

MiVA

DNF

John Dutchak

37

Victoria

DNF

Jason Binab

37

Pro City Racing

Victoria

Intermediate Women – 10 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Seana Wright SS

41

Alberni Valley Riders

Port Alberni

44:46

2

Sylvia Storry

31

Pro City Racing

North Saanich

44:57

0:11

3

Shelby Harlen

33

OBB

Victoria

45:15

0:29

4

Erin Copeland

46:26

1:40

5

Glenda Harling

51

Everti Bikes

Duncan

47:37

2:51

6

Charlene Stewart

40

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:42

3:56

7

Liz Brown

27

Victoria

49:50

5:04

8

Danielle Stevens

32

Pro City Racing

Victoria

50:12

5:26

9

Katie Duncan Rabien

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

45:13

-1

DNF

Victoria Boyd

39

Nanaimo

Masters Men – 54 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

NOR

Dan Gronross

33

Steed Cycles

North Vancouver

45:02

1

Normon Thibault

44

Frontrunners

Nanaimo

45:12

0:10

2

Sean Cruickshank

44

Pro City Racing

Victoria

45:13

0:11

3

Sam Whittingham SS

40

Team Naked

Quadra Island

45:30

0:28

4

Derek Shiers

45

Jack Bicycle

Bellingham

45:36

0:34

5

David Damery

42

UROC

Comox

45:39

0:37

6

Bill McMillan 50+

52

MiVA

Nanaimo

46:19

1:17

7

Dylan Reeves

43

Tripleshot

Victoria

46:24

1:22

8

Barry Rempel 50+

52

Oak Bay Bikes Victoria

Victoria

46:28

1:26

9

Brent Hooper

42

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

46:30

1:28

10

Peter Wellsman 50+

54

Pro City Racing

Victoria

46:34

1:32

11

John Vander Vliet

43

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

46:46

1:44

12

James Tarrant 50+

50

Oak Bay Bikes

Victoria

46:49

1:47

13

Gary MacGregor

47

Comox Valley Cycling Club

Victoria

46:56

1:54

14

Jon Watkin

40

Russ Hays

Victoria

46:57

1:55

15

Aaron Dusseault

45

Russ Hays

Victoria

47:08

2:06

16

Steve Lund

44

VAC

Cobble Hill

47:09

2:07

17

Hugh Thompson

40

Mighty Riders

Victoria

47:14

2:12

18

Tony Webster

42

Camosun

Victoria

47:27

2:25

19

Andy Achuff

43

Oak Bay Bikes

Victoria

47:31

2:29

20

Curtis Schlossberger

40

IRC

Victoria

47:35

2:33

21

Paul Brend

45

IRC

Victoria

47:43

2:41

22

Shayne Alexander

41

Broad Street Cycles

Victoria

47:53

2:51

23

Shepherd Stewart

41

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:08

3:06

24

Kent Duncan

47

Comox Valley Cycling Club

Comox

48:15

3:13

25

John Rogers

40

Pro City Racing

North Saanich

48:16

3:14

26

Lister Farrar 50+

54

Tripleshot Cycling Club

Victoria

48:22

3:20

27

Wade Luksay

41

UROC

Comox

48:24

3:22

28

Ron Hewitson

48

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:28

3:26

29

Morgan Harker

40

Victoria

48:34

3:32

30

Paul Thompson

48

MiVA

Nanaimo

48:45

3:43

31

Dave Stevenson

47

Experience Cycles

Victoria

49:00

3:58

32

Paul Darby

46

Russ Hays

Victoria

49:06

4:04

33

Kevin Ford

42

Pro City Racing

Victoria

49:15

4:13

34

Guy Gensey

42

Russ Hays

Victoria

49:20

4:18

35

Derek Steel 60+

69

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

49:49

4:47

36

Mike Sevcov 50+

59

Cycle Therapy

Duncan

50:30

5:28

37

Ty Bellavie 50+

50

Boulder Cycles

Victoria

50:37

5:35

38

Robin Willard 60+

66

Victoria

50:38

5:36

39

James Pauly 50+

56

Tripleshot Cycling Club

Victoria

50:57

5:55

40

Sylvan Smith

43

Tripleshot

Victoria

51:24

6:22

41

Shawn Boyd

40

Mid Island Velo Association

Nanaimo

52:38

7:36

42

Derek Prout 50+

54

UROC

Victoria

53:09

8:07

43

Dan Clements 50+

55

RCCC

Campbell River

45:08

-1

44

Norman Marcy 50+

56

Tripleshot

Victoria

45:33

-1

45

Silvio Tognela 50+

53

Victoria

46:33

-1

46

Russell Berg

44

MiVA

Nanaimo

46:58

-1

47

Derek Vichert 50+

50

Nanaimo

47:06

-1

48

Wayne Shtybel 50+

53

North Saanich

47:56

-1

49

Iain Hay

44

Mid Island Velo Association

Nanoose

49:38

-1

50

Paul Skinner 60+

62

Salmon Arm

51:11

-1

DNF

Michael Achuff

40

StuckyLife

Victoria

DNF

Jamie Emery 50+

51

Pro City Racing

North Saanich

DNF

Jon Forstion 50+

51

Red Truck Racing

North Vancouver

Open Women – 12 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Joele Guynup

