Report a problem with your results.

Ronde Van Hogwarts, Shawnigan Lake: November 24th, 2013

Statistics

Racers

235

Finishers

229 (97%)

Beginner Men – 25 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mark GrantU15

14

VIPYRS

Merville

22:24

2

Sam Ogden

15

Pro City Racing-VAC

Victoria

23:47

1:23

3

Ethan PaulyU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

23:54

1:30

4

Dax Ordze

35

Duncan

24:02

1:38

5

David Garrison

42

Tripleshot Cycling

Victoria

24:11

1:47

6

Isaac Vander VlietU15

13

Trail Bikes

Courtenay

24:52

2:28

7

Paul Underhill

44

Rumble

Victoria

25:38

3:14

8

Chris Karch

47

Rumble

Duncan

25:49

3:25

9

David Hill

44

Tripleshot Cycling

Victoria

25:53

3:29

10

Michael Lawless

43

Tripleshot

Victoria

25:59

3:35

11

Jack Mar

60

Quadra Island Cycle Club

Quadra Island

26:14

3:50

12

Lachlan FraserU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

26:40

4:16

13

Sage ParikhU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

26:58

4:34

14

Thomas HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

27:01

4:37

15

Evan LuksayU13

11

Trail Bikes

Comox

27:03

4:39

16

Simon Pearson

37

Tripleshot Cycling

Victoria

27:05

4:41

17

Tayden De PolU13

11

Lantzville

27:08

4:44

18

Chris Demetrioff

36

Victoria

27:20

4:56

19

Paul Robinson

49

Victoria

27:25

5:01

20

Carson DameryU13

10

Trail Bikes

Comox

28:02

5:38

21

Simon Weber

47

Nanaimo

29:23

6:59

22

Griffen HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

30:34

8:10

23

Peter MorchU13

8

Lantzville

34:05

11:41

24

Luke DameryU13

10

Trail Bikes

Comox

36:19

13:55

25

Joah FariaU13

11

Cumberland

36:39

14:15

Beginner Women – 16 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Patricia Roney

