Report a problem with your results.

The Bear Crossing, Victoria: September 28th, 2014

Statistics

Racers

270

Finishers

259 (96%)

Beginner Men – 39 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Jacob Van Dam

15

Tripleshot Cycling

Victoria

31:25

2

Corey Maciver

34

Victoria

31:51

0:26

3

Evan LuksayU13

12

Trail Bicycles

Comox

32:09

0:44

4

Griffen HartU13

11

Tripleshot Cycling

Victoria

32:19

0:54

5

Thomas HillU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

32:42

1:17

6

Tyler Maxwell

17

Triple Shot

Saanich

33:27

2:02

7

J Michael Cox

25

Victoria

33:29

2:04

8

Andreas Hagen

34

Heriot Bay

33:30

2:05

9

Paul O’callaghan

50

Tripleshot Cycling

Victoria

33:50

2:25

10

Simon Weber

48

Nanaimo

34:13

2:48

11

Peter Veasey

39

North Saanich

34:14

2:49

12

Kentaro Guthrie

32

Victoria

34:15

2:50

13

Curran Crawford

36

Tripleshot Cycling

Victoria

34:40

3:15

14

James Van Dam

43

Tripleshot Cycling

Victoria

34:55

3:30

15

Andrew Barnes

36

Wheelers

Victoria

35:03

3:38

16

Stephen Page

41

Victoria

35:12

3:47

17

Paul Moroney

30

Victoria

35:21

3:56

18

Jack BodenU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

35:40

4:15

19

Carson DameryU13

11

Trail Bikes

Comox

35:46

4:21

20

Sam Gaib

39

Schneider Electric Dynamos

Victoria

35:52

4:27

21

Tayden De PolU13

12

Lantzville

35:53

4:28

22

Matthew Muttart

26

Victoria

36:16

4:51

23

John Blackham

35

Victoria

36:17

4:52

24

Joe Gard

57

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

36:19

4:54

25

Ed Stead

30

Victoria

36:20

4:55

26

Tyson Harrison

27

Sidney

36:44

5:19

27

Max FieldU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

37:01

5:36

28

Sage ParikhU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

37:06

5:41

29

Tomas KalyniukU15

14

Tripleshot Cycling

North Saanich

37:41

6:16

30

Jim Allair

40

Cowichan Cycles Cartel

Ladysmith

37:50

6:25

31

Simon Pearson

38

Tripleshot Cycling

Victoria

38:05

6:40

32

Kyle Stroshen

34

Victoria

38:30

7:05

33

David Diertens

45

O2 Cycling Club

Victoria

38:31

7:06

34

Solomon Kauffman

24

Broad Street Cycles

Victoria

39:33

8:08

35

Corey Magowan

40

Campbell River

39:54

8:29

36

Matthew Ludvigson

27

Sidney

31:26

-1

37

Chris Sullivan

51

Victoria

32:47

-1

38

Luke DameryU13

8

Trail Bicycles

Comox

33:28

-1

39

Chase MarkU13

6

Steed Cycles

Nanaimo

37:49

-3

Beginner Women – 25 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Sarah Van DamU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

