Report a problem with your results.

Binab Property Group GP, Victoria: November 2nd, 2014

Statistics

Racers

237

Finishers

227 (96%)

Beginner Men – 42 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Blair Phelps

32

Triple Shot

Victoria

29:02

2

Kieran NilsenU15

13

Trail Bicycles

Comox

29:04

0:02

3

Blair Benjamin

32

fort langley cyclery

Langley

29:36

0:34

4

Griffen HartU13

11

Tripleshot Cycling

Victoria

29:46

0:44

5

Thomas HillU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

30:00

0:58

6

Kentaro Guthrie

32

Victoria

30:50

1:48

7

Corey Maciver

34

Victoria

31:03

2:01

8

Lachlan FraserU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

31:38

2:36

9

Evan LuksayU13

12

Trail Bicycles

Comox

31:43

2:41

10

James Van Dam

43

Tripleshot Cycling

Victoria Bc

32:10

3:08

11

Dave Warbeck

47

Mill Bay

32:40

3:38

12

Breckin NowakU15

13

Trail Bicycles

Comox

32:58

3:56

13

Carson DameryU13

11

Trail Bicycles

Comox

33:24

4:22

14

Andreas Hagen

34

Team Naked

Heriot Bay

33:25

4:23

15

Jack BodenU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

33:40

4:38

16

Ed Stead

30

Victoria

33:49

4:47

17

Andrew Barnes

36

Wheelers

Victoria

33:55

4:53

18

Benjamin Costin

26

430 Michigan St.

34:02

5:00

19

Joshua Davison

18

Brentwood Bay

34:05

5:03

20

Kyle Stroshein

34

Victoria

34:07

5:05

21

Hunter OwenU15

14

North Saanich

34:47

5:45

22

Paul Robinson

50

Pro City Racing

Victoria

34:52

5:50

23

Simon Pearson

38

Tripleshot Cycling

Victoria

34:55

5:53

24

Ian Ross

36

OrganicAthlete

Victoria

35:00

5:58

25

Johnathon-Joshua Harder

36

fort langley cyclery

Fort-Langley

35:06

6:04

26

Tayden De PolU13

12

MIVA

Lantzville

35:19

6:17

27

Sage ParikhU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

35:22

6:20

28

Max FieldU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

35:30

6:28

29

Matthew Muttart

26

Victoria

35:43

6:41

30

David Diertens

45

O2 Cycling club

Victoria

35:58

6:56

31

Keith Kendal

53

Tripleshot Cycling

Victoria

36:03

7:01

32

Randy Cairns

58

Victoria

36:07

7:05

33

Peter Hanson

21

Victoria

36:15

7:13

34

John Blackham

35

Victoria

36:33

7:31

35

William Corbett

28

Victoria

37:42

8:40

36

Sean Mulligan

37

Salt Spring Island

38:19

9:17

37

Tomas KalyniukU15

14

Tripleshot Cycling

North Saanich

42:02

13:00

38

Remy GarrisonU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

42:16

13:14

39

Patrick Peura

30

Vancouver

42:40

13:38

DNF

Paul Moroney

30

Ramblers

Victoria

DNF

Sam Gaib

39

Schneider Electric Dynamos

Victoria

DNF

Solomon Kauffman

24

Victoria

Beginner Women – 25 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Erin Attwell

15

Tripleshot Cycling

Victoria

31:05

2

Emilly JohnstonU13

12

Trail Bicycles

VIctoria

32:19

1:14

3

Tracey Berends

38

Victoria

32:55

1:50

4

Alexis Maartman-Jones

26

Ramblers

Victoria

34:58

3:53

5

Toria KalyniukU13

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

35:27

4:22

6

Danielle Hagen

34

Naked

Quadra Island

35:38

4:33

7

Chrysta Archer

36

Victoria

35:52

4:47

8

Casey GarrisonU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

36:05

5:00

9

Lisa Paquin

46

Tripleshot Cycling

Victoria

36:30

5:25

10

Talia HillU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

37:45

6:40

11

Natalie Goulet

28

Ramblers

Victoria

38:45

7:40

12

Olivia GribbonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

38:50

7:45

13

Lulu McCallum

27

Cycle Therapy

VIctoria

40:53

9:48

14

Wendy Hicks

36

Cycle Therapy

VIctoria

41:06

10:01

15

Alison Hanson

40

Victoria

41:14

10:09

16

Christine Weldon

34

Errington

41:26

10:21

17

Beth Sobieszclyk

42

Me

Victoria

41:37

10:32

18

Kristin Bailey

42

Victoria

43:14

12:09

19

Angela Wilson

33

North Saanich

43:57

12:52

20

Jessica MaitlandU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

45:18

14:13

21

Mallorie Nicholson

27

Victoria, BC

22

Sarah Proctor

27

Victoria

31:30

-1

DNF

Megan BarnesU13

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

DNF

Lynne Holt

51

Victoria

DNF

Angelina Landry

39

Nanaimo

Intermediate Men – 50 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Clayton WebbSS

