Report a problem with your results.

Crosstoberfest, Ladysmith: October 27th, 2013

Statistics

Racers

210

Finishers

202 (96%)

Beginner Men – 29 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

228

Mark GrantU15

14

VIPYRS

Merville

33:27

2

203

Sam Ogden

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

33:41

0:14

3

208

David Garrison

42

Victoria

34:36

1:09

4

209

Ethan PaulyU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

34:43

1:16

5

201

Dax Ordze

35

Duncan

35:14

1:47

6

225

Trevor Twemlow

37

Quadra Island

36:03

2:36

7

220

Isaac Vander VlietU15

13

Trail Bikes

Courtenay

36:19

2:52

8

212

Cameron PaulU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

36:21

2:54

9

206

Simon Weber

47

Nanaimo

37:08

3:41

10

221

Simon Pearson

37

Tripleshot Cycling Club

Victoria

37:14

3:47

11

215

Michael Lawless

43

Tripleshot

Victoria

37:36

4:09

12

211

Lachlan FraserU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

37:45

4:18

13

213

Jack Mar

60

Quadra Island Cycle Club

Quadra Island

37:50

4:23

14

207

James Van Dam

42

Tripleshot Cycling

Victoria

38:02

4:35

15

214

David Hill

46

Tripleshot Cycling Club

Victoria

38:25

4:58

16

218

Evan LuksayU13

11

Trail Bikes

Comox

38:38

5:11

17

210

Paul Underhill

44

Rumble

Victoria

38:47

5:20

18

219

John Wilcox

15

VAC – Pro City

Victoria

39:04

5:37

19

200

Robert Mckerracher

62

Team Naked

Quadra Island

39:26

5:59

20

216

Thomas HillU15

13

Tripleshot Cycling Club

Victoria

39:53

6:26

21

217

Carson DameryU13

10

Trail Bikes

Comox

40:54

7:27

22

222

Tayden De PolU13

11

Lantzville

41:05

7:38

23

204

Ron Armstrong

65

Quathiaski Cove

41:37

8:10

24

205

Griffen HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

46:35

13:08

25

227

Sage ParikhU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

33:33

-1

26

229

Peter MorchU13

8

Lantzville

35:36

-1

27

202

Joah FariaU13

11

Cumberland

35:41

-1

28

55

Aiden HareU15

13

MIVA

Nanaimo

37:55

-1

DNF

224

Anthony Windsor

36

Cycle Therapy

Duncan

Beginner Women – 16 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

66

Patricia Roney

28

Victoria

36:19

2

60

Jae Gaudry

28

Victoria

37:04

0:45

3

61

Sarah Van DamU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

39:16

2:57

4

57

Emilly JohnstonU13

11

Trail Bikes

Comox

41:29

5:10

5

56

Nadia Plamondon

43

Nanaimo

41:59

5:40

6

58

Kristin Erickson

30

Victoria

42:14

5:55

7

69

Lindsey Chamberlain

29

Victoria

42:43

6:24

8

71

Lulu McCallum

26

Cycle Therapy

Mill Bay

42:52

6:33

9

67

Leasa Gatschene

41

Sidney

42:56

6:37

10

62

Casey GarrisonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

43:03

6:44

11

64

Janice Meek

54

Victoria

43:09

6:50

12

68

Rachel Carey

15

Pacific Cyling Centre

Victoria

43:31

7:12

13

65

Talia HillU13

11

Triple Shot

Victoria

39:32

-1

14

63

Deidre Matheson

44

Victoria

39:36

-1

DNF

59

Eve TaylorU15

13

Pro City Racing – VAC

Victoria

DNF

70

Jena Mawbey

32

Cycle Therapy

Duncan

Intermediate Men – 52 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

180

David Huntley

32

Cycle Therapy

Duncan

38:58

2

196

Justin Wolfe

28

Frontrunners

Victoria

39:15

0:17

3

190

Andy Pitre

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

39:25

0:27

4

157

Eric Findlay

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

39:32

0:34

5

169

Spencer SkergetSS

20

Victoria

39:34

0:36

6

160

Brent Stubbs

38

Victoria

39:37

0:39

7

176

Mark Wieler

37

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

40:02

1:04

8

151

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

40:09

1:11

9

182

Damian ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

40:13

1:15

10

187

Trevor Jones

37

Experience Cycling

Duncan

40:14

1:16

11

193

Mike Pollock

39

Cowichan Cycles Cartel

Ladysmith

40:15

1:17

12

175

James GrantU17

15

VIPYRS

Merville

40:17

1:19

13

198

Derek Kidd

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

40:25

1:27

14

155

Justin BaileySS

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

40:49

1:51

15

199

Jay Lamoureux

18

Tripleshot

Victoria

40:52

1:54

16

172

Michael Brinton

20

Victoria

40:55

1:57

17

191

Ryan Smith

32

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

41:14

2:16

18

171

Jericho O’connell

19

Victoria

41:23

2:25

19

152