24:15

2

Erin Attwell

15

Tripleshot Cycling

Victoria

25:07

0:52

3

Alexis Maartman-Jones

26

Ramblers

Victoria

25:53

1:38

4

Tracey Berends

38

Victoria

26:03

1:48

5

Carlin Lindsay

30

Ramblers

Victoria

26:53

2:38

6

Casey GarrisonU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

26:57

2:42

7

Danielle Hagen

34

Naked

Quadra Island

27:27

3:12

8

Kiya Kelley

33

Campbell River

27:35

3:20

9

Toria KalyniukU13

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

28:14

3:59

10

Lisa Paquin

46

Tripleshot Cycling

Victoria

28:22

4:07

11

Karyn Anderson

34

Malahat

28:33

4:18

12

Hayley SmythSS

25

Naked

Quadra Island

28:37

4:22

13

Chrysta Archer

36

Victoria

28:54

4:39

14

Catalina Manders

16

Team Naked

Quathiaski Cove

29:26

5:11

15

Talia HillU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

29:36

5:21

16

Olivia GribbonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

30:14

5:59

17

Natalie Goulet

28

Victoria

31:48

7:33

18

Nancy Fletcher

48

Victoria

32:05

7:50

19

Ros Penty

50

Victoria

32:10

7:55

20

Meara Crawford

30

Nanaimo

32:22

8:07

21

Jessica MaitlandU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

32:59

8:44

22

Christine Weldon

34

Errington

34:07

9:52

23

Savonah Macleod

16

Victoria

36:35

12:20

DNF

Leasa Gatschene

42

Pro City

North Saanich

DNF

Tina Lazamk

39

Victoria

Intermediate Men – 57 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mark Nelson

