Report a problem with your results.

Coal Cross, Cumberland: September 13th, 2015

Statistics

Racers

263

Finishers

249 (95%)

Beginner Men – 35 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

324

Ryan Wakelin

17

Triple Shot

Victoria

29:40

2

336

Carter WoodsU15

14

Cumberland

30:36

0:56

3

330

Erik AshtonU13

12

Trail Bicycles

Comox

31:27

1:47

4

303

Jack BodenU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

31:31

1:51

5

310

William Corbett

29

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

31:36

1:56

6

322

Ryan Masson

32

Nanaimo

31:44

2:04

7

313

Carson DameryU13

12

Trail Bicycles

Comox

32:08

2:28

8

304

Griffen HartU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

32:12

2:32

9

326

Simon Coulter

37

Coquitlam

32:14

2:34

10

316

Brendan Harvey

28

Victoria

32:19

2:39

11

302

Darrell Barnes

45

Tripleshot Cycling

North Saanich

33:49

4:09

12

328

Edwin Bennett

18

Victoria Wheelers/Oak Bay Bikes

Victoria

34:55

5:15

13

325

Evan LuksayU15

13

Trail bikes

Comox

35:27

5:47

14

329

Aedan Fellman-CrockerU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

35:37

5:57

15

320

David Diertens

46

O2 Cycling

Victoria

35:46

6:06

16

317

Evan BarkerU15

14

Cumberland

35:57

6:17

17

312

Benjamin Costin

27

Victoria

36:34

6:54

18

311

Shawn Macdonald

45

Nanaimo

37:01

7:21

19

321

Remy GarrisonU13

11

Triple Shot

Victoria

37:18

7:38

20

331

Dave Mayert

38

Comox

37:20

7:40

21

319

Tomas Kalyniuk

15

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

37:23

7:43

22

318

Graham Bradley

32

Hub City Cyles

Nanaimo

38:06

8:26

23

335

Nicholas Senilov

16

Powell River

38:17

8:37

24

306

Andrew Barnes

37

Wheelers

Victoria

38:35

8:55

25

337

Zakery Forsyth

16

Powell River

40:25

10:45

26

305

Trevor MacfarlaneU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

44:11

14:31

27

334

Keegan Chard-Hill

15

Brooks School

Powell River

29:44

-1

28

332

Ian LehtonU13

12

Trail Bicycles

Courtenay

29:53

-1

29

308

Toby VossSS

49

Victoria

29:58

-1

30

333

Carter Chard-Hill

15

Brooks School

Powell River

30:22

-1

31

315

Jeff Knock

31

Victoria

31:21

-1

32

323

Luke DameryU13

9

Trail Bicycles

Comox

34:31

-1

33

327

Zachary CroomeU13

10

Nanaimo

34:34

-1

34

307

Nicholas VossU13

12

Victoria

35:18

-1

35

309

Parker SwanstromU13

12

Victoria

39:17

-1

Beginner Women – 16 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

473

Jackie Geiger

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

25:06

2

472

Toria KalyniukU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

26:30

1:24

3

469

Casey GarrisonU15

14

Triple Shot

Victoria

27:04

1:58

4

474

Talia HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

27:39

2:33

5

461

Kerry Stewart

40

Nanaimo

29:09

4:03

6

471

Sabrina Macleod

38

Victoria

29:13

4:07

7

463

Olivia GribbonU15

13

Triple Shot

Victoria

29:40

4:34

8

466

Michele Carr

55

Cowichan Bay

30:28

5:22

9

468

Stephanie Giroux-Boucher

30

Victoria

30:45

5:39

10

475

Megan BarnesU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

31:08

6:02

11

465

Ally Greer

45

Cumberland

32:06

7:00

12

462

Vanessa Johnson

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

33:11

8:05

13

460

Eden Head

16

Powell River

34:21

9:15

14

467

Brynn JohnstonU13

10

Trail Bicycles

Comox

35:00

9:54

15

470

Savonah Macleod

17

Tripleshot Cycling

Victoria

38:18

13:12

16

464

Jessica MaitlandU15

14

Triple Shot

Victoria

34:36

-1

Intermediate Men – 56 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

348

Max Mcculloch

17

Oak Bay Bikes

Victoria

40:26

2

350

Nicolas Parlee

18

Trail bikes

Comox

40:59

0:33

3

374

Mark GrantU17

16

Luma CMS Development Team

Merville

41:03

0:37

4

311

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

41:29

1:03

5

301

Ethan PaulyU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

42:03

1:37

6

371

Brian Hendry

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

