Report a problem with your results.

Binab Property Group GP, Victoria: November 11th, 2012

Statistics

Racers

182

Finishers

168 (92%)

Beginner Women – 14 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Danielle Lapointe

37

Gold River Root Riders

Gold River

28:38

2

Andrea Schaeppi

48

Comox

29:33

0:55

3

Theresa O’Brien

51

Team Naked

Quadra Island

30:08

1:30

4

Alli Milne

11

VAC – Pro City

Cobble Hill

30:29

1:51

5

Rachel Carey

14

Tripleshot

Victoria

30:30

1:52

6

Kayla Vandermolen

25

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

30:45

2:07

7

Andrea Robson

34

Tripleshot

Victoria

33:07

4:29

8

Nancy Fletcher

46

Victoria

33:24

4:46

9

Joanna Duncan

47

Comox Valley Cycling Club

Comox

34:19

5:41

10

Cindy Todd

38

Frontrunners Westshore

VIctoria

37:35

8:57

11

Kelsi Duncan

14

Comox Valley Cycling Club

Comox

38:10

9:32

12

Jessica Castle

9

Shawnigan Lake

38:19

9:41

13

Eve Taylor

12

VAC – Pro City

Victoria

39:52

11:14

DNF

Jen Dosil

37

Pro City Racing

Victoria

Beginner Men – 31 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Robbie Grant

47

Triple Shot

victoria

25:23

2

Nathaniel Stoppelsna

37

Triple Shot

Victoria

25:27

0:04

3

Graham Frost

29

Victoria

26:05

0:42

4

James Frost

21

Primary SRAM-TREK

Signhampton

26:40

1:17

5

James Manders

47

Team Naked

Quathiaski Cove

26:42

1:19

6

Chris Macleod

15

Tripleshot

Victoria

27:17

1:54

7

Aaron Craig

38

Comox

27:20

1:57

8

Ethan Glenwright

16

Comox

27:30

2:07

9

David Stewart-Thomson

55

Victoria

27:34

2:11

10

Ethan Pauly

12

Tripleshot Cycling Club

Victoria

27:55

2:32

11

Alvin Tye

58

Team Naked

Quathiaski Cove

28:05

2:42

12

Erik Diertens

13

VAC – Pro City

Victoria

28:15

2:52

13

Alexander Daether

33

Cycle Therapy

Chemainus

28:28

3:05

14

Jack Mar

59

Quathiaski Cove

28:40

3:17

15

Keith Kendal

51

O2

Victoria

28:42

3:19

16

Sam Ogden

13

VAC – Pro City

Victoria

28:53

3:30

17

Andrew Barnes

34

Wheelers-Oak Bay Bikes

Victoria

29:14

3:51

18

Anthony Windsor

35

Cycle Therapy

Duncan

29:20

3:57

19

Jonathan Obertas

21

Victoria

29:32

4:09

20

Brian Simmons

59

Team Naked

Quadra Island

29:50

4:27

21

Cameron Paul

12

Tripleshot

Victoria

30:00

4:37

22

Oliver Castle

11

Shawnigan Lake

30:46

5:23

23

Misha Whittingham

17

Team Naked

Quadra Island

30:56

5:33

24

Tom Kennedy

50

Comox

31:03

5:40

25

Isaac Van Der Vliet

12

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

31:35

6:12

26

Zarija Djurickovic

12

Triple Shot

Victoria

32:17

6:54

27

Simon Pearson

35

Tripleshot Cycling Club

Victoria

32:23

7:00

28

Sage Parikh

12

Tripleshot Cycling Club

Victoria

34:45

9:22

29

Paul Christopher

25

Tripleshot Spinnakers

Victoria

37:10

11:47

30

Callum Stewart-Thomson

11

Victoria

38:10

12:47

DNF

Dustin Batchelor

35

Victoria

Intermediate Men – 41 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Pelle Gustavs