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

40:09

2

Derek Vinge

32

Comox Valley Cycle Club

Courtenay

41:20

1:11

3

Trevor Jones

38

Experience Cycling

Duncan

41:28

1:19

4

David Lounsbury

35

Naked

Quadra Island

41:40

1:31

5

Justin BaileySS

29

Ramblers

Victoria

41:41

1:32

6

Andrew Russell

32

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

42:02

1:53

7

Andy Pitre

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

42:03

1:54

8

Clayton WebbSS

27

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

42:23

2:14

9

Nick Walker

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

42:50

2:41

10

Mark Wieler

38

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

42:51

2:42

11

Eric Findlay

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

42:52

2:43

12

Sean Gibson

22

Cycle Therapy

Victoria

42:54

2:45

13

Clay Ward

29

StuckyLife

Courtenay

42:55

2:46

14

Simon Norris

39

Victoria

42:56

2:47

15

Chris Sykes

27

Mountain City Cycle

Courtenay

43:18

3:09

16

Peter Hunsinger

36

Victoria

43:20

3:11

17

Fabian Merino

23

Broad Street Cycles / Stuckylife

Victoria

43:21

3:12

18

Nicolas Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

44:13

4:04

19

Riley PickrellU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

44:14

4:05

20

Julien Menard

33

Gold River Roots Riders

Gold River

44:30

4:21

21

Steven Wiebe

31

Pro City Racing

Saanich

44:31

4:22

22

Dan Owen

22

Ramblers Cycle Club

Saanichton

44:40

4:31

23

Benjamin Moore

31

Victoria

44:41

4:32

24

Sandor BorosSS

30

Saanichton

44:42

4:33

25

Roland Rabien

Pro City Racing

Victoria

44:43

4:34

26

Jeff Coleman

34

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

44:51

4:42

27

Erik DiertensU17

15

Pro City Racing

Victoria

44:52

4:43

28

Ethan PaulyU17

14

Tripleshot Cycling

Victoria

44:53

4:44

29

Damian Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

45:06

4:57

30

Rory O’connell

29

Ramblers

Victoria

45:07

4:58

31

Ritchie Collins

37

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

45:08

4:59

32

Mike Wilson

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

45:34

5:25

33

Will Maartman

27

Ramblers

Victoria

45:35

5:26

34

Derek Kidd

27

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

845 Yates St.

46:19

6:10

35

Leif Keithley

30

StuckyLife

Victoria

46:57

6:48

36

Dax Ordze

36

Duncan

46:58

6:49

37

Kieran NilsenU17

13

Trail Bicycles

Comox

46:59

6:50

38

Darren Vandergrift

20

Pacific Rim Bicycle

Nanaimo

47:00

6:51

39

Alexander Daether

35

Cycle Therapy

Chemainus

47:14

7:05

40

Sean Tremblay

38

Victoria

47:20

7:11

41

Adrian Corscadden

28

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

47:35

7:26

42

Nathaniel Stoffelsma

39

North Saanich Bc

47:36

7:27

43

Brodie Hay

17

VIYPRS

Parksville

47:40

7:31

44

Cam Mclellan

27

Pro City Racing

Victoria

40:10

-1

45

Nils Erasmus

27

Ramblers

Victoria

40:11

-1

46

Patrick Burnham

36

MIVA

Nanaimo

40:12

-1

47

Aidan SullivanU17 SS

16

New Westminster

40:13

-1

48

Renny Mcclure

29

Broad Street Cycles

Victoria

40:14

-1

49

Kevin Ehman

30

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

41:19

-1

50

Isaac Vander VlietU17

14

Trail Bikes

Courtenay

41:29

-1

51

Quentin Liedtke

37

Tripleshot Cycling

Esquimalt

42:22

-1

52

Fraser Crichton

33

StuckyLife

Victoria

42:53

-1

53

Breckin NowakU17

13

Trail Bicycles

Comox

43:19

-1

54

Vincent Pungente

29

Broad Street Cycles

Victoria

45:09

-1

55

Matt Paom

27

Victoria

46:09

-1

DNF

Blake CrouchSS

33

Go North

Victoria

DNF

John WillcoxU17

16

Pro City Racing

Victoria

Intermediate Women – 24 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Denise Mahon

28

Pro City Racing

Victoria

39:22

2

Shannon Baerg40+

45

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

39:30

0:08

3

Julie Desramaux

37

Pro City Racing

Victoria

39:50

0:28

4

Jae Gaudry

29

Pro City Racing

Victoria

39:51

0:29

5

Mandy Farmer40+

41

Triple Shot

Victoria

40:00

0:38

6

Michelle Dann40+

44

Tripleshot Cycling

Victoria

41:20

1:58

7

Deb Epps40+

44

Mid Island Velo Association

Nanaimo

41:37

2:15

8

Brenna Pauly

19

Tripleshot Cycling

Victoria

41:55

2:33

9

Kayla Vandermolen

27

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

42:25

3:03

10

Elietha Bocskei

34

Team Fierce

Victoria

42:32

3:10

11

Patricia Roney

29

Victoria

42:59

3:37

12

Gio Brassens

39

Nanaimo

43:33

4:11

13

Carlin Lindsay

30

Ramblers

Victoria

43:40

4:18

14

Clara Mackenzie

18

Local Ride

Victoria

43:55

4:33

15

Shanna Parkin

26

Victoria

45:20

5:58

16

Andrea Schaeppi40+

50

Comox

46:42

7:20

17

Kristin Erickson

31

Victoria Wheelers

Victoria Bc

47:45

8:23

18

Joanna Fox40+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

48:11

8:49

19

Danielle Coleman

34

Splashes Frontrunners

Victoria

48:25

9:03

20

Jenny Scott

33

OakBay Bikes

Vancouver

39:40

-1

21

Janice Meek40+

55

Feather Benders

Victoria

41:56

-1

22

Wendy Hicks40+

42

Duncan

43:41

-1

23

Katie Duncan Rabien

37

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

44:26

-1

DNF

Tarryn Cote

18

Pro City Racing

Victoria

Masters Men (40-54) – 62 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Reid

