Report a problem with your results.

Top of the Rock Cross, Mt Washington: September 17th, 2016

Statistics

Racers

238

Finishers

217 (91%)

Team Points

Beginner Men – 41 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

682

Nicholas KnightU15

14

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

26:06

2

695

Theo Truax

20

MECX

Victoria

26:41

0:35

3

660

Aedan CrockerU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

27:04

0:58

4

688

Philippe Turgeon-dion

25

CVAA

lazo

27:11

1:05

5

680

Matthew Evans

34

MIVA

Nanaimo

28:00

1:54

6

664

Darryl Woodley

50

Victoria

28:04

1:58

7

659

Aaron Racher

37

River City Cycle Club

Campbell river

28:21

2:15

8

683

Nick Frankenberger

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

28:30

2:24

9

685

Nik Kay

25

Rock City Cycles

Nanaimo

29:00

2:54

10

663

Chad Kisby

33

Team Four Winds

Tofino

29:18

3:12

11

671

JP Lafortune

53

Naked Bicycles

Quadra Island

29:48

3:42

12

693

Steffan Thomas

34

Courtenay

30:09

4:03

13

662

Bryan Stewart

43

Victoria

30:21

4:15

14

678

Liam Simmons

22

Victoria

30:35

4:29

15

699

Zach Loveless

15

Dodge City Racing

Cumberland

31:19

5:13

16

684

Nick VossU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

31:52

5:46

17

667

Evan LuksayU15

14

Trail Bicycles

Comox

32:06

6:00

18

681

Myles PastuckU13

11

cowichan bay

32:10

6:04

19

600

Zachary CroomeU13

11

MIVA

Nanaimo

32:34

6:28

20

691

Scott Colbourne

44

Hub City Cycles

GABRIOLA ISLAND

33:09

7:03

21

696

Toby VossSS

50

Team Voss

Victoria

34:02

7:56

22

661

Andrew Barnes

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

34:37

8:31

23

670

Ian LehtonU15

13

Trail Bicycles

Courtenay

36:52

10:46

24

676

Kevin Tunnicliffe

29

MECX

Victoria

36:57

10:51

25

677

Liam SargentU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

26

669

Hudson WebsterU13

10

Trail Bicycles

Fanny Bay

-1

27

687

Philip Birrer

32

MIVA

Nanaimo

-1

28

694

Steve Schleicher

64

Heroit Bay

-1

29

665

Dave Podmoroff

52

Victoria

-1

30

686

Parker SwanstromU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

-1

31

601

Randy McMahon

-1

32

673

Jimi VossU13

11

Team Voss

Victoria

-1

33

692

Shae McKeeverU13

11

MIVA

Lantzville

-1

34

697

Trevor MacfarlaneU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

-1

35

672

Jack MaceU13

11

Nanaimo

-1

36

668

Graeme Copp

61

Parksville

-1

37

679

Malcolm LehtonU13

10

Trail Bicycles

Courtenay

-2

38

698

Tristan CrockerU13

12

Victoria

-2

39

602

Ryan Sykes

-2

DNF

674

Jonathan HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

675

Kai SargentU13

9

Victoria

Beginner Women – 9 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

140

Isla WalkerU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

33:18

2

142

Olivia GribbonU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

33:24

0:06

3

136

Brynn JohnstonU13

11

Trail Bicycles

Comox

37:33

4:15

4

138

Emmy LanU13

12

Comox

38:18

5:00

5

143

Sarah RobertsU13

10

Dodge City Racing

Cumberland

39:17

5:59

6

139

Eva LeikermoserU13

12

Trail Bicycles

Comox

40:13

6:55

7

134

Beth Pechter

43

River City Cycle Club

Campbell River

41:35

8:17

8

135

Brailyn WebsterU13

8

Fanny Bay

-1

9

133

Bernie Pauly

56

Tripleshot Cycling

victoria

-2

Intermediate Men – 42 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

77

Mark Grant

17

TAG CYCLING TEAM

Merville

37:06

2

65

Erik Diertens

17

Dr. Walker Cycling

Victoria

38:08

1:02

3

55

Brett Whitehead

38

CVAA

Comox

38:21

1:15

4

80

Nicolas Parlee

19

CVAA

Courtenay

38:55

1:49

5

84

Phil Schum

39

KPH

Courtenay

39:09

2:03

6

52

Andy Pitre

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

39:16

2:10

7

92

corey herman

39:29

2:23

8

59

Corey MacIver

