Report a problem with your results.

Coal Cross, Cumberland: September 29th, 2013

Statistics

Racers

184

Finishers

174 (95%)

Beginner Men – 32 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

281

Nicolas Parlee

16

Trail Bikes

Comox

27:08

2

280

Mark GrantU15

14

Vipyers

Merville

27:47

0:39

3

285

Bruce McClintock

30

Victoria

28:31

1:23

4

271

Ethan PaulyU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

28:33

1:25

5

263

Sean Gibson

21

Cycle Therapy

Duncan

29:12

2:04

6

274

Steve Windrum

44

Lords of Dogpatch

Victoria

29:14

2:06

7

284

Sam Ogden

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

29:37

2:29

8

277

Sean Windrum

46

Lords of Dogpatch

Victoria

29:41

2:33

9

273

Dax Ordze

35

Duncan

29:52

2:44

10

268

Trevor Twemlow

37

Quadra Island

30:29

3:21

11

287

Gregg Moore

36

Courtenay

31:19

4:11

12

270

Kim Cameron

64

West Highland Wheelers

Fort William

31:29

4:21

13

264

Anthony Windsor

36

Cycle Therapy

Duncan

31:37

4:29

14

282

Evan LuksayU13

11

Comox

31:51

4:43

15

278

Jason McMahon

41

Courtenay

32:27

5:19

16

266

Reagan Lovig

30

Nanaimo

32:59

5:51

17

302

Jack Mar

60

Quathiaski Cove

33:05

5:57

18

267

Nevil Head

52

Naked Bikes

Quadra Island

33:38

6:30

19

261

Robert Mckerracher

62

Team Naked

Heriot Bay

33:40

6:32

20

288

Carson DameryU13

10

Trail Bikes

Comox

33:57

6:49

21

269

Dave Younger

59

Qualhiaski Cove

34:24

7:16

22

272

Rick Baldwin

68

Royston

34:43

7:35

23

6

Griffen HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

37:19

10:11

24

283

Zack LovelessU13

12

UROC

Cumberland

37:48

10:40

25

290

Cole PerkinsU13

12

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

28:20

-1

26

265

Doyle Childs

51

Cycle Therapy

Mill Bay

29:21

-1

27

279

Aiden HareU15

13

Nanaimo

33:14

-1

28

286

William PowseyU13

10

Cumberland

33:32

-1

29

188

Joah FariaU13

11

Cumberland

33:54

-1

30

289

Luke DameryU13

7

Trail Bikes

Comox

34:28

-1

DNF

262

Andrew Barnes

35

Victoria

DNF

276

Isaac Vander VlietU15

13

Trail Bikes

Courtenay

Beginner Women – 6 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

104

Louise Proulx

54

Victoria

30:25

2

106

Michelle Dann

43

Tripleshot Cycling

Victoria

31:51

1:26

3

105

Salinas LaPerriere

35

Blue Toque

Courtenay

32:59

2:34

4

103

Kristin Erickson

30

Victoria

33:06

2:41

5

107

Emilly JohnstonU13

11

Comox

33:34

3:09

6

181

Lulu McCallum

26

Cycle Therapy

Mill Bay

35:04

4:39

Intermediate Men – 44 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

376

Chris Sundby

21

OBB Westshore

Victoria

39:53

2

344

David Huntley

32

Duncan

40:11

0:18

3

367

Justin Wolfe

28

Victoria

40:29

0:36

4

364

Cam Maysmith

32

Pro City Racing

Victoria

40:43

0:50

5

382

Michael Brinton

20

Victoria

41:16

1:23

6

349

Trevor Jones

37

Experience Cycling

Duncan

41:38

1:45

7

385

Andy Pitre

35

Victoria Wheelers

Victoria

41:53

2:00

8

375

Jordan Kinghorn

19

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

42:01

2:08

9

355

James GrantU17

15

Vipyers

Merville

42:03

2:10

10

371

Kristjan Joubert

25

Ramblers Cycling Club

Victoria

42:15

2:22

11

379

Mike Pollock

39

Ladysmith

42:18

2:25

12

358

Mark Wieler

37

Nanaimo

42:21

2:28

13

368

Derek Kidd

26

Oak Bay Bikes

Victoria

42:23

2:30

14

353

Chris Sykes

26

Mountain City Cycle

Courtenay

42:36

2:43

15

370

Clay Ward

28

Courtenay

42:43

2:50

16

369

Eric Pagel

30

Uber Suweeet

Victoria

43:03

3:10

17

365

David PechterSS

39

Campbell River

43:05

3:12

18

356

Damian ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

43:14

3:21

19

378

Geoff Robson

31

StuckyLife p/b Broad Street Cycles

Victoria

43:18

3:25

20

346

Justin BaileySS

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

43:24

3:31

21

351

Rory O`Connell

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

43:47

3:54

22

348

Will Maartman

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

44:22

4:29