45

Victoria

47:31

2

Peter Stevenson

48

Experience Cycling

Duncan

47:31

3

David Damery

44

Trail Bicycles

Comox

47:34

0:03

4

Bill Mcmillan

54

MIVA

Nanaimo

48:33

1:02

5

Trevor Perkins

44

Favorit Cycles

Courtenay

48:34

1:03

6

Normon Thibault

46

Frontrunners

Nanaimo

48:35

1:04

7

Joel Lutz

41

Nanaimo

48:36

1:05

8

David Perrin

40

Avia West

Victoria

49:10

1:39

9

Ken Olson

48

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

49:29

1:58

10

Jim Pearson

47

Pro City Racing

Victoria

49:49

2:18

11

John Vander Vliet

45

Trail Bicycles

Courtenay

49:58

2:27

12

Brent Hooper

44

Velofix

Victoria

50:00

2:29

13

Andrew Attwell

46

Pro City Racing

Victoria

50:01

2:30

14

Steve Mackenzie

48

Victoria

50:02

2:31

15

Mike PollockSS

40

COWICHAN CYCLES CARTEL

Ladysmith

50:03

2:32

16

Kurt Innes

43

Victoria

50:04

2:33

17

Shepherd Stewart

44

MIVA

Nanaimo

50:06

2:35

18

Hugh Hart

52

Tripleshot Cycling

Victoria

50:07

2:36

19

James Tarrant

52

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

50:08

2:37

20

Travis Field

42

Victoria

50:09

2:38

21

Barry Rempel

54

OBB

VIctoria

50:10

2:39

22

Kim Webb

43

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

50:11

2:40

23

Aaron Dusseault

47

Russ Hay’s Racing

Victoria

50:12

2:41

24

Paul Thompson

50

MIVA

Nanaimo

50:14

2:43

25

Sean De Pol

45

Lantzville

50:15

2:44

26

John Lewis-Schneider

55

Cobble Hill

50:17

2:46

27

Real Laberge

43

Fierce

Victoria

50:20

2:49

28

Kristian Schneck

48

Victoria

50:22

2:51

29

Mick Egan

44

Victoria

50:23

2:52

30

Geoff Wong

49

Tripleshot Cycling

Victoria

50:24

2:53

31

Dave Pfaffenberger

43

Pro City Racing

Victoria

50:25

2:54

32

Adam Lawrence

45

Victoria Wheelers

Victoria

50:26

2:55

33

Andy Achuff

45

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

50:28

2:57

34

Tony Wakelin

53

IRC

Victoria

50:29

2:58

35

Ron Hewitson

50

MIVA

Nanaimo

50:30

2:59

36

David Attwell

49

Tripleshot Cycling

Victoria

50:31

3:00

37

Tony Winter

45

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

50:32

3:01

38

David PechterSS

40

RCCC

Campbell River

50:33

3:02

39

Mark Ritchie

46

Trek Bikes Victoria

Victoria

50:34

3:03

40

Ian Beveridge

46

Victoria

47:33

-1

41

Dave Morris

48

Nanaimo

47:55

-1

42

James Manders

49

Naked Bicycles & Design

Quathiaski Cove

47:56

-1

43

Sean Windrum

47

Lords of Dogpatch

Victoria

48:37

-1

44

Brad Head

51

Zed Wheel Works Racing

Victoria

48:48

-1

45

David Garrison

43

Tripleshot Cycling

Victoria

49:30

-1

46

Michael Achuff

42

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

49:48

-1

47

Richard Cook

44

Lords of Dogpatch

Victoria

49:55

-1

48

Chris Karch

48

Rumble

Duncan

49:56

-1

49

Paul Underhill

45

Rumble

Victoria

49:57

-1

50

Ty Bellavie

52

Rumble

Victoria

49:59

-1

51

Simon Weber

48

Nanaimo

50:05

-1

52

Rob Grant

49

Tripleshot Cycling

Victoria

50:13

-1

53

Chris Goble

46

Mountain City Cycle

Courtenay

50:16

-1

54

Iain Hay

46

Mid Island Velo Association

Nanoose Bay

50:18

-1

55

David Hill

47

Tripleshot Cycling

Victoria

50:19

-1

56

Neil Forrest

45

Victoria

50:21

-1

57

Keith Kendal

53

Tripleshot Cycling

Victoria

50:27

-1

58

Michael Lawless

44

Tripleshot

Victoria

50:35

-1

DNF

Martin Farnham

37

Triple Shot

Victoria

DNF

Paul Brend

47

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

DNF

Jon Watkin

42

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

DNF

Warren Cederberg

52

Pro City Racing

Victoria

Masters Men (55+) – 16 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Wellsman

56

Pro City Racing

Victoria

44:05

2

Doug Doyle

56

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

44:40

0:35

3

Lister Farrar

56

Tripleshot

Victoria

45:40

1:35

4

Derek Steel

71

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

46:00

1:55

5

Mike Sevcov

61

Cowichan Valley CC

Duncan

47:26

3:21

6

Derrill Shuttleworth

55

Gabriola

47:45

3:40

7

Ritchie Hughes

57

Tripleshot Cycling

Victoria

48:49

4:44

8

Jack Mar

61

Quadra Island Cycle Club

Quadra Island

49:00

4:55

9

Dean Vinden

61

ambc

Errington

49:29

5:24

10

John Alexander

59

Victoria

50:06

6:01

11

James Pauly

58

Tripleshot Cycling

Victoria

50:45

6:40

12

Wayne Shtybel

55

Russ Hay’s Racing

North Saanich

44:28

-1

13

James Holtz

63

Victoria

44:32

-1

14

Alan Boden

56

Tripleshot Cycling

Victoria

44:52

-1

15

David Ormerd

69

BCMCA

Victoria

45:31

-1

DNF

Alvin Tye

60

Naked Bicycles & Design

Quathiaski Cove

Expert Women – 15 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Carey Mark

