Report a problem with your results.

Ronde Van Hogwarts, Shawnigan Lake: November 9th, 2014

Statistics

Racers

261

Finishers

245 (94%)

Beginner Men – 48 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Kieran NilsenU15

13

Trail Bicycles

Comox

29:11

2

Breckin NowakU15

13

Trail Bicycles

Comox

29:18

0:07

3

Corey Maciver

34

Victoria

29:24

0:13

4

Neil Kerrigan

39

Saltspring Island

29:28

0:17

5

Griffen HartU13

11

Tripleshot Cycling

Victoria

30:38

1:27

6

J Michael Cox

25

Victoria

30:42

1:31

7

Kentaro Guthrie

32

Victoria

31:17

2:06

8

Sam Sylven

16

Tripleshot Cycling

Victoria

31:27

2:16

9

Matt Shaffer

31

Nelland

31:34

2:23

10

Evan LuksayU13

12

Trail Bicycles

Comox

31:52

2:41

11

James Mollison

25

Pro City Racing

Victoria

31:56

2:45

12

Ed Stead

30

Victoria

32:09

2:58

13

Jeremy Kissack

15

Mill Bay

32:17

3:06

14

Thomas HillU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

32:19

3:08

15

Paul Moroney

30

Ramblers

Victoria

32:22

3:11

16

James Van Dam

43

Tripleshot Cycling

Victoria Bc

32:41

3:30

17

Andrew Barnes

36

Wheelers

Victoria

32:50

3:39

18

Benjamin Costin

26

430 Michigan St.

32:59

3:48

19

Jack BodenU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

33:28

4:17

20

Brian Roth

35

Leading Edge

Vancouver

33:56

4:45

21

Matt Cairns

15

Tripleshot Cycling

Victoria

34:08

4:57

22

Max FieldU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

34:16

5:05

23

Matthew Muttart

26

Victoria

34:19

5:08

24

Zachary Peters

32

Victoria

34:21

5:10

25

Georges Yates

49

R4C

Seattle

34:23

5:12

26

Paul Robinson

50

Pro City Racing

Victoria

34:25

5:14

27

Trevor Gilbertson

37

StuckyLife

Victoria

34:37

5:26

28

Ross Mckeever

43

Lantzville

35:06

5:55

29

Sam Gaib

39

Schneider Electric Dynamos

Victoria

35:19

6:08

30

David Diertens

45

O2 Cycling club

Victoria

35:45

6:34

31

Tomas KalyniukU15

14

Tripleshot Cycling

North Saanich

35:59

6:48

32

John Blackham

35

Victoria

36:04

6:53

33

Sage ParikhU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

36:10

6:59

34

Randy Cairns

58

Victoria

36:46

7:35

35

William Corbett

28

Victoria

37:26

8:15

36

Patrick Peura

30

Vancouver

38:47

9:36

37

Corey Magowan

40

RCCC

Campbell River

38:56

9:45

38

Simon Pearson

38

Tripleshot Cycling

Victoria

39:56

10:45

39

Patrick Craib

30

Victoria

40:26

11:15

40

Solomon Kauffman

24

BSC

Victoria

41:25

12:14

41

Remy GarrisonU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

41:31

12:20

42

Paul Christopher

61

Tripleshot

Victoria

42:02

12:51

43

Peter MorchU13

9

Lantzville

42:31

13:20

44

Luke DameryU13

8

Naked Bicycles & Design

Comox

42:39

13:28

45

Shae MckeeverU13

9

Lantzville

34:35

-1

46

Graeme Copp

59

Parksville

35:22

-1

47

Todd Kalyniuk

52

North Saanich

38:32

-1

DNF

Carson DameryU13

11

Trail Bicycles

Comox

Beginner Women – 24 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Sarah Van DamU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

