Report a problem with your results.

Binab Property Group GP, Victoria: October 14th, 2013

Statistics

Racers

270

Finishers

235 (87%)

Beginner Men – 40 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

11

Ritchie Collins

36

Russ Hays

Victoria

35:10

2

31

Mark GrantU15

14

Merville

35:15

0:05

3

16

Luke Hill

32

Ramblers

Victoria

35:55

0:45

4

27

Sean De Pol

44

Lantzville

35:57

0:47

5

29

Reginald Kao

39

Vancouver

36:10

1:00

6

14

Dax Ordze

35

Duncan

36:48

1:38

7

18

Cornelius Basson

33

Victoria

37:30

2:20

8

12

Steven Dutchak

28

Victoria

37:50

2:40

9

13

Sam Gaib

38

Schneider Electric

Victoria

38:16

3:06

10

41

Jon Lokhorst

22

russ hays

Victoria

38:19

3:09

11

34

Peter Veasey

38

North Saanich

38:42

3:32

12

23

David Garrison

42

Victoria

38:59

3:49

13

24

David Hill

46

Tripleshot Cycling

Victoria

39:11

4:01

14

20

Keith Kendal

52

Victoria

39:17

4:07

15

7

Darrell Barnes

43

North Saanich

39:28

4:18

16

22

Cameron PaulU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

40:11

5:01

17

10

Paul Underhill

44

Rumble Riders

Victoria

40:13

5:03

18

39

Chris Karch

Rumble Riders

Victoria

40:15

5:05

19

21

Lachlan FraserU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

40:43

5:33

20

3

Evan LuksayU13

11

Trail Bikes

Comox

40:49

5:39

21

36

Carson DameryU13

10

Trail Bikes Eatmore Sprouts

Comox

41:00

5:50

22

19

Petro Lushpay

42

41:43

6:33

23

4

Paul Robinson

49

Pro City Racing

Seaham England

42:04

6:54

24

9

Simon Pearson

37

Tripleshot Cycling Club

Victoria

42:11

7:01

25

1

Isaac Vander VlietU15

13

Trail Bikes

Courtenay

42:27

7:17

26

38

Gabe GledhillU13

11

Cumberland

43:41

8:31

27

25

Thomas HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

44:28

9:18

28

33

Griffen HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

35:54

-1

29

30

Johnathan-Joshua Harder

35

Fort Cyclery

Saskatoon

36:05

-1

30

26

Tayden De PolU13

11

Lantzville

36:30

-1

31

6

Doyle Childs

Cycle Therapy

Mill Bay

38:46

-1

32

28

Aaron Amar

35

Victoria

38:55

-1

33

5

Brian Lister

53

Victoria

39:15

-1

34

35

Sage ParikhU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

40:32

-1

35

32

Joah Faria

Cumberland

44:22

-1

36

2

Aiden HareU15

13

MIVA

Nanaimo

36:24

-2

DNF

15

Sam Ogden

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

DNF

8

Paul Christopher

60

Tripleshot

Victoria

DNF

40

Stephan Moreau

40

02

Victoria

DNF

17

Jack Mar

60

Quadra Island Cycle Club

Quadra Island

Beginner Women – 24 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

43

Shanna Parkin

25

Victoria

33:40

2

390

Casey GarrisonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

33:41

0:01

3

394

Christina Service

24

Victoria

33:56

0:16

4

399

Patricia Roney

28

victoria

34:00

0:20

5

37

Karen Storry

29

Pro City Racing

Vancouver