28

Victoria

26:15

2

Emilly JohnstonU13

11

Trail Bikes

Comox

27:25

1:10

3

Andrea Schaeppi

49

Comox

27:46

1:31

4

Casey GarrisonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

28:18

2:03

5

Lindsey Chamberlain

29

Victoria

28:28

2:13

6

Nadia Plamondon

43

Nanaimo

28:36

2:21

7

Kristin Erickson

30

Victoria

29:40

3:25

8

Eve TaylorU15

13

Pro City Racing – VAC

Victoria

30:47

4:32

9

Janice Meek

54

Feather Benders

Victoria

32:18

6:03

10

Alison Keple

43

Betty Designs

Duncan

33:11

6:56

11

Talia HillU13

11

Tripleshot

Victoria

34:36

8:21

12

Lulu McCallum

26

Cycle Therapy

Mill Bay

36:51

10:36

13

Kayley MorchU13

10

Lantzville

40:18

14:03

14

Noreen De Pol

42

Lantzville

44:48

18:33

15

Nyah De PolU13

9

Lantzville

44:48

18:33

DNF

Leasa Gatschene

41

Pro City

North Saanich

Intermediate Men – 56 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

David Huntley

32

Duncan

37:24

2

Spencer Skerget

20

Victoria

37:30

0:06

3

Jon Benskin

32

OBB – Vic Wheelers

Victoria

38:10

0:46

4

Justin Wolfe

28

Frontrunners

Victoria

38:11

0:47

5

Eric Findlay

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

38:33

1:09

6

Andy Pitre

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

38:41

1:17

7

Nicholas Kupiak

26

MIVA

Nanaimo

39:02

1:38

8

James GrantU17

15

VIPYRS

Merville

39:12

1:48

9

Damian ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

39:17

1:53

10

Mark Nelson

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

39:28

2:04

11

Derek Kidd

26

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

39:35

2:11

12

Ryan Smith

32

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

39:42

2:18

13

David Perrin

39

Avia West

Victoria

39:47

2:23

14

Mike Pollock

39

COWICHAN CYCLES CARTEL

Ladysmith

39:55

2:31

15

Chris MacleodU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

39:58

2:34

16

Eamon SimmonsSS

18

Team Naked

Heriot Bay

39:59

2:35

17

Justin BaileySS

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

40:04

2:40

18

Simon Norris

38

AviaWest

Victoria

40:11

2:47

19

David PechterSS

39

RCCC

Campbell River

40:30

3:06

20

Clayton WebbSS

26

Stuckylife-Broad Street Cycles

Victoria

40:49

3:25

21

Peter Hunsinger

35

Victoria

40:51

3:27

22

Mark Wieler

37

Nanaimo

40:54

3:30

23

Eric Pagel

30

Uber Suweet

Victoria

40:57

3:33

24

Jay Lamoureux

18

Triple Shot

Victoria

40:58

3:34

25

Nicolas ParleeU17

16

Trail Bikes

Comox

40:59

3:35

26

Cam Maysmith

32

Pro City Racing

Victoria

41:07

3:43

27

Blake CrouchSS

32

Go North

Victoria

41:17

3:53

28

David Sinclair

30

Team Puke

Nanaimo

41:24

4:00

29

Julien Menard

32

CRCC

Gold River

41:27

4:03

30

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

41:53

4:29

31

Nicholas Walker

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

42:06

4:42

32

Trevor Jones

37

Experience Cycling

Duncan

42:35

5:11

33

Matt Grossnickle

27

Cycle Therapy

Duncan

42:52

5:28

34

Will Maartman

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

42:56

5:32

35

John Lam

39

MIVA

Nanaimo

43:08

5:44

36

Geoff Robson

31

StuckyLife / Broadstreet Cycles

Victoria

43:25

6:01

37

Dave Brown

38

RCCC

Campbell River

43:41

6:17

38

Steven Wiebe

30

Pro City Racing

Saanich

44:01

6:37

39

Erik DiertensU17

14

Pro City Racing

Victoria

44:05

6:41

40

Jeff Coleman

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

44:15

6:51

41

Anthony KlimoU17

15

Jack’s Homegrown

Bellingham

44:32

7:08

42

Brennen SmithU17

16

Victoria

44:52

7:28

43

Cameron PaulU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

45:22

7:58

44

Mike Wilson

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

45:26

8:02

45

Kevin Ehman

29

Stuckylife.com

Victoria

45:32

8:08

46

John WilcoxU17

15

VAC – Pro City

Victoria

45:35

8:11

47

Dan Owen

21

Ramblers Cycle Club

Saanichton

46:14

8:50

48

Renny Mcclure

28

Stuckylife / Broad Street Cycles / Snowleopardracing / Maximumspeedandaggression

Victoria

46:51

9:27

49

Colin McWhae

21

Victoria

46:55

9:31

50

Justin Tavern

38

OakBay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

47:05

9:41

51

Landon Braithwaite

28

Uber suweet

Victoria

47:21

9:57

52

Paul Autun

24

Cycle Therapy

Mill Bay

47:48

10:24

53

Patrick Burnham

35

MIVA

Nanaimo

48:30

11:06

54

Rory O’connell

28

Ramblers Cycling Club

Victoria

37:28

-1

55

Leif Keithley

29

StuckyLife / Slow Leopard Racing

Victoria

37:33

-1

56

Brodie HayU17

16

Vipyers

Parksville

37:52

-1

Intermediate Women – 24 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Katie Button

28

VIctoria

32:37

2

Erin Copeland

28

Victoria

34:36

1:59

3

Veronica Huggard

20

Whitehorse

34:55

2:18

4

Deb Epps40+

43

Mid Island Velo Association

Nanaimo

35:07

2:30

5

Michelle Dann40+

43

Tripleshot Cycling

Victoria

35:18

2:41

6

Karen Fedoruk

31

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

36:03

3:26

7

Roanne English

28

Cumberland

36:30

3:53

8

Brenna Pauly

18

Tripleshot Cycling

Victoria

36:31

3:54

9

Jae Gaudry

28

Victoria

36:45

4:08

10

Emilie Thy

30

DCC / UROC

Cumberland

36:46

4:09

11

Denise Mahon

27

Pro City Racing

Victoria

37:30

4:53

12

Patricia Roney

28

Victoria

37:53

5:16

13

Tarryn Cote

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

38:31

5:54

14

Holland Gidney

35

Victoria

39:01

6:24

15

Holly SimonsonU17

15

Pro City Racing – VAC

Victoria

39:30

6:53

16

Danielle Coleman

33

Splashes Frontrunners

Victoria

39:31

6:54

17

Joanna Fox40+

54

Tripleshot Cycling

Victoria

39:39

7:02

18

Theresa O’Brien40+

52

Team Naked

Heriot Bay

39:44

7:07

19

Colleen WtorekSS

38

Nanaimo

41:12

8:35

20

Clara Mackenzie

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

41:37

9:00

21

Jessie Ogden

17

Pro City Racing – VAC

Victoria

42:55

10:18

22

Charlene Hay40+

41

MIVA

Parksville

43:26

10:49

23

Kia Vander VlietU17

16

Trail Bikes

Courtenay

44:30

11:53

24

Katie Duncan Rabien

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

35:06

-1

Masters Men – 73 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Steve Bachop