31:33

2

Emilly JohnstonU13

12

Trail Bicycles

Comox

31:55

0:22

3

Tracey Berends

38

Victoria

32:04

0:31

4

Mel Gabanna

27

North Vancouver

32:23

0:50

5

Alexis Maartman-Jones

26

Ramblers

Victoria

33:14

1:41

6

Casey GarrisonU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

34:32

2:59

7

Malaika Ulmi

37

Comox

35:08

3:35

8

Toria KalyniukU13

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

35:36

4:03

9

Lisa Paquin

46

Tripleshot Cycling

Victoria

36:45

5:12

10

Natalie Goulet

28

Ramblers

Victoria

37:16

5:43

11

Sarah Kerrigan

37

Salt Spring Island

38:11

6:38

12

Talia HillU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

39:24

7:51

13

Alison Hanson

40

Victoria

40:07

8:34

14

Lisa Hanlon

27

Duncan

40:20

8:47

15

Lauren Mclennan

28

Victoria

40:32

8:59

16

Beth Sobieszclyk

42

New Jersey

Victoria

40:45

9:12

17

Olivia GribbonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

41:18

9:45

18

Sarah Proctor

27

Victoria

44:14

12:41

19

Jessica MaitlandU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

44:40

13:07

20

Christine Weldon

34

Errington

44:47

13:14

21

Lynne Holt

51

Victoria

34:53

-1

22

Casey MacKinlayU13

9

Victoria

36:54

-1

DNF

Lise Johnson

55

Victoria

DNF

Kayley MorchU13

11

Lantzville

Intermediate Men – 50 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

James GrantU17

16

VIPYRS

Merville

45:15

2

Eric Findlay

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

45:35

0:20

3

Trevor Jones

38

Experience Cycling

Duncan

45:38

0:23

4

Andy Pitre

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

45:57

0:42

5

Justin BaileySS

29

Ramblers

Victoria

46:02

0:47

6

Riley PickrellU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

46:26

1:11

7

Erik DiertensU17

15

Pro City Racing

Victoria

47:10

1:55

8

Mark Wieler

38

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

47:19

2:04

9

Graham Frost

31

Victoria

47:54

2:39

10

Nicolas Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

47:56

2:41

11

Fabian Merino

23

Broad street cycles/stuckylife

Victoria

48:05

2:50

12

Damian Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

48:06

2:51

13

Dan OwenSS

22

Ramblers Cycle Club

Saanichton

48:08

2:53

14

Julien Menard

33

Gold River Roots Riders

Gold River

48:28

3:13

15

Benjamin MooreSS

31

Victoria

48:32

3:17

16

Matt Paone

27

B78

Victoria

48:34

3:19

17

Peter Hunsinger

36

Victoria

48:38

3:23

18

Clayton WebbSS

27

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

48:55

3:40

19

Ritchie Collins

37

Russ Hay’s Racing

Victoria

48:59

3:44

20

Alex Hui

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

49:30

4:15

21

Rory O’connell

29

Ramblers

Victoria

49:33

4:18

22

Paul Auton

26

Mill Bay

50:02

4:47

23

Sandor BorosSS

30

Saanichton

50:42

5:27

24

Colin Mcwhae

22

Victoria

50:51

5:36

25

Nils Erasmus

27

Ramblers

Victoria

50:54

5:39

26

Will Maartman

27

Ramblers Cycling Club

Victoria

51:22

6:07

27

Mike Wilson

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

51:28

6:13

28

Jacob Van DamU17

15

Oak Bay Bikes / VIctoria Wheelers

Victoria

