Report a problem with your results.

Kona Kup, Nanaimo: November 6th, 2016

Statistics

Racers

303

Finishers

299 (99%)

Team Points

Beginner Men – 62 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

500

Aedan CrockerU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

26:16

2

537

Nicholas KnightU15

14

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

26:32

0:16

3

579

Evan Soucy

26:39

0:23

4

530

Matthew Evans

34

rock city cycles

Nanaimo

27:13

0:57

5

529

Manu MooreU13

12

DEVO pb Fortius

Vancouver

27:46

1:30

6

569

Mike Tunnah

41

Vancouver

27:49

1:33

7

540

Nik Kay

25

rock city cycles

Nanaimo

28:14

1:58

8

505

Carson DameryU15

13

Team Squamish

Brackendale

28:15

1:59

9

544

Remy GarrisonU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

28:18

2:02

10

568

Mark Grey-Dreaper

51

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

28:32

2:16

11

555

Zach Loveless

15

Dodge City Racing

Cumberland

28:34

2:18

12

552

Ted Hobby

31

Victoria

28:39

2:23

13

508

Darryl Woodley

50

Victoria

28:42

2:26

14

561

Ben Smith

33

GSX

Vancouver

28:50

2:34

15

512

Evan LuksayU15

14

Trail Bicycles

Comox

29:01

2:45

16

578

Noah Gear

29:06

2:50

17

524

Kevin Tunnicliffe

29

MECX

Victoria

30:10

3:54

18

550

Scott Murley

50

Russ Hays Racing

Victoria

30:11

3:55

19

525

Lee Zavarise

38

MIVA

Nanaimo

30:13

3:57

20

547

Sage Parikh

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

30:40

4:24

21

573

Tomas Kalyniuk

16

Tripleshot Cycling

North Saanich

30:42

4:26

22

518

Ian LehtonU15

13

Trail Bicycles

Courtenay

31:24

5:08

23

576

Brian Moran

31:28

5:12

24

521

Jeff Beaumont

34

Surrey

31:42

5:26

25

515

Hauke Blanken

28

Saanichton

31:44

5:28

26

539

Nick VossU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

31:46

5:30

27

562

Connor BosenbergU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

32:04

5:48

28

535

Myles PastuckU13

11

cowichan bay

32:10

5:54

29

566

Joseph Moore

50

Vancouver

32:14

5:58

30

509

Dave Podmoroff

52

Victoria

32:18

6:02

31

565

John Peebles

63

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

32:45

6:29

32

580

Graham Bradley

Hub City Cycles

32:51

6:35

33

527

Luke HubnerU15

13

Qualicum Beach

32:54

6:38

34

507

Curran Crawford

38

Tripleshot Cycling

Victoria

33:17

7:01

35

577

Matt Bowes

33:21

7:05

36

526

Liam SargentU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

33:27

7:11

37

541

Parker SwanstromU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

33:44

7:28

38

522

Jimi VossU13

11

Team Voss

Victoria

34:18

8:02

39

542

Peter Lai

30

Nanaimo

34:21

8:05

40

556

Zachary CroomeU13

11

MIVA

Nanaimo

34:23

8:07

41

564

Jim Cambridge

61

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

34:24

8:08

42

543

Philip Birrer

32

rock city cycles

Nanaimo

34:25

8:09

43

501

Andrew Barnes

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

34:45

8:29

44

549

Scott Colbourne

44

Hub City Cycles

GABRIOLA ISLAND

35:04

8:48

45

510

Dayon Traynor

27

Kamloops

35:32

9:16

46

572

Simon Hanratty

45

Nanaimo

36:06

9:50

47

516

Hudson WebsterU13

10

Trail Bicycles

Fanny Bay

36:17

10:01

48

553

Tim WHITEHEAD

46

Natural Edge Fitness

Parksville

36:25

10:09

49

532

Michael Maitland

59

Tripleshot Cycling

Victoria

36:46

10:30

50

523