48

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

44:59

2

Peter Stevenson

47

Experience Cycling

Duncan

45:44

0:45

3

David Damery

43

Trail Bikes

Comox

46:20

1:21

4

Bill Mcmillan50+

53

Nanaimo

46:31

1:32

5

Dylan Reeves

44

Tripleshot

Victoria

46:41

1:42

6

Aaron Dusseault

46

Russ Hay’s Racing

Victoria

47:07

2:08

7

Lee BlaisSS

41

Alberni Singlespeeders

Port Alberni

47:38

2:39

8

Curtis Schlossberger

42

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

47:45

2:46

9

Ken Olson

Nanaimo MTB Club

Nanaimo

47:53

2:54

10

Dean Moffit50+

57

Victoria

48:25

3:26

11

Geoff Large

40

Experience Cycling

Shawnigan Lake

48:54

3:55

12

Joel Lutz

40

Nanaimo

48:59

4:00

13

Peter Wellsman50+

55

Pro City Racing

Victoria

49:17

4:18

14

Shawn Boyd

41

Nanaimo

49:33

4:34

15

Hugh Hart50+

51

Tripleshot Cycling

Victoria

49:42

4:43

16

John Vander Vliet

44

Airport Service / Trail Bikes

Courtenay

49:47

4:48

17

Brent Hooper

43

Velo Fix

Victoria

50:09

5:10

18

Ron Hewitson

49

MIVA

Nanaimo

50:55

5:56

19

Paul Darby

48

Russ Hay’s Racing

Victoria

51:13

6:14

20

Gary Croome

43

Nanaimo

51:16

6:17

21

Tom Porsborg

41

River City Cycling Club

Campbell River

51:21

6:22

22

Shepherd Stewart

43

MIVA

Nanaimo

51:22

6:23

23

Steve Mackenzie

47

Victoria

51:45

6:46

24

Wade Luksay

42

UROC

Comox

51:56

6:57

25

Chris Dickinson

40

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

51:59

7:00

26

James Tarrant50+

51

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

52:02

7:03

27

Doug Doyle50+

55

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

52:11

7:12

28

Tony Webster

47

Camosun

Victoria

52:21

7:22

29

Lister Farrar50+

55

Tripleshot

Victoria

52:24

7:25

30

Andrew Attwell

45

Pro City Racing

Victoria

52:59

8:00

31

Christopher Hall

44

Port Alberni

53:11

8:12

32

Greg Macdonald

44

DCC / UROC

Cumberland

53:21

8:22

33

Tony Wakelin50+

52

IRC

Victoria

53:32

8:33

34

Rob Grant

48

Tripleshot Cycling

Victoria

53:34

8:35

35

David Macleod

48

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

53:44

8:45

36

Sean De Pol

44

Lantzville

53:58

8:59

37

Hugh Thompson

41

Mighty Riders

Victoria

54:13

9:14

38

Derek Steel50+

70

Nanaimo

54:21

9:22

39

Jeroen Dikkentman

45

Team Naked

Quadra Island

54:37

9:38

40

Martin Machacek

42

Stuckylife / Broad Street Cycles / Snowleopardracing / Maximumspeedandaggression

Victoria

54:41

9:42

41

David Fishwick

43

Victoria

54:43

9:44

42

Paul Brend

46

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

45:12

-1

43

Dave Morris

47

Nanaimo

45:16

-1

44

Geoff Wong

48

Tripleshot Cycling

Victoria

45:19

-1

45

Rob Williamson

48

Parksville

46:14

-1

46

David Beggs50+

55

Cowichan Valley CC

Duncan

46:34

-1

47

Ritchie Hughes50+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

46:54

-1

48

Brad Head50+

50

Pro City Racing / EBOOST

Victoria

46:59

-1

49

Sean Windrum

46

Lords of Dogpatch/Frontrunners WS

Victoria

47:43

-1

50

Mick Egan

43

Victoria

47:49

-1

51

Ty Bellavie50+

51

Rumble/Wheelers/ZED

Victoria

47:59

-1

52

Scott Klimo50+

52

Jack’s Homegrown

Bellingham

48:04

-1

53

Derrill Shuttleworth50+

54

Gabriola Island

48:10

-1

54

Michael Arensen

42

Tripleshot Cycling

Victoria

48:28

-1

55

Brian Simmons50+ SS

60

Team Naked

Heriot Bay

48:57

-1

56

Warren Cederberg50+

51

Pro City

Victoria

50:11

-1

57

James Pauly50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

50:48

-1

58

Geoff Payne

45

RCCC

Campbell River

51:09

-1

59

Iain Hay

45

Mid Island Velo Association

Nanoose Bay

51:51

-1

60

Chris Goble

45