42:07

1:41

7

362

Nick Walker

32

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

42:34

2:08

8

384

Andrew Mccartney

28

Victoria

42:41

2:15

9

383

Thomas Elliot

37

Duncan

42:52

2:26

10

363

Luc Antaya

25

Trail Bicycles

Courtenay

42:57

2:31

11

349

Brett Whitehead

37

Team Zaui

Coquitlam

43:15

2:49

12

359

Dan OwenSS

23

Ramblers Cycling

Saanichton

43:24

2:58

13

354

Chris SykesSS

28

Trail Bicycles

Courtenay

43:32

3:06

14

302

Erik DiertensU17

16

Dr.Walker Cycling Team

Victoria

43:35

3:09

15

353

Peter Hunsinger

37

Harbour Air Seaplanes

Victoria

43:41

3:15

16

381

Duncan Coo

Vancouver

43:46

3:20

17

346

Bryan Menard

31

Victoria

43:54

3:28

18

308

Bryson Bowers

28

Tripleshot Cycling

Victoria

43:57

3:31

19

366

Aidan SullivanSS

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

44:27

4:01

20

364

Sean Gibson

23

Cycle Therapy

Duncan

44:29

4:03

21

309

Darren Vandergrift

21

Pacific Rim Bicycle

Nanaimo

44:42

4:16

22

303

Corey Maciver

35

MECx

Victoria

44:50

4:24

23

378

Phil Schum

38

KPH

Courtenay

45:04

4:38

24

351

Blair Phelps

33

Triple Shot

Victoria

45:16

4:50

25

373

Rory O’connell

30

Ramblers Cycling

Victoria

45:35

5:09

26

377

David Frisch

37

Courtenay

45:44

5:18

27

304

Benjamin MooreSS

32

MECx

Victoria

45:56

5:30

28

370

John Higgin

39

Lantzville

45:59

5:33

29

367

Andreas HagenSS

35

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

46:06

5:40

30

360

Isaac Van Der VlietU17

15

Trail bikes

Courtenay

46:28

6:02

31

361

Mike WilsonSS

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

46:30

6:04

32

368

Matt Grossnickle

29

Cycle Therapy

Cobble Hill

47:07

6:41

33

347

Ian Stewart

39

Nanaimo

47:10

6:44

34

310

Jordan Drew

30

MEC

Cumberland

47:20

6:54

35

356

Kieran NilsenU17

14

Trail Bicycles

Comox

47:38

7:12

36

355

Andy Nadler

38

Campbell River

48:05

7:39

37

357

Breckin NowakU17

14

Trail bikes

Comox

49:17

8:51

38

385

Harry ReddinU17

3

Comox

50:25

9:59

39

305

Zachary Peters

33

MECx

Victoria

40:30

-1

40

369

Patrick Burnham

36

MIVA

Nanaimo

40:32

-1

41

306

Mikey Cox

26

MECx

Victoria

41:15

-1

42

376

Leif Keithley

31

Stuckylife/Broad Street Cycles

Courtenay

41:43

-1

43

365

Doug Merrick

28

Duncan

41:46

-1

44

352

Jeff Warmerdam

32

Harbour Air Seaplanes

Victoria

41:56

-1

45

388

Isaac RankinU17

15

Courtenay

42:15

-1

46

375

Cam Mclellan

28

Pro City Racing

Victoria

43:04

-1

47

307

Julian Wilhelmsen

25

Hub City Cyles

Nanaimo

43:12

-1

48

358

Andrew Johnson

33

Harbour Air Seaplanes

Victoria

43:24

-1

49

386

Roland Rabien

38

Pro City Racing

Victoria

45:30

-1

50

382

James Marshall

31

Surrey

45:50

-1

51

379

Alexander Daether

36

Cycle Therapy

Chemainus

46:17

-1

52

389

Sage ParikhU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

50:23

-1

DNF

372

Russell Anderson

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

DNF

380

Renny Mcclure

30

Broad Street Cycles – Stuckylife

Stinktoria

DNF

300

Thomas HillU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

387

Blake CrouchSS

34

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

Intermediate Women – 25 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

459

Danielle HagenSS

35

Naked Bicycles

Quadra Island

39:28

2

455

Emilly JohnstonU17

13

Trail Bicycles

Comox

40:21

0:53

3

456

Deb Epps40+

45

Mid Island Velo Association

Nanaimo

40:33

1:05

4

453

Sarah Van DamU17

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

41:19

1:51

5

457

Emily Boyle

38

Victoria

41:47

2:19

6

454

Jae Gaudry

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

42:34

3:06

7

468

Malaika Ulmi

38

Cumberland

42:47

3:19

8

474

Patricia Roney

30

Feather Benders

Victoria

43:47

4:19

9

461

Kiya KelleySS

34

River City Cycle Club

Campbell River

44:02

4:34

10

471

Caitlin Kenny

27

Duncan

44:13

4:45

11

469

Brianna Brandon

27

Victoria

44:35

5:07

12

467

Tracey Egan

39