21

Sooke Mountain Club

Sooke

38:52

2

Evan Carey

18

Russ Hays/Pacific Cycling Centre

Victoria

38:58

0:06

3

Brent Stubbs

38

Victoria

39:17

0:25

4

Joel Lutz

39

Nanaimo

39:18

0:26

5

Jeff Beeston

34

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

39:19

0:27

6

Simon Norris

37

AviaWest

Victoria

39:20

0:28

7

Parker Bloom SS

22

StuckyLife

Victoria

39:33

0:41

8

Michael Brinton

19

Victoria

39:49

0:57

9

Clayton Webb SS

25

StuckyLife / Broadstreet Cycles

Victoria

39:50

0:58

10

Joel Taylor

15

VAC – Pro City

Victoria

40:22

1:30

11

Mike McArthur

38

West Coast Racing

Vancouver

40:29

1:37

12

Trevor Mackenzie

33

Wheelers-Oak Bay Bikes

Victoria

40:30

1:38

13

Derek Kidd

25

Oak Bay Bikes

Victoria

40:51

1:59

14

Justin Binab

28

Pro City Racing

Victoria

40:52

2:00

15

Eric Pagel

29

Uber Ruweeet

Victoria

40:53

2:01

16

Justin Wolfe

27

Frontrunners

Victoria

40:57

2:05

17

Geoff Robson

30

StuckyLife

Victoria

41:00

2:08

18

Andy Achuff SS

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

41:01

2:09

19

Trevor Jones

35

Experience Cycling

Duncan

41:10

2:18

20

Alex Hui

31

Pro City Racing

Victoria

41:36

2:44

21

Damian Parlee

15

cycleu

Comox

41:39

2:47

22

Mark Wieler SS

36

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

41:41

2:49

23

Daniel Nanninga

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

42:02

3:10

24

David Pechter SS

38

RCCC

Campbell River

42:29

3:37

25

Will Maartman

25

Victoria

42:45

3:53

26

Andy Pitre

34

Me Team

Victoria

42:46

3:54

27

Stefan Hill

24

Victoria

43:02

4:10

28

Steve Doreen

29

Local Ride

Victoria

43:06

4:14

29

Roland Rabien

35

Pro City Racing

Victoria

43:40

4:48

30

Ben Moore

28

Victoria

43:59

5:07

31

Justin Bailey SS

26

Performance Bicycles

Victoria

44:04

5:12

32

Chris George

37

PT Performance training

Victoria

45:17

6:25

33

Matt Edwards

22

Riders Cycles

Odessa

45:18

6:26

34

Fraser Crichton

30

Team Awesome

Victoria

45:19

6:27

35

Leif Keithley

24

VIACRA

Victoria

45:50

6:58

36

Landon Braithwaite

27

Uber saweeet

Victoria

46:15

7:23

37

Mike Chen

23

Team Mike

Victoria

47:00

8:08

38

Patrick Burnham

32

MiVA

Nanaimo

39:00

-1

39

Jeffery Doyle

19

Pro City Racing

Victoria

-3

DNF

Terry McKall SS

27

Victoria

DNF

Jon Lokhorst

21

russ hays

Victoria

Intermediate Women – 20 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shelby Harlen

33

OBB Westshore

Victoria

35:17

2

Cristin Schlossberger

33

IRC

Victoria

35:18

0:01

3

Seana Wright SS

41

Alberni SingleSpeeders / Ozzies Cycles

Port Alberni

35:43

0:26

4

Erin Copeland

27

Victoria

36:44

1:27

5

Cheryl Morch

41

MIVA

Lantzville

37:15

1:58

6

Sylvia Storry

31

Pro City Racing

North Saanich

37:59

2:42

7

Jenny Nanninga

27

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

38:06

2:49

8

Victoria Boyd

39

MIVA

Nanaimo

38:12

2:55

9

Elietha Bolskezi

32

victoria

38:50

3:33

10

Deb Epps

42

Mid Island Velo Association

Nanaimo

38:59

3:42

11

Alexandra Grant

17

Tripleshot

Victoria

39:50

4:33

12

Glenda Harling

51

Everti Bikes

Duncan

40:00

4:43

13

Vanessa Service

25

Tripleshot

Victoria

40:01

4:44

14

Sarah Clarke

24

Trek Red Truck

Victoria

40:27

5:10

15

Shanna Parkin

24

Victoria

41:53

6:36

16

Jen Dosil

37

Pro City Racing

Victoria

41:59

6:42

17

Mykelti Berg

17

MIVA

Nanaimo

42:16

6:59

18

Joanna Fox

53

Tripleshot Cycling Club

Victoria

42:30

7:13

19

Jessie Ogden

16

VAC – Pro City

Victoria

45:57

10:40

20

Katie Duncan Rabien

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

36:15

-1

Masters Men – 44 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Sam Whittingham SS