34:43

1:03

6

441

Sarah Van DamU13

12

triple Shot

Victoria

34:45

1:05

7

400

Rachel Carey

15

Pacific Cyling

Victoria

34:46

1:06

8

395

Emilly JohnstonU13

11

Trail Bikes

Comox

35:06

1:26

9

388

Caroline Tansley

34

Victoria

35:30

1:50

10

383

Leasa Gatschene

41

Pro City Racing/ALS Cycle of Hope

Victoria

35:40

2:00

11

42

Danielle Stevens

33

Pro City Racing

Victoria

35:59

2:19

12

389

Sabrina Macleod

36

Victoria

36:00

2:20

13

393

Lindsey Chamberlain

29

Victoria

36:05

2:25

14

391

Sarah Neil

55

Victoria

36:13

2:33

15

396

Alyssa Myshok

49

West Coast Cycling

Vancouver

36:22

2:42

16

382

Nadia Plamondon

43

Nanaimo

37:05

3:25

17

397

Deidre Matheson

44

Tripleshot Cycling

Victoria

37:07

3:27

18

381

Eve TaylorU15

13

Pro City Racing – VAC

Victoria

38:18

4:38

19

392

Kristin Erickson

30

Victoria

38:20

4:40

20

386

Kelsi Duncan

16

Comox Valley Cycle Club

Comox

39:07

5:27

21

385

Addie Cote

18

Victoria

42:40

9:00

22

398

Talia HillU13

11

Tripleshot Cycling

Victoria

43:00

9:20

23

384

Dillon PilcherU15 SS

13

Ozzies Cycles

Port Alberni

34:49

-2

DNF

387

Megan BarnesU13

11

Pro City Racing

Victoria

Intermediate Men – 62 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

54

David Huntley

32

Duncan

45:13

2

77

Clayton WebbSS

26

StuckyLife

Victoria

45:24

0:11

3

96

Derek Kidd

26

Oak Bay Bikes

Victoria

45:26

0:13

4

74

Michael Brinton

20

Victoria

45:46

0:33

5

52

Brent Stubbs

Victoria

45:59

0:46

6

47

Clay Ward

28

StuckyLife

Courtenay

46:06

0:53

7

73

James GrantU17

15

VIPYRS

Merville

46:15

1:02

8

75

Cam Maysmith

32

Pro City Racing / Stuckylife

Victoria

46:21

1:08

9

92

Mark Wieler

37

Nanaimo

46:23

1:10

10

63

Alex Hui

32

Pro City Racing

Victoria

46:42

1:29

11

108

Mark Nelson

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

47:24

2:11

12

66

Stefan Hill

25

Ramblers Cycling Club

Victoria

47:26

2:13

13

70

Chris Macdonald

30

SpeedTheory

Vancouver

47:39

2:26

14

89

Damian ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

47:48

2:35

15

95

Julien Menard

32

Gold River

47:54

2:41

16

68

Justin BaileySS

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

47:58

2:45

17

107

Blake CrouchSS

32

Go North

Victoria

48:07

2:54

18

101

Nicholas Walker

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

48:08

2:55

19

64

Andy AchuffSS

34

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

48:10

2:57

20

87

Kristjan Joubert

25

Ramblers Cycling Team

Victoria

48:21

3:08

21

90

Nicolas ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

48:40

3:27

22

72

Peter Hunsinger

35

VIctoria

48:46

3:33

23

105

Eric Pagel

30

Uber Suweeet

Victoria

48:57

3:44

24

78

Eric Findlay

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

49:13

4:00

25

81

David PechterSS

39

RCCC (River City Cycle Club)