Jonathan HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

38:01

11:45

51

551

Shae McKeeverU13

11

MIVA

Lantzville

38:28

12:12

52

548

Sam SchumU13

9

Strathcona Nordics

Courtenay

39:25

13:09

53

570

Patrick Raham

45

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

VICTORIA

26:28

-1

54

567

Kaden PerkinsU15

13

Trail Bicycles

Courtenay

27:44

-1

55

513

Glen Gordon

49

Natural Edge Fitness

Nanaimo

28:00

-1

56

514

Graeme Copp

61

Parksville

28:07

-1

57

559

Tristan CrockerU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

28:40

-1

58

575

Jasper Letwin

30:07

-1

59

581

Rowan Davis

31:22

-1

60

563

David Laporte

38

Nanaimo

32:16

-1

61

528

Malcolm LehtonU13

10

Trail Bicycles

Courtenay

33:35

-1

62

571

Ray Skogland

40

Team Skog

Nanaimo

39:23

-1

Beginner Women – 20 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

727

Josie Welbourn

18:57

2

713

Olivia GribbonU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

19:36

0:39

3

704

Brynn JohnstonU13

11

Trail Bicycles

Comox

20:14

1:17

4

716

Sorsha Henning

16

Team Squamish

Garibaldi Highlands

20:58

2:01

5

718

Tonia Leronowich

40

rock city cycles

Nanaimo

21:10

2:13

6

706

Emmy LanU13

12

Comox

21:12

2:15

7

710

Laura Jesson

46

Hub City Cycles

Nanaimo

21:26

2:29

8

708

Julia Tschanz

25

Victoria

21:33

2:36

9

707

Eva LeikermoserU13

12

Trail Bicycles

Comox

21:47

2:50

10

726

Laurie Voroney

38

Nanaimo

22:39

3:42

11

714

Sandra Gerrard

41

Vancouver

22:54

3:57

12

701

Andrea Gates

38

Surrey

22:57

4:00

13

705

Carla Hudson

46

Vancouver

23:40

4:43

14

724

Barb Sharpe

56

Victoria

24:25

5:28

15

702

Beth Pechter

43

River City Cycle Club

Campbell River

24:40

5:43

16

715

Sarah RobertsU13

10

Dodge City Racing

Cumberland

25:14

6:17

17

725

Jennifer Skogland

39

Team Skog

Nanaimo

28:42

9:45

18

717

Stephanie Masterman

47

Vancouver

29:15

10:18

19

728

Osha Love

31:38

12:41

20

703

Brailyn WebsterU13

8

Fanny Bay

33:16

14:19

Intermediate Men – 64 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

207

Carter WoodsU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

39:12

2

202

Andy Pitre

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

39:38

0:26

3

204

Breckin NowakU17

15

Trail Bicycles

Comox

39:45

0:33

4

290

holden jones

39:47

0:35

5

244

Nick Kleban

17

Cycling BC

Squamish

39:47

0:35

6

288

Shane Patterson

17

North Vancouver

40:04

0:52

7

222

Hunter Verner

17

Team Squamish

Garibaldi highlands

40:18

1:06

8

248

Phil Schum

39

KPH

Courtenay

40:20

1:08

9

245

Nicolas Parlee

19

CVAA

Courtenay

41:09

1:57

10

234

Martin Sobey

20

victoria

41:16

2:04

11

225

James Cameron

37

Naked Bicycles

victoria

41:21

2:09

12

220

Graham Frost

33

PISE Endurance

Victoria

41:25

2:13

13

214

Emmett Pastuck

38

cowichan bay

41:26

2:14

14

287

Rob Fraser

26

Pro City Racing

Victoria

41:28

2:16

15

210

Corey Itterman

39

CrossRoad Racing

Vancouver

41:44

2:32

16

219

Gabriel Macdougall

31

Victoria

41:48

2:36

17

217

Evan RussellU17

15

TaG Cycling

West Vancouver

41:53

2:41

18

238

Matthew Walker

30

Victoria

41:58

2:46

19

203

Blake Crouch

35

Broad Street Cycles x Guinness

Victoria

42:31

3:19

20

256

Steven Grandy

38

Broad Street Cycles

Victoria

42:34

3:22

21

257

Taro LaframboiseU17

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

