Report a problem with your results.

The Bear Xing, Victoria: October 10th, 2016

Statistics

Racers

352

Finishers

326 (93%)

Team Points

Beginner Men – 56 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

639

Nicholas KnightU15

14

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

32:52

2

609

Darryl Woodley

50

Victoria

33:20

0:28

3

640

Nick Frankenberger

16

Tripleshot Cycling

Victoria

33:32

0:40

4

651

Steffan Thomas

34

Courtenay

33:56

1:04

5

611

Dennis Voss

22

Team Voss

Victoria

34:05

1:13

6

625

Josh Lin

16

Tripleshot Cycling

Victoria

34:09

1:17

7

633

Matthew Evans

34

rock city cycles

Nanaimo

34:12

1:20

8

642

Nik Kay

25

rock city cycles

Nanaimo

34:23

1:31

9

643

Owen Petersen

19

UVic Cycling Club

Victoria

34:34

1:42

10

630

Malcolm Walker

17

Tripleshot Cycling

Victoria

34:37

1:45

11

646

Remy GarrisonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

35:14

2:22

12

617

Gregory Fennell

43

Tripleshot Cycling

Victoria

35:23

2:31

13

620

Ian LehtonU15

13

Trail Bicycles

Courtenay

35:41

2:49

14

603

Aedan CrockerU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

35:42

2:50

15

650

Scott Murley

50

Russ Hays Racing

Victoria

36:10

3:18

16

632

Mark Grey-Dreaper

51

Victoria

36:22

3:30

17

626

Kevin Tunnicliffe

29

MECX

Victoria

36:41

3:49

18

614

Evan LuksayU15

14

Trail Bicycles

Comox

36:43

3:51

19

653

Tomas Kalyniuk

16

Tripleshot Cycling

North Saanich

36:53

4:01

20

641

Nick VossU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

37:06

4:14

21

657

Zach Loveless

15

Dodge City Racing

Cumberland

37:08

4:16

22

659

blair robertson

37:12

4:20

23

638

Myles PastuckU13

11

cowichan bay

37:14

4:22

24

618

Hauke Blanken

28

Saanichton

37:18

4:26

25

656

Warren McCall

50

Tuesday Night Right Group (TNRG)