Peter Hunsinger

35

Victoria

41:25

2:27

20

149

Nicholas Kupiak

26

MIVA

Nanaimo

41:28

2:30

21

184

Nicolas ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

41:41

2:43

22

165

Kristjan Joubert

25

Ramblers Cycling Club

Victoria

41:47

2:49

23

177

David PechterSS

39

RCCC

Campbell River

41:57

2:59

24

185

Logan SimonsonU17

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

42:04

3:06

25

195

Chris MacleodU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

42:30

3:32

26

159

Buchanan Elliot

32

Victoria

42:41

3:43

27

189

Jeff Coleman

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

42:51

3:53

28

158

Rory O’connell

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

43:06

4:08

29

150

Chris Sykes

26

Mountain City Cycle

Courtenay

43:14

4:16

30

183

Matt Grossnickle

27

Cycle Therapy

Duncan

43:39

4:41

31

194

Eric Pagel

30

Uber Suweeet

Victoria

43:48

4:50

32

168

Paul Autun

27

Cycle Therapy

Mill Bay

43:52

4:54

33

163

Dan Owen

21

Ramblers Cycle Club

Saanichton

44:07

5:09

34

162

Will Maartman

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

44:36

5:38

35

156

Mike Wilson

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

44:37

5:39

36

170

Colin Rennie

39

NMBC

Parksville

44:43

5:45

37

192

Graham Frost

30

Victoria

44:45

5:47

38

161

Shane Reaume

Coquitlam

44:50

5:52

39

72

Steven Wiebe

30

Pro City Racing

Victoria

45:11

6:13

40

197

Dave Mayert

36

Comox

45:14

6:16

41

153

Glen Polson

34

Victoria

45:21

6:23

42

179

Erik DiertensU17

14

VAC – Pro City

Victoria

45:34

6:36

43

154

Patrick Burnham

34

MiVA

Nanaimo

45:45

6:47

44

167

Kevin Ehman

29

StuckyLife

Victoria

46:22

7:24

45

166

Leif Keithley

29

StuckyLife / Slow Leopard Racing

Victoria

46:43

7:45

46

188

Ethan Glenwright

17

Trail Bikes

Comox

46:58

8:00

47

164

Brennen SmithU17

16

Victoria

47:14

8:16

48

174

Brodie HayU17

16

Vipyers

Parksville

40:07

-1

DNF

173

Andy AchuffSS

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

DNF

178

Renny Mcclure

28

StuckyLife

Victoria

DNF

181

Sean Gibson

21

Cycle Therapy

Duncan

DNF

186

Stefan Hill

25

Ramblers CC

Victoria

Intermediate Women – 17 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

230

Erin Copeland

28

Victoria

33:50

2

218

Tarryn Cote

17

Pro City Racing

Deep Cove

34:01

0:11

3

223

Denise Mahon

27

Pro City

Victoria

34:50

1:00

4

215

Deb Epps40+

43

Mid Island Velo Association

Nanaimo

34:58

1:08

5

219

Patricia Roney

28

Victoria

35:58

2:08

6

217

Michelle Dann40+

43

Tripleshot Cycling

Victoria

36:31

2:41

7

229

Jenny Nanninga

28

OBB – Vic Wheelers

Victoria

37:43

3:53

8

227

Chelsea Smyth

28

Victoria

37:48

3:58

9

228

Danielle Coleman

33

Splashes Frontrunners

Victoria

37:50

4:00

10

231

Kayla Vandermolen

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

38:22

4:32

11

224

Colleen WtorekSS

38

Nanaimo

39:27

5:37

12

222

Charlene Hay40+

41

Mid Island Velo Association

Parksville

39:59

6:09

13

216

Jessie Ogden

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

40:01

6:11

14

225

Holly SimonsonU17

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

40:14

6:24

15

221

Joanna Fox40+

54

Tripleshot Cycling

Victoria

40:20

6:30

16

220

Kia Vander VlietU17

16

Trail Bikes

Courtenay

43:18

9:28

17

226

Mykelti Berg

18

MIVA

Nanaimo

44:15

10:25

Masters Men – 62 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

270

Steve Bachop

48

IRC

Victoria

45:26

2

247

David Damery

43

Trail Bikes

Comox

45:35

0:09

3

266

Dylan Reeves

44

Tripleshot

Victoria

45:38

0:12

4

269

Lee BlaisSS

41

Alberni Singlespeeders

Port Alberni

47:02

1:36

5

261

Bill Mcmillan50+

53

Mid Island Velo Association

Nanaimo

47:25

1:59

6

236

Joel Lutz

40

Nanaimo

47:48

2:22

7

237

Shawn Boyd

41

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:03

2:37

8

276

Ken Olson

47

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

48:15

2:49

9

275

Jon Watkin

41

Russ Hays

Victoria

48:18

2:52

10

273

Paul Thompson

49

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:32

3:06

11

254

Gary MacGregor

48

Comox Valley Cycling Club

Victoria

48:57

3:31

12

271

Aaron Dusseault

46

Russ Hays

Victoria

48:58

3:32

13

262

Paul Brend

46

IRC/Cameron Law

Victoria

49:07

3:41

14

282

Brian Green

40

Team Nicolas (Alberta)