27

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

45:29

2

Mark Nelson

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

45:37

0:08

3

Justin BaileySS

29

Ramblers

Victoria

46:03

0:34

4

Eric Findlay

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

46:58

1:29

5

Andy Pitre

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

47:01

1:32

6

Riley PickrellU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

47:05

1:36

7

Julien Menard

33

Gold River Roots Riders

Gold River

47:15

1:46

8

Peter Hunsinger

36

Victoria

47:23

1:54

9

Fabian Merino

23

Broad street cycles/stuckylife

Victoria

47:30

2:01

10

Graham Frost

31

Victoria

47:55

2:26

11

Mark Wieler

38

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

48:24

2:55

12

Chris Sykes

27

Mountain City Cycle

Courtenay

48:29

3:00

13

Matt Paone

27

B78

Victoria

48:47

3:18

14

Ritchie Collins

37

Russ Hay’s Racing

Victoria

49:01

3:32

15

John Vander Vliet

Trail Bikes

Courtenay

49:26

3:57

16

Jacob Van DamU17

15

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

49:55

4:26

17

Dan Owen

22

Ramblers Cycle Club

Saanichton

50:08

4:39

18

Ian Stewart

38

Nanaimo

50:23

4:54

19

Will Maartman

27

Ramblers Cycling Club

Victoria

50:35

5:06

20

Matt Dilay

39

IRC-Cameron Law

Victoria

50:36

5:07

21

Trevor Jones

38

Experience Cycling

Duncan

50:54

5:25

22

Erik DiertensU17

15

Pro City Racing

Victoria

50:55

5:26

23

Blair BenjaminSS

32

Langley

51:00

5:31

24

Rory O’connell

29

Ramblers

Victoria

51:20

5:51

25

Sandor BorosSS

30

Saanichton

51:22

5:53

26

Bryan Menard

30

Victoria

51:57

6:28

27

Sam SylvenU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

52:17

6:48

28

Adrian Corscadden

28

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

52:21

6:52

29

Roland Rabien

37

Pro City Racing

Victoria

52:24

6:55

30

Eric Pagel

31

Uber Suweet

Victoria

52:33

7:04

31

Adrian SullivanU17

16

StuckyLife/snowleopard Racing

Victoria

52:50

7:21

32

Cole Glover

20

North Saanich

52:56

7:27

33

Paul Auton

27

Mill Bay

53:03

7:34

34

Nils Erasmus

27

Ramblers

Victoria

53:33

8:04

35

Cam Mclellan

27

Pro City Racing

Victoria

53:35

8:06

36

Alex Hui

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

53:51

8:22

37

Sean Tremblay

38

Victoria

54:10

8:41

38

Justin Traverna

39

Victoria

54:28

8:59

39

David Campbell

37

Victoria

54:42

9:13

40

Alek

23

Brentwood Bay

54:50

9:21

41

Patrick Burnham

35

MIVA

Nanaimo

55:21

9:52

42

Isaac Vander VlietU17

14

Trail Bikes

Courtenay

56:25

10:56

43

Dax Ordze

36

Duncan

57:24

11:55

44

Richard Alexander

27

Rebalance MD

Victoria

46:42

-1

45

Quentin Liedtke

37

Tripleshot Cycling

Esquimalt

47:49

-1

46

Benjamin Moore

31

Victoria

47:52

-1

47

Fraser Crichton

33

StuckyLife

Victoria

48:02

-1

48

Leif Keithley

30

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

50:00

-1

49

Johnathon-Joshua HarderSS

36

fort langley cyclery

Fort-Langley

50:05

-1

DNF

Nathaniel Stoffelsma

39

Procity Racing

North Saanich Bc

Intermediate Women – 22 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shannon Baerg40+