42:40

3:28

22

260

Trevor Attridge

19

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

42:53

3:41

23

268

Jakob YellsU17

14

Trail Bicycles

Campbell River

43:31

4:19

24

211

Corey MacIver

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

43:33

4:21

25

295

bryson bowers

43:35

4:23

26

266

David Lounsbury

37

Naked Bicycles

Heriot Bay

43:37

4:25

27

240

Michael Meade

17

Cannondale p/b Fortius

Surrey

43:37

4:25

28

271

Bryan Menard

32

victoria

43:43

4:31

29

233

Mark Allison

38

MIVA

Nanaimo

43:58

4:46

30

261

Tyler Walker

31

Hub City Cycles

Nanaimo

44:16

5:04

31

291

brendan asselstine

44:37

5:25

32

255

Stephen Parslow

37

North Saanich

44:47

5:35

33

205

Brennen Smith

19

Victoria

44:50

5:38

34

273

cooper bently

44:51

5:39

35

229

Lars GrewenigU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

44:56

5:44

36

235

Matt Grossnickle

30

cycle therapy

Cobble Hill

44:57

5:45

37

208

Chris SykesSS

29

Trail Bicycles

Courtenay

45:05

5:53

38

279

Justin Wolfe

31

Victoria

45:09

5:57

39

226

Jude Wilhelmsen

26

Hub City Cycles

Coombs

45:13

6:01

40

237

Matthew CholackSS

28

Victoria bc

45:48

6:36

41

201

Andreas HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

45:58

6:46

42

251

Roland Rabien

39

Pro Kitty Racing

Victoria

46:11

6:59

43

228

Kai Conradi

21

Victoria

46:21

7:09

44

285

Peleg Levi

21

MECX

Victoria

46:25

7:13

45

263

Zachary Peters

34

MECX

Victoria

46:34

7:22

46

249

Renny McClure

31

BROAD ST CYCLES x ARMANI RACING SQUAD

Victoria

46:36

7:24

47

239

Max NodwellSS

37

Coal City Cycles

Nanaimo

46:37

7:25

48

250

Ritchie CollinsSS

39

Velofix

Victoria

47:01

7:49

49

259

Tim Roberts

38

Dodge City Racing

Cumberland

47:02

7:50

50

223

Isaac Van Der VlietU17

16

CVAA

Courtenay

47:15

8:03

51

292

layne nadeau

47:25

8:13

52

221

Griffen HartU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

47:52

8:40

53

218

Fabio Brentani

19

victoria

48:43

9:31

54

277

Jordan Banman

27

Victoria

49:06

9:54

55

215

Eric Pagel

33

Uber Suweet

Brentwood Bay

49:32

10:20

56

262

William Corbett

30

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

40:28

-1

57

280

Leif Keithley

32

Broad Street Cycles x Guinness

Victoria

40:37

-1

58

247

Paul MoroneySS

32

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

40:41

-1

59

293

devon norris

42:16

-1

60

200

Alistair Norman

25

Victoria

42:22

-1

61

254

Sol Kauffman

26

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

45:27

-1

DNF

296

caleb beyers

DNF

227

Justin Bailey

31

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

DNF

278

Justin Demers

29

Victoria

Intermediate Women – 31 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

617

Megan RacherSS

37

River City Cycle Club

Campbell River

39:19

2

635

Emily Boyle

39

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

39:42

0:23

3

612

Katrinna Roth

30

CrossRoad Racing

Vancouver

39:44

0:25

4

631

Tracey Egan40+

40

Harbour Air Seaplanes

Victoria

40:12

0:53

5

607

Hayley LounsburySS

27

Naked Bicycles

Quadra Island

40:18

0:59

6

604

Casey GarrisonU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

40:21

1:02

7

629

Talia HillU17

14

Tripleshot Youth Cycling

victoria

40:22

1:03

8

623

Patricia Roney

31

Victoria

41:25

2:06

9

614

Lucy SchickU17

16

