Report a problem with your results.

Farmer Bills Cattle X-ing, Port Alberni: October 20th, 2013

Statistics

Racers

167

Finishers

156 (93%)

Beginner Men – 25 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

95

Mark GrantU15

14

VIPYRS

Merville

27:54

2

82

Sam Ogden

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

29:14

1:20

3

79

Ethan PaulyU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

29:34

1:40

4

73

Dax Ordze

35

Duncan

29:40

1:46

5

77

Chris Karch

47

Team Rumble

Duncan

30:59

3:05

6

74

Adam Quigley

31

Quadra

Campbell River

31:12

3:18

7

97

Nathaniel Wynaas

16

Alberni Valley Riders

Port Alberni

31:23

3:29

8

87

Jack Mar

60

Quadra Island Cycle Club

Quadra Island

31:29

3:35

9

90

Evan LuksayU13

11

Trail Bikes

Comox

31:34

3:40

10

72

Paul Underhill

44

Victoria

31:41

3:47

11

85

Isaac Vander VlietU15

13

Trail Bikes

Courtenay

32:08

4:14

12

78

Thomas HillU15

13

Tripleshot Cycling Club

Victoria

32:16

4:22

13

92

Reagan Lovig

30

Nanaimo

32:22

4:28

14

84

David Hill

46

Tripleshot Cycling Club

Victoria

32:47

4:53

15

88

James Van Dam

42

Tripleshot Cycling

Victoria

33:37

5:43

16

91

Carson DameryU13

10

Trail Bikes

Comox

33:41

5:47

17

83

Robert Mckerracher

62

Team Naked

Quadra Island

35:04

7:10

18

86

Max DameU13 SS

12

Alberni single speeders

Port Alberni

35:28

7:34

19

96

Tayden De PolU13

11

Lantzville

37:37

9:43

20

94

Thomas Jensen

41

Port Alberni

38:35

10:41

21

89

Sage ParikhU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

39:09

11:15

22

81

Griffen HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

41:38

13:44

23

71

Joah FariaU13

11

Cumberland

27:56

-1

24

75

William PowseyU13

10

UROC

Cumberland

29:30

-1

25

76

Aiden HareU15

13

MIVA

Nanaimo

34:10

-1

Beginner Women – 10 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

54

Sarah Van DamU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

32:14

2

51

Chelsea Smyth

28

Victoria

32:35

0:21

3

49

Emilly JohnstonU13

11

Trail Bikes

Comox

33:56

1:42

4

57

Casey GarrisonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

34:39

2:25

5

50

Micheline Snively

42

Mackenzie

35:21

3:07

6

58

Nadia Plamondon

43

Nanaimo

35:58

3:44

7

53

Lindsey Chamberlain

29

Victoria

37:01

4:47

8

48

Kristin Erickson

30

Victoria

37:28

5:14

9

55

Talia HillU13

11

Victoria

45:00

12:46

DNF

52

Dillon PilcherU15 SS

13

Ozzies Cycles

Port Alberni

Intermediate Men – 38 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

137

Nicholas Walker

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

43:03

2

144

Justin Wolfe

28

Frontrunners

Victoria

43:29

0:26

3

134

David Huntley

32

Cycle Therapy

Duncan

43:34

0:31

4

135

Spencer Skerget

20

Watson Lake

43:51

0:48

5

142

Mark Wieler

37

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

43:55

0:52

6

145

Andy Pitre

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

44:37

1:34

7

121

Mike Pollock

39

Cowichan Cycles Cartel

Ladysmith

44:43

1:40

8

143

Kristjan Joubert

25

Ramblers Cycling Club

Victoria

44:49

1:46

9

146

Derek Kidd

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

44:58

1:55

10

125

James GrantU17

15

VIPYRS

Merville

45:03

2:00

11

115

Justin BaileySS

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

45:33

2:30

12

136

Eric Findlay

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

45:58

2:55

13

133

Geoff Robson

31

StuckyLife / Broadstreet Cycles

Victoria

46:02

2:59

14

117

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

46:08

3:05

15

118

Peter Hunsinger

35

Victoria

46:20

3:17

16

128

Cam Maysmith

32

Pro City Racing

Victoria

46:25

3:22

17

111

Stefan Hill

25

Victoria

46:43

3:40

18

114

Chris MacleodU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

46:53

3:50

19

120

Daniel Chamberlain

30

Victoria

47:16

4:13

20

129

Buchanan Elliott

32

