Report a problem with your results.

My Little Pony Cross, Nanoose: November 9th, 2013

Statistics

Racers

173

Finishers

164 (95%)

Beginner Men – 21 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

266

Mark GrantU15

14

VIPYRS

Merville

31:47

2

253

Dax Ordze

35

Duncan

32:23

0:36

3

261

Cameron PaulU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

34:12

2:25

4

260

Ethan PaulyU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

34:13

2:26

5

264

Reagan Lovig

30

Nanaimo

34:42

2:55

6

269

Jack Mar

60

Quadra Island Cycle Club

Quadra Island

34:54

3:07

7

258

Simon Pearson

37

Tripleshot Cycling Club

Victoria

35:03

3:16

8

267

David Hill

46

Tripleshot Cycling Club

Victoria

36:08

4:21

9

252

Isaac Vander VlietU15

13

Trail Bikes

Courtenay

36:37

4:50

10

268

Thomas HillU15

13

Tripleshot Cycling Club

Victoria

37:12

5:25

11

255

Carson DameryU13

10

Trail Bikes

Comox

38:26

6:39

12

254

Griffen HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

38:49

7:02

13

270

Rob Mckerracher

62

Team Naked

Quadra Island

39:47

8:00

14

259

Tayden De PolU13

11

Lantzville

39:51

8:04

15

256

Brecklin NowakU13

12

Trail Bikes

Comox Valley

39:58

8:11

16

262

William Corbett

27

Victoria

40:29

8:42

17

251

Peter MorchU13

8

Lantzville

31:56

-1

18

257

Luke DameryU13

7

Trail Bikes

Comox

35:14

-1

19

263

Aiden HareU15

13

MIVA

Nanaimo

36:13

-1

20

271

Zachary CroomeU13

8

Nanaimo

39:18

-1

DNF

265

Joah FariaU13

11

Cumberland

Beginner Women – 6 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

41

Emilly JohnstonU13

11

Trail Bikes

Comox

39:28

2

43

Nadia Plamondon

43

Nanaimo

39:29

0:01

3

45

Kristin Erickson

30

Victoria

39:57

0:29

4

42

Eve TaylorU15

13

Pro City Racing – VAC

Victoria

45:12

5:44

5

47

Claire Truesdale

26

Victoria

45:37

6:09

6

44

Kayley MorchU13

10

Lantzville

35:46

-1

Intermediate Men – 41 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

513

Spencer Skerget

20

Victoria

37:58

2

519

Joel TaylorU17

16

Pro City Racing – VAC

Victoria

38:16

0:18

3

510

Eric Findlay

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

38:17

0:19

4

520

Justin Wolfe

28

Frontrunners

Victoria

38:24

0:26

5

536

Andy Pitre

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

38:49

0:51

6

532

Derek Kidd

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

39:04

1:06

7

533

Mark Nelson

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

39:15

1:17

8

516

James GrantU17

15

VIPYRS

Merville

39:23

1:25

9

524

Clayton WebbSS

26

StuckyLife

Victoria

39:28

1:30

10

529

Ryan Smith

32

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

39:36

1:38

11

512

Matt Dawes

24

Oak Bay Bikes

Nanaimo

39:44

1:46

12

502

Nicholas Kupiak

26

MIVA

Nanaimo

39:48

1:50

13

507

Justin BaileySS

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

39:58

2:00

14

535

Damian ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

40:00

2:02

15

202

David Sinclair

30

Team Puke

Nanaimo

40:18

2:20

16

523

Mark Wieler

37

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

40:21

2:23

17

534

Jay Lamoureux

18

Triple Shot

Victoria

40:23

2:25

18

515

Chris MacleodU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

40:49

2:51

19

528

Mike Pollock

39

Cowichan Cycles Cartel

Ladysmith

41:02

3:04

20

506

Peter Hunsinger

35

Victoria

41:09

3:11

21

500

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

41:18

3:20

22

540

Eric Pagel

30

Uber Suweeet

Victoria

41:19

3:21

23

505

David PechterSS

39

RCCC

Campbell River

41:42

3:44

24

531

Dominik Szopa

38

Vancouver

41:58

4:00

25

537

Nicolas ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

42:00

4:02

26

517

Steven Olson

Nanaimo

42:12

4:14

27

514

Will Maartman

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

43:05

5:07

28

501

Brennen SmithU17

16

Victoria

43:33

5:35

29

509

Nicholas Walker

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

43:51

5:53

30

530

Erik DiertensU17

14

VAC – Pro City

Victoria

43:54

5:56

31

522

Dave Brown

38

RCCC

Campbell River

43:57

5:59

32

508

Mike Wilson

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

44:41

6:43

33

511

Hillary Anctil

Team Naked

Quathiaski Cove

44:51

6:53

34

521

Patrick Burnham

34

MIVA

Nanaimo

44:55

6:57

35

538

Kevin Ehman

29

Stuckylife.com

Victoria

45:11

7:13

36

526

Glen Polson

34

Victoria

45:39

7:41

37

527

Renny Mcclure

28

Stuckylife.com

Victoria

47:38

9:40

38

504

Brodie HayU17

16

Vipyers

Parksville

50:29

12:31

DNF

518

Buchanan Elliott

32

Victoria

DNF

539

Kyle ScullySS

27

Funeral Cycling

Vancouver

DNF

503

Rob Wasylyshyn

23

North Vancouver

Intermediate Women – 14 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

287

Erin Copeland

28

Victoria

33:24

2

280

Deb Epps40+

43

Mid Island Velo Association

Nanaimo

34:12

0:48

3

285

Denise Mahon

27

Pro City Racing

Victoria

34:30

1:06

4

277

Michelle Dann40+

43

Tripleshot Cycling

Victoria

34:45

1:21

5

48

Mandy Farmer40+

40

Triple Shot

Victoria

35:09

1:45

6

279

Jae Gaudry

28

Victoria

36:14

2:50

7

281

Veronica Huggard

20

Contagious MTB Club

Whitehorse

37:02

3:38

8

284

Colleen WtorekSS

38

Nanaimo

39:07

5:43

9

289

Charlene Hay40+

41

Mid Island Velo Association

Parksville

39:19

5:55

10

288

Holland Gidney

35

Victoria

39:50

6:26

11

286

Mary Mark40+

65

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

40:33

7:09

12

282

Holly SimonsonU17

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

42:43

9:19

13

276

Kia Vander VlietU17

16

Trail Bikes

Courtenay

43:47

10:23

DNF

278

Tarryn Cote

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

Masters Men – 49 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

236

Steve Bachop

48

IRC

Victoria

46:54

2

248

Normon Thibault

45

Frontrunners

Nanaimo

47:13

0:19

3

221

Dylan Reeves

44

Tripleshot

Victoria

47:19

0:25

4

206

David Damery

43

Trail Bikes

Comox

47:31

0:37

5

225

Lee BlaisSS

41

Alberni Singlespeeders

Poert Alberni

47:51

0:57

6

230

Curtis Schlossberger

42

IRC

Victoria

47:57

1:03

7

247

Brian Green

40

Team Nicolas (Alberta)

