Race Results

Report a problem with your results.

Crosstoberfest, Duncan: October 17th, 2010

Statistics

Racers 129
Finishers 123 (95%)


Beginner Women – 4 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Mary Wakefield 48 Victoria 33:29
2 Julie Lance 17 Powell River 34:55 1:26
3 Deb Kitchener 40 Courtenay 37:52 4:23
4 Jennifer Bilsbarrow 54 Victoria 38:47 5:18


Beginner Men – 10 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Dan Leonard 42 Victoria 30:19
2 Geoff Steel 42 Nanaimo 31:35 1:16
3 James Grant 12 CVCC Merville 32:36 2:17
4 Mark Grant 11 CVCC Merville 33:31 3:12
5 Derek Vichert 48 Nanaimo 33:34 3:15
6 Silvio Tognela 51 Victoria 34:38 4:19
7 Brodie Hay 12 Schwalbe Nanoose 36:47 6:28
8 Simon Pearson 33 Tripleshot-Spinnakers Victoria 39:03 8:44
9 Spencer Smawley 16 Courtenay 41:27 11:08
10 Isaac Vander Vliet 10 CVCC Comox 32:49 -1


Intermediate Men – 33 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Regan Pringle 36 Pro City Racing Victoria 39:19
2 Mitchell Thacker 29 Pro City Racing Victoria 39:28 0:09
3 Justin Wolfe 24 Ryders Cycles Victoria 39:33 0:14
4 Scott Mitchell 29 Pro City Racing Victoria 39:52 0:33
5 Jordan Duncan 15 Kona Grassroots Comox 40:30 1:11
6 Jonathon Bouchard 29 Victoria 40:32 1:13
7 Gavin Eaton 32 Tripleshot-Spinnakers Victoria 40:55 1:36
8 Halldor Gunnarsson 31 Capital City Cycles Victoria 41:03 1:44
9 Chris Sundby 18 KKT / OBB Westshore Victoria 41:06 1:47
10 Chris Dickinson 36 OBB Westshore Victoria 41:11 1:52
11 Steve Doreen 27 Local Ride Victoria 41:34 2:15
12 Ian Beveridge Victoria 41:53 2:34
13 Phillippe Janicki 17 Aviawest VAC Victoria 42:07 2:48
14 Nigel Ellsay 16 Trail Bikes Courtney 42:08 2:49
15 Geoff Robson 27 Victoria 42:22 3:03
16 Adam de Vos 16 Tripleshot-Spinnakers Victoria 42:23 3:04
17 Andy Pitre 32 Victoria 42:24 3:05
18 Shepherd Stewart 39 Oak Bay Bikes Nanaimo 42:25 3:06
19 Mark Allison 32 Nanaimo 42:51 3:32
20 Chris George 35 PT Performance Racing Victoria 43:20 4:01
21 Justin Bailey 24 Victoria 43:44 4:25
22 Aaron Amar 38 Trail Bikes / Eatmore sprouts Courtney 44:22 5:03
23 Ryan Stuart 33 CVCC Courtney 44:42 5:23
24 Jeremy Hart 38 IRC Victoria 44:48 5:29
25 Will Maartman 23 Victoria 45:20 6:01
26 Paul Kane 52 Victoria 45:42 6:23
27 Derek Prout 53 Victoria 46:32 7:13
28 Andy Brinton 48 Powell River 46:38 7:19
29 Paul LaPerriere 35 Courtney 47:07 7:48
30 Bill Lane 64 Sidney 39:52 -1
31 Jacob Vander Vliet 14 CVCC Comox 41:53 -1
DNF Rob Williamson 45 Oak Bay Bikes Parksville
DNF Steve Dunkley 27 Victoria


Masters Men – 38 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Justin Mark 36 Steed Cycles Nanaimo 53:29
2 Bill McMillan 50 Nanaimo Mtb Club Nanaimo 54:03 0:34
3 Kevin Knock 35 Everti Duncan 54:26 0:57
4 Simon Norris 35 Avia West Victoria 54:36 1:07
5 Brent Stubbs 36 Schwalbe Victoria 54:37 1:08
6 Barry Rempel 50 OBB Victoria 54:48 1:19
7 Guy Gensey 40 Russ Hays Victoria 54:51 1:22
8 Peter Wellsman 52 Pro City Racing Victoria 54:57 1:28
9 Jamie Emery 49 Pro City Racing Victoria 55:02 1:33
10 John Vander Vliet Comox Valley Cycling Club Comox 56:13 2:44
11 James Tarrant Victoria 56:38 3:09
12 Dylan Reeves 41 Tripleshot Spinnakers Victoria 56:50 3:21
13 Paul Thompson 46 Oak Bay – Nanaimo Nanaimo 57:10 3:41
14 Bryn Shapperd 35 Victoria 57:15 3:46
15 Paul Brend 43 IRC Victoria 57:35 4:06
16 Shayne Alexander 39 Riders Cycles Victoria 57:52 4:23
17 Dan Larche 38 Team X Triathalon Victoria 58:01 4:32
18 Gary Croome 40 Frontrunners Nanaimo 58:05 4:36
19 Corey Piket 42 OBB Nanaimo 58:19 4:50
20 Kent Duncan 45 Comox Valley Cycling Club Comox 58:40 5:11
21 Guy Ridler 39 Simons Courtenay 58:51 5:22
22 Mike Sevcov 58 Everti Duncan 59:03 5:34
23 Kirby Villeneuve 45 Nanaimo Mtb Club Nanaimo 59:11 5:42
24 Steve Crowley 50 Lantzville 59:30 6:01
25 Ryan Simpson 35 Norco Nanaimo 1:00:58 7:29
26 Tom Wojcik 52 The Peleton Vancouver 56:44 -1
27 Malcolm Faulkner 54 Dr. Walker Victoria 56:46 -1
28 Wade Smith 38 Cowichan Bay 56:49 -1
29 Steve Grant 52 Comox Valley Cycling Club Merville 58:00 -1
30 Ron Hewitson 46 No Team Nanaimo 1:00:44 -1
31 Erik Madsen 35 Pro City Racing Victoria -1
32 Eric Bruvall 38 AVR Port Alberni -1
33 Rob Williamson 45 OBB Nanaimo -1
34 Iain Hay Schwalbe Nanoose -2
DNF Derek Tripp 60 IRC-Cameron Law Victoria
DNF Robin Willard 64 Victoria
DNF Jason Sandquist 41 Experience Cycling Club Duncan
DNF Michael Achuff 38 Victoria