Victoria

47:30

4:27

21

93

Rory O`Connell

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

48:08

5:05

22

131

David PechterSS

39

RCCC

Campbell River

48:25

5:22

23

112

Nicholas Kupiak

26

MiVA

Nanaimo

48:34

5:31

24

113

Will Maartman

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

48:59

5:56

25

124

Bryce Blake

39

Alberni SingleSpeeders

Port Alberni

49:19

6:16

26

123

Dan Owen

21

Ramblers Cycle Club

Saanichton

49:36

6:33

27

148

Glen Polson

34

Victoria

50:58

7:55

28

139

Jeff Coleman

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

51:04

8:01

29

116

Erik DiertensU17

14

VAC – Pro City

Victoria

51:07

8:04

30

132

Patrick Burnham

34

MiVA

Nanaimo

51:12

8:09

31

130

Matt Grossnickle

27

Cycle Therapy

Duncan

51:23

8:20

32

141

Daniel Fuller

31

Saskatoon

51:48

8:45

33

138

Mike Wilson

31

Victoria

52:26

9:23

34

147

James Peacock

34

Victoria

52:43

9:40

35

119

Ethan Glenwright

17

Trail Bikes

Comox

53:47

10:44

36

126

Brodie HayU17

16

Vipyers

Parksville

43:30

-1

37

140

Colin McWhae

21

Victoria

44:02

-1

DNF

127

Leif Keithley

25

StuckyLife / Slow Leopard Racing

Victoria

Intermediate Women – 16 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

207

Glenowyn Carlson

39

Oak Bay Bikes westshore

Victoria

39:12

2

210

Erin Copeland

28

Victoria

40:02

0:50

3

56

Louise Proulx40+

54

lords of Dogpatch

Victoria

40:06

0:54

4

208

Veronica Huggard

20

Contagious MTB Club

Whitehorse, Yukon

41:08

1:56

5

202

Tarryn Cote

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

41:37

2:25

6

201

Michelle Dann40+

43

Tripleshot Cycling

Victoria

41:42

2:30

7

206

Deb Epps40+

43

Mid Island Velo Association

Nanaimo

41:49

2:37

8

211

Denise Mahon

27

Pro City Racing

Victoria

42:00

2:48

9

212

Roanne English

28

DCC / UROC

Cumberland

43:21

4:09

10

200

Jenny Nanninga

28

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

44:41

5:29

11

209

Kayla Vandermolen

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

45:38

6:26

12

204

Joanna Fox40+

54

Tripleshot Cycling

Victoria

48:00

8:48

13

203

Jessie Ogden

17

VAC – Pro City

Victoria

50:20

11:08

14

205

Kia Vander VlietU17

16

Trail Bikes

Courtenay

53:08

13:56

15

214

Mykelti Berg

18

MIVA

Nanaimo

39:38

-1

DNF

213

Katie Duncan Rabien

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

Masters Men – 46 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

14

David Damery

43

Trail Bikes

Comox

50:00

2

40

Aaron Dusseault

46

Russ Hays

Victoria

50:18

0:18

3

29

Peter Stevenson

47

Experience Cycle

Duncan

50:38

0:38

4

35

Bill Mcmillan50+

53

Mid Island Velo Association

Nanaimo

50:45

0:45

5

1

Lee BlaisSS

41

Alberni single speeders

Port Alberni

50:50

0:50

6

31

Dylan Reeves

44

Tripleshot

Victoria

51:27

1:27

7

15

Joel Lutz

40

Nanaimo

51:51

1:51

8

36

Curtis Schlossberger

42

IRC

Victoria

52:31

2:31

9

41

Gary MacGregor

48

Comox Valley Cycling Club

Comox

53:00

3:00

10

3

Peter Wellsman50+

55

Pro City Racing

Victoria

53:01

3:01

11

32

Ken Olson

47

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

53:25

3:25

12

43

Paul Brend

46

IRC pb Robert Cameron Law

Victoria

54:00

4:00

13

16

Shawn Boyd

41

Mid Island Velo Association

Nanaimo

54:37

4:37

14

20

Ron Hewitson

49

MIVA

Nanaimo

54:45

4:45

15

27

Barry Rempel50+

53

VIctoria

55:29

5:29

16

13

Wade Luksay

42

UROC

Comox

55:40

5:40

17

11

John Vander Vliet

44

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

56:25

6:25

18

9

Hugh Hart50+

51

Tripleshot Cycling

Victoria

57:09

7:09

19

25

Jamie Emery50+

52

Pro City Racing

North Saanich

57:21

7:21

20

5

David Macleod

48

IRC pb Robert Cameron Law

Victoria

57:25

7:25

21

19

Tom Porsborg

41

River City Cycle Club

Campbell River

57:30

7:30

22

45

Martin Machacek

42

StuckyLife

Victoria

57:38

7:38

23

38

Christopher Hall