Campbell River

49:36

4:23

26

80

Patrick Burnham

34

MIVA

Nanaimo

50:08

4:55

27

346

Thierry Keable

36

Fulgas Cycling

Vancouver

50:54

5:41

28

67

Dan Owen

21

Ramblers Cycle Club

Saanichton

51:12

5:59

29

55

Renny McClure

28

StuckyLife

Victoria

51:23

6:10

30

98

Matt Grossnickle

27

Cycle Therapy

Duncan

51:53

6:40

31

51

Alexander Daether

34

Chemainus

52:05

6:52

32

99

Leif Keithles

29

StuckyLife

Victoria

52:42

7:29

33

110

Andy Pitre

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

55:33

10:20

34

82

Kevin Ehman

29

Stuckylife / VIACRA

Victoria

45:22

-1

35

144

Glen Polson

34

Victoria

45:41

-1

36

57

Julian Wilhelmsen

23

Vancouver

45:43

-1

37

102

Curran Crawford

35

Tripleshot Cycling

Victoria

45:56

-1

38

86

Daniel Fuller

31

Saskatoon

45:57

-1

39

352

Anton Rabien

39

Sooke

46:20

-1

40

84

Lucas Gallagher

29

Vancouver

46:34

-1

41

65

Layne Nadeau

35

Wheelers

Victoria

46:45

-1

42

91

Erik DiertensU17

14

Victoria

46:59

-1

43

353

Ethan Glenwright

17

Trail Bikes

Comox

48:14

-1

44

58

Mike Chen

25

CP-Violation

Victoria

49:54

-1

45

69

Will Maartman

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

52:24

-1

46

145

James Mollison

24

Pro City Racing

Victoria

47:59

-1

47

106

Landon Braithwaite

28

Uber saweeet

Victoria

45:28

-2

DNF

97

Jeff Coleman

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

DNF

76

Nathaniel Stoppelsna

38

Pro City Racing

Victoria

DNF

79

Mike Wilson

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

DNF

60

Eric Simonson

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

109

Justin Wolfe

28

Victoria

DNF

83

Brodie HayU17

16

Vipyers

Parksville

DNF

93

Lucas Young

37

Victoria

DNF

59

Chris Sykes

26

Mountain City Cycle

Courtenay

DNF

103

Jordan Kinghorn

19

Victoria

DNF

53

Nicolas MandersSS

19

Team Naked

Quathiaski Cove

DNF

62

Trevor Jones

37

Experience Cycling

Duncan

DNF

71

Spencer Skerget

20

Victoria

DNF

104

Christopher MacleodU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

61

Logan Simonson

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

DNF

85

Arlen Sutherland

23

Rebublic Racing

Squamish

Intermediate Women – 24 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

138

Glenowyn Carlson40+

40

Oak Bay Bikes

Victoria

44:00

2

139

Karen Fedoruk

31

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

44:01

0:01

3

125

Tarryn Cote

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

44:38

0:38

4

136

Erin Copeland

28

Victoria

45:18

1:18

5

123

Deb Epps40+

43

Nanaimo

45:47

1:47

6

100

Haley Warkentin

23

Russ Hays

Brentwood Bay

46:04

2:04

7

132

Denise Mahon

27

Pro City Racing

Victoria

46:59

2:59

8

131

Michelle Dann40+

43

Tripleshot Cycling

Victoria

47:09

3:09

9

135

Jenny Nanninga

28

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

48:25

4:25

10

140

Kayla Vandermolen

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

48:35

4:35

11

126

Holly SimonsonU17

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

49:01

5:01

12

143

Clara Mackenzie

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

49:23

5:23

13

142

Holland Gidney

35

Victoria

49:34

5:34

14

133

Fiona Hodge

28

Glotman Simpson

Vancouver

49:36

5:36

15

134

Danielle Coleman

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

49:50

5:50

16

122

Roanne English

28

DCC / UROC

Cumberland

50:02

6:02

17

128

Rowena Tansley

34

Penticton Cycling Association

Penticton

50:41

6:41

18

137

Joanna Fox40+

54

Tripleshot Cycling

Victoria

50:49

6:49

19

141

Charlene Hay40+

41

Parksville

52:19

8:19

20

121

Kia Vander VlietU17

16

Trail Bikes

Courtenay

52:20

8:20

21

129

Jessie Ogden

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

44:39

-1

22

124

Joanna Duncan40+

48

Comox Valley Cycle Club

Comox

44:40

-1

23

56

Mykelti Berg

18

MIVA

Nanaimo

46:18

-1

DNF

130

Veronica Huggard

20

Victoria

Masters Men – 66 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