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

39:36

2:30

9

63

Emmett Pastuck

38

cowichan bay

39:37

2:31

10

66

Graham Frost

33

PISE Endurance

Victoria

39:38

2:32

11

54

Breckin NowakU17

15

Trail Bicycles

Comox

40:03

2:57

12

94

jeff beaston

40:34

3:28

13

86

Samuel WillisSS

25

BadgersBC

Victoria

41:01

3:55

14

90

Thomas HillU17

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

41:19

4:13

15

89

Steven Grandy

38

Broad Street Cycles

Victoria

41:27

4:21

16

64

Erik AshtonU17

13

Trail Bicycles

Comox

41:28

4:22

17

76

Mark Allison

38

MIVA

Nanaimo

41:46

4:40

18

67

Griffen HartU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

41:52

4:46

19

88

Stephen Parslow

37

North Saanich

42:18

5:12

20

85

Roland Rabien

39

Pro Kitty Racing

Victoria

42:22

5:16

21

56

Bryan Menard

32

victoria

42:23

5:17

22

78

Matthew CholackSS

28

Victoria bc

42:27

5:21

23

73

Kevin Park

32

CVAA

Courtenay

42:44

5:38

24

91

Zachary Peters

34

MECX

Victoria

43:00

5:54

25

58

Clay Ward

31

Dodge City Racing

Cumberland

-1

26

68

Isaac Van Der VlietU17

16

TAG CYCLING TEAM

Courtenay

-1

27

60

Daniel FlemingSS

32

Vancouver

-1

28

83

Peleg Levi

21

MECX

Victoria

-1

29

57

Cam Mclellan

29

Pro Kitty Racing

langford

-1

30

75

Marc Doucette

33

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

-1

31

93

alex hui

-1

32

82

Paul MoroneySS

32

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

-1

33

70

James Prattley

35

Brackley’s Turbine Paste

Cumberland

-1

34

79

Nathan Schnarr

32

Victoria

-1

35

69

Jakob YellsU17 SS

14

Trail Bicycles

Campbell River

-1

36

95

cam smith

-1

37

96

sol kauffman

-2

DNF

53

Ben KaterbergU17

16

TAG CYCLING TEAM

Courtenay

DNF

72

Jude Wilhelmsen

26

Hub City Cycles

Nanaimo

DNF

71

Jeff LorgeSS

25

BadgersBC

Victoria

DNF

51

Andreas HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

DNF

62

Devon Norris

28

Cycle Therapy

chemainus

Intermediate Women – 27 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

781

Emilie Thy

33

Dodge City Racing

cumberland

38:58

2

798

Talia HillU17

14

Tripleshot Youth Cycling

victoria

39:37

0:39

3

782

Hayley LounsburySS

27

Naked Bicycles

Quadra Island

40:47

1:49

4

787

Megan Racher

37

River City Cycle Club

Campbell River

41:32

2:34

5

790

Naomi Cooper

29

Victoria

42:11

3:13

6

723

Tracey Egan40+

40

Harbour Air Seaplanes

Victoria

42:15

3:17

7

786

Katrinna Roth

30

Cross Road Racing

Vancouver

42:16

3:18

8

789

Michelle Dann40+

46

Tripleshot Cycling

Victoria

43:13

4:15

9

778

Caitlin Kenny

28

Coal City Cycles

Duncan

43:20

4:22

10

784

Holly Simonson

18

Dr. Walker Cycling

Victoria

43:37

4:39

11

797

Seana Wright40+

45

Port Alberni

43:43

4:45

12

799

Tarryn Cote

20

Pro City Racing

Victoria

43:45

4:47

13

794

Rowan Belanger

20

Pro City Racing

Victoria

44:04

5:06

14

785

Jen Miller

35

Brackley’s Turbine Paste

Cumberland

44:25

5:27

15

792

Pascale Houde40+

44

Coal City Cycles

Nanaimo

44:33

5:35

16

783

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

17

726

Megan BarnesU17

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

45:21

6:23

18

796

Sarah Hauser40+

41

Trail Bicycles

Courtenay

45:27

6:29

19

793

Rachel CareySS

18

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

46:14

7:16

20

779

Carlin Lindsay

32

OBB/ Victoria Wheelers

Cumberland

46:41

7:43

21

791

Natalie GouletSS

30

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

49:30

10:32

22

788

Michele Carr40+

56

Cowichan Bay

-1

23

795

Sabrina MacLeod

39

Velofix

Victoria

-1

24

780

Elizabeth Carr

19

Victoria

-1

25

783

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

-1

26

724

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

-1

27

777

Amy Errington

38