Cowichan Bay

48:00

1:06

8

227

Mark OldenburgSS

45

Van S.S

Coquitlam

48:05

1:11

9

204

Bill Mcmillan50+

53

Mid Island Velo Association

Nanaimo

48:21

1:27

10

209

Joel Lutz

40

Nanaimo

48:30

1:36

11

237

Aaron Dusseault

46

Russ Hays

Victoria

48:52

1:58

12

216

Ken Olson

47

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

49:56

3:02

13

211

Peter Wellsman50+

55

Pro City Racing

Victoria

50:21

3:27

14

245

Paul Darby

47

Russ Hays

Victoria

50:34

3:40

15

224

Paul Thompson

49

MIVA

Nanaimo

50:42

3:48

16

235

Gary MacGregor

48

Comox Valley Cycling Club

Victoria

50:54

4:00

17

203

Hugh Hart50+

51

Tripleshot Cycling

Victoria

50:59

4:05

18

220

Shepherd Stewart

43

MIVA

Nanaimo

51:04

4:10

19

200

John Vander Vliet

44

Courtenay

51:11

4:17

20

217

Barry Rempel50+

53

VIctoria

51:18

4:24

21

229

Ron Hewitson

49

MIVA

Nanaimo

51:23

4:29

22

231

Doug Doyle50+

55

IRC/Cameron Law

Victoria

51:32

4:38

23

239

James Tarrant50+

51

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

51:44

4:50

24

246

Gary Croome

43

Nanaimo

52:08

5:14

25

241

Kent Duncan

48

Comox Valley Cycle Club

Comox

52:15

5:21

26

205

Dave Nowak

41

Trail Bikes

Comox

52:37

5:43

27

215

Lister Farrar50+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

53:08

6:14

28

243

Paul Brend

46

IRC/Cameron Law

Victoria

53:24

6:30

29

212

Jeroen DikkentmanSS

45

Team Naked

Quadra Island

53:43

6:49

30

207

Sean De Pol

44

Lantzville

53:54

7:00

31

525

Christopher Hall

44

Port Alberni

54:24

7:30

32

214

Dave Morris

47

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

54:33

7:39

33

242

Rob Grant

48

Tripleshot Cycling

Victoria

54:51

7:57

34

233

Rob Williamson

48

Arrowsmith Mtn Bike Club

Parksville

55:25

8:31

35

223

Tom Porsborg

41

River City Cycling Club

Campbell River

55:41

8:47

36

226

Geoffrey Wong

48

Tripleshot

Victoria

56:24

9:30

37

240

Tony Winter

44

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

56:44

9:50

38

244

Brad Head50+

50

Pro City Racing / EBOOST

Victoria

58:01

11:07

39

234

Derrill Shuttleworth50+

54

Gabriola Island

58:18

11:24

40

232

Ritchie Hughes50+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

58:24

11:30

41

218

Robin Willard50+

67

Victoria

47:05

-1

42

228

Chris Goble

45

Courtenay

47:45

-1

43

219

Richard Cook

43

Pro City Racing

Victoria

49:09

-1

44

208

Iain Hay

45

Mid Island Velo Association

Nanoose Bay

49:47

-1

45

222

Geoff Payne

45

RCCC

Campbell River

50:03

-1

46

201

Alvin Tye50+

59

Team Naked

Quathiaski Cove

52:34

-1

DNF

238

Shane Reaume

44

Coquitlam

DNF

213

Derek Steel50+

70

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

DNF

210

Shawn Boyd

41

Mid Island Velo Association

Nanaimo

Open Women – 13 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

178

Wendy Simms

41

KONA

Nanaimo

48:55

2

185

Andrea Bunnin