Gibsons

41:32

2:13

10

636

Isla WalkerU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

42:30

3:11

11

634

Brenna Pauly

21

Womens Team ATAC

Victoria

42:48

3:29

12

633

Sarah Hauser40+

41

Trail Bicycles

Courtenay

42:49

3:30

13

619

Michelle Dann40+

46

Tripleshot Cycling

Victoria

43:08

3:49

14

622

Pascale Houde40+

44

Coal City Cycles

Nanaimo

43:19

4:00

15

627

Seana Wright40+ SS

45

port alberni

43:20

4:01

16

638

Keely Hammond

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

43:26

4:07

17

603

Carlin Lindsay

32

OBB/ Victoria Wheelers

Cumberland

43:32

4:13

18

608

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

43:55

4:36

19

639

Lauren Marshall

28

Vancouver

44:11

4:52

20

640

Leasa Gatschene40+

44

Team Nemesis

Sidney

46:04

6:45

21

610

Jessica MaitlandU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

46:19

7:00

22

605

Chelsey Foster

28

Victoria

46:21

7:02

23

620

Nadia Plamondon40+

46

coal city cycle

Nanaimo

46:53

7:34

24

624

Rachel CareySS

18

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

47:00

7:41

25

600

Amy Errington

38

Tripleshot

Victoria

48:00

8:41

26

621

Natalie GouletSS

30

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

48:30

9:11

27

632

Wendy Hicks

35

cycle therapy

Duncan

49:27

10:08

28

626

Sabrina MacLeod

39

Velofix

Victoria

49:44

10:25

29

606

Georgia Edwards

35

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

51:00

11:41

30

616

Megan BarnesU17

14

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

39:46

-1

DNF

628

Stephanie Giroux-boucher

31

Victoria

Masters Men (40-54) – 61 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

107

Brian Green

43

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

46:45

2

141

Lazarus Difiore

47

Arrowsmith Bikes

qualicum Beach

46:50

0:05

3

139

Ken Olson

50

Coal City Cycles

Nanaimo

46:54

0:09

4

120

Dylan Reeves

47

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

47:22

0:37

5

100

Normon Thibault

48

MIVA

Nanaimo

47:44

0:59

6

110

Curtis Schlossberger

45

Pro City Racing

Victoria

47:53

1:08

7

126

Greg MacDonald

47

Dodge City Racing

cumberland

48:23

1:38

8

106

Bill McMillan

56

MIVA

Nanaimo

48:49

2:04

9

122

Gary Macgregor

51

CVAA

Comox

49:03

2:18

10

134

Joel Lutz

43

MIVA

Nanaimo

49:10

2:25

11

163

Trevor Perkins

46

Trail Bicycles

Courtenay

49:36

2:51

12

164

Wade Luksay

45

Trail Bicycles

Comox

49:45

3:00

13

149

Morgan Harker

44

Victoria

49:57

3:12

14

114

Dave NowakSS

44

Trail Bicycles

Comox

50:05

3:20

15

152

Owen Wood

44

The Fix Inc

Belcarra

50:17

3:32

16

142

Lee Blais

44

Port Alberni

50:56

4:11

17

19

Mark OldenburgSS

48

VANSS

Coquitlam

50:57

4:12

18

118

David Opko

51

Van Anda

51:03

4:18

19

135

John Higgin

40

rock city cycles

Lantzville

51:32

4:47

20

180

Wendell Challenger

40

Tripleshot Cycling

Victoria

51:41

4:56

21

181

micheal parrish

52:02

5:17

22

182

chris birch

52:08

5:23

23

148

Mike PollockSS

42

Coal City Cycles

Ladysmith

52:15

5:30

24

129

Ira Whyte

44

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

52:39

5:54

25

133

Jamin Davies

45

Vancouver

52:46

6:01

26

146

Mark Wieler

40

rock city cycles

nanaimo

52:56

6:11

27

173

Graham Winterbottom

41

Glotman Simpson Cycling

North Vancouver

53:02

6:17

28

127

Hugh Hart

54