23

363

Dave McNaught

28

Greg Hammond

Coquiltam

44:25

4:32

24

380

Julien Menard

32

Gold River

44:27

4:34

25

343

Hillary Anctil

39

Team Naked

Quayhiaski Cove

45:06

5:13

26

359

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

45:33

5:40

27

377

Dan Owen

21

Ramblers

Saanichton

45:54

6:01

28

345

Paul Autun

29

Cycle Therapy

Mill Bay

46:08

6:15

29

354

Patrick Burnham

34

MIVA

Nanaimo

46:15

6:22

30

350

Alexander Daether

34

Chemainus

46:56

7:03

31

372

Landon Braithwaite

28

Uber saweeet

Victoria

47:14

7:21

32

192

Paul Laperriere

39

Blue Toque

Courtenay

47:46

7:53

33

373

Nils Erasmus

26

Ramblers

Vanderhoof

48:16

8:23

34

381

Erik DiertensU17

14

Victoria

39:59

-1

35

366

Renny McClure

28

StuckyLife

Victoria

40:19

-1

36

352

Brennen SmithU17

16

Victoria

40:28

-1

37

347

Ethan Glenwright

17

Trail Bikes

Comox

40:39

-1

38

383

Brodie HayU17

16

Vipyers

Parksville

40:50

-1

39

386

Jeff Coleman

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

41:02

-1

40

357

Andrew Grant

18

Russ Hays / Pacific Cycling Centre

Merville

42:20

-1

DNF

360

Christopher MacleodU17

15

Victoria

DNF

384

Dan Espeseth

38

DCC / UROC

Cumberland

DNF

Eric Findlay

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

DNF

Nicholas Walker

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

Intermediate Women – 17 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

83

Erin Copeland

28

Victoria

38:40

2

72

Tarryn Cote

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

39:05

0:25

3

86

Amanda Wakeling

19

Trail Bikes / Eatmore Spouts

Courtenay

40:03

1:23

4

79

Denise Mahon

27

Pro City Racing

Victoria

40:39

1:59

5

75

Emilie Thy

30

DCC / UROC

Cumberland

40:52

2:12

6

71

Deb Epps40+

43

Nanaimo

40:55

2:15

7

77

Roanne English

28

Cumberland

41:06

2:26

8

88

Holland Gidney

35

Victoria

42:08

3:28

9

82

Laurie Kalf40+ SS

51

Muddbunnies

Errington

42:53

4:13

10

80

Tara Miller

38

DCC / UROC

Cumberland

43:38

4:58

11

74

Kia Vander VlietU17

16

Trail Bikes

Courtenay

44:34

5:54

12

87

Colleen WtorekSS

38

Nanaimo

46:32

7:52

13

76

Jessie Ogden

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

48:09

9:29

14

73

Charlene Hay40+

41

Parksville

49:35

10:55

15

84

Joanna Duncan40+

48

Comox Valley Cycling Club

Comox

41:02

-1

16

85

Kelsi DuncanU17

16

Comox Valley Cycling Club

Comox

41:30

-1

DNF

81

Victoria Boyd40+

40

Nanaimo

Masters Men – 47 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

39

Dylan Reeves

44

Victoria

46:58

2

18

Steve Bachop

48

Victoria

46:59

0:01

3

31

David Damery

43

Trail Bikes

Comox

47:30

0:32

4

33

Aaron Dusseault

46

Victoria

47:52

0:54

5

34

Lee BlaisSS

41

Alberni Singlespeeders

Port Alberni

48:15

1:17

6

13

Bill Mcmillan50+

53

Nanaimo

48:54

1:56

7

25

Joel Lutz

40

Nanaimo

49:05

2:07

8

32

Shawn Boyd

41

Nanaimo

49:32

2:34

9

22

Menno Jongsma

45

MIVA

Nanaimo

49:44

2:46

10

28

Paul Darby

47

Russ Hays

Victoria

49:48

2:50

11

44

Jon Watkin

41

Russ Hays Accent Inns

Victoria

49:58

3:00

12

21

Peter Wellsman50+

55

Victoria

50:29

3:31

13

42

Gary MacGregor

48

Comox Valley Cycling Club

Victoria

50:57

3:59

14

45

James Tarrant50+

51

Oak Bay Bikes

Victoria

51:09

4:11

15

19

Curtis Schlossberger

42

IRC p/b Robert Cameron

Victoria

51:21

4:23

16

43

Paul Brend

Victoria

51:27

4:29

17

20

Ron Hewitson

49

Nanaimo

51:34

4:36

18

16

Ken Olson

47

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

51:37

4:39

19

10

Wade Luksay

42

Comox

52:09

5:11

20

7

John Vander Vliet

44

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

52:30

5:32

21

29

Martin Machacek

42

StuckyLife

Victoria

53:12

6:14

22

2

Alvin Tye50+

59

Team Naked

Quathiaski Cove

53:29

6:31

23

6

Hugh Hart50+

51

Tripleshot Cycling

Victoria

54:11

7:13

24

17

Derek Steel50+

70

Nanaimo

54:19

7:21

25

47

Antony Winter

Victoria

54:21

7:23

26

36

Rob Williamson

48