51:41

6:26

29

David Campbell

37

Victoria

52:49

7:34

30

Ian Stewart

38

Nanaimo

52:49

7:34

31

Adrian Corscadden

28

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

53:18

8:03

32

Matt Grossnickle

28

Cycle Therapy

Duncan

53:22

8:07

33

Darren Vandergrift

20

Pacific Rim Bicycle

Nanaimo

53:32

8:17

34

Nathaniel Stoffelsma

39

Procity Racing

North Saanich Bc

53:36

8:21

35

Justin Traverna

39

Victoria

53:39

8:24

36

Dax Ordze

36

Duncan

54:01

8:46

37

Cam Mclellan

27

Pro City Racing

Victoria

54:05

8:50

38

Sean Tremblay

38

Victoria

54:23

9:08

39

Pete Veasey

39

North Saanich

55:49

10:34

40

Isaac Vander VlietU17

14

Trail Bikes

Courtenay

55:56

10:41

41

Patrick Burnham

35

MIVA

Nanaimo

57:09

11:54

42

Aidan SullivanU17 SS

16

Stuckylife/Snowleopard Racing

Victoria

57:58

12:43

43

Quentin Liedtke

37

Tripleshot Cycling

Esquimalt

46:36

-1

44

Dean Nilsen

Trail Bicycles

Comox

48:24

-1

45

Dennis Voss

20

Victoria

48:30

-1

46

Nicholas VossU17

11

Victoria

55:28

-2

DNF

Chris Sykes

27

Mountain City Cycle

Courtenay

DNF

Ethan PaulyU17

14

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

Thomas Elliot

36

DNF

Sean Gibson

22

Cycle Therapy

Victoria

Intermediate Women – 28 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shannon Baerg40+

45

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

42:11

2

Erin AttwellU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

42:31

0:20

3

Holland Gidney

36

Victoria

42:45

0:34

4

Jae Gaudry

29

Pro City Racing

Victoria

43:41

1:30

5

Deb Epps40+

44

Mid Island Velo Association

Nanaimo

44:41

2:30

6

Patricia Roney

29

Victoria

44:48

2:37

7

Michelle Dann40+

44

Tripleshot Cycling

Victoria

45:28

3:17

8

Kayla Vandermolen

27

Oak Bay Bikes / VIctoria Wheelers

Victoria

46:27

4:16

9

Kiya Kelley

33

River City Cycling Club

Campbell River

46:45

4:34

10

Sally Broadbent40+

52

Trek Red Truck (p/b Mosaic Homes)

North Van

46:50

4:39

11

Elietha Bocskei

34

team fierce

Victoria

47:05

4:54

12

Gio Brassens

39

Cowichan Cycles Cartel

Nanaimo

47:08

4:57

13

Holly SimonsonU17

16

Pro City Racing

Victoria

47:50

5:39

14

Carlin Lindsay

30

Ramblers

Victoria

47:51

5:40

15

Miranda Devisser

31

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

48:11

6:00

16

Nadia Plamondon40+

44

Nanaimo

48:17

6:06

17

Cheryl Morch40+

43

MIVA

Lantzville

48:35

6:24

18

Lindsey Chamberlain

30

Feather Benders

Victoria

49:22

7:11

19

Kristen Arensen40+

42

Victoria

50:07

7:56

20

Lulu McCallum

27

Cycle Therapy

VIctoria

50:11

8:00

21

Kristin Erickson

31

Victoria Wheelers

Victoria Bc

52:04

9:53

22

Marcia Jansen40+

43

Salt Spring Island

52:12

10:01

23

Pascale Houde40+

42

Comox

53:55

11:44

24

Janice Meek40+

55

Triple Shot

Victoria

42:20

-1

25

Wendy Hicks

36

Cycle Therapy

Duncan

44:23

-1

DNF

Katie Duncan Rabien

37

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

DNF

Savonah MacleodU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

Denise Mahon

28

Pro City Racing

Victoria

Masters Men (40-54) – 50 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Reid