45

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

41:36

2

Denise Mahon

28

Pro City Racing

Victoria

42:21

0:45

3

Mandy Farmer40+

41

Tripleshot Cycling

Victoria

43:11

1:35

4

Jae Gaudry

29

Pro City Racing

Victoria

43:58

2:22

5

Michelle Dann40+

44

Tripleshot Cycling

Victoria

44:27

2:51

6

Julie Desramaux

37

Pro City Racing

Victoria

45:52

4:16

7

Elietha Bocskei

34

team fierce

Victoria

46:01

4:25

8

Patricia Roney

29

Victoria

46:22

4:46

9

Holland Gidney

36

Victoria

47:04

5:28

10

Holly SimonsonU17

16

Pro City Racing

Victoria

47:32

5:56

11

Carlin Lindsay

30

Ramblers

Victoria

48:14

6:38

12

Kayla Vandermolen

27

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

49:25

7:49

13

Nadia Plamondon40+

44

Nanaimo

49:31

7:55

14

Kristen Arensen40+

42

Tripleshot

Victoria

50:30

8:54

15

Lindsey Chamberlain

30

Feather Benders

Victoria

51:35

9:59

16

Joanna Fox40+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

52:45

11:09

17

Ellen Pennock

22

Victoria

53:46

12:10

18

Kristin Erickson

31

Victoria Wheelers

Victoria Bc

55:35

13:59

19

Jenny Nanninga

29

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

56:46

15:10

20

Janice Meek40+

55

Triple Shot

Victoria

42:11

-1

21

Kia Vander Vliet

17

Trail Bikes

Courtenay

43:33

-1

22

Savonah MacleodU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

45:31

-1

Masters Men (40-54) – 46 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Normon Thibault

46

Frontrunners

Nanaimo

44:50

2

Peter Reid

45

Specialized Factory Racing

Victoria

45:01

0:11

3

Ken Olson

48

MIVA

Nanaimo

45:26

0:36

4

Greg Macdonald

45

DCC/Waverley

Cumberland

45:36

0:46

5

Curtis Schlossberger

43

IRC

Victoria

45:39

0:49

6

Lee BlaisSS

42

ASS – Alberni Single Speeders

Port Alberni

46:04

1:14

7

Bill Mcmillan

54

MIVA

Nanaimo

46:40

1:50

8

Aaron Dusseault

47

Accent Inns/Russ Hay’s Cycling Team p/b Scotiabank

Victoria

46:50

2:00

9

Joel Lutz

41

Nanaimo

47:47

2:57

10

Paul Brend

47

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

48:20

3:30

11

Sean De Pol

45

MIVA

Lantzville

48:22

3:32

12

Hugh Hart

52

Tripleshot Cycling

Victoria

48:30

3:40

13

Andy Achuff

45

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

48:42

3:52

14

John Rogers

43

Pro City Racing

North Saanich

48:55

4:05

15

Barry Rempel

54

OBB

VIctoria

49:20

4:30

16

Geoff Wong

49

Tripleshot Cycling

Victoria

49:33

4:43

17

Ron Hewitson

50

Cowichan Cycles Cartel

Nanaimo

49:38

4:48

18

Travis Field

42

Victoria

50:05

5:15

19

Rob Grant

49

Tripleshot Cycling

Victoria

50:08

5:18

20

Mick Egan

44

Victoria

50:37

5:47

21

Tony Winter

45

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

51:19

6:29

22

Dave Morris

48

Nanaimo

51:35

6:45

23

Jeroen Dikkentman

46

Heriot Bay

51:38

6:48

24

Tony Wakelin

53

IRC

Victoria

52:46

7:56

25

Ian Beveridge

46

Victoria

53:47

8:57

26

Ty Bellavie

52

Rumble

Victoria

54:07

9:17

27

Sean Windrum

47

Lords of Dogpatch

Victoria

54:41

9:51

28

Michael Arensen

43

Tripleshot Cycling

Victoria

55:00

10:10

29

David Garrison

43

Tripleshot Cycling

Victoria

55:14

10:24

30

Stephen Page

41

Victoria

55:20

10:30

31

Warren Cederberg

52

Pro City Racing

Victoria

55:52

11:02

32

Adam Lawrence

45

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

56:07

11:17

33

Brad Head

51

Zed Wheel Works

Victoria

56:13

11:23

34

Morgan Harker

42

Victoria

45:13

-1

35

Richard Cook

44

Lords of Dogpatch

Victoria

45:34

-1

36

Brent Hooper

44

Velofix

Victoria

45:51

-1

37

James Pungente

53

Victoria

45:54

-1

38

Kyle Denny

47

Victoria

46:24

-1

39

Michael Lawless

44

Tripleshot

Victoria

47:00

-1

40

Neil Forrest

45

Tripleshot Cycling

Victoria

47:49

-1

41

David Hill

47

Tripleshot Cycling

Victoria

48:17

-1

42

Chris Goble

46

Mountain City Cycle

Courtenay

49:49

-1

43

Dave Nowak

42

Trail Bicycles

Comox

-5

44

Iain Hay

46

Mid Island Velo Association

Nanoose Bay

-5

45

Paul Underhill

45

Rumble

Victoria

-5

46

Wade Luksay

43

Trail Bicycles

Comox

-5

Masters Men (55+) – 14 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Doug Doyle