44

Port Alberni

58:42

8:42

24

30

Derek Steel50+

70

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

59:10

9:10

25

7

Jeroen Dikkentman

45

Team Naked

Quadra Island

59:35

9:35

26

21

Dave Morris

47

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

59:47

9:47

27

4

Lister Farrar50+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

59:56

9:56

28

46

Antony Winter

44

Victoria

50:46

-1

29

22

Brad Head50+

50

Pro City Racing / EBOOST

Victoria

51:16

-1

30

6

James Pauly50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

51:39

-1

31

10

James Manders

99

Team Naked

Quathiaski Cove

51:50

-1

32

17

Dan Clements50+ SS

56

RCCC

Campbell River

52:04

-1

33

26

Robin Willard50+

67

Victoria

52:44

-1

34

23

Iain Hay

45

Mid Island Velo Association

Nanoose Bay

53:12

-1

35

2

Derrill Shuttleworth50+

54

Gabriola Island

53:15

-1

36

12

Brent DameSS

40

Alberni single speeders

Port Alberni

53:40

-1

37

39

Russell Berg

45

MIVA

Nanaimo

54:40

-1

38

33

Richard Cook

43

Pro City Racing / Rumble

Victoria

55:00

-1

39

18

Geoff Payne

45

RCCC

Campbell River

55:45

-1

40

44

Wayne Shtybel50+

54

North Saanich

56:20

-1

41

28

Chris Goble

45

Courtenay

57:05

-1

42

8

Alvin Tye50+

59

Team Naked

Quathiaski Cove

59:30

-1

43

37

Jason Bell

41

Team Bell

Parksville

52:30

-4

DNF

24

Sean De Pol

44

Lantzville

DNF

42

Gerry Huizinga

47

Straight Up Cycles

Victoria

DNF

34

Steve Grant50+

55

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Merville

Open Women – 8 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

190

Carey Mark

44

Steed Cycles

nanaimo

44:52

2

189

Janna Gillick

37

Mid Island Velo Association

Nanaimo

46:54

2:02

3

184

Jen Erlendson

35

Pro City Racing

Victoria

50:31

5:39

4

187

Sylvia Storry

32

Pro City Racing

North Saanich

53:27

8:35

5

185

Shannon Baerg

44

Pro City Racing

Victoria

55:02

10:10

6

186

Charlene Hay

41

Mid Island Velo Association

Parksville

50:46

-1

DNF

183

Seana Wright

42

Alberni SingleSpeeders / Ozzies Cycles

Port Alberni

DNF

188

Joele Guynup

28

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

Expert – 25 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

176

Tyler Trace

29

Victoria

1:03:00

2

163

Thomas Skinner

32

Sponsor Connected/ VO Max p/b Norco

Victoria

1:03:02

0:02

3

182

Justin Mark

39

Steed Cycles

Nanaimo

1:04:50

1:50

4

181

Kelly Guest

37

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:04:53

1:53

5

175

Drew Mackenzie

35

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:06:23

3:23

6

166

James Cameron

34

Pro City Racing

Victoria

1:06:29

3:29

7

161

Normon Thibault

45

Frontrunners

Nanaimo

1:06:38

3:38

8

170

Mitchell Thacker

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:06:41

3:41

9

173

Scott Mitchell

33

Pro City Racing

Victoria

1:06:52

3:52

10

179

Guy Ridler

42

Simons Cycles

Courtenay

1:07:01

4:01

11

167

Halldor Gunnarsson

34

stuckylife.com

Vic

1:07:16

4:16

12

178

Parker BloomSS

23

StuckyLife

Victoria

1:07:31

4:31

13

177

Graham Cocksedge

40

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Powell River

1:07:58

4:58

14

174

Mical Dyck

31

Stan’s NoTubes

Victoria

1:09:24

6:24

15

162

Wendy Simms

41

KONA

Nanaimo

1:09:49

6:49

16

355

Tristan Geisel

22

Trial Bikes

Courtenay

1:09:50

6:50

17

168

Terry MckallSS

29

stuckylife.com

Victoria

1:11:07

8:07

18

165

Sam WhittinghamSS

41

Team Naked

Quadra Island

1:11:52

8:52

19

183

Jordan Kinghorn

19

OBB Westshore

Victoria

1:03:44

-1

20

185

Steven Grandy

35

StuckyLife

Victoria

1:06:00

-1

21

186

Matthew O’hagan

30

Independent

Revelstoke

1:06:03

-1

22

164

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

1:09:21

-1

DNF

172

Noname McDidyouregister

Number 172

DNF

184

Roland Rabien

36

Pro City Racing

Victoria

DNF

169

Geoffrey Homer

30

OPUS / OGL

Victoria