Arrowsmith Mtn Bike Club

Parksville

54:27

7:29

27

9

Tom Porsborg

41

River City Cycle Club

Campbell River

54:42

7:44

28

15

David Macleod

48

Victoria

54:50

7:52

29

3

Jeroen Dikkentman

45

Team Naked

Quadra Island

56:08

9:10

30

26

Dave Morris

47

Arrowsmith MTB Club

Nanaimo

47:20

-1

31

35

Christopher HallSS

44

Port Alberni

47:24

-1

32

27

Brad Head

Victoria

47:25

-1

33

40

Chris Dickinson

40

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

47:46

-1

34

1

James Manders

Team Naked

Quathiaski Cove

49:10

-1

35

14

Derrill Shuttleworth50+

54

Gabriola Island

49:16

-1

36

8

Greg Macdonald

44

DCC / UROC

Cumberland

49:47

-1

37

30

Iain Hay

45

Nanoose Bay

49:49

-1

38

4

James Pauly50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

50:35

-1

39

37

Roy Kregosky50+

66

Qualicum Beach

50:53

-1

40

11

Geoff Payne

45

River City Cycle Club

Campbell River

51:58

-1

41

24

Malcolm Faulkner50+

57

StuckyLife

Victoria

52:22

-1

42

38

Chris Goble

45

Courtenay

52:37

-1

43

5

Richard Cook

Pro City Racing / Rumble

Victoria

52:45

-1

44

46

Wayne Shtybel50+

54

North Saanich

53:05

-1

45

12

Dan Clements50+

56

Campbell River

53:09

-1

46

23

Keith Kendal50+

52

O2 Cycling Club

Victoria

54:33

-1

DNF

41

Gary Croome

43

Nanaimo

Open Women – 11 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

281

Wendy Simms

KONA

Nanaimo

41:12

2

286

Dawn Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

42:21

1:09

3

284

Carey Mark

44

Steed Cycles

Nanaimo

42:47

1:35

4

282

Joele Guynup

28

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

43:03

1:51

5

285

Tanya Larkin

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

43:07

1:55

6

278

Jennie Aitken

26

Russ Hays Racing

Victoria

43:51

2:39

7

277

Jen Erlendson

35

Pro City Racing

Victoria

45:46

4:34

8

280

Vanessa Service

26

Victoria

49:42

8:30

9

276

Christyna Mitchell

30

ProCity Racing

Victoria

50:28

9:16

10

279

Sylvia Storry

32

North Saanich

46:19

-1

DNF

283

Janna Gillick

37

Nanaimo

Expert – 29 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

329

Tyler Trace

29

Victoria

57:19

2

313

Raphael Lalumiere

32

Russ Hays / Accent Inns

Victoria

59:03

1:44

3

325

Kelly Guest

37

Straight Up Cycles

Victoria

1:00:25

3:06

4

307

James Cameron

34

Pro City Racing

Victoria

1:00:50

3:31

5

324

Justin Mark

39

Steed Cycles

Nanaimo

1:02:02

4:43

6

311

Scott Mitchell

33

Victoria

1:02:19

5:00

7

304

Guy Ridler

42

Courtenay

1:02:52

5:33

8

300

Mitchell Thacker

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:02:58

5:39

9

314

Graham Cocksedge

40

Powell River

1:03:02

5:43

10

306

Halldor Gunnarsson

34

Vic

1:03:04

5:45

11

326

Parker BloomSS

23

Victoria

1:03:06

5:47

12

301

Sam WhittinghamSS

41

Quadra Island

1:04:15

6:56

13

312

Thomas Skinner

32

Victoria

1:04:31

7:12

14

318

Normon Thibault

45

Frontrunners

Nanaimo

1:04:49

7:30

15

327

Jason Eagles

41

Victoria

57:30

-1

16

322

Tristan Geisel

22

Trail Bikes

Courtenay

57:39

-1

17

303

Rob Parkin

27

Trek-Dirt

Victoria

57:45

-1

18

319

Jeff Beeston

35

Trail Bikes-Eatmore Sprouts

Courtenay

58:11

-1

19

328

Roland Rabien

36

Pro City Racing

Victoria

58:45

-1

20

317

Matthew O’hagan

30

Independent

Revelstoke

58:50

-1

21

315

Jordan Duncan

18

Russ Hays pb Accent Inns

Comox

59:13

-1

22

310

Geoffrey Homer

30

Opus

Victoria

59:34

-1

23

308

Kristjan Joubert

25

Ramblers Cycling Team

Victoria

1:00:42

-1

24

309

Steven Grandy

35

Broad Street Cycles / Stuckylife

Victoria

1:01:19

-1

25

320

Dave Shishkoff

37

OrganicAthlete Victoria f/b Green Cuisine

Victoria

1:02:15

-1

26

323

Mical Dyck

31

Pro City Racing – Stans No Tubes

Victoria

1:02:36

-1

27

321

Russell Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

1:01:36

-2

DNF

316

Drew Mackenzie

35

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

DNF

305

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island