40

Team Naked

Quadra Island

46:10

2

Guy Ridler

41

Simons Cycles

Courtenay

46:23

0:13

3

Bill McMillan 50+

52

Mid Island Velo Association

Nanaimo

46:28

0:18

4

Dylan Reeves

43

Tripleshot

Victoria

46:36

0:26

5

Curtis Schlossberger

41

IRC

Victoria

47:43

1:33

6

Lee Blais SS

40

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

47:51

1:41

7

Brent Hooper

42

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

47:57

1:47

8

Mark Oldenburg SS

44

Van S.S

Coquitlam

48:00

1:50

9

Aaron Dusseault

45

Russ Hays

Victoria

48:08

1:58

10

Peter Wellsman 50+

54

Pro City Racing

Victoria

48:15

2:05

11

Barry Rempel 50+

52

Oak Bay Bikes Victoria

Victoria

48:40

2:30

12

James Tarrant 50+

50

Oak Bay Bikes

Victoria

48:48

2:38

13

Paul Darby

46

Russ Hays

Victoria

49:08

2:58

14

Tony Webster

43

Camosun

Victoria

49:15

3:05

15

John Vander Vliet

43

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

49:19

3:09

16

Real Laberge

41

Victoria

49:25

3:15

17

Kent Duncan

47

Comox Valley Cycling Club

Comox

49:35

3:25

18

Guy Gensey

42

Russ Hays

Victoria

49:42

3:32

19

Andy Achuff

43

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

49:46

3:36

20

Brian Griffin

48

Team Alliance

Pitt Meadows

50:15

4:05

21

Shayne Alexander

41

Broad Street Cycles

Victoria

50:44

4:34

22

Morgan Harker

40

Victoria

51:02

4:52

23

Dave Pfaffenberger

41

Pro City Racing

Victoria

51:16

5:06

24

Paul Brend

45

IRC/Cameron Law

Victoria

51:32

5:22

25

Jamie Emery 50+

51

Pro City Racing

North Saanich

52:09

5:59

26

Derek Steel 60+

69

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

52:26

6:16

27

Paul Kane 50+

54

Victoria

52:32

6:22

28

Jeroen Dikkentman

43

Team Naked

Heriot Bay

53:25

7:15

29

Dave Morris

46

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

53:43

7:33

30

Martin Machacek

41

Organic Athlete

Victoria

53:54

7:44

31

Chris Hall

43

Team No Team

Port Alberni

54:30

8:20

32

James Pauly 50+

56

Tripleshot Cycling Club

Victoria

54:54

8:44

33

Richard Cook

42

Pro City Racing

Victoria

47:16

-1

34

Andy Brinton 50+

50

Powell River

47:36

-1

35

Dan Clements 50+

55

RCCC

Campbell River

47:41

-1

37

Wayne Shtybel 50+

53

North Saanich

49:14

-1

38

Michael Achuff

40

StuckyLife

Victoria

49:33

-1

39

Alvin Tye 50+

58

Team Naked

Quathiaski Cove

50:29

-1

40

Bill Lane 60+

66

Sidney

50:36

-1

41

David Ormerd 60+

67

BCMCA

Victoria

52:45

-1

DNF

Forstrom 50+

51

Trek Red Truck

N.Vancouver

DNF

Doug Doyle 50+

54

IRC

Victoria

DNF

Steve Lund

44

VAC – Pro City

Cobble Hill

DNF

Brad Head

49

Pro City Racing / EBOOST

Victoria

Open Women – 9 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Wendy Simms

40

Kona

Nanaimo

46:58

2

Dawn Anderson

34

Oak Bay Bikes

Victoria

47:05

0:07

3

Joele Guynup

27

Condo Group

Victoria

48:50

1:52

4

Kelly Jones

42

Steed Cycles

North Vancouver

48:59

2:01

5

Kristenn Magnusson

36

Arrowsmith MTB Club

Nanaimo

50:53

3:55

6

Jennie Aitken

24

Organic Athlete

Victoria

51:40

4:42

7

Carey Mark

43

Steed Cycles

nanaimo

52:00

5:02

8

Christyna Jones

29

Pro City Racing

Victoria

48:00

-1

DNF

Jenny Lehmann

25

Trek Red Truck

Vancouver

Expert – 27 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Craig Richey

28

SponsorConnected.com p/b Ridley

Victoria

1:04:45

2

Drew Mackenzie

34

Condo Group/Shimano/Marin

Victoria

1:05:41

0:56

3

Tyler Trace

27

Trek Red Truck

Victoria

1:05:58

1:13

4

Thomas Skinner

31

Oak Bay Bikes

Victoria

1:06:05

1:20

5

Adam de Vos

19

Trek Red Truck p/b Zed Wheels

Victoria

1:06:44

1:59

6

Rob Parkin

25

Trek-Dirt

Victoria

1:07:26

2:41

7

Jamie Sparling

27

Raleigh

Victoria

1:07:37

2:52

8

James Cameron

33

Pro City Racing

Victoria

1:07:41

2:56

9

Scott Mitchell

31

Pro City Racing

Victoria

1:07:45

3:00

10

Raphael Lalumiere

31

Russ Hays

Victoria

1:08:52

4:07

11

Normon Thibault

44

Frontrunners

Nanaimo

1:09:05

4:20

12

Jason Binab

37

Pro City Racing

Victoria

1:09:10

4:25

13

John Fokkema

42

Pro City Racing

Victoria

1:09:37

4:52

14

Halldor Gunnarsson

33

StuckyLife / Broadstreet Cycles

Victoria

1:09:42

4:57

15

Jordan Duncan

17

Russ Hays pb Accent Inns

Comox

1:10:50

6:05

16

Mitchell Thacker

31

Pro City Racing

Victoria

1:11:21

6:36

17

Justin Mark

38

Steed Cycles

Nanaimo

1:11:32

6:47

18

Dan Gronross

33

Steed Cycles

North Vancouver

1:11:33

6:48

19

Matthew O’Hagan

29

Ride Okanagan

Revelstoke

1:07:33

-1

20

Dave Shishkoff

36

Organic Athlete

Victoria

1:09:45

-1

21

Parker Bloom SS

22

StuckyLife

Victoria

1:08:00

-1

DNF

Colin Hynes

23

Pro City Racing

Victoria

DNF

Dwayne Kress

41

SORCA

DNF

Cody Canning

24

Trek Red Truck

Victoria

DNF

Nic Hamliton

25

Jelly Belly p/b Kenda

Victoria

DNF

Chris Sundby

20

Oak Bay Bikes

Victoria

DNF

Brian Green

39

Team Nicolas (Alberta)

Cowichan Bay