159

Dylan Reeves

44

Tripleshot

Victoria

43:03

2

150

Peter Stevenson

47

Experience Cycle

Duncan

43:27

0:24

3

155

Steve Bachop

48

IRC/presented by Bob Cameron Law

Victoria

43:30

0:27

4

131

David Damery

43

Trail Bikes

Comox

43:51

0:48

5

151

Jon Watkin

41

Russ Hays

Victoria

43:54

0:51

6

141

Aaron Dusseault

46

Russ Hays

Victoria

44:05

1:02

7

133

Adam Walker

41

Pro City Racing

Victoria

44:17

1:14

8

114

Bill Mcmillan50+

53

Nanaimo

44:22

1:19

9

112

Lee BlaisSS

41

Port Alberni

44:36

1:33

10

145

Curtis Schlossberger

42

IRC p/b Robert Cameron

Victoria

44:50

1:47

11

125

Drew Hemmingson

48

North Vancouver

45:21

2:18

12

170

Brent Hooper

43

Victoria

45:23

2:20

13

152

Paul Brend

46

Victoria

45:25

2:22

14

117

Joel Lutz

40

Nanaimo

45:34

2:31

15

157

James Tarrant50+

51

Oak Bay Bikes

Victoria

45:38

2:35

16

161

Steve Mackenzie

47

Victoria

45:41

2:38

17

172

Barry Beck50+

54

Oak bay Bikes – Victoria Wheelers

Hamilton,

45:51

2:48

18

126

Ron Hewitson

49

Nanaimo

45:56

2:53

19

113

Wade Luksay

42

Comox

46:06

3:03

20

115

Ken Olson

Nanaimo

46:17

3:14

21

132

Peter Wellsman50+

55

Victoria

46:22

3:19

22

116

Shawn Boyd

41

Nanaimo

46:27

3:24

23

163

Paul Darby

47

Russ Hays

Victoria

46:31

3:28

24

148

Gary Croome

43

Nanaimo

46:56

3:53

25

173

Steve Lund

45

VAC – Pro City

Cobble Hill

47:01

3:58

26

154

Menno Jongsma

45

Nanaimo

47:03

4:00

27

130

Hugh Hart50+

51

Tripleshot Cycling

Victoria

47:22

4:19

28

134

Ty Bellavie50+

51

BOULDER CYCLE SPORT

Victoria

47:29

4:26

29

144

Barry Rempel50+

53

VIctoria

47:30

4:27

30

158

Webster

44

Victoria

47:32

4:29

31

143

Kent Duncan

48

Comox Valley Cycle Club

Comox

47:35

4:32

32

176

Craig Gillet

48

victoria

48:05

5:02

33

153

David Macleod

42

IRC/presented by Bob Cameron Law

Victoria

48:18

5:15

34

165

Daryl Vachon

42

Vancouver

48:29

5:26

35

124

Jamie Emery50+

52

Pro City Racing

North Saanich

48:36

5:33

36

136

Derek Steel50+

70

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

49:02

5:59

37

171

Christopher Hall

44

Port Alberni

49:22

6:19

38

137

Chris Dickinson

40

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

49:37

6:34

39

175

Andrew Attwell

45

ProCity

Victoria

49:51

6:48

40

174

Lister Farrar50+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

51:54

8:51

41

128

Sean Windrum

47

Lords of Dogpatch/Frontrunners WS

43:14

-1

42

146

Jeremy Hart

41

IRC/presented by Bob Cameron Law

Victoria

43:44

-1

43

164

Devon Greenway

40

Victoria

43:48

-1

44

160

Andrew Appleton

40

Vancouver

43:57

-1

45

135

Iain Hay

45

Nanoose Bay

44:41

-1

46

167

Michael Arensen

42

Tripleshot Cycling

Victoria

44:43

-1

47

138

Chris Goble

45

Courtenay

46:08

-1

48

121

Richard Cook

43

Pro City Racing

Victoria

46:15

-1

49

119

Peter Dunfield

42

Russ Hays

Victoria

46:40

-1

50

162

Norman Marcy50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

46:44

-1

51

139

Michael Parrish

42

Glotman Simpson

Vancouver

46:58

-1

52

169

Wayne Shtybel50+

54

North Saanich

47:38

-1

53

168

James Holtz50+

62

Victoria

48:54

-1

54

120

Russell Berg

45

MIVA

Nanaimo

49:09

-1

55

140

Brad Head50+

50

Pro City Racing

Victoria

52:04

-1

56

111

John Vander Vliet

44

Comox Valley Cycling Club

Courtenay

43:09

-2

57

122

Alvin Tye50+

59

Team Naked

Quathiaski Cove

43:17

-2

DNF

127

Steve Windrum

44

Lords of Dogpatch

Victoria

DNF

147

Brian Griffin

49

Team Zinetti

Pitt Meadows

DNF

123

Andy Achuff

44

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

DNF

129

Gerry Huizinga

47

Straight Up Cycles

Victoria

DNF

149

Robin Willard50+

67

Victoria

DNF

118

James Manders

48

Team Naked

Quathiaski Cove

DNF

156

Nick HanniSS

43

DFL

North Vancouver

DNF

142

Malcolm Faulkner50+

56

Stuckylife / VIACRA

Victoria

DNF

166

Warren Cederberg50+

51

Pro City Racing / Rumble

Victoria

Open Women – 15 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