45

Steed Cycles

Nanaimo

48:52

2

Janna Gillick

38

MIVA

Nanaimo

50:07

1:15

3

Tanya Larkin

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

50:12

1:20

4

Joele Guynup

29

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

50:13

1:21

5

Kelly Jones

44

Steed Cycles

North Vancouver

52:08

3:16

6

Cristin Schlossberger

35

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

53:48

4:56

7

Emilie Thy

31

DCC/Waverley

Cumberland

-1

8

Glenowyn Carlson

47

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

-1

9

Karen Fedoruk

32

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

-1

10

Jen ErlendsonSS

36

Pro City Racing

Victoria

-1

11

Erin Copeland

29

Pro City Racing

Victoria

-1

12

Gillian Carelton

24

Vanderkitten

Victoria

-1

13

Holly Krasnuik

25

Victoria

-1

14

Sylvia Storry

33

Pro City Racing

North Sannich

50:59

-1

15

Roanne English

29

Cumberland

-7

Expert Men – 39 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

30

Broad Street Cycles

Victoria

56:02

2

Thomas Skinner

33

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

56:04

0:02

3

Raphael Lalumiere

33

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

56:20

0:18

4

Drew Mackenzie

36

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

56:30

0:28

5

Geoffrey Homer

31

Scott Bicycles Canada

Victoria

56:50

0:48

6

Justin Mark

40

Steed Cycles

Nanaimo

58:09

2:07

7

Parker BloomSS

24

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

58:20

2:18

8

Kelly Guest

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

58:30

2:28

9

Scott Mitchell

34

Pro City Racing

Victoria

58:40

2:38

10

Tristan Geisel

23

Trial Bikes

Courtenay

58:44

2:42

11

Catharine Pendrel

34

Luna Pro Team

Kamloops

59:00

2:58

12

Dylan Reeves

45

Tripleshot Cycling

Victoria

1:00:02

4:00

13

Halldor GunnarssonSS

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

1:00:03

4:01

14

James CameronSS

35

Pro City Racing

Victoria

1:00:05

4:03

15

Curtis Schlossberger

43

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

1:00:06

4:04

16

Regan Pringle

34

Trek Bikes Victoria

Victoria

1:00:20

4:18

17

Trevor Mackenzie

35

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

1:00:30

4:28

18

David Huntley

33

Duncan

1:01:00

4:58

19

Nicholas Kupiak

27

MIVA

Nanaimo

1:01:39

5:37

20

Jeff Beeston

Trail Bikes

Cumberland

1:02:00

5:58

21

Spencer Skerget

21

Victoria

1:02:10

6:08

22

Matthew O’Hagan

31

Revelstoke

1:02:15

6:13

23

Jay Lamoureux

19

Triple Shot

Victoria

1:02:20

6:18

24

Greg Macdonald

45

DCC/Waverley

Cumberland

1:02:30

6:28

25

David Damery

44

Trail Bikes

Comox

1:02:47

6:45

26

Mike Sarnecki

36

Kokanee RedBike

Edmonton

1:03:04

7:02

27

David Lounsbury

35

Naked

Quadra Island

1:05:42

9:40

28

Russell Anderson

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

56:10

-1

29

Steven Grandy

35

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

56:40

-1

30

Mark Karau

24

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

56:45

-1

31

Pelle Gustavs

23

Oak Bay Bikes Westshore

Sooke

58:35

-1

32

Matt Mahoney

36

Victoria

59:07

-1

33

Trevor Perkins

44

Favorit Cycles

Courtenay

59:35

-1

34

Chris Sundby

22

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

1:03:21

-1

35

Blake CrouchSS

33

Go North

Victoria

59:22

-2

36

Morton Dennis

1:00:04

-2

DNF

Adam Walker

42

Pro City Racing

Victoria

DNF

Aaron Dusseault

47

Russ Hay’s Racing

Victoria

DNF

Peter Savage

18

JumpShip

Victoria