56

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

49:22

2

John Lewis-Schneider

55

Cycle Therapy

Cobble Hill

51:40

2:18

3

Derek Steel

71

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

51:45

2:23

4

Lister Farrar

56

Tripleshot Cycling

Victoria

51:52

2:30

5

Michael Ross Parcher

56

Port Alberni

53:22

4:00

6

Derrill Shuttleworth

55

Gabriola

55:22

6:00

7

Dean Vinden

61

Arrowsmith Bikes

Errington

56:00

6:38

8

Ritchie Hughes

57

Tripleshot Cycling

Victoria

56:20

6:58

9

Paul Kane

56

Victoria

57:20

7:58

10

Alan Boden

56

Tripleshot Cycling

Victoria

1:00:00

10:38

11

David Ormerod

69

Victoria

1:00:01

10:39

12

Wayne Shtybel

55

Russ Hay’s Racing

North Saanich

1:00:02

10:40

13

John Alexander

59

Victoria

1:00:03

10:41

DNF

Mark Haughey

56

IRC

Victoria

Expert Women – 14 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mical Dyck

32

Stan’s No Tubes

Victoria

58:20

2

Janna Gillick

38

MIVA

Nanaimo

58:35

0:15

3

Carey Mark

45

Steed Cycles

Nanaimo

58:38

0:18

4

Tanya Larkin

36

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

58:51

0:31

5

Cristin Schlossberger

35

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

1:03:00

4:40

6

Jennie Aitken

27

Russ Hay’s Racing

Victoria

1:04:16

5:56

7

Glenowyn Carlson

46

Team Highlands

Victoria

1:06:27

8:07

8

Kate Scallion

30

Pro City

VIctoria

1:08:46

10:26

9

Holly Krasnuik

25

Victoria

1:09:41

11:21

10

Jen ErlendsonSS

36

Pro City Racing

Victoria

1:10:30

12:10

11

Karen Fedoruk

32

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

59:47

-1

12

Emilie Thy

31

DCC/Waverley

Cumberland

1:00:23

-1

13

Donna-Marie Tarver

50

White Rock

1:05:04

-3

DNF

Joele Guynup

29

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

Expert Men – 26 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Drew Mackenzie

36

Stuckylife

Victoria

58:42

2

Tyler Trace

30

Broad St Cycles

Victoria

58:50

0:08

3

Thomas Skinner

33

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

59:58

1:16

4

Raphael Lalumiere

33

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

1:00:58

2:16

5

Rob Parkin

28

Parkin Factory Racing

Victoria

1:01:16

2:34

6

Parker BloomSS

24

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

1:02:30

3:48

7

Scott Mitchell

34

Pro City Racing

Victoria

1:02:53

4:11

8

Geoffrey Homer

31

Scott Bicycles Canada

Victoria

1:03:06

4:24

9

Spencer Skerget

21

Victoria

1:03:15

4:33

10

Mitchell Thacker

34

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:04:12

5:30

11

Dylan Reeves

45

Tripleshot Cycling

Victoria

1:04:30

5:48

12

David Huntley

33

Duncan

1:04:32

5:50

13

Trevor Mackenzie

35

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

1:04:33

5:51

14

Nicholas Kupiak

27

MIVA

Nanaimo

1:04:35

5:53

15

Andrew Russell

32

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

1:05:00

6:18

16

David Damery

44

Trail Bicycles

Comox

1:05:02

6:20

17

Justin Mark

40

Steed Cycles

Nanaimo

1:05:15

6:33

18

Matt Mahoney

36

Victoria

1:08:15

9:33

19

Regan Pringle

40

Pro City Racing / repechageww

Victoria

1:08:25

9:43

20

Andrew Attwell

46

Pro City Racing

Victoria

58:57

-1

21

Pelle Gustavs

23

Oak Bay Bikes Westshore

Sooke

1:00:06

-1

22

Matthew O’Hagan

25

Revelstoke

1:01:03

-1

23

Steven Grandy

36

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

1:01:27

-1

24

Dave Bitschy

35

Offroad Syndicate

Victoria

1:01:40

-1

25

Halldor Gunnarsson

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

1:03:35

-1

DNF

Isaac LeblancSS

24

Pro City Racing

Victoria