Race Results

Report a problem with your results.

Kona Kup Bowen Park, Nanaimo: October 11th, 2010

Statistics

Racers 134
Finishers 118 (88%)


Beginner Women – 5 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Julie Lance 17 Powell River 28:22
2 Rose Houle 52 Nanaimo MTB Club Nanaimo 28:55 0:33
3 Charlene Stewart 30:24 2:02
4 Donna Marie Tarver 40 White Rock 33:10 4:48
5 Alyssa Stapleton 17 Powell River 33:35 5:13


Beginner Men – 13 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Dustin Heise 31 Parksville 23:50
2 Chris Brinton 15 Powell River 23:55 0:05
3 Eric Simonson 44 Tripleshot Spinnakers Victoria 26:08 2:18
4 Jack Tilley 14 AVR/Ozzies 27:25 3:35
5 James Grant 12 CVCC Merville 27:43 3:53
6 Mark Grant 11 CVCC Merville 28:39 4:49
7 Simon Pearson 33 Tripleshot Spinnakers Victoria 29:03 5:13
8 Derek Vichert 48 Nanaimo 31:29 7:39
9 Silvio Tognela 51 Victoria 31:54 8:04
10 Curran Jongsma 13 Nanaimo 32:37 8:47
11 Doug Stevens 39 Calgary 33:05 9:15
12 Brodie Hay 12 OBB Parksville 36:33 12:43
13 Mathias Burns 10 Powell River 36:57 13:07


Intermediate Men – 38 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Jeff Drew 29 Victoria Wheelers / OBB Victoria 41:32
2 Mitchell Thacker 29 Pro City Racing Victoria 42:15 0:43
3 Chris Dickinson 36 OBB Westshore Victoria 42:27 0:55
4 Scott Mitchell 29 Pro City Racing Victoria 42:57 1:25
5 Andy Pitre 32 Victoria 43:18 1:46
6 Jordan Duncan 15 Kona Crossroots Comox 43:18 1:46
7 Spencer Burns 15 Powell River 43:18 1:46
8 Regan Pringle 36 Pro City Racing Victoria 43:18 1:46
9 Nigel Ellsay 16 Trail Bikes Courtenay 43:37 2:05
10 Chris Sundby 18 OBB Westshore / Kellys Kids Tri Victoria 43:37 2:05
11 Jonathon Bouchard 29 Victoria 45:21 3:49
12 Gavin Eaton 32 Tripleshot Spinnakers Victoria 45:32 4:00
13 Ian Beveridge 42 Victoria 45:49 4:17
14 Chris George 35 PT Performance Training Victoria 46:58 5:26
15 John Lam 36 Nanaimo Mountain Bike Club Nanaimo 47:05 5:33
16 Steve Dunkley 27 Victoria 47:38 6:06
17 Andrew Grant 15 Trail Bikes / Eat More Sprouts Merville 47:55 6:23
18 Aaron Amar 38 Courtenay 48:03 6:31
19 Mark Allison 32 Nanaimo 48:16 6:44
20 Dominic Walsh 46 Atomic Vancouver 48:46 7:14
21 Dave Morris 44 Air Nanaimo 49:04 7:32
22 Dave Collins 28 Vancouver 49:21 7:49
23 Darren Hirst 29 Calgary AB 49:56 8:24
24 Taylor Smith 18 OBB/Cycle Component Network Nanaimo 41:40 -1
25 Justin Bailey 24 JJ Pakenham Victoria 42:07 -1
26 Andy Brinton 48 Powell River 42:21 -1
27 Adam de Vos 16 Tripleshot Spinnakers Victoria 42:42 -1
28 Paul Kane 52 Victoria 42:57 -1
29 Derek Steel 67 Aerosmith Mountain Bike Nanaimo 43:18 -1
30 Rob Williamson 45 OBB/Nanaimo Parksville 43:44 -1
31 James Goddard 21 Bow Cycles Victoria 43:44 -1
32 Dan Curtis 30 OBB Nanaimo Nanaimo 45:21 -1
33 Will Maartman 23 JJ Pakenham Victoria 45:52 -1
34 Russ Dodd 43 OBB/Nanaimo Nanaimo 53:57 -1
DNF Geoff Robson 27 Victoria
DNF Justin Wolfe 24 Victoria
DNF Michael Pearson 23 Schwalbe Victoria
DNF Jacob Vander Vliet 14 CCVC Courtenay