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

Masters Men (40-54) – 53 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

549

Sean Cruickshank

48

Pro City Racing

victoria bc

48:08

2

538

Lazarus Difiore

47

Arrowsmith Bikes

qualicum Beach

48:20

0:12

3

119

Dylan Reeves

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:25

0:17

4

545

Normon Thibault

48

MIVA

Nanaimo

49:50

1:42

5

535

Ken Olson

50

Coal City Cycles

Nanaimo

49:57

1:49

6

508

Curtis Schlossberger

45

Pro City Racing

Victoria

50:39

2:31

7

23

Graham Cocksedge

43

Brooks Outdoor Club

Powell River

51:00

2:52

8

512

Dave Nowak

44

Trail Bicycles

Comox

51:14

3:06

9

547

Peter Mogg

40

Coal City Cycles

Nanaimo

51:23

3:15

10

539

Lee Blais

44

Port Alberni

51:28

3:20

11

530

Joel Lutz

43

MIVA

Nanaimo

51:32

3:24

12

515

David Opko

51

Van Anda

52:00

3:52

13

521

Gary Macgregor

51

CVAA

Comox

52:12

4:04

14

505

Chris Birch

47

Coal City Cycles

Ladysmith

52:16

4:08

15

543

Morgan Harker

44

Victoria

52:39

4:31

16

524

Greg MacDonald

47

Dodge City Racing

Cumberland

53:26

5:18

17

500

Andrew Attwell

48

Pro City Racing

Victoria

53:33

5:25

18

542

Mike PollockSS

42

Coal City Cycles

Ladysmith

53:40

5:32

19

509

Daniel Lehton

41

Trail Bicycles

Courtenay

-1

20

520

Gary Croome

46

MIVA

Nanaimo

-1

21

531

John Higgin

40

Lantzville

-1

22

518

Duncan Coo

47

Vancouver

-1

23

540

Mark Wieler

40

rock city ctcles

nanaimo

-1

24

527

Ian Stewart

40

MIVA

Nanaimo

-1

25

546

Paul Brend

49

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

-1

26

516

David PechterSS

42

Naked Bicycles

Campbell River

-1

27

526

Hugh Hart

54

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

28

532

John Van Der Vliet

47

CVAA

Courtenay

-1

29

511

Dave Morris

50

MIVA

Nanaimo

-1

30

522

Geoff Wong

51

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

31

534

Ken Johnston

47

Trail Bicycles

Comox

-1

32

504

Chad YurichSS

40

Wildwoodians

Powell River

-1

33

513

David BrownSS

41

River City Cycle Club

Campbell River

-1

34

541

Mick Egan

46

Harbour Air Seaplanes

Victoria

-1

35

510

Darrell Barnes

46

Tripleshot Cycling

North Saanich

-1

36

514

David Hill

49

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

37

537

Kyle Denny

49

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

-1

38

528

James Manders

51

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

-1

39

536

Kevin Ford

46

Broad Street Cycles

Victoria

-2

40

507

Chuck Ashton

46

Trail Bicycles

Comox

-2

41

553

jon taylor

-2

42

550

Stephen Page

43

CDBC

Victoria

-2

43

503

Bryan Yells

45

Trail Bicycles

Campbell River

-2

44

506

Chris Goble

48

Team Nemesis

courtenay

-3

45

517

Dean Nilsen

50

Trail Bicycles

Comox

-3

46

501

Andrew Forrest

47

Team Nemesis

Courtenay

-3

DNF

551

Ty Bellavie

54

Broad Street Cycles

Victoria

DNF

502

Brad Head

53

Zed Wheel Works p/b Rumble

VICTORIA

DNF

552

Wade Luksay

45

Trail Bicycles

Comox

DNF

525

Guy Gensey

46

Russ Hays

Victoria

DNF

529

James Sage

41

MIVA

Nanaimo

DNF

544

Neil Forrest

47

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

548

Rick Fawkes

44

Nanaimo

Masters Men (55+) – 11 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

201

Bill McMillan

56

MIVA

Nanaimo

54:34

2

207

Ritchie Hughes

59

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

3

202

Derek Steel

73

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

-1

4

210

Tony Wakelin

55

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

-1

5

209

Roy Kregosky

69

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

-1

6

203

Derrill Shuttleworth

57

Gabriola Island

-1

7

204

Jack Mar

63

Quicc , Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

-2

8

208

Rob McKerracher

65