Harbour Air Seaplanes

Victoria

45:01

5:33

13

458

Hayley SmythSS

26

Naked Bicycles

Heriot Bay

45:48

6:20

14

475

Laurie Kalf40+ SS

53

Muddbunnies

Errington

46:00

6:32

15

460

Alexis Maartman-JonesSS

27

Ramblers Cycling

Victoria

46:10

6:42

16

452

Sarah Hauser40+

40

Courtenay

48:22

8:54

17

466

Angelina Landry40+

40

Nanaimo

48:58

9:30

18

465

Carlin Lindsay

31

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

49:10

9:42

19

451

Joanna Fox40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

49:30

10:02

20

472

Colleen Wtorek40+

40

Nanaimo

41:09

-1

21

463

Nadia Plamondon40+

45

Nanaimo

42:02

-1

22

473

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

46:49

-1

DNF

462

Rachel Carey

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

DNF

470

Katie Duncan Rabien

38

Intentionally Left Blank

Victoria

DNF

464

Katie Rushton

30

OBB

Victoria

Masters Men (40-54) – 54 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

548

Graham Cocksedge

42

Brooks

Powell River

45:23

2

534

Mike Murphy

44

Steed Cycles

Maple Ridge

45:32

0:09

3

520

Lee BlaisSS

43

ASS – Alberni Single Speeders

Port Alberni

46:41

1:18

4

543

Normon Thibault

47

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Nanaimo

47:55

2:32

5

518

Joel Lutz

42

Nanaimo

48:23

3:00

6

550

Paul Thompson

51

MIVA

Nanaimo

48:57

3:34

7

547

Lazarus Difiore

46

AMBC

Qualicum Beach

49:16

3:53

8

510

Dave Nowak

43

Trail bikes

Comox

49:37

4:14

9

388

Andy AchuffSS

46

Broad Street Cycles – Stuckylife

Saanich

49:38

4:15

10

507

Ken Olson

49

MIVA

Nanaimo

50:22

4:59

11

503

Tony Wakelin

54

IRC

Victoria

51:00

5:37

12

529

Ron Hewitson

51

Cowichan Cartel

Nanaimo

51:05

5:42

13

526

Sean De Pol

46

MIVA

Lantzville

51:06

5:43

14

536

Aaron Dusseault

48

Russ Hays Racing

Victoria

51:31

6:08

15

524

David Opko

50

Van Anda

51:39

6:16

16

537

Daryl Vachon

44

Vancouver

51:51

6:28

17

509

David PechterSS

41

River City Cycle Club

Campbell River

51:59

6:36

18

504

Gary Croome

45

MIVA

Nanaimo

52:14

6:51

19

542

Dave Pfaffenberger

44

Pro City Racing

Victoria

52:21

6:58

20

552

Mark Wieler

38

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

52:27

7:04

21

551

John Lam

41

MIVA

Nanaimo

52:30

7:07

22

515

Jeronimo Dikkentman

47

Naked Bicycles

Heriot Bay

52:41

7:18

23

527

Paul Brend

48

IRC p/b Cameron Law

Victoria

45:26

-1

24

511

John Van Der Vliet

46

Trail bikes

Courtenay

45:42

-1

25

535

Mike PollockSS

41

Cowichan Cartel

Ladysmith

46:08

-1

26

528

Ken Johnston

46

Comox

46:26

-1

27

546

Travis Lapointe

42

Gold River Roots Riders

Gold River

46:30

-1

28

519

Geoff Wong

50

Triple Shot

Victoria

46:39

-1

29

553

David Garrison

44

Tripleshot Cycling

Victoria

46:47

-1

30

544

Ty Bellavie

53

Rumble

Victoria

46:51

-1

31

501

Gary HartfordSS

45

Campbell River

47:09

-1

32

541

Mick Egan

45

Harbour Air Seaplanes

Victoria

47:23

-1

33

525

Menno Jongsma

47

MIVA

Nanaimo

47:26

-1

34

545

Bruce Penner

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

47:44

-1

35

514

James Tarrant

53

Oak Bay Bikes

Victoria

48:01

-1

36

512

Simon Weber

49

Nanaimo

48:25

-1

37

523

Paul Laperriere

41

Blue toque sports

Courtenay

49:21

-1

38

533

Kyle Denny

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

49:29

-1

39

521

Dave Morris

49

Nanaimo

49:53

-1

40

539

Andrew Appleton

42

Victoria

50:16

-1

41

554

Mike Mccarney

51

MIVA

Nanaimo

50:31

-1

42

506

James Van Dam

44

Triple Shot

Victoria Bc

51:49

-1

43

532

Sean WindrumSS

48

Lords of Dogpatch

Victoria

53:10

-1

44

516

David Hill

48

Tripleshot Cycling

Victoria

54:17

-1

45

502

Neil Forrest

46

Tripleshot Cycling

Victoria

47:31

-2

46

522

Geoff PayneSS

47

River City Cycle Club

Campbell River

48:31

-2

47

508

Dean Nilsen

49

Trail Bicycles

Comox

48:49

-2

48

531

Paul Underhill

46

Rumble

Victoria

49:23

-2

49

530

Chris Goble

47

Mountain City Cycle (MCC)