Tripleshot Cycling

Victoria

53:24

6:39

29

128

Ian Stewart

40

MIVA

Nanaimo

53:25

6:40

30

105

Andy Achuff

47

Broad Street Cycles x Guinness

Victoria

53:55

7:10

31

101

Aaron Amar

44

Dodge City Racing

Cumberland

54:07

7:22

32

153

Paul Brend

49

IRC p/b Cameron Law

Victoria

54:17

7:32

33

109

Christopher Kam

47

Mighty Riders

Vancouver

54:18

7:33

34

167

James Sage

41

MIVA

Nanaimo

54:21

7:36

35

119

David PechterSS

42

Naked Bicycles

Campbell River

54:27

7:42

36

121

Gary Croome

46

MIVA

Nanaimo

54:41

7:56

37

124

Geoff Wong

51

Tripleshot Cycling

Victoria

54:49

8:04

38

171

David Matthew

49

Victoria

54:57

8:12

39

147

Mick Egan

46

Harbour Air Seaplanes

Victoria

55:04

8:19

40

102

Aaron Dusseault

49

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

55:20

8:35

41

116

David BrownSS

41

River City Cycle Club

Campbell River

55:25

8:40

42

130

JOHN VAN DER VLIET

47

CVAA

Courtenay

55:55

9:10

43

104

Andrew Appleton

43

Naked Bicycles

Victoria

56:12

9:27

44

162

Todd Bossons

49

Baggy Pants

nanaimo

56:28

9:43

45

140

Kyle Denny

49

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

47:01

-1

46

113

Dave Morris

50

MIVA

Nanaimo

47:21

-1

47

170

Daniel Lehton

41

Trail Bicycles

Courtenay

47:37

-1

48

115

Dave Pady

47

Coal City Cycles

Nanaimo

47:51

-1

49

131

James Manders

51

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

49:15

-1

50

117

David Hill

49

Tripleshot Cycling

Victoria

49:41

-1

51

160

Sean WindrumSS

49

Team Nemesis

Victoria

50:14

-1

52

168

Angus Monaghan

53

MIVA

Lantzville

50:51

-1

53

108

Bryan Yells

45

River City Cycle Club

Campbell River

51:21

-1

54

144

marc burgess

52:21

-1

55

151

Neil Forrest

47

Tripleshot Cycling

Victoria

53:23

-1

56

179

Tom Burton

52

Victoria

53:54

-1

57

161

Toby VossSS

50

Team Voss

Victoria

53:56

-1

58

177

Richard Cook

46

Team Nemesis

Sidney

54:17

-1

59

166

cam smith

55:53

-1

60

169

Brian Einarson

46

Tripleshot Cycling

Victoria

56:50

-1

61

112

Darrell Barnes

46

Tripleshot Cycling

North Saanich

51:34

-2

Masters Men (55+) – 12 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

309

Tony Wakelin

55

IRC p/b Cameron Law

Victoria

46:49

2

300

barry beck

47:19

0:30

3

307

Ritchie Hughes

59

Tripleshot Cycling

Victoria

48:04

1:15

4

306

Mark Overton

56

MIVA

Nanaimo

48:46

1:57

5

310

Chris Cameron

60

MIVA

Lantzville

48:55

2:06

6

302

Derek Steel

73

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

49:19

2:30

7

308

Roy Kregosky

69

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

52:07

5:18

8

303

Derrill Shuttleworth

57

Gabriola Island

52:35

5:46

9

305

John Atto

61

Team Cafe Roubaix

Calgary

53:15

6:26

10

311

Arne Bickle

55

Musette

Vancouver

54:07

7:18

11

304

Jack Mar

63

QUICC Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

54:56

8:07

12

313

James Pauly

60

Tripleshot Cycling

Victoria

49:30

-1

Expert Women – 15 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

776

Carey Mark

47

Coal City Cycles

Nanaimo

50:32

2

781

Janna Gillick

40

Coal City Cycles

Nanaimo

51:01

0:29

3

780

Emilly Johnston

14

Trail Bicycles

Comox

52:26

1:54

4

784

Katie Button

31

Pro City Racing

Victoria

54:09

3:37

5

792

Victoria Leeson

31

Charlotte And The Quail

Victoria

54:37

4:05

6

783