27

Condo Group

Victoria

39:32

2

Kelly Jones

42

Steed Cycles

North Vancouver

39:33

0:01

3

Dawn Anderson

34

Oak Bay Bikes

Victoria

40:33

1:01

4

Janna Gillick

36

MiVA

Nanaimo

40:39

1:07

5

Glenowyn Carlson

38

Oak Bay Bikes

Victoria

41:00

1:28

6

Jennie Aitken

24

Organic Athlete

Victoria

41:30

1:58

7

Kristenn Magnusson

35

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

42:01

2:29

8

Nicola Mann

43

Jack Bicycle

Bellingham

42:10

2:38

9

Karen Fedoruk

30

Condo Group

Victoria

42:20

2:48

10

Jen Erlendson

34

Tripleshot

Victoria

42:30

2:58

11

Christyna Jones

29

Pro City Racing

Victoria

44:58

5:26

12

Jenny Nanninga

27

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

48:45

9:13

Expert – 39 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Drew Mackenzie

34

Condo Group

Victoria

56:01

2

Kelly Guest

35

Marin

Victoria

56:18

0:17

3

Carter Hovey

35

MBC

Victoria

57:13

1:12

4

Thomas Skinner

31

Oak Bay Bikes

Victoria

57:19

1:18

5

Raphael Lalumiere

31

Russ Hays

Victoria

57:51

1:50

6

Cody Canning

24

Alberta UCI

Victoria

58:13

2:12

7

Mitchell Thacker

31

Pro City Racing

Victoria

58:20

2:19

8

Jon Benskin

31

Condo Group

Victoria

58:21

2:20

9

Geoffrey Homer

28

Oak Bay Bikes

Victoria

58:25

2:24

10

James Cameron

33

Pro City Racing

Victoria

59:24

3:23

11

Brian Green

39

Team Nicolas (Alberta)

Cowichan Bay

59:35

3:34

12

Peter Stevenson

45

Team Whistler

Victoria

59:40

3:39

13

Scott Mitchell

31

Pro City Racing

Victoria

59:41

3:40

14

Emile De Rosnay

39

Russ Hays

Victoria

59:44

3:43

15

Jordan Duncan

17

Comox Valley Cycling Club

Comox

59:46

3:45

16

Mical Dyck

30

Pro City Racing – Stans No Tubes

Victoria

1:00:00

3:59

17

Robert Russell

46

Mid Island Velo Association

Parksville

1:00:09

4:08

18

Russell Anderson

34

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

1:00:14

4:13

19

Chris Sundby

20

Oak Bay Bikes

Victoria

1:00:16

4:15

20

Troy Woodburn

37

Pro City Racing

Victoria

1:00:30

4:29

21

Halldor Gunnarsson SS

33

Broad Street Cycles

Victoria

1:01:14

5:13

22

David Huntley

31

Cycle Therapy

Duncan

1:01:31

5:30

23

Sherwood Plant

23

The Bike Gallery

Vancouver

1:01:36

5:35

24

Brent Stubbs

38

Victoria

1:01:43

5:42

25

Colin Hynes

23

Pro City Racing

Victoria

1:01:59

5:58

26

Jason Binab

37

Pro City Racing

Victoria

1:02:39

6:38

27

Trevor Jones

35

Experience Cycles

Duncan

1:02:51

6:50

28

Jeff Sparling

26

Pro City Racing

Victoria

1:03:18

7:17

29

Louis Dillon

18

HalfmoonMen

Sunshine Coast

1:03:21

7:20

30

Wendy Simms

40

Kona

Nanaimo

1:03:29

7:28

31

Roland Rabien

35

Pro City Racing

Victoria

1:03:30

7:29

32

Gregory Smith

29

Victoria

1:04:51

8:50

33

Regan Pringle

38

Pro City Racing

Victoria

56:21

-1

34

Dave Shishkoff

36

Organic Athlete

Victoria

56:56

-1

35

Matthew O’Hagan

29

Ride Okanagan

Revelstoke

57:21

-1

36

Daniel Nanninga

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

57:24

-1

DNF

Gavin Eaton

34

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

DNF

Rumon Carter

37

Frontrunners-I2P

Victoria

DNF

Adam de Vos

19

Trek Red Truck

Victoria