North Saanich

37:52

5:00

26

613

Edwin Hubert

50

Victoria

38:03

5:11

27

608

Charlie Petersen

45

Nanaimo

38:08

5:16

28

652

Ted Hobby

31

Victoria

38:32

5:40

29

631

Marc Burgess

51

Victoria

38:34

5:42

30

610

Dave Podmoroff

52

Victoria

38:39

5:47

31

607

Bryan Stewart

43

Braveheart Racing

Victoria

38:45

5:53

32

621

Jim Cambridge

61

Victoria Wheelers

Victoria

39:27

6:35

33

623

John Peebles

63

Victoria Wheelers

Victoria

39:33

6:41

34

628

Liam Simmons

22

Victoria

39:52

7:00

35

649

Scott Colbourne

44

Hub City Cycles

GABRIOLA ISLAND

40:25

7:33

36

660

graham bradley

Hub City Cycles

40:26

7:34

37

637

Moritz Schmidt

29

Victoria

41:23

8:31

38

604

Alistair Norman

25

Victoria

41:46

8:54

39

647

Sage Parikh

16

Tripleshot Cycling

Victoria

41:51

8:59

40

605

Andrew Barnes

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

42:14

9:22

41

658

Zachary CroomeU13

11

MIVA

Nanaimo

42:35

9:43

42

644

Parker SwanstromU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

42:57

10:05

43

622

Jimi VossU13

11

Team Voss

Victoria

44:00

11:08

44

654

Trevor MacfarlaneU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

33:33

-1

45

616

Graeme Copp

61

Parksville

34:37

-1

46

606

Brian Einarson

46

Tripleshot Cycling

Victoria

35:20

-1

47

624

Jonathan HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

35:41

-1

48

627

Kieran Olenick

22

cycle therapy

duncan

37:37

-1

49

645

Paul Christopher

63

Tripleshot Cycling

Victoria

38:18

-1

50

648

Sam SchumU13

9

Strathcona Nordics

Courtenay

39:06

-1

51

661

hans stoffelsha

40:24

-1

52

629

Malcolm LehtonU13

10

Trail Bicycles

Courtenay

38:35

-2

DNF

635

Michael Stevulak

59

Victoria Wheelers

Victoria

DNF

619

Hudson WebsterU13

10

Trail Bicycles

Fanny Bay

DNF

636

Mike Dibblee

61

Victoria

DNF

655

Tristan CrockerU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

Beginner Women – 23 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

152

Eva LeikermoserU13

12

Trail Bicycles

Comox

28:25

2

183

Olivia GribbonU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

29:06

0:41

3

156

Kailee Mar

30

QUICC Quadra Island Cycling Coalition

Victoria

29:11

0:46

4

144

Amalie Pasternak

32

Squamish

30:30

2:05

5

149

Brynn JohnstonU13

11

Trail Bicycles

Comox

31:32

3:07

6

151

Emmy LanU13

12

Comox

32:19

3:54

7

158

Laura Jesson

46

Hub City Cycles

Nanaimo

32:22

3:57

8

153

Heather Simonson

49

Victoria

33:26

5:01

9

155

Julia Tschanz

27

Victoria

33:41

5:16

10

147

Beth Pechter

43

River City Cycle Club

Campbell river

35:44

7:19

11

159

Laurie Voroney

38

Nanaimo

36:07

7:42

12

145

Andrea Robson

38

Tripleshot

Victoria

36:08

7:43

13

184

Sarah RobertsU13

10

Dodge City Racing

Cumberland

37:01

8:36

14

160

Lori Morgan

56

Saanichton

37:53

9:28

15

182

Nina De RooU13

11

salt spring island

38:12

9:47

16

185

Sherry Barnes

50

Tripleshot Cycling

North Saanich

38:33

10:08

17

150

Donna De RooU13

8

deroos

salt spring island

38:55

10:30

18

154

Isabelle KerriganU13

9

Salt Spring Island

39:08

10:43

19

157

Kate Walker

35

Victoria

40:03

11:38

20

181

Mia KerriganU13

11

Salt Spring Island

40:22

11:57

21

180

Lynne Holt

53

Victoria

43:30

15:05

22

148

Brailyn WebsterU13

8

Fanny Bay

45:32

17:07

23

146

Bernie Pauly

56

Tripleshot Cycling

Victoria

30:46

-1

Intermediate Men – 68 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

259

Phil Schum

39

KPH

Courtenay

37:01

2

221

Erik Diertens

17

Dr. Walker Cycling

Victoria

37:07

0:06

3

206

Andy Pitre

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

37:10

0:09

4

211

Carter WoodsU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

37:11

0:10

5

231

James Cameron

37

Naked Bicycles

victoria

38:18

1:17

6

225

Graham Frost

33

PISE Endurance

Victoria

38:34

1:33

7

224

Gabriel Macdougall

31

Victoria

38:40

1:39

8

264

Rob Fraser

26

Pro City Racing

Victoria

38:50

1:49

9

212

Chris SykesSS

29

Trail Bicycles

Courtenay

39:13

2:12

10

255

Nicolas Parlee

19

CVAA

Courtenay

39:15

2:14

11

251

Matthew Walker

30

Victoria

39:26

2:25

12

269

Steven Grandy

38

Broad Street Cycles

Victoria

39:40

2:39

13

248

Martin Sobey

20

victoria

39:44

2:43

14

208

Breckin NowakU17

15

Trail Bicycles

Comox

39:49

2:48

15

245

Logan Lee

37

Tripleshot Cycling

Victoria

39:55

2:54

16

209

Brendan Hodge

32

Delta

39:56

2:55

17

214

Corey MacIver

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

40:06

3:05

18

262

Riley Smith

20

UVic Cycling Club

Victoria

40:30

3:29

19

265

Roland Rabien

39

Pro Kitty Racing

Victoria

40:53

3:52

20

263

Ritchie CollinsSS

39

Velofix

Victoria

40:56

3:55

21

235

Jesse Baltutis

32

Victoria

41:28

4:27

22

216

David Bitschy

37

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

41:39

4:38

23

230

Jakob YellsU17

14

Trail Bicycles

Campbell River

41:57

4:56

24

250

Matthew Cholack

28

Victoria bc

42:03

5:02

25

241

Kevin Park

32

CVAA

Courtenay

42:07

5:06

26

275

Zachary Peters

34

MECX

Victoria

42:08

5:07

27

242

Lars GrewenigU17

15

Dodge City Racing

Lemberg

42:10

5:09

28

261

Renny Mcclure

31

Dr. McClure Presents Broad Street Cycles / Campagnolo

Victoria

42:13

5:12

29

203

Andreas HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

42:14

5:13

30

246

Mark Allison

38

MIVA

Nanaimo

42:30

5:29

31

229

Jack BodenU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

42:55

5:54

32

270

Taro LaframboiseU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

43:02

6:01

33

271

Tim Roberts

38

Dodge City Racing

Cumberland

43:32

6:31

34

272

Tyler Walker

31

Hub City Cycles

Nanaimo

43:33

6:32

35

207

Arlen Penalagan

35

Ottawa

43:45

6:44

36

205

Andrew Hall

26

Victoria Wheelers

Victoria

43:50

6:49

37

260

Philippe Turgeon-dion

25

CVAA

lazo

44:00

6:59

38

258

Peleg Levi

21

MECX

Victoria

44:11

7:10

39

238

Jude Wilhelmsen

26

Hub City Cycles

Coombs

44:23

7:22

40

202

Alex Hui

35

Victoria

44:34

7:33

41

200

Adrian Corscadden

30

Broad Street Cycles

Victoria

44:35

7:34

42

244

Leif Keithley

32

Broad Street Cycles x Coors Banquet

Victoria

44:36

7:35

43

223

Gabriel Botel

34

Draft Horse Racing

Victoria

44:45

7:44

44

228

Isaac Van Der VlietU17

16

CVAA

Courtenay

44:46

7:45

45

239

Kai Conradi

21

Victoria

44:47

7:46

46

252

Michael Cox

27

MECX

Victoria

44:48

7:47

47

237

Jordan Banman

27

Victoria

44:48

7:47

48

253

Mike Chen

28

UVic Cycling Club

Victoria

44:51

7:50

49

210

Cam Mclellan

29

Pro Kitty Racing

langford

44:58

7:57

50

234

Jeremy Kissack

17

Mill Bay

45:12

8:11

51

277

Mike Chandler

46:03

9:02

52

233

Jeff Warmerdam

33

Harbour Air Seaplanes

victoria

37:02

-1

53

274

William Hall

23

UVic Cycling Club

Victoria

37:03

-1

54

215

Curran Crawford

38

Tripleshot Cycling

Victoria

37:09

-1

55

273

William Corbett

30

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

37:14

-1

56

227

Ian Whitsitt

39

Victoria

39:04

-1

57

279

Devon Norris

28

cycle therapy

chemainus

39:14

-1

58

267

Sol Kauffman

26

BORED STREET CYCLES P/B NETFLIX & ENRON CORP

Victoria

39:18

-1

59

232

Jeff LorgeSS

25

BadgersBC

Victoria

40:16

-1

60

226

Griffen HartU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

40:31

-1

61

240

Kentaro Guthrie

34

Victoria

41:19

-1

62

266

Simon Pearson

40

Tripleshot Cycling

Victoria

44:00

-1

DNF

222

Fabio Brentani

19

victoria

DNF

213

Corey Itterman

39

CrossRoad Racing

Vancouver

DNF

243

Layne Nadeau

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

DNF

219

Emmett Pastuck

38

cowichan bay

DNF

278

Aiden Longcraft harris

DNF

268

Stephen Parslow

37

North Saanich

Intermediate Women – 42 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

91

Glenowyn Carlson40+

48

Pro Kitty Racing

Victoria

35:18

2

809

Naomi Cooper

29

Victoria

35:32

0:14

3

98

Katrinna Roth

30

CrossRoad Racing

Vancouver

35:53

0:35

4

803

Kristen Kit

28

Victoria

35:58

0:40

5

95

Jae Gaudry

31

Pro Kitty Racing

Victoria

35:59

0:41

6

805

Megan RacherSS

37

River City Cycle Club

Campbell River

36:05

0:47

7

591

Tracey Egan40+

40

Harbour Air Seaplanes

Victoria

36:32

1:14

8

92

Hayley LounsburySS

27

Naked Bicycles

Quadra Island

36:34

1:16

9

812

Patricia Roney

31

Victoria

37:05

1:47

10

807

Michelle Dann40+

46

Tripleshot Cycling

Victoria

37:35

2:17

11

99

Holly Simonson

18

Dr. Walker Cycling

Victoria

37:40

2:22

12

554

Casey GarrisonU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

37:41

2:23

13

556

Elietha Bocskei

36

Team Fierce

Victoria

37:51

2:33

14

551

Caitlin Kenny

28

Coal City Cycles

Duncan

38:24

3:06

15

94

Isla WalkerU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

38:49

3:31

16

589

Talia HillU17

14

Tripleshot Youth Cycling

victoria

38:49

3:31

17

590

Tarryn Cote

20

Pro City Racing

Victoria

38:55

3:37

18

93

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

39:11

3:53

19

804

Lindsey Chamberlain

32

Feather Benders

Victoria

39:55

4:37

20

802

Keely Hammond

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

40:13

4:55

21

585

Sarah Hauser40+

41

Trail Bicycles

Courtenay

40:46

5:28

22

598

Megan BarnesU17

14

Tripleshot Cycling

North Saanich

40:50

5:32

23

552

Carlin Lindsay

32

OBB/ Victoria Wheelers

Cumberland

41:04

5:46

24

199

Kayla Vandermolen

29

Victoria Wheelers

Victoria

41:35

6:17

25

594

Leasa Gatschene

41:50

6:32

26

808

Nadia Plamondon40+

46

Nanaimo

41:55

6:37

27

555

Chelsey Foster

28

Victoria

42:47

7:29

28

810

Natalie GouletSS

30

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

42:58

7:40

29

558

Georgia Edwards

35

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

43:17

7:59

30

553

Carmel Ecker

39

Victoria

44:06

8:48

31

586

Sarah Kerrigan

39

Salt Spring Island

45:01

9:43

32

96

Janice Meek40+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

45:08

9:50

33

549

Amy Errington

38

Tripleshot Cycling

Victoria

45:20

10:02

34

582

Ros Penty40+

52

Tripleshot Cycling

Victoria

45:43

10:25

35

592

Wendy Hicks

35

cycle therapy

Duncan

36:33

-1

36

595

Shannon Fordstuck

37:22

-1

DNF

550

Brenna Pauly

21

Womens Team ATAC

Victoria

DNF

587

Seana Wright40+ SS

45

Port Alberni

DNF

581

Rachel CareySS

18

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

DNF

593

Vanessa Dunae

DNF

588

Stephanie Giroux-Boucher

31

Victoria

DNF

557

Emily Boyle

39

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

Masters Men (40-54) – 59 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

169

Normon Thibault

48

MIVA

Nanaimo

36:04

2

149

Joel Lutz

43

MIVA

Nanaimo

36:06

0:02

3

126

Brian Green

43

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

36:09

0:05

4

139

Dylan Reeves

47

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

36:12

0:08

5

130

Curtis Schlossberger

45

Pro City Racing

Victoria

36:14

0:10

6

152

Ken Olson

50

Coal City Cycles

Nanaimo

36:15

0:11

7

179

Sean Cruickshank

48

Pro City Racing

victoria bc

36:40

0:36

8

155

Lazarus Difiore

47

Arrowsmith Bikes

qualicum Beach

36:44

0:40

9

137

David Opko

51

Van Anda

37:31

1:27

10

141

Gary Macgregor

51

CVAA

Comox

37:58

1:54

11

174

Real Laberge

45

Team Fierce

Victoria

38:01

1:57

12

129

Colin Campbell

46

Escape Velocity pb Fortius

Vancouver

38:01

1:57

13

170

Owen Wood

44

The Fix Inc

Belcarra

38:33

2:29

14

189

Andrew late atwell

38:59

2:55

15

150

John Higgin

40

Lantzville

39:05

3:01

16

164

Mike PollockSS

42

Coal City Cycles

Ladysmith

39:10

3:06

17

145

Hugh Hart

54

Tripleshot Cycling

Victoria

39:23

3:19

18

186

Wendell Challenger

40

Tripleshot Cycling

Victoria

39:40

3:36

19

144

Greg MacdonaldSS

47

Dodge City Racing

Cumberland

39:42

3:38

20

176

Robbie Grant

51

Tripleshot Cycling

Victoria

39:49

3:45

21

140

Gary Croome

46

MIVA

Nanaimo

39:57

3:53

22

123

Andy Achuff

47

Broad Street Cycles

Victoria

40:47

4:43

23

131

Daniel Lehton

41

Trail Bicycles

Courtenay

41:07

5:03

24

177

Ron Hewitson

52

Coal City Cycles

Nanaimo

41:10

5:06

25

138

David PechterSS

42

Naked Bicycles

Campbell River

41:11

5:07

26

148

Ian Stewart

40

MIVA

Nanaimo

41:20

5:16

27

160

Mark Wieler

40

rock city cycles

nanaimo

41:34

5:30

28

175

Regan Pringle

42

Pro City Racing / repechage cc

Victoria

41:46

5:42

29

163

Mick Egan

46

Harbour Air Seaplanes

Victoria

41:47

5:43

30

153

Kevin Ford

46

Broad Street Cycles

Victoria

42:27

6:23

31

120

Aaron Amar

44

Dodge City Racing

Cumberland

42:32

6:28

32

154

Kyle Denny

49

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

42:35

6:31

33

146

Huib De Roo

44

deroos

salt spring island

42:39

6:35

34

142

Geoff Wong

51

Tripleshot Cycling

Victoria

42:41

6:37

35

171

Paul Brend

49

IRC p/b Cameron Law

Victoria

42:45

6:41

36

184

Wade Luksay

45

Trail Bicycles

Comox

43:04

7:00

37

133

Dave Morris

50

MIVA

Nanaimo

43:11

7:07

38

178

Scott Pearse

45

Victoria

43:15

7:11

39

151

John Van Der Vliet

47

CVAA

Courtenay

44:05

8:01

40

157

Mark Ritchie

48

PT Performance training

VICTORIA

44:29

8:25

41

122

Andrew Appleton

43

Naked Bicycles

Victoria

44:33

8:29

42

159

Mark VanAkker

41

Victoria

44:39

8:35

43

136

David Hill

49

Tripleshot Cycling

Victoria

45:14

9:10

44

158

Marcel Sarrasin

41

Victoria

45:42

9:38

45

180

Sean WindrumSS

49

Team Nemesis

Victoria

45:51

9:47

46

162

Michael Achuff

44

Broad Street Cycles

Victoria

36:19

-1

47

188

martin farrhah

37:00

-1

48

185

Warren Cederberg

54

Pro Kitty Racing

Victoria

37:02

-1

49

167

Neil Forrest

47

Tripleshot Cycling

Victoria

37:05

-1

50

127

Bryan Yells

45

Trail Bicycles

Campbell River

38:12

-1

51

187

richard cook

38:30

-1

52

182

Tom Burton

52

Victoria

38:46

-1

53

172

Paul JP Robinson

52

Pro City Racing

Victoria

40:45

-1

DNF

132

Darrell Barnes

46

Tripleshot Cycling

North Saanich

DNF

156

Lee BlaisSS

44

Port Alberni

DNF

166

Nathan Braun

40

Victoria

DNF

168

Neil Kerrigan

41

Salt Spring Island

DNF

134

Dave Nowak

44

Trail Bicycles

Comox

DNF

173

Paul O’Callaghan

52

Tripleshot Cycling

Victoria

Masters Men (55+) – 13 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

73

Bill McMillan

56

MIVA

Nanaimo

31:28

2

71

Barry Beck

57

Victoria Wheelers Cycling Club

Brentwood Bay

32:56

1:28

3

84

Tony Wakelin

55

IRC p/b Cameron Law

Victoria

33:00

1:32

4

76

Doug Doyle

58

IRC p/b Cameron Law

Victoria

33:46

2:18

5

82

Ritchie Hughes

59

Tripleshot Cycling

Victoria

34:02

2:34

6

74

Derek Steel

73

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

35:17

3:49

7

79

Lister Farrar

57

Tripleshot Cycling

Victoria

36:51

5:23

8

75

Derrill Shuttleworth

57

Gabriola Island

37:38

6:10

9

77

Jack Mar

63

QUICC Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

39:15

7:47

10

72

Bill Lane

70

Sidney

42:04

10:36

11

78

James Pauly

60

Tripleshot Cycling

Victoria

43:06

11:38

12

83

Silvio Tognela

57

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

33:19

-1

13

85

john guthrie

-3

Expert Women – 15 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

481

Carey Mark

47

Coal City Cycles

Nanaimo

54:09

2

494

Steph Roorda

57:39

3:30

3

489

Katie Button

31

Pro City Racing

Victoria

58:10

4:01

4

485

Emilly Johnston

14

Trail Bicycles

Comox

59:13

5:04

5

488

Joele GuynupSS

31

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

59:30

5:21

6

482

Danielle HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

1:00:27

6:18

7

487

Jess Daniels

26

Steed

Vancouver

1:00:45

6:36

8

492

Victoria Leeson

31

Charlotte And The Quail

Victoria

1:00:51

6:42

9

484

Emilie Thy

33

Dodge City Racing

cumberland

1:00:58

6:49

10

490

Sarah Van Dam

15

Tripleshot Cycling

Victoria

1:01:30

7:21

11

483

Denise Mahon

30

Pro Kitty Racing

Victoria

1:02:44

8:35

12

491

Tara Pollock

41

Coal City Cycles

Ladysmith

55:22

-1

13

493

Roanne English

57:59

-1

DNF

486

Janna Gillick

40

Coal City Cycles

Nanaimo

DNF

495

Racheal Carry

Expert Men – 49 Racers – 10 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

105

Parker Bloom

26

BORED STREET CYCLES P/B NETFLIX & ENRON CORP

Victoria

1:08:37

2

85

Felix Burke

20

Broad Street Cycles

Victoria

1:08:51

0:14

3

108

Raphael Lalumiere

35

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

1:09:21

0:44

4

115

Terry McKallSS

32

Broad Street Cycles X Naked Factory Racing

victoria

1:10:36

1:59

5

82

Drew MacKenzie

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:10:40

2:03

6

103

Nicholas KupiakSS

29

Broad Street Cycles x GRDNT p/b Brodie/Easton/7mesh

Qualicum Beach

1:11:25

2:48

7

94

Kelly Guest

40

Victoria

1:11:45

3:08

8

96

Marc Edwards

29

VANCOUVER

1:11:48

3:11

9

92

Justin Mark

42

Coal City Cycles

Nanaimo

1:11:55

3:18

10

100

Max McCulloch

18

Bear Mountain Resort

Victoria

1:12:03

3:26

11

110

Sam WhittinghamSS

44

Naked Bicycles

Heriot Bay

1:12:51

4:14

12

111

Scott Mitchell

36

Pro City Racing

Victoria

1:12:59

4:22

13

88

Halldor GunnarssonSS

37

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:13:13

4:36

14

107

Peter Stevenson

50

cycle therapy

Duncan

1:13:38

5:01

15

84

Fabian Merino

25

Broad Street Cycles x Coors Banquet

Victoria

1:13:57

5:20

16

72

Andrew Russell

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

1:14:25

5:48

17

95

Kris Sneddon

34

Kona-Easton-Ryders Eyewear

Sechelt

1:14:34

5:57

18

75

Brett Whitehead

38

CVAA

Comox

1:14:49

6:12

19

98

Matthew Hornland

33

Mighty Cycling

Vancouver

1:14:57

6:20

20

113

Seth Cox

22

Kona-Easton-Ryders Eyewear

North Van

1:15:06

6:29

21

89

Ian Brown

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

1:15:46

7:09

22

80

Dan OwenSS

24

Performance Bicycles/Ramblers

Saanichton

1:15:51

7:14

23

116

Trevor Jones

40

Experience Cycling

duncan

1:16:07

7:30

24

112

Sean GibsonSS

24

cycle therapy

Cobblehill

1:17:54

9:17

25

99

Matt Mahoney

38

BORED STREET CYCLES P/B NETFLIX & ENRON CORP

Victoria

1:08:42

-1

26

117

Andy Pitre

1:08:52

-1

27

76

Brian Hendry

26

Broad Street Cycles/Stuckylife

Victoria

1:09:10

-1

28

114

Spencer SkergetSS

23

MMC

Victoria

1:09:45

-1

29

81

David Huntley

35

cycle therapy

Cowichan Bay

1:10:03

-1

30

102

Mitchell Thacker

36

Pro Kitty Racing

Victoria

1:10:23

-1

31

101

Mical Dyck

34

Naked Bicycles

Victoria

1:10:40

-1

32

106

Paul Auton

30

Coal City Cycles

Shawnigan Lake

1:10:50

-1

33

87

Gordon Tulip

27

Pro City Racing

Victoria

1:10:52

-1

34

73

Benjamin Moore

33

MECX

Victoria

1:11:06

-1

35

83

Ethan Pauly

16

Tripleshot Cycling

Victoria

1:11:30

-1

36

104

Nick Monette

23

Victoria Wheelers

Victoria

1:12:19

-1

37

79

Dan Molgat-Roy

36

Pro City Racing

Victoria

1:13:19

-1

38

118

trevor mackenzie

1:14:06

-1

39

93

Justin Wolfe

31

Victoria

1:14:16

-1

40

74

Blake Crouch

35

BORED STREET CYCLES P/B NETFLIX & ENRON CORP

Victoria

1:14:24

-1

41

78

Clayton WebbSS

29

Stuckylife

Victoria

1:14:28

-1

42

91

Justin Bailey

31

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

-6

43

90

Joe Shackleton

31

Victoria

-6

44

86

Garrett Kryt

25

Vancouver

-7

45

71

Andrew McCartney

29

MECX

Victoria

-8

46

97

Mark OldenburgSS

48

VANSS

Coquitlam

-8

47

77

Clayton Hiltz

34

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

-9

DNF

70

Andrew Hendrickson

23

Victoria

DNF

109

Ryan Wakelin

18

Dr. Walker Cycling

Victoria

Kids Zoom Zoom Half Track – 28 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

64

Ella Egan

9

Harbour Air Seaplanes

Victoria

2

480

Maja Music

3

70

Osha Love

8

Hub City Cycles

Nanaimo

4

476

Henry Hagan Braun

11

Victoria

5

404

Nico Schum

6

Strathcona Nordics

Courtenay

6

139

Benjamin Pechter

7

River City Cycle Club

Campbell river

7

114

Avery Whitsitt

9

Victoria

8

303

Isabel Reeves

9

Victoria

9

478

Nyan Cruikshank

10

230

Emily Pitre

9

Victoria

11

153

Alex Racher

7

Campbell River

12

62

Noah Lutz

6

Nanaimo

13

477

Rowan Cruikshank

14

110

Gray Whitsitt

7

Victoria

15

65

Leah Egan

7

Harbour Air Seaplanes

Victoria

16

453

Eli Pechter

5

River City Cycle Club

Campbell River

17

102

Kaelyn Pitre

7

Victoria

18

179

Teia Fennell

19

479

Nevna Music

20

Chase Mark

8

Steed Cycles

Nanaimo

21

205

Tessa Thibault

5

MIVA

Nanaimo

22

68

Taylor Chander

23

452

Parker Whitsitt

24

29

Meghan Lutz

8

Nanaimo

25

454

Tycho Thibault

7

MIVA

Nanaimo

26

67

Finn Lounsbury

27

Peyton Mark

6

Nanaimo

28

166

Kai Fennell