Report a problem with your results.

Kona Kup, Naniamo: October 13th, 2014

Statistics

Racers

240

Finishers

206 (86%)

Elite Men – Championship – 51 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Craig Richey

30

Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes

North Vancouver

56:28

2

Tyler Trace

30

Broad St Cycles

Victoria

57:01

0:33

3

Thomas Skinner

33

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

57:03

0:35

4

Garrett Mcleod

25

Team H&R BLOCK

Vancouver

57:11

0:43

5

Raphael Lalumiere

33

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

58:07

1:39

6

Drew Mackenzie

36

Stuckylife

Victoria

59:13

2:45

7

Rob Parkin

28

Dirt – Trek

Victoria

59:51

3:23

8

Parker BloomSS

24

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

1:00:06

3:38

9

Justin Mark

40

Steed Cycles

Nanaimo

1:01:08

4:40

10

Richard Machhein

30

Local Ride Racing

Maple Ridge

1:01:15

4:47

11

Terry MckallSS

30

Naked Factory Racing

Victoria

1:04:20

7:52

12

Matthew Hornland

31

Mighty Cycling

Vancouver

1:04:38

8:10

13

Devon Moonie

20

Kamloops

1:05:01

8:33

14

Mark Karau

24

Victoria Wheelers/Oak Bay Bikes

Victoria

1:05:49

9:21

15

Andrew Russell

32

Victoria Wheelers/Oak Bay Bikes

Victoria

56:42

-1

16

Spencer Skerget

21

Victoria

56:53

-1

17

Chris Courtney

30

Orange Sport Supply

North Vancouver

58:16

-1

18

Lucas Gallagher

30

Mighty Cycling

Vancouver

58:17

-1

19

Trevor Mackenzie

35

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

58:24

-1

20

Justin BaileySS

29

Ramblers Cycling Club

Victoria

58:30

-1

21

Eric Findlay

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

58:54

-1

22

Kristjan Joubert

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

59:30

-1

23

Matthew O’Hagan

31

Revelstoke

59:43

-1

24

Mark Nelson

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

59:48

-1

25

Chris Sundby

22

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

1:00:00

-1

26

Pelle Gustavs

23

Oak Bay Bikes Westshore

Sooke

1:00:10

-1

27

Isaac LeblancSS

24

Pro City Racing

Victoria

1:00:26

-1

28

Sean Gibson

22

Cycle Therapy

Duncan

1:00:27

-1

29

Justin Wolfe

29

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

1:00:54

-1

30

Steven Grandy

36

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

1:00:55

-1

31

Clayton WebbSS

27

Stuckylife

Victoria

1:00:56

-1

32

Matt Paone

27

B78

Victoria

1:03:31

-1

33

Nick Walker

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

1:04:23

-1

34

Chris Sykes

27

Mountain City Cycle

Courtenay

1:04:51

-1

35

Benjamin Moore

31

Victoria

1:05:06

-1

36

Eric Pagel

31

Uber Suweet

Victoria

1:06:16

-1

37

Will Maartman

27

Ramblers Cycling Club

Victoria

1:07:30

-1

38

Sean Tremblay

38

Victoria

1:00:57

-2

39

J Michael Cox

25

Victoria

1:01:36

-2

40

Leif Keithley

30

StuckyLife

Victoria

1:02:15

-2

41

Cam Mclellan

27

Pro City Racing

Victoria

1:04:16

-2

DNF

David Huntley

33

Duncan

DNF

Jay Lamoureux

19

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

Rob Wasylyshyn

24

Vancouver

DNF

Geoffrey Homer

31

Scott Bicycles Canada

Victoria

DNF

Fabian Merino

23

Stuckylife

Victoria

DNF

Kevin Calhoun

35

Rocky Mountain

North Vancouver

DNF

Nick BerrySS

35

Mighty Cycling

North Vancouver

DNF

Andrew Mccartney

27

Victoria

DNF

Nicholas Kupiak

27

MIVA

Nanaimo

DNF

Regan Pringle

40

Trek Bikes Victoria

Victoria

Elite Women – Championship – 18 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mical Dyck