Women – 16 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Dawn Anderson 32 Everti/OBB Victoria 40:08
2 Tanya Larkin 32 OBB Victoria 41:31 1:23
3 Joele Guynup 25 Everti/IRC Victoria 42:02 1:54
4 Andrea Bunnin 23 Team Sask Victoria 42:33 2:25
5 Carey Mark 41 Steeds Cycles Nanaimo 42:51 2:43
6 Kristenn Magnusson 34 AMC Nanaimo 42:56 2:48
7 Amanda Wakeling 15 Trail Bicycles / Eat More Sprouts Courtenay 44:10 4:02
8 Chelsea Bilsbarrow 22 Local Ride Victoria 44:56 4:48
9 Jen Erlendson 32 Tripleshot-Spinnakers Victoria 46:50 6:42
10 Charlene Hay 38 PACC Parksville 48:38 8:30
11 Katie Duncan Rabien 32 OBB Victoria 41:03 -1
12 Judy Villeneuve 49 Nanaimo MTB Club Nanaimo 41:07 -1
13 Rose Houle 52 Nanaimo MTB Club Nanaimo 41:56 -1
14 Glenda Harling 49 Everti Duncan 42:05 -1
15 Charlene Stewart 38 Nanaimo 44:22 -1
DNF Glenowyn Carlson 37 Team Alliance Victoria


Expert – 30 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place Name Age Club City Time Back
1 Tyler Trace 25 Trek Red Truck Victoria 54:22
2 Rob Britton 26 Bissell Pro Cycling Victoria 54:58 0:36
3 Russell Anderson 32 Everti/OBB Victoria 55:50 1:28
4 Dylan Tremblay 29 OBB Errington 55:59 1:37
5 Dan Scott 20 OBB Westshore Victoria 56:59 2:37
6 Thomas Skinner 29 Avia West – OBB Victoria 57:29 3:07
7 Peter Stevenson 44 Experience Cycling Duncan 57:36 3:14
8 Andrew Brown 40 Trail Bikes/Eatmore Sprouts Courtenay 57:42 3:20
9 Steve Bachop 45 IRC/Everti Victoria 57:48 3:26
10 Wendy Simms Ridley Nanaimo 57:51 3:29
11 Mical Dyck 28 Trek Canada Victoria 58:07 3:45
12 Kelly Guest 34 Trek Pro City Racing Club Victoria 58:43 4:21
13 Jeff Drew 29 Wheelers/OBB Victoria 58:51 4:29
14 Raphael Lalumiere 29 Russ Hays Victoria 59:52 5:30
15 Jeff Beeston 32 Trail Bikes/Eatmore Sprouts Courtenay 1:00:18 5:56
16 Derek Brain 20 OBB Westshore Duncan 1:00:26 6:04
17 James Cameron 31 Pro City Racing Victoria 1:00:27 6:05
18 Drew Mackenzie 31 Island Racing Club Victoria 1:00:38 6:16
19 Michael Brinton 17 Powell River 1:00:57 6:35
20 Chris Hillier 24 Colavene New England Victoria 1:01:23 7:01
21 Matthew O’Hagan 27 Garneau Evolution Victoria 1:02:56 8:34
22 David Huntley 29 Everti Duncan 54:30 -1
23 Normon Thibault 42 Frontrunners Nanaimo 54:41 -1
24 Trevor Jones 33 Everti Duncan 54:50 -1
25 Roland Rabien 33 Tripleshot Spinnakers Victoria 56:46 -1
26 Dan Molgat-Roy 30 Victoria 57:19 -1
27 Dave Shishkoff 34 Organic Athlete Victoria Victoria 57:43 -1
28 Derek Tripp 60 IRC Courtenay 58:13 -1
29 Aaron Dusseault 43 Russ Hays Victoria 1:03:06 -1
DNF John Fokkema 40 Rocky Mountain Victoria