Report a problem with your results.

Bear Crossing, Victoria: October 25th, 2015

Statistics

Racers

334

Finishers

322 (96%)

Beginner Men – 52 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

715

Carson DameryU13

12

Trail Bicycles

Comox

28:56

2

729

Erik AshtonU13

12

Trail Bicycles

Comox

29:17

0:21

3

712

Randy Smith

25

Wheelers

29:43

0:47

4

740

Adam Fawkes

47

Triple Shot

Victoria

29:50

0:54

5

739

Griffen HartU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

30:40

1:44

6

741

Daniel Fleming

31

Vancouver

30:42

1:46

7

728

Ryan Masson

32

Hub City Cycles

Nanaimo

30:48

1:52

8

751

Stephen Parslow

36

North Saanich

30:58

2:02

9

745

Tyler Walker

30

Hub City Cycles

Nanaimo

31:02

2:06

10

725

Remy GarrisonU13

11

Triple Shot

Victoria

31:10

2:14

11

714

Dillon Morrison

18

Trek / Pro City Race Shop

Sidney

31:26

2:30

12

719

Edwin Bennett

18

Victoria Wheelers/Oak Bay Bikes

Victoria

31:31

2:35

13

726

Benjamin Costin

27

Victoria

31:34

2:38

14

713

Evan LuksayU15

13

Trail bikes

Comox

31:44

2:48

15

723

Derek Jenkins

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

31:46

2:50

16

755

David Bradner

34

Duncan

31:48

2:52

17

758

Peter Lagan

48

Victoria

31:57

3:01

18

761

Markus Kellerhals

49

Victoria

32:06

3:10

19

736

Graham Bradley

32

Hub City Cycles

Nanaimo

32:17

3:21

20

746

Ian LehtonU13

12

Trail Bicycles

Courtenay

32:31

3:35

21

764

Evan BarkerU15

14

Dodge City Racing

Cumberland

32:35

3:39

22

737

Peleg Levi

20

MECx

Victoria

32:41

3:45

23

760

Kyle Aubrey

30

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

32:46

3:50

24

748

Sage Parikh

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

32:51

3:55

25

749

Dave Podmoroff

51

Victoria

33:01

4:05

26

752

Jim Cambridge

60

Victoria

33:06

4:10

27

754

Gregory Fennell

42

Victoria

33:10

4:14

28

756

Andrew Barnes

37

Wheelers

Victoria

33:13

4:17

29

735

Philippe Canavan

39

Surrey

33:25

4:29

30

765

Carson Redden

23

Victoria

33:41

4:45

31

753

Paul Moroney

31

Ramblers Cycling

Victoria

33:46

4:50

32

750

Jason Sanche

40

Victoria

34:24

5:28

33

747

Tomas Kalyniuk

15

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

35:01

6:05

34

731

Bradley Goodman

41

Natural Edge

Nanaimo

35:04

6:08

35

730

Tim Whitehead

45

Natural Edge Fitness

Parksville

35:07

6:11

36

716

Bill Lane

69

Sidney

35:15

6:19

37

744

Toby VossSS

49

Team Voss

Victoria

35:29

6:33

38

721

Matthew Lee

25

Victoria

36:21

7:25

39

718

Luke DameryU13

9

Trail Bicycles

Comox

36:29

7:33

40

733

Glen Gordon

48

Nanaimo

36:31

7:35

41

734

Michael Settler

26

Victoria

37:30

8:34

42

711

Myles PastuckU13

10

Sidney

29:06

-1

43

722

Ross Macfarlane

43

Victoria

29:28

-1

44

743

Nicholas VossU13

12

Team Voss

Victoria

30:38

-1

45

724

Lucas WatkinU13

12

Russ Hay’s Racing

VIctoria

30:46

-1

46

742

Jimi VossU13

10

Team Voss

Victoria

31:16

-1

47

732

Graeme Copp

60

Parksville

31:50

-1

48

720

Trevor MacfarlaneU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

36:57

-1

49

738

Josh Lin

15

Tripleshot

VIctoria

-1

DNF

727

Connor BosenbergU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

DNF

762

Darryl Woodley

49

Victoria

DNF

717

Hunter Owen

15

North Saanich

Beginner Women – 23 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

635

Talia HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

25:18

2

642

Carmel Ecker

38

Victoria

26:11

0:53

3

633

Megan BarnesU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

27:01

1:43

4

630

Karen Challenger

37

27:21

2:03

5

627

Isla WalkerU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

27:48

2:30

6

638

Chelsey Foster

27

Victoria

27:58

2:40

7

625

Zoe Jackson

35

Victoria

28:14

2:56

8

628

Michele Carr

55

Cowichan Bay

28:20

3:02

9

631

Catherine Holder

41

Victoria

28:50

3:32

10

636

Ros Penty

51

Victoria

29:10

3:52

11

632

Laura Jesson

45

Hub City Cycles

Nanaimo

29:19

4:01

12

629

Stephanie Tarlton

33

Sidney

29:33

4:15

13

640

Natalie Goulet

29

Ramblers