32

Stan’s NoTubes

Victoria

51:08

2

Sandra Walter

34

Liv Canada

Coquitlam

51:25

0:17

3

Carey Mark

45

Steed Cycles

Nanaimo

54:33

3:25

4

Janna Gillick

38

MIVA

Nanaimo

56:26

5:18

5

Kelly Jones

44

Steed Cycles

North Vancouver

57:31

6:23

6

Maggie Coles-Lyster

15

Local Ride Racing

Maple Ridge

58:38

7:30

7

Joele Guynup

29

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

59:00

7:52

8

Jennie Aitken

27

Russ Hay’s Racing

Victoria

59:38

8:30

9

Natasha Cowie

29

West Vancouver

1:00:00

8:52

10

Emilie Thy

31

DCC/Waverley

Cumberland

52:38

-1

11

Erin Copeland

29

Pro City Racing

Victoria

54:02

-1

12

Denise Mahon

28

Pro City Racing

Victoria

56:37

-1

13

Alexis Maartman-Jones

26

Ramblers

Victoria

57:11

-1

14

Brianna Brandon

26

Victoria

57:21

-1

15

Sylvia Storry

33

Pro City Racing

North Saanich

58:44

-1

16

Emma Lujan

24

Penticton

59:52

-1

DNF

Roanne English

29

Cumberland

DNF

Patricia Roney

29

Victoria

Junior Men (U19) – Championship – 13 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Rhys Verner

17

Team Squamish

Garibaldi Highlands

36:44

2

Kellen Viznaugh

17

Revelstoke Cycling Association

Revelstoke

40:04

3:20

3

James Grant

16

VIPYRS

Merville

40:25

3:41

4

Sean Zoschke

17

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Coquitlam

42:07

5:23

5

Damian Parlee

17

Trail Bikes

Comox

42:29

5:45

6

Fergus Horrobin

16

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Vancouver

42:31

5:47

7

Nicolas Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

42:33

5:49

8

Oliver Wood

17

DEVO p/b Catalyst Kinetics

North Vancouver

45:24

8:40

9

Finn Blackburn

17

DEVO p/b Catalyst Kinetics

North Vancouver

36:48

-1

10

Brodie Hay

17

VIYPRS

Parksville

36:53

-1

11

Sam Sylven

16

Tripleshot Cycling

Victoria

37:58

-1

12

Tyler Maxwell

17

Tripleshot Cycling

Victoria

39:57

-1

DNF

Von Winkelmann

16

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Vancouver

Junior Women (U19) – Championship – 3 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Holly Simonson

16

Pro City Racing

Victoria

32:32

2

Kia Vander Vliet

17

Trail Bikes

Courtenay

38:42

6:10

3

Savonah Macleod

16

Victoria

31:35

-1

Masters Men (35-44) – Championship – 42 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Bob Welbourn