Quicc , Quadra Island Cycling Coalition

Heriot Bay

-2

9

206

Lister Farrar

58

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

-2

10

204

Jack Mar

63

Quicc , Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

-2

11

200

Bill Lane

70

Sidney

-3

Expert Women – 9 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

664

Carey Mark

47

Steed Cycles

Nanaimo

49:19

2

669

Janna Gillick

40

Coal City Cycles

Nanaimo

52:35

3:16

3

667

Emilly Johnston

14

Trail Bicycles

Comox

54:20

5:01

4

670

Joele GuynupSS

31

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

-1

5

668

Glenowyn Carlson

48

Pro Kitty Racing

Victoria

-1

6

665

Danielle HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

-1

7

672

Roanne English

-2

DNF

666

Denise Mahon

30

Pro Kitty Racing

Victoria

DNF

671

Sylvia StorrySS

35

Pro City Racing

Langford

Expert Men – 34 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

125

Raphael Lalumiere

35

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

58:01

2

119

Nicholas KupiakSS

29

Broad Street Cycles

Qualicum Beach

58:11

0:10

3

130

Terry McKallSS

32

Broad Street Cycles X Naked Factory Racing

victoria

58:25

0:24

4

128

Sam WhittinghamSS

44

Naked Bicycles

Heriot Bay

58:44

0:43

5

126

Rob Parkin

30

Pro City Racing

Victoria

1:00:02

2:01

6

121

Parker Bloom

26

Broad Street Cycles X Naked Factory Racing

Victoria

1:00:14

2:13

7

129

Scott Mitchell

36

Pro City Racing

Victoria

1:01:00

2:59

8

109

Gordon Tulip

27

Pro City Racing

Victoria

1:01:35

3:34

9

124

Peter Stevenson

50

Cycle Therapy

Duncan

1:02:06

4:05

10

131

Trevor Jones

40

Experience Cycling

duncan

1:02:24

4:23

11

105

Derek Vinge

34

CVAA

Courtenay

-1

12

100

Andrew Russell

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

-1

13

111

Halldor GunnarssonSS

37

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

-1

14

107

Ethan Pauly

16

Tripleshot Youth Cycling

victoria

-1

15

116

Mark KarauSS

26

MIGHTY CYCLING X KORE COMPONENTS

Vancouver

-1

16

112

Ian Brown

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

-1

17

132

Graham Cocksedge

43

Brooks Outdoor Club

Powell River

-1

18

103

Chris Sykes

29

Trail Bicycles Racing

Courtenay

-1

19

113

James Grant

18

TAG CYCLING TEAM

Merville

-1

20

117

Matt Patriquin

34

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

21

120

Nick Monette

23

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

-1

22

133

Dylan Reeves

-1

23

136

Caleb Beyers

-1

24

104

David Huntley

35

Cycle Therapy

Cowichan Bay

-1

25

115

Justin Wolfe

31

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

-2

26

101

Benjamin Moore

33

MECX

Victoria

-2

27

137

Tristan Geisel

-2

28

106

Drew MacKenzie

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

-3

29

108

Fabian Merino

25

Broad Street Cycles

Victoria

-3

DNF

127

Ryan Wakelin

18

Dr. Walker Cycling

Victoria

DNF

123

Peter Reid

47

7Mesh

Cumberland

DNF

135

Andrew Atwell

DNF

122

Paul Auton

30

Coal City Cycles

Shawnigan Lake

DNF

118

Max Gallant

20

UVic Cycling Club

Victoria

Kids Zoom Zoom Half Track – 16 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

291

Ella Egan

9

Harbour Air Seaplanes

Victoria

2

662

Noah Drew

3

722

Sam Schum

9

Courtenay

4

458

Isabel Reeves

9

Victoria

5

489

Benjamin Pechter

7

River City Cycle Club

Campbell River

6

456

Keaghan Mogg

9

Coal City Cycles

Nanaimo

7

290

Erik Leikermoser

8

660

Nico Schum

6

Courtenay

9

459

unknown

10

658

Leah Egan

7

Harbour Air Seaplanes

Victoria

11

287

Tessa Thibault

5

MIVA

Nanaimo

12

661

Eli Pechter

5

River City Cycle Club

Campbell River

13

659

Finn Lounsbury

5

Naked Bicycles

Heriot Bay

14

288

Tycho Thibault

7

MIVA

Nanaimo

15

289

Macey McKeever

9

MIVA

Lantzville

15

663

Nico Gibson