Cowichan Bay

49:12

3:46

15

242

Hugh Hart50+

51

Tripleshot Cycling

Victoria

49:28

4:02

16

277

Gary Croome

43

Nanaimo

49:31

4:05

17

292

Paul Darby

47

Russ Hays

Victoria

49:37

4:11

18

297

Real Laberge

42

Fierce

Victoria

49:39

4:13

19

250

Wade Luksay

42

UROC

Comox

49:51

4:25

20

295

Robin Dutton

41

Cowichan Cycles

Nanaimo

50:01

4:35

21

264

James Tarrant50+

51

Oak Bay Bikes

Victoria

50:11

4:45

22

283

Tony Webster

44

Camosun

Victoria

50:17

4:51

23

272

Shepherd Stewart

43

Mid Island Velo Association

Nanaimo

50:20

4:54

24

248

Barry Rempel50+

53

VIctoria

50:39

5:13

25

285

Normon ThibaultSS

45

Frontrunners

Nanaimo

50:49

5:23

26

251

John Vander Vliet

44

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

51:15

5:49

27

263

Doug Doyle50+

55

IRC/Cameron Law

Victoria

51:25

5:59

28

274

David Macleod

IRC/Cameron Law

Victoria

51:29

6:03

29

296

Andy Achuff

44

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

51:31

6:05

30

290

Lister Farrar50+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

51:40

6:14

31

278

Christopher Hall

44

Port Alberni

52:18

6:52

32

257

Derek Steel50+

70

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

52:32

7:06

33

280

Antony Winter

44

Victoria

52:55

7:29

34

268

Tom Porsborg

41

River City Cycling Club

Campbell River

52:56

7:30

35

255

Sean De Pol

Lantzville

52:57

7:31

36

294

Martin Machacek

42

StuckyLife

Victoria

53:28

8:02

37

241

Jeroen Dikkentman

45

Team Naked

Quadra Island

54:15

8:49

38

260

Dave Morris

47

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

54:33

9:07

39

286

Michael Arensen

42

Tripleshot Cycling

Victoria

54:47

9:21

40

249

Sean Windrum

46

Lords of Dogpatch/Frontrunners WS

Victoria

54:54

9:28

41

258

Brad Head50+

50

Pro City Racing / EBOOST

Victoria

55:16

9:50

42

279

Geoffrey Wong

Tripleshot Cycling

Victoria

55:25

9:59

43

293

Rob Grant

Tripleshot Cycling

Victoria

55:41

10:15

44

289

Mark Ritchie

45

Trek Bikes Victoria

Victoria

45:43

-1

45

238

James Manders

48

Team Naked

Quathiaski Cove

46:25

-1

46

287

Paul Kane50+

55

Victoria

46:59

-1

47

245

James Pauly50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

47:06

-1

48

253

Derrill Shuttleworth50+

54

Gabriola Island

47:11

-1

49

239

Peter Dunfield

42

Russ Hays

Victoria

47:15

-1

50

252

Chris Goble

45

Courtenay

48:02

-1

51

288

Derek Prout50+

56

UROC

Victoria

48:13

-1

52

281

Ritchie Hughes50+

56

Triple Shot

Victoria

48:28

-1

53

243

Richard Cook

43

Pro City Racing / Rumble

Victoria

48:31

-1

54

267

Geoff Payne

45

RCCC

Campbell River

48:50

-1

55

265

Russell Berg

45

MiVA

Nanaimo

48:56

-1

56

240

Warren Cederberg50+

51

Pro City

Victoria

49:02

-1

57

256

Norman Marcy50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

49:41

-1

58

284

Wayne Shtybel50+

54

North Saanich

50:12

-1

59

244

Alvin Tye50+

59

Team Naked

Quathiaski Cove

52:58