45

Specialized Factory Racing

Victoria

43:25

2

Normon Thibault

46

Frontrunners

Nanaimo

43:47

0:22

3

Ken Olson

48

MIVA

Nanaimo

43:50

0:25

4

Bill McmillanSS

54

MIVA

Nanaimo

45:08

1:43

5

Lee BlaisSS

42

ASS – Alberni Single Speeders

Port Alberni

45:22

1:57

6

Joel Lutz

41

Nanaimo

45:44

2:19

7

Greg Macdonald

45

DCC/Waverley

Cumberland

46:36

3:11

8

John Vander Vliet

15

Trail Bikes

Courtenay

48:28

5:03

9

Hugh Hart

52

Tripleshot Cycling

Victoria

48:55

5:30

10

Aaron Dusseault

47

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

49:07

5:42

11

John Rogers

43

Pro City Racing

North Saanich

49:13

5:48

12

Andy Achuff

45

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

49:20

5:55

13

Mike PollockSS

40

Cowichan Cycles Cartel

Ladysmith

49:28

6:03

14

Brent Hooper

44

Velofix

Victoria

49:32

6:07

15

Travis Field

42

Victoria

49:43

6:18

16

Mick Egan

44

Victoria

49:48

6:23

17

Huib De Roo

42

Salt Spring Island

50:00

6:35

18

Paul Brend

47

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

50:09

6:44

19

Geoff Wong

49

Tripleshot Cycling

Victoria

50:15

6:50

20

Ron Hewitson

50

Cowichan Cycles Cartel

Nanaimo

50:18

6:53

21

Dave Nowak

42

Trail Bicycles

Comox

50:20

6:55

22

Shepherd Stewart

44

MIVA

Nanaimo

50:23

6:58

23

Adam Lawrence

45

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

50:41

7:16

24

Real Laberge

43

Fierce

Victoria

50:53

7:28

25

Paul Thompson

50

MIVA

Nanaimo

51:19

7:54

26

Ian Beveridge

46

Victoria

51:30

8:05

27

Tony Winter

45

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

51:53

8:28

28

Mike Gillen

47

Qualicum Beach

52:08

8:43

29

John Forstrom

53

Trek Red Truck (p/b Mosaic Homes)

North Van

52:39

9:14

30

Tony Wakelin

53

IRC

Victoria

53:09

9:44

31

Dave Morris

48

Nanaimo

54:19

10:54

32

David Attwell

49

Tripleshot Cycling

Victoria

54:46

11:21

33

Trevor Perkins

44

Favorit Cycles

Courtenay

57:18

13:53

34

Sean Windrum

47

Lords of Dogpatch

Victoria

44:26

-1

35

Simon Weber

48

Nanaimo

44:41

-1

36

Kyle Denny

47

Victoria

44:42

-1

37

Michael Lawless

44

Tripleshot

Victoria

44:58

-1

38

Chris Goble

46

Mountain City Cycle

Courtenay

45:12

-1

39

James Pungente

53

Victoria

45:19

-1

40

Michael Arensen

43

Tripleshot Cycling

Victoria

45:38

-1

41

Michael Addiscott

147

Qualicum Beach

46:10

-1

42

Warren Cederberg

52

Pro City Racing

Victoria

46:20

-1

43

Brad Head

51

Zed Wheel Works p/b Rumble

Victoria

46:24

-1

44

Stephen Page

41

Victoria

46:29

-1

45

David Hill

47

Tripleshot Cycling

Victoria

47:10

-1

46

Richard Cook

44

Lords of Dogpatch

Victoria

47:44

-1

47

Heath MacKinlay

42

Victoria

46:00

-2

DNF

Perry North

47

Edmonton

DNF

Christ Chapman

52

OBB

Portland

DNF

Neil Forrest

45

Tripleshot Cycling

Victoria

Masters Men (55+) – 13 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mark Haughey

56

IRC

Victoria

47:20

2

Doug Doyle

56

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

48:19

0:59

3

Lister Farrar

56

Tripleshot Cycling

Victoria

51:15

3:55

4

John Lewis-Schneider

55

Cycle Therapy

Cobble Hill

51:17

3:57

5

Derek Steel

71

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

52:23

5:03

6

Ritchie Hughes

57

Tripleshot Cycling

Victoria

53:15

5:55

7

James D Thompson

56

Echelon Racing

New Westminster

54:07

6:47

8

Derrill Shuttleworth

55

Gabriola

54:16

6:56

9

Dean Vinden

61

Arrowsmith Bikes

Errington

55:00

7:40

10

David Ormerod

69

Victoria

48:31

-1

11

Alan Boden

56

Tripleshot Cycling

Victoria

48:41

-1

12

James Pauly

58

Tripleshot Cycling

Victoria

50:45

-1

13

Wayne Shtybel

55

Russ Hays

North Saanich

54:23

-1

Expert Women – 14 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Mical Dyck