107

Mical Dyck

31

Stans No Tubes

Victoria

44:13

2

110

Wendy Simms

KONA

Nanaimo

45:23

1:10

3

111

Dawn Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

45:32

1:19

4

115

Carey Mark

44

Steed Cycles

nanaimo

45:50

1:37

5

112

Tanya Larkin

35

Oak Bay Bikes

Victoria

46:37

2:24

6

101

Joele Guynup

28

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

47:17

3:04

7

109

Kelly Jones

43

Steed Cycles

North Vancouver

47:20

3:07

8

108

Jen Erlendson

35

Pro City Racing

Victoria

49:36

5:23

9

106

Shannon Baerg

44

Pro City Racing

Victoria

51:17

7:04

10

104

Sylvia Storry

32

Pro City Racing

North Saanich

51:32

7:19

11

103

Louise Proulx

54

lords of Dogpatch

Victoria

44:15

-1

12

105

Vanessa Service

26

Pro City Racing

Victoria

45:27

-1

13

102

Seana Wright

42

Ozzies Cycles

Port Alberni

45:45

-1

14

113

Katie Rushton

28

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

47:09

-1

15

114

Janna Gillick

37

MIVA

Nanaimo

49:54

-1

Expert – 43 Racers – 11 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

370

Tyler Trace

29

Victoria

1:03:13

2

360

Drew Mackenzie

35

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:03:51

0:38

3

356

Thomas Skinner

32

Sponsor Connected/VOMax p/b Norco

Victoria

1:04:08

0:55

4

374

Rob Britton

29

Raleigh Real Awesome Racing

Victoria

1:04:38

1:25

5

333

Bob Welbourn

42

Cannondale

North Vancouver

1:04:53

1:40

6

366

Kelly Guest

37

Straight Up Cycles

Victoria

1:05:02

1:49

7

337

James Cameron

34

Pro City Racing

Victoria

1:05:34

2:21

8

336

Rob Parkin

27

Victoria

1:06:06

2:53

9

363

Justin Mark

39

Steed Cycles

Nanaimo

1:06:28

3:15

10

359

Nick BerrySS

34

Mighty Riders

Vancouver

1:06:29

3:16

11

339

Scott Mitchell

33

Pro City Racing

Victoria

1:07:08

3:55

12

372

Adam de Vos

20

Sponsor Connected

Victoria

1:07:16

4:03

13

332

Mitchell Thacker

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:07:31

4:18

14

362

Parker Bloom

23

StuckyLife

Victoria

1:07:46

4:33

15

350

Graham Cocksedge

40

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Powell River

1:07:59

4:46

16

355

Tristan Geisel

22

Trial Bikes

Courtenay

1:08:25

5:12

17

341

Halldor Gunnarsson

34

Broad Street Cycles / Stuckylife

Victoria

1:08:46

5:33

18

334

Sam Whittingham

41

Naked

Quadra Island

1:08:56

5:43

19

345

Normon Thibault

45

Frontrunners

Nanaimo

1:09:30

6:17

20

331

Joel Taylor

16

Pro City Racing – VAC

Victoria

1:03:22

-1

21

335

Troy Woodburn

38

Pro City Racing

Victoria

1:03:25

-1

22

354

Jason Binab

38

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:03:59

-1

23

367

Jason Eagles

41

Victoria

1:04:19

-1

24

376

Matthew O’hagan

30

Independent

Revelstoke

1:04:47

-1

25

340

Jordan Duncan

18

Russ Hays

Comox

1:05:05

-1

26

330

Mark KarauSS

23

Stuckylife / VIACRA

Victoria

1:05:06

-1

27

348

Curtis Schlossberger

42

IRC p/b Robert Cameron

Victoria

1:05:16

-1

28

338

Bart Ludbrook

28

Glotman Simpson CX PB Event Wizard

Vancouver

1:05:27

-1

29

373

Trevor Jones

37

Experience Cycling

Duncan

1:05:41

-1

30

349

Roland Rabien

36

Pro City Racing

Victoria

1:05:50

-1

31

342

Dave Shishkoff

37

OrganicAthlete Victoria fueled by Green Cuisine

Victoria

1:05:55

-1

32

371

Steven Grandy

35

StuckyLife

Victoria

1:07:23

-1

33

368

Trevor Mackenzie

34

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

1:08:07

-1

34

361

Matt Drown

38

Daryl-Evans Racing

Vancouver

1:08:33

-1

35

357

Matt Dawes

24

Nanaimo

1:08:49

-1

DNF

365

Kevin Calhoun

34

Rocky Mountain

North Vancouver

DNF

344

Russell Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

DNF

375

Jordan Kinghorn

19

Victoria

DNF

364

Guy Ridler

42

Courtenay

DNF

369

Chris Sundby

21

Oak Bay Bikes

Victoria

DNF

358

Jonathan Benskin

32

OBB-Wheelers

Victoria

DNF

351

Daniel Nanninga

37

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

DNF

343

Raphael Lalumiere

32

Russ Hays / Accent Inns

Victoria