Masters Men – 36 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Justin Mark 30 Steed Cycles Nanaimo 47:08
2 Brian Griffin 46 Team Alliance Pit Meadows 49:14 2:06
3 Peter Wellsman 52 Pro City Racing Victoria 50:32 3:24
4 Guy Ridler 39 Comox Valley Cycling / Simons Cycles Courtenay 50:44 3:36
5 Jamie Emery 49 Pro City Racing Victoria 50:54 3:46
6 David Damery 40 Big Dog Biking Comox 51:18 4:10
7 Bill McMillan 50 Namaimo MTB Club Nanaimo 51:20 4:12
8 Paul Thompson 46 Oak Bay Bikes – Nanaimo Nanaimo 51:28 4:20
9 Dylan Reeves 41 Tripleshot Spinnakers Victoria 51:40 4:32
10 Kevin Knock 35 Everti Cowichan Bay 52:16 5:08
11 Kim Webb 39 Naked Nanaimo 52:16 5:08
12 Guy Gensey 40 Russ Hays Victoria 52:36 5:28
13 Lee Blais 38 AVR Ozzies Port Alberni 52:37 5:29
14 Steve Crowley 50 Lantzville 52:46 5:38
15 John Vander Vliet 41 CBCC Courtenay 53:22 6:14
16 Ron Hewitson 46 Nanaimo 53:36 6:28
17 Derek Tripp 60 Courtenay 53:42 6:34
18 Glenn Wakeling 46 Trail Bikes Eatmore sprouts Courtenay 54:02 6:54
19 Kirby Villeneuve 45 Namaimo MTB Club Nanaimo 54:28 7:20
20 James Tarrant 48 Victoria 54:35 7:27
21 Gary Croome 40 Frontrunners Nanaimo 54:45 7:37
22 Bryn Shapperd 35 Victoria 54:56 7:48
23 Shepherd Stewart 39 Oak Bay Bikes Nanaimo 55:19 8:11
24 Corey Piket 42 Oak Bay Bikes Nanaimo 47:37 -1
25 Mike Sevcov 58 Everti Duncan 48:45 -1
26 Eric Bruvall 38 Ozzies Port Alberni 49:57 -1
27 Brad Head 47 Tripleshot Spinnakers Victoria 52:16 -1
28 Steve Pilcher 39 Alberni Riders Nanaimo 53:14 -1
29 Ryan Simpson 35 Nanaimo 53:25 -1
30 Tom Wojcik 52 Le Peleton Vancouver 53:37 -1
31 Malcolm Faulkner 54 Dr. Walker Victoria 54:26 -1
32 Steve Grant 52 CBCC Merville 56:07 -1
33 Iain Hay 42 Schwalbe Nanoose Bay 54:25 -2
DNF Normon Thibault 99 Frontrunners Nanaimo
DNF Wade Smith 38 Cowichan Bay
DNF Shayne Alexander 39 Riders Cycles Victoria


Women – 13 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Dawn Anderson 32 Everti/Oak Bay Bikes Victoria 42:06
2 Joele Guynup 25 Everti/IRC Victoria 44:40 2:34
3 Tanya Larkin 32 Oak Bay Bikes Victoria 45:23 3:17
4 Carey Mark 41 Stud Cycles Nanaiamo 48:06 6:00
5 Gillian Carelton 20 Oak Bay Bikes Victoria 48:53 6:47
6 Amanda Wakeling 15 Trail Bikes/Eatmore Courtenay 49:04 6:58
7 Jen Erlendson 32 Tripleshot Spinnakers Victoria 45:08 -1
8 Seana Wright 39 Ozzies Cycles Port Alberni 46:32 -1
9 Charlene Hay 38 PACC Parksville 47:36 -1
10 Judy Villeneuve 49 Nanaimo MTB Club Nanaiamo 49:00 -1
DNF Katie Duncan Rabien 33 Oak Bay Bikes Victoria
DNF Leah Stieber 24 Sun Prairie
DNF Glenda Harling 48 Everti Duncan


Expert – 30 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Craig Richey 26 Cyclocross Racing Victoria 52:47
2 Drew Mackenzie 31 IRC Victoria 53:59 1:12
3 Tyler Trace 25 Trek Red Truck Victoria 54:06 1:19
4 Rob Britton 26 Bissel Pro Cycling Victoria 55:44 2:57
5 Dylan Tremblay 29 Oak Bay Bikes Errington 57:50 5:03
6 Daniel Sessford 25 Danny S. Victoria 58:44 5:57
7 Russell Anderson 32 OBB/Everti Victoria 58:48 6:01
8 John Fokkema 40 Rocky Mountain Bikes Victoria 58:54 6:07
9 Nic Hamleton 23 Trek Red Truck Victoria 59:10 6:23
10 Steve Bachop 45 IRC/Everti Victoria 53:46 -1
11 Mical Dyck 28 Trek Canada Victoria 54:20 -1
12 Jason Eagles 38 Six Up Victoria 54:27 -1
13 Andrew Brown Trail Bicycles 54:29 -1
14 Peter Stevenson 44 Experience Cycling Duncan 55:29 -1
15 Wendy Simms 38 Ridley Nanaimo 56:12 -1
16 Chris Hillier 24 Colavita NE Victoria 57:29 -1
17 Michael Brinton 17 Powell River 58:43 -1
18 Roland Rabien 33 Tripleshot Spinnakers Victoria 59:06 -1
19 David Huntley 29 Everti Duncan 59:15 -1
20 Trevor Jones 33 Everti Shawnigan Lake 59:34 -1
21 Jeff Beeston 32 Trail Bicycles – Eat More Sprouts Courtenay 53:00 -2
22 Dave Shishkoff 34 OA Victoria Victoria 54:54 -2
23 Matthew O’Hagan 27 Garneau Evolution Victoria 55:17 -2
DNF Nick Berry 31 Mighty Riders Vancouver
DNF Adam Thyss 24 Trek Red Truck Victoria
DNF Jamie Sparling 25 Total Awesome Victoria
DNF Justin Wolfe 24 Victoria
DNF Aaron Dusseault 43 Russ Hays Victoria
DNF Derek Brain 20 Everti Cobble Hill
DNF Dan Scott 20 OBB Westshore Victoria