Joele GuynupSS

31

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

55:03

4:31

7

785

Natalia Mulekova

31

Steed Cycles

Vancouver

55:18

4:46

8

779

Emilie Thy

33

Dodge City Racing

cumberland

55:46

5:14

9

778

Denise Mahon

30

Pro Kitty Racing

Victoria

56:19

5:47

10

786

Sarah Van Dam

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

56:30

5:58

11

777

Danielle HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

56:48

6:16

12

782

Jennie Aitken

29

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Brentwood Bay

57:15

6:43

13

790

Glenowyn Carlson

48

Pro Kitty Racing

Victoria

59:14

8:42

14

791

Tara Miller

41

Dodge City Racing

Cumberland

59:32

9:00

15

789

roanne english

53:13

-1

Expert Men – 38 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

11

Felix Burke

20

Broad Street Cycles

Victoria

58:00

2

25

Parker Bloom

26

BROAD ST CYCLES x ARMANI RACING SQUAD

Victoria

58:28

0:28

3

28

Raphael Lalumiere

35

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

58:30

0:30

4

3

Benjamin Chaddock

31

Whistler

59:12

1:12

5

24

Nicholas Kupiak

29

Broad Street Cycles x GRDNT p/b Brodie/Easton/7mesh

Qualicum Beach

59:22

1:22

6

23

Max McCulloch

18

Bear Mtn. Resort/Rumble/OBB

Victoria

59:55

1:55

7

15

Kelly Guest

40

Victoria

1:00:05

2:05

8

35

Terry Mckall

37

TERRY MCKALL RACING PB RENNY

Victoria

1:00:37

2:37

9

30

Rob Parkin

30

Pro City Racing

Victoria

1:01:00

3:00

10

29

Rhys Verner

19

Kona Factory Team

Garibaldi highlands

1:01:13

3:13

11

2

Andrew Russell

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

1:01:14

3:14

12

44

Justin Mark

42

Coal City Cycles

Nanaimo

1:01:42

3:42

13

10

Drew MacKenzie

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:02:05

4:05

14

32

Sam WhittinghamSS

44

Naked Bicycles

Heriot Bay

1:02:06

4:06

15

12

Halldor GunnarssonSS

37

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:02:38

4:38

16

13

Ian Brown

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

1:02:46

4:46

17

21

Matthew Drown

41

Daryl Evans Racing

Vancouver

1:02:48

4:48

18

27

Peter Stevenson

50

cycle therapy

Duncan

1:02:48

4:48

19

33

Scott Mitchell

36

Pro City Racing

Victoria

1:03:05

5:05

20

49

Kris Sneddon

34

Kona Factory Team

Sechelt

1:03:14

5:14

21

8

Dave StruthersSS

33

Funeral

Vancouver

1:03:29

5:29

22

22

Matthew Hornland

33

Mighty Cycling

Vancouver

1:03:37

5:37

23

34

Seth Cox

22

Kona-Easton-Ryders Eyewear

North Van

1:04:09

6:09

24

18

Mark KarauSS

26

Renny

Vancouver

1:04:23

6:23

25

41

Trevor Jones

40

experience cycling

duncan

1:06:03

8:03

26

5

Brett Whitehead

38

CVAA

Comox

1:06:22

8:22

27

36

Gordon Tulip

27

Pro City Racing

Victoria

58:03

-1

28

1

Andrew McCartney

29

MECX

Victoria

58:16

-1

29

26

Paul Auton

30

Coal City Cycles

Shawnigan Lake

58:35

-1

30

40

cole glover

58:49

-1

31

47

Dan OwenSS

24

Performance Bicycles/Ramblers

Saanichton

58:50

-1

32

20

Matt PatriquinSS

34

Pro City Racing

Victoria

59:43

-1

33

53

Luca Gallagher

59:49

-1

34

51

Nick Monette

23

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

59:54

-1

35

39

clayton webb

1:00:31

-1

36

17

MATT MAHONEY

38

BROAD ST CYCLES x ARMANI RACING SQUAD

Victoria

1:01:31

-1

37

7

Dan Molgat-Roy

36

Pro City Racing

Victoria

1:05:31

-1

38

4

Benjamin Moore

33

MECX

Victoria

1:07:47

-1