Courtenay

52:33

-1

61

Paul Underhill

45

Rumble

Victoria

52:41

-1

62

Norman Marcy50+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

53:29

-1

63

Alvin Tye50+

59

Team Naked

Quathiaski Cove

53:56

-1

64

Dan Clements50+ SS

56

RCCC

Campbell River

55:02

-1

65

James Holtz50+

62

Victoria

55:41

-1

66

Bill Lane50+

67

Sidney

56:16

-1

67

David Ormerod50+

68

Victoria

57:41

-1

68

Gerry Huizinga

47

Straight Up Cycles

Victoria

57:45

-1

DNF

Paul Thompson

49

MIVA

Nanaimo

DNF

Georges Yates

48

R4C

Seattle

DNF

Brian Green

40

Team Nicolas (Alberta)

Cowichan Bay

DNF

Peter Reid

44

Victoria

DNF

Wayne Shtybel50+

54

North Saanich

Open Women – 12 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Dawn Anderson

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

48:36

2

Carey Mark

44

Steed Cycles

Nanaimo

48:52

0:16

3

Kelly Jones

43

Steed Cycles

North Vancouver

49:50

1:14

4

Joele Guynup

28

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

49:56

1:20

5

Tanya Larkin

35

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

50:47

2:11

6

Stacey Spencer

Phillips Brewins Cove Performance

51:16

2:40

7

Janna Gillick

37

MIVA

Nanaimo

51:37

3:01

8

Jennie Aitken

27

Russ Hay’s Racing

Victoria

52:52

4:16

9

Sylvia Storry

32

Pro City Racing

North Saanich

54:17

5:41

10

Glenowyn Carlson

46

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

54:23

5:47

11

Jen Erlendson

35

Pro City Racing

Victoria

57:19

8:43

12

Shannon Baerg

44

Pro City Racing

Victoria

58:02

9:26

Expert – 32 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Tyler Trace

29

Victoria

1:06:04

2

Justin Mark

39

Steed Cycles

Nanaimo

1:06:56

0:52

3

Drew Mackenzie

35

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:07:03

0:59

4

Andre Sutton

42

Hardcore Cycling Club

Edmonton

1:07:12

1:08

5

Kevin Noiles

33

SBR

Vancouver

1:07:34

1:30

6

Thomas Skinner

32

Sponsor Connected/VOMax p/b No

Victoria

1:07:52

1:48

7

James Cameron

34

Pro City Racing

Victoria

1:08:04

2:00

8

Raphael Lalumiere

32

Russ Hays / Accent Inns

Victoria

1:08:05

2:01

9

Parker BloomSS

23

Stuckylife

Victoria

1:08:12

2:08

10

Geoffrey Homer

30

Opus/OGC

Victoria

1:09:30

3:26

11

Kelly Guest

37

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:10:14

4:10

12

Normon Thibault

45

Frontrunners

Nanaimo

1:10:29

4:25

13

Terry MckallSS

29

Stuckylife.com

Victoria

1:10:30

4:26

14

Scott Mitchell

33

Pro City Racing

Victoria

1:10:52

4:48

15

Rob Parkin

27

Dirt – Trek

Victoria

1:11:04

5:00

16

Guy Ridler

42

Courtenay

1:11:26

5:22

17

Halldor Gunnarsson

34

Stuckylife / Broad Street Cycles / Snowleopardracing / Maximumspeedandaggression

Vic

1:11:34

5:30

18

Mark Rumsey

47

Hardcore Cycling Team

Edmonton

1:12:10

6:06

19

Sam Whittingham

41

Quadra Island

1:12:12

6:08

20

Mical Dyck

31

Stan’s NoTubes

Victoria

1:12:50

6:46

21

Wendy Simms

42

KONA

Nanaimo

1:13:18

7:14

22

Jason Eagles

41

Victoria

1:13:23

7:19

23

Joel Taylor

16

Pro City Racing-VAC

Victoria

1:16:19

10:15

24

Matthew O’hagan

30

Revelstoke

1:06:50

-1

25

Mark KarauSS

24

curbwizard

Victoria

1:07:29

-1

26

Mitchell Thacker

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

1:07:44

-1

27

Steven Grandy

35

Stuckylife-Broad Street Cycles

Victoria

1:11:06

-1

28

Dave Shishkoff

37

OrganicAthlete Victoria f/b Green Cuisine

Victoria

1:11:40

-1

29

David Lounsbury

34

Naked

Quadra Island

1:13:00

-1

30

Jordan Duncan

18

Russ Hays

Comox

1:14:53

-1

31

Jordan Kinghorn

19

OBB Westshore

Victoria

1:16:14

-1

32

Roland Rabien

36

Pro City Racing

Victoria

1:12:05

-2