Courtenay

50:27

-2

50

513

Glenn Overhoff

51

River City Cycle Club

Campbell River

54:14

-2

51

505

Corey Magowan

41

River City Cycle Club

Campbell River

55:14

-2

DNF

517

Sean Cruickshank

47

Pro City Racing

Victoria

DNF

538

Gary Macgregor

50

CVCC

Comox

DNF

540

Brad Head

52

Zed Wheel Works p/b Rumble

Victoria

Masters Men (55+) – 15 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

384

Bill Mcmillan

55

MIVA

Nanaimo

2

390

Mark Haughey

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

3

385

Chris Cameron

59

Nanaimo

4

399

Lister Farrar

57

Tripleshot Cycling

Victoria

5

393

Dean Vinden

62

Arrowsmith Bikes

Errington

6

392

Derrill ShuttleworthSS

56

Gabriola Island

-1

7

391

Mike Parcher

57

Ozzies Cycles

Port Alberni

-1

8

389

Mike Sevcov

62

cowichan valley cycling

Duncan

-1

9

386

Roy Kregosky

68

AMBC

Qualicum Beach

-1

10

394

James Pauly

59

Tripleshot Cycling

Victoria

-1

11

396

Brian SimmonsSS

62

Naked Bicycles

Quadra Island

-1

12

387

Derek Prout

58

UROC

Victoria

-1

13

397

Robert Mckerracher

64

Quadra Island Cycle Coalition

Quadra Island

-1

14

398

Jack Mar

62

Quadra Island Cycling Coalition

Quadra Island

-1

15

395

Alvin Tye

61

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

-1

Expert Women – 11 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

385

Mical Dyck

33

Naked Bicycles

Victoria

47:04

2

386

Carey Mark

46

Steed Cycles

Nanaimo

49:40

2:36

3

387

Janna Gillick

39

MIVA

Nanaimo

49:59

2:55

4

384

Tanya Larkin

37

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

50:23

3:19

5

382

Dawn Anderson

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

50:30

3:26

6

389

Emilie Thy

32

Dodge City Racing

Cumberland

52:15

5:11

7

388

Joele Guynup

30

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

53:45

6:41

8

383

Shannon Baerg

46

IRC p/b Cameron Law

Victoria

48:40

-1

9

390

Erin Copeland

30

Pro City Racing

Squamish

49:06

-1

10

391

Tara Miller

40

Dodge City Racing

Cumberland

50:15

-1

11

381

Roanne EnglishSS

30

Naked Bicycles/Dodge City Racing

Cumberland

52:36

-1

Expert Men – 31 Racers – 9 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

287

Parker BloomSS

25

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

10:09

2

272

Drew Mackenzie

37

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

10:11

0:02

3

273

Geoffrey Homer

32

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

10:12

0:03

4

281

Rob Parkin

29

Pro City Racing

Victoria

10:15

0:06

5

277

Justin Mark

41

BC BIke Race/Rocky Mountain

Nanaimo

10:16

0:07

6

289

Sam WhittinghamSS

43

Naked Bicycles

Quadra Island

10:20

0:11

7

286

Fabian Merino

24

Broad street cycles/stuckylife

Victoria

10:22