26

Deadgoat Racing

Calgary

49:09

0:14

3

186

Carey Mark

44

Steed Cycles

Nanaimo

49:24

0:29

4

188

Dawn Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

50:29

1:34

5

179

Kelly Jones

43

Steed Cycles

North Vancouver

51:50

2:55

6

187

Janna Gillick

37

Mid Island Velo Association

Nanaimo

52:31

3:36

7

189

Tanya Larkin

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

52:56

4:01

8

183

Jennie Aitken

26

Russ Hays

Victoria

53:29

4:34

9

184

Anna Schappert

22

Dark Red Racing

Winnipeg

53:44

4:49

10

180

Jen Erlendson

35

Pro City Racing

Victoria

55:40

6:45

11

177

Glenowyn Carlson

39

Oak Bay Bikes westshore

Victoria

58:10

9:15

12

181

Shannon Baerg

44

Pro City Racing

Victoria

1:00:21

11:26

DNF

182

Joele Guynup

28

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

Expert – 29 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

230

Aaron Schooler

28

Team H&R BLOCK

Edmonton

59:27

2

244

Tyler Trace

29

Victoria

59:57

0:30

3

238

Drew Mackenzie

35

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:02:06

2:39

4

226

Thomas Skinner

32

Sponsor Connected/ VO Max p/b Norco

Victoria

1:02:32

3:05

5

243

Andre Sutton

42

Hardcore Cycling Club

Edmonton

1:02:54

3:27

6

224

James Cameron

34

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:03:52

4:25

7

216

Vincent Marcotte

36

Nordica

North Vancouver

1:03:55

4:28

8

219

Geoffrey Homer

30

Opus/OGC

Victoria

1:03:59

4:32

9

225

Parker BloomSS

23

StuckyLife

Victoria

1:04:29

5:02

10

221

Mitchell Thacker

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:05:08

5:41

11

233

Justin Mark

39

Steed Cycles

Nanaimo

1:05:21

5:54

12

223

Halldor Gunnarsson

34

Stuckylife-Broad Street Cycles

Victoria

1:05:30

6:03

13

220

Scott Mitchell

33

Pro City Racing

Victoria

1:05:47

6:20

14

234

Terry MckallSS

29

Stuckylife.com

Victoria

1:05:48

6:21

15

217

Sam WhittinghamSS

41

Team Naked

Quadra Island

1:06:31

7:04

16

232

Sherwood Plant

24

Musette Racing

Vancouver

1:06:42

7:15

17

222

Rob Parkin

27

Dirt Trek

Victoria

1:06:52

7:25

18

231

Matthew Hornland

30

Mighty Cycling

Vancouver

1:07:32

8:05

19

241

David Huntley

32

Cycle Therapy

Duncan

1:07:41

8:14

20

239

Jason Eagles

41

Victoria

1:07:42

8:15

21

137

Guy Ridler

42

Simons Cycles

Courtenay

1:08:10

8:43

22

228

Mark Rumsey

47

Hardcore Cycling Club

Edmonton

1:08:18

8:51

23

236

Tristan Geisel

22

Trial Bikes

Courtenay

1:10:29

11:02

24

245

Matthew O’hagan

30

Independent

Revelstoke

1:00:15

-1

25

235

Jordan Duncan

18

Russ Hays / Accent Inns

Comox

1:00:33

-1

26

242

Trevor Mackenzie

34

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

1:01:08

-1

27

240

Roland Rabien

36

Pro City Racing

Victoria

1:04:08

-1

28

227

Steven Grandy

35

Victoria

1:04:42

-1

29

229

Dave Shishkoff

37

OrganicAthlete Victoria f/b Green Cuisine

Victoria

1:04:54

-1