43

GSX

North Vancouver

46:32

2

Andrew Pinfold

36

Escape Velocity

North Vancouver

47:16

0:44

3

Scott Mitchell

34

Pro City Racing

Victoria

47:40

1:08

4

Kim Steed

42

Steed Cycles

North Vancouver

47:48

1:16

5

Steve Devantier

35

Local Ride Racing

Pitt Meadows

47:49

1:17

6

Brad Issel

42

Daryl-Evans Racing

White Rock

48:22

1:50

7

Matt Drown

39

Daryl-Evans Racing

Vancouver

48:37

2:05

8

Mike Murphy

43

Steed Cycles

Maple Ridge

49:48

3:16

9

Ryan Newsome

42

Local Ride Racing

Port Moody

49:55

3:23

10

Scott Mcgregor

38

Steed Cycles

North Vancouver

49:58

3:26

11

Halldor Gunnarsson

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

50:04

3:32

12

Mitchell Thacker

34

Pro City Racing / Rumble

Victoria

50:24

3:52

13

James CameronSS

35

Naked Factory Racing

Victoria

50:26

3:54

14

Joel Lutz

41

Nanaimo

50:51

4:19

15

Curtis Schlossberger

43

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

51:27

4:55

16

Lee BlaisSS

42

Alberni Singlespeeders

Port Alberni

53:13

6:41

17

Trevor Jones

38

Experience Cycling

Duncan

53:23

6:51

18

Michael Parrish

43

GSX

Vancouver

54:07

7:35

19

Brett Whitehead

36

Team Zaui

Coquitlam

54:09

7:37

20

Mike PollockSS

40

COWICHAN CYCLES CARTEL

Ladysmith

54:24

7:52

21

Peter Hunsinger

36

Victoria

55:13

8:41

22

Michael Goodman

35

Vancouver

55:42

9:10

23

Daryl Vachon

43

Vancouver

55:48

9:16

24

Shawn Boyd

42

New Westminster

46:57

-1

25

Travis Field

42

Victoria

47:14

-1

26

Mark Wieler

38

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

47:22

-1

27

Jeff Coleman

34

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

47:42

-1

28

Daniel Wilson

42

Courtenay

47:44

-1

29

Morgan Harker

42

Victoria

48:13

-1

30

Dave Brown

39

RCCC

Campbell River

48:50

-1

31

Patrick Burnham

35

MIVA

Nanaimo

51:08

-1

NOR

Andy Pitre

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

51:13

32

Stephen Page

41

Victoria

54:44

-1

33

Alexander Daether

35

Cycle Therapy

Chemainus

55:46

-1

34

Simon Pearson

38

Tripleshot Cycling

Victoria

55:18

-2

DNF

Graham Tutti

42

Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes

North Vancouver

DNF

Ritchie Collins

37

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

DNF

Roland Rabien

37

Pro City Racing

Victoria

DNF

Dax Ordze

36

Duncan

DNF

Michael Wegner

35

Vancouver

DNF

Paul Auton

35

Mill Bay

DNF

Sean Tremblay

38

Victoria

Masters Men (45-54) – Championship – 45 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Reid