-1

DNF

291

Paul Underhill

44

Rumble

Victoria

DNF

Iain Hay

45

Mid Island Velo Association

Nanoose Bay

DNF

246

Jamie Emery50+

52

Pro City Racing

North Saanich

Open Women – 11 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

151

Carey Mark

44

Steed Cycles

Nanaimo

46:28

2

155

Dawn Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

47:04

0:36

3

154

Tanya Larkin

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

48:19

1:51

4

153

Joele Guynup

28

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

49:00

2:32

5

156

Janna Gillick

37

Mid Island Velo Association

Nanaimo

49:44

3:16

6

150

Jennie Aitken

26

Russ Hays Racing

Victoria

51:29

5:01

7

146

Jen Erlendson

35

Pro City Racing

Victoria

53:15

6:47

8

147

Sylvia Storry

32

Pro City Racing

North Saanich

54:54

8:26

9

148

Vanessa Service

26

Pro City Racing

Victoria

55:27

8:59

10

149

Shannon Baerg

44

Pro City Racing

Victoria

56:05

9:37

11

152

Katie Rushton

28

OBB

Victoria

56:31

10:03

Expert – 27 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

212

Tyler Trace

29

Victoria

57:26

2

191

Thomas Skinner

32

Sponsor Connected/ VO Max p/b Norco

Victoria

57:46

0:20

3

207

Drew Mackenzie

35

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

57:51

0:25

4

206

Kelly Guest

37

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

58:36

1:10

5

195

Justin Mark

39

Steed Cycles

Nanaimo

59:26

2:00

6

194

James Cameron

34

Pro City Racing

Victoria

59:41

2:15

7

189

Geoffrey Homer

30

Opus

Victoria

1:00:03

2:37

8

211

James Brikenbuel

39

Steed Cycles

Vancouver

1:00:26

3:00

9

202

Mitchell Thacker

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:01:49

4:23

10

197

Tristan Geisel

22

Trial Bikes

Courtenay

1:02:14

4:48

11

204

Graham Cocksedge

40

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Powell River

1:02:18

4:52

12

188

Sam WhittinghamSS

41

Team Naked

Quadra Island

1:02:25

4:59

13

205

Jason Binab

38

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:02:59

5:33

14

193

Parker BloomSS

23

StuckyLife

Victoria

1:03:14

5:48

15

196

Terry MckallSS

29

Stuckylife.com

Victoria

1:03:22

5:56

16

208

Jason Eagles

41

Victoria

1:03:28

6:02

17

210

Nick BerrySS

34

Mighty Riders

Vancouver

1:03:33

6:07

18

199

Wendy Simms

41

KONA

Nanaimo

1:03:45

6:19

19

192

Mark KarauSS

23

obb / stuckylife

Victoria

1:05:36

8:10

20

198

Guy Ridler

42

Simons Cycles

Courtenay

1:07:08

9:42

21

203

Rob Parkin

27

Dirt Trek

Victoria

1:09:02

11:36

22

209

Matt Hornland

30

Mighty Cycling

Vancouver

57:41

-1

23

200

Trevor Mackenzie

34

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

58:00

-1

24

213

Mark Nelson

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

58:46

-1

25

201

Matthew O’hagan

30

Independent

Revelstoke

59:09

-1

26

214

Roland Rabien

36

Pro City Racing

Victoria

1:01:04

-1

27

187

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

1:01:29

-1