0:13

8

279

Scott Mitchell

35

Pro City Racing

Victoria

10:22

0:13

9

285

Chris Courtney

31

Orange Sport Supply

North Vancouver

10:25

0:16

10

295

Tristan Geisel

24

Trail Bicycles

Courtenay

10:28

0:19

11

291

Mark Karau

25

Ride Gradient / Stuckylife

Vancouver

10:29

0:20

12

283

Matt Hornland

32

Mighty Cycling

Vancouver

10:31

0:22

13

276

James Cameron

36

Naked Bicycles

Victoria

10:32

0:23

14

290

James Grant

17

Luma CMS Development Team

Merville

10:33

0:24

15

288

Halldor GunnarssonSS

36

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

10:34

0:25

16

270

Greg Macdonald

46

DCC/Waverley

Cumberland

10:35

0:26

17

280

Trevor Mackenzie

36

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

10:36

0:27

18

282

Trevor Jones

39

Experience Cycling

Duncan

10:37

0:28

19

269

Nick BerrySS

36

Mighty Riders

Vancouver

10:13

-1

20

271

Mitchell Thacker

35

Trek / Pro City Race Shop

Victoria

10:14

-1

21

292

Matt Mahoney

37

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

10:17

-1

22

293

David LounsburySS

36

Naked Bicycles

Heriot Bay

10:18

-1

23

275

Blake CrouchSS

34

Broad Street Cycles/ StuckyLife

Victoria

10:19

-1

24

296

Clayton WebbSS

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

10:21

-1

25

274

Julien Menard

34

Gold River Roots Riders

Gold River

10:24

-1

26

268

Pelle Gustavs

24

Oak Bay Bicycles Westshore

Sooke

10:26

-1

27

294

Nicholas Kupiak

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Nanaimo

10:27

-1

28

297

Riley Pickrell

14

Triple Shot

Victoria

10:28

-3

DNF

278

Andrew Russell

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

DNF

298

David Damery

45

Trail Bicycles

Comox

DNF

284

Justin BaileySS

30

Ramblers Cycling

Victoria

Kids Zoom Zoom Half Track – 21 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

948

Jimi Voss

10

Victoria

-4

2

668

Eli Nadler

8

Campbell River

-4

3

494

Sam Schum

8

courtenay

-4

4

274

Grace Nadler

10

Campbell River

-4

5

273

Chase Mark

7

Steed Cycles

Nanaimo

-4

6

291

Milo Vachon

9

Vancouver

-4

7

414

Malcolm Lehton

9

Trail Bicycles

Courtenay

-4

8

287

Nolan Weiss

6

Cumberland

-4

9

288

Ella Egan

8

Victoria

-4

10

495

Coady Frisch

8

Courtenay

-4

11

292

Zack Vachon

7

Vancouver

-4

12

226

Bodhi Laperriere

9

Blue Toque Sports

Courtenay

-4

13

298

Benjamin Pechter

6

River City Cycle Club

Campbell River

-4

14

493

Nico Schum

5

Courtenay

-4

15

249

Peyton Mark

5

Nanaimo

-4

16

235

Abby Weiss

6

Cumberland

-4

17

294

Tycho Thibault

-4

18

230

Iris Anderson

-4

19

492

Darragh Whitehead

4

Coquiltam

-4

DNF

949

Jonathan Hart

8

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

297

Sage Walker

3

Courtenay