Victoria

29:35

4:17

14

641

Caitlin Brown

28

MECx

Victoria

30:11

4:53

15

621

Brynn JohnstonU13

10

Trail bikes

Comox

30:47

5:29

16

622

Beth Pechter

42

River City Cycle Club

Campbell River

30:54

5:36

17

626

Jessica MaitlandU15

14

Triple Shot

Victoria

31:35

6:17

18

639

Savonah Macleod

17

Tripleshot Cycling

Victoria

34:47

9:29

19

624

Bernie Pauly

55

Tripleshot Cycling

Victoria

29:12

-1

20

623

Ramona Scott

37

Victoria

29:31

-1

DNF

643

Lara VanAkker

42

Victoria

DNF

634

Amy Errington

37

Triple Shot

Victoria

DNF

637

Barb Sharpe

55

Victoria

Intermediate Men – 83 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

430

Max Mcculloch

17

Oak Bay Bikes/ Rumble

Victoria

37:38

2

410

Clayton Hiltz

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

37:48

0:10

3

423

Thomas Elliot

37

Duncan

38:07

0:29

4

491

Harrison Zanin

20

UVic Cycling

Calgary

38:26

0:48

5

413

Mark GrantU17

16

Luma/CMS Development Team

Merville

38:28

0:50

6

433

Garrett Kryt

24

Vancouver

38:36

0:58

7

440

Dan OwenSS

23

Ramblers Cycling

Saanichton

38:54

1:16

8

406

Andrew Mccartney

28

MECx

Victoria

39:04

1:26

9

454

Nicolas Parlee

18

Trail bikes

Comox

39:21

1:43

10

442

Sean GibsonSS

23

Cycle Therapy

Duncan

39:24

1:46

11

407

Chris SykesSS

28

Trail Bicycles

Courtenay

39:26

1:48

12

492

Carter Nieuwesteeg

18

TCR Sport Lab

Fernie

39:28

1:50

13

439

Bryan Menard

31

Victoria

39:34

1:56

14

427

Rob Fraser

25

Victoria

40:03

2:25

15

458

Gabriel Macdougall

30

Victoria

40:08

2:30

16

438

Justin BaileySS

30

Ramblers Cycling

Victoria

40:12

2:34

17

446

Graham Frost

32

Victoria

40:18

2:40

18

414

Peter Hunsinger

37

Harbour Air Seaplanes

Victoria

40:30

2:52

19

436

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

40:34

2:56

20

462

Matthew O’Hagan

32

Victoria

40:38

3:00

21

484

Carter WoodsU17

14

Dodge City Racing

Cumberland

40:40

3:02

22

412

Paul Auton

26

Brentwood College

Mill Bay

40:41

3:03

23

431

Matt Patriquin

33

Victoria

40:44

3:06

24

489

Kieran NilsenU17

14

Trail Bicycles

Comox

41:03

3:25

25

464

Jordan Drew

30

MECx

Victoria

41:14

3:36

26

448

Corey Maciver

35

MECx

Victoria

41:16

3:38

27

449

Cameron O’Donnell

31

Calgary

41:18

3:40

28

494

Andreas HagenSS

35

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

41:20

3:42

29

428

Rory O’connell

30

Ramblers Cycling

Victoria

41:23

3:45

30

487

Wendall Challenger

39

Victoria

41:25

3:47

31

447

Blair Phelps

33

Triple Shot

Victoria

41:32

3:54

32

429

Benjamin Moore

32

MECx

Victoria

41:58

4:20

33

443

Matt Grossnickle

29

Cycle Therapy

Cobble Hill

42:02

4:24

34

424

Ritchie Collins

38

Velofix Victoria

Victoria

42:13

4:35

35

451

Eric Findlay

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

42:17

4:39

36

459

Jeff Coleman

35

Splashes Frontrunners

Victoria

42:18

4:40

37

493

Buchanan Elliot

34

Pro City

Victoria

42:21

4:43

38

405

Ian Stewart

39

Nanaimo

42:28

4:50

39

461

Sandor BorosSS

31

Victoria

42:33

4:55

40

420

Ryan Wakelin

17

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

42:36

4:58

41

416

Douglas Merrick

28

cowichan valley cycling

Duncan

42:42

5:04

42

455

Matthew Sharpe

24

Wheelers

Victoria

42:49

5:11

43

467

Steven Wiebe

32

Pro City Racing

Saanich

42:50

5:12

44

402

Aidan SullivanSS

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

42:53

5:15

45

415

Dylan Cunningham

24

Russ Hays Racing

Victoria

42:56

5:18

46

445

Jeffery Doyle

22

Pro City Racing

Victoria

42:58

5:20

47

483

Isaac VandervlietU17

15

Trail bikes

Courtenay

43:08

5:30

48

400

Zachary Peters

33

MECx

Victoria

43:13

5:35

49

495

Jordie Lunn

32

Bear Mountain!

Victoria

43:16

5:38

50

403

Breckin NowakU17

14

Trail Bicycles

Comox

43:31

5:53

51

496

Thomas HillU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

43:36

5:58

52

419

Brendan Harvey

28

Victoria

43:38

6:00

53

409

John Higgin

39

Lantzville

43:45

6:07

54

425

Dax Ordze

37

Victoria

43:53

6:15

55

401

Ed Stead

31

Victoria

43:54