32

Stan’s No Tubes

Victoria

46:28

2

Carey Mark

45

Steed Cycles

Nanaimo

47:20

0:52

3

Tanya Larkin

36

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

47:53

1:25

4

Janna Gillick

38

MIVA

Nanaimo

50:21

3:53

5

Jennie Aitken

27

Russ Hay’s Racing

Victoria

50:40

4:12

6

Cristin Schlossberger

35

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

51:32

5:04

7

Emilie Thy

31

DCC/Waverley

Cumberland

53:45

7:17

8

Erin Copeland

29

Pro City Racing

Victoria

53:46

7:18

9

Glenowyn Carlson

46

Port Alberni 100 Foot Sharks

Victoria

54:36

8:08

10

Karen Fedoruk

32

Oak Bay Bikes / VIctoria Wheelers

Victoria

56:22

9:54

11

Jen ErlendsonSS

36

Pro City Racing

Victoria

57:18

10:50

12

Roanne English

29

Cumberland

46:49

-1

DNF

Joele Guynup

29

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

DNF

Sylvia Storry

33

Pro City Racing

North Sannich

Expert Men – 36 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Craig Richey

30

Trek Red Truck (p/b Mosaic Homes)

North Vancouver

56:36

2

Thomas Skinner

33

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

57:10

0:34

3

Raphael Lalumiere

33

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

57:18

0:42

4

Geoffrey Homer

31

Scott Bicycles Canada

Victoria

57:26

0:50

5

Parker BloomSS

24

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

58:48

2:12

6

Drew Mackenzie

36

Stuckylife

Victoria

59:15

2:39

7

Terry MckallSS

30

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

59:44

3:08

8

Kelly Guest

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

1:00:23

3:47

9

Rob Parkin

28

Parkin Factory Racing

Victoria

1:00:31

3:55

10

Davey Mitchell

30

North Vancouver

1:01:13

4:37

11

Justin Mark

40

Steed Cycles

Nanaimo

1:02:10

5:34

12

Tristan Geisel

23

Trail Bicycles

Courtenay

1:02:21

5:45

13

Russell Anderson

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

VIctoria

1:02:29

5:53

14

Nicholas Kupiak

27

Nanaimo

1:02:31

5:55

15

Scott Mitchell

34

Pro City Racing

Victoria

1:02:55

6:19

16

Andrew Russell

32

Oak Bay Bikes / VIctoria Wheelers

Victoria

1:03:02

6:26

17

David Damery

44

Trail Bicycles

Comox

1:03:16

6:40

18

Spencer Skerget

21

Victoria

1:03:41

7:05

19

Kristjan Joubert

26

Ramblers Cycling Club

Victoria

1:04:04

7:28

20

Dylan Reeves

45

Tripleshot Cycling

Victoria

1:04:14

7:38

21

Trevor Mackenzie

35

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

1:04:20

7:44

22

Halldor Gunnarsson

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

1:04:35

7:59

23

Isaac LeblancSS

24

Pro City Racing

Victoria

1:05:23

8:47

24

Mitchell Thacker

34

Pro City Racing

Victoria

1:05:30

8:54

25

Curtis Schlossberger

43

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

1:05:33

8:57

26

Matthew O’Hagan

31

Revelstoke

1:05:37

9:01

27

David Huntley

33

Duncan

1:06:04

9:28

28

Regan Pringle

40

Pro City Racing / repechageww

Victoria

57:05

-1

29

Justin Wolfe

29

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

57:12

-1

30

Ryan Smith

33

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

57:30

-1

31

James CameronSS

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

57:57

-1

32

Matt Mahoney

36

Victoria

58:28

-1

33

Andrew Attwell

46

Pro City Racing

Victoria

1:01:01

-1

34

Justin BaileySS

29

Ramblers

Victoria

1:01:46

-1

35

Clayton WebbSS

27

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

1:04:44

-1

DNF

Tyler Trace

30

Broad St Cycles

Victoria