45

Specialized Factory Racing

Victoria

48:50

2

Dylan Reeves

45

Tripleshot Cycling

Victoria

49:10

0:20

3

Normon Thibault

46

Frontrunners

Nanaimo

49:18

0:28

4

Peter Stevenson

48

Experience Cycling

Duncan

49:47

0:57

5

David Damery

44

Trail Bikes

Comox

49:59

1:09

6

Ken Olson

48

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

50:40

1:50

7

Greg Macdonald

45

DCC/Waverley

Cumberland

51:32

2:42

8

Aaron Dusseault

47

Accent Inns/Russ Hay’s Cycling Team p/b Scotiabank

Victoria

51:51

3:01

NOR

John Perkins

50

Speedtheory

Vancouver

52:12

9

Brad Collins

44

Cannondale/Bicycle Sport Pacific

North Vancouver

52:34

3:44

10

Ray Lachance

48

WestCoast Cycling

Richmond

53:07

4:17

11

Owen Scott

47

Steed Cycles

North Vancouver

53:08

4:18

12

Bob Chew

46

WestCoast Cycling

North Vancouver

53:09

4:19

13

Michael Dolling

48

Daryl-Evans Racing

Surrey

54:17

5:27

14

John Vander Vliet

45

Trail Bikes

Courtenay

54:44

5:54

15

Paul Thompson

50

MIVA

Nanaimo

54:50

6:00

16

Adam Lawrence

45

Victoria

55:03

6:13

17

James Tarrant

52

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

55:18

6:28

18

Sean De Pol

45

Lantzville

55:27

6:37

19

Geoff Wong

49

Tripleshot Cycling

Victoria

55:48

6:58

20

Hugh Hart

52

Tripleshot Cycling

Victoria

56:16

7:26

21

Ron Hewitson

50

Cowichan Cycles Cartel

Nanaimo

56:17

7:27

22

Rob Grant

49

Tripleshot Cycling

Victoria

56:18

7:28

23

Charles Russell

48

Escape Velocity

West Vancouver

57:20

8:30

24

Dave Morris

48

Nanaimo

58:48

9:58

25

Tony Winter

45

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

49:14

-1

26

Mark Butschler

47

Steed Cycles

North Vancouver

49:32

-1

27

Chris Hall

45

ASS

Port Alberni

50:00

-1

28

David Attwell

49

Tripleshot Cycling

Victoria

50:20

-1

29

Sean Windrum

47

Lords of Dogpatch

Victoria

51:25

-1

30

Simon Weber

48

Nanaimo

52:02

-1

31

Richard Cook

44

Lords of Dogpatch

Victoria

54:10

-1

32

Geoff Payne

46

RCCC

Campbell River

54:26

-1

33

Chris Goble

46

Mountain City Cycle

Courtenay

55:42

-1

34

David Hill

47

Tripleshot Cycling

Victoria

57:54

-1

35

Mike Gillen

47

Parksville

49:12

-2

DNF

Andrew Attwell

46

Pro City Racing

Victoria

DNF

Andy Achuff

45

Victoria Wheelers/Oak Bay Bikes

Victoria

DNF

Brent Hambleton

44

Sugoi

Vancouver

DNF

Trevor Perkins

44

Favorit Cycles

Courtenay

DNF

Mike Hunter

44

Different Bikes

North Vancouver

DNF

Gary Macgregor

49

Comox Valley Cycling Club

Comox

DNF

Arne Bickle

53

Musette Caffe

Vancouver

DNF

Rob Attwell

46

Tripleshot Cycling

Vancouver

NOR

Lister Farrar

56

Tripleshot Cycling

Victoria

57:21

Masters Men (55+) – Championship – 14 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Bill Mcmillan

54

MIVA

Nanaimo

41:46

2

Jay Loder

54

Bicicletta Proshop

North Vancouver

44:40

2:54

3

John Lewis-Schneider

55

Cobble Hill

46:14

4:28

4

Chris Cameron

58

MIVA

Lantzville

46:29

4:43

5

Derek Steel

71

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

46:38

4:52

6

Derek Tripp

64

IRC p/b Robert Cameron Law

Courtenay

46:56

5:10

7

Ritchie Hughes

57

Tripleshot Cycling

Victoria

47:55

6:09

8

James D Thompson

56

Echelon Racing

New Westminster

48:42

6:56

9

Derrill Shuttleworth

55

Gabriola Island

49:25

7:39

10

James Pauly

58

Tripleshot Cycling

Victoria

43:21

-1

11

Paul Kane

56

Victoria

45:01

-1

12

David Ormerod

69

Victoria

46:10

-1

DNF

Peter Wellsman

56

Pro City Racing

Victoria

NOR

Doug Doyle

56

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

48:45

Masters Women (35-44) – Championship – 4 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Cristin Schlossberger

35

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

38:11

2

Gio Brassens

39

Nanaimo

43:04

4:53

3

Pascale Houde

42

Comox

46:39

8:28

4

Charlene Hay

42

MIVA

Parksville

-4

Masters Women (45+) – Championship – 9 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shannon Baerg

45

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

39:46

2

Michelle Dann

44

Tripleshot Cycling

Victoria

40:11

0:25

3

Deb Epps

44

Mid Island Velo Association

Nanaimo

41:56

2:10

4

Andrea Schaeppi

50

Comox

42:46

3:00

5

Lisa Paquin

46

Tripleshot Cycling

Victoria

43:55

4:09

6

Alyssa Myshok

50

WestCoast Cycling

319 East 7Th Avenue

45:09

5:23

7

Donna-Marie Tarver

50

White Rock

50:13

-1

8

Bernie Pauly

54

Tripleshot Cycling

Victoria

50:44

-1

DNF

Rosemary Gin

54

Surrey

U13 Men – Championship – 4 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Lief Rodgers

11

dEVo

Port Moody

28:34

2

Griffen Hart

11

Tripleshot Cycling

Victoria

28:41

0:07

3

Carson Damery

11

Trail Bikes

Comox

30:46

2:12

4

Campbell Parrish

10

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Vancouver

34:38

6:04

U13 Women – Championship – 1 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Lilly Ujfalusi

11

DEVO p/b Catalyst Kinetics

New Westminster

23:00

U15 Men – Championship – 12 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Conor Martin

13

Norco

Kelowna

24:50

2

Riley Pickrell

13

Tripleshot Cycling

Victoria

24:53

0:03

3

Cody Scott

12

DEVO p/b Catalyst Kinetics

North Vancouver

26:30

1:40

4

Kieran Nilsen

13

Trail Bicycles

Comox

28:08

3:18

5

Breckin Nowak

13

Trail Bikes

Comox

28:25

3:35

6

Evan Russell

13

DEVO p/b Catalyst Kinetics

West Vancouver

29:12

4:22

7

Quinn Storey

13

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Burnaby

30:10

5:20

8

Evan Luksay

12

Trail Bicycles

Comox

30:18

5:28

9

Evan Mcbeath

12

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Vancouver

31:05

6:15

10

Jack Boden

13

Tripleshot Cycling

Victoria

31:42

6:52

11

Max Field

13

Tripleshot Cycling

Victoria

32:45

7:55

12

Tayden De Pol

12

Lantzville

34:15

9:25

U15 Women – Championship – 10 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Sarah Van Dam

13

Tripleshot Cycling

Victoria

29:11

2

Casey Garrison

13

Tripleshot Cycling

Victoria

30:39

1:28

3

Elizabeth Gin

13

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Surrey

30:57

1:46

4

Bronwen Campbell

13

DEVO p/b Catalyst Kinetics

West Vancouver

31:12

2:01

5

Toria Kalyniuk

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

34:10

4:59

6

Talia Hill

12

Tripleshot Cycling

Victoria

37:33

8:22

7

Olivia Gribbon

12

Tripleshot Cycling

Victoria

40:05

10:54

8

Maitland Jessica

13

Tripleshot Cycling

Victoria

26:46

-1

9

Megan Barnes

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

28:12

-1

DNF

Emilly Johnston

12

Trail Bikes

Comox

U17 Men – Championship – 13 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Erik Diertens

15

Pro City Racing

Victoria

25:18

2

Hunter Verner

15

Team Squamish

Garibaldi Highlands

25:22

0:04

3

Mark Grant

15

VIPYRS

Merville

25:23

0:05

4

Ethan Pauly

14

Tripleshot Cycling

Victoria

25:54

0:36

5

Jacob Van Dam

15

Tripleshot Cycling

Victoria

26:44

1:26

6

Thomas Hill

14

Tripleshot Cycling

Victoria

29:58

4:40

7

Isaac Vander Vliet

14

Trail Bikes

Courtenay

30:30

5:12

8

Aydin Rezazadeh

14

DEVO p/b Catalyst Kinetics

West Vancouver

31:03

5:45

9

Lachlan Fraser

14

Tripleshot Cycling

Victoria

31:20

6:02

10

Aiden SullivanSS

16

StuckyLife

Victoria

31:37

6:19

11

Adam Attwell

15

Victoria

32:00

6:42

12

Sage Parikh

14

Tripleshot Cycling

Victoria

33:22

8:04

13

Tomas Kalyniuk

14

Tripleshot Cycling

North Saanich

35:18

10:00

U17 Women – Championship – 3 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Maggie Coles-Lyster

15

Local Ride Racing

Maple Ridge

26:44

2

Erin Attwell

15

Tripleshot Cycling

Victoria

27:55

1:11

3

Margaret Ovenell

15

DEVO p/b Catalyst Kinetics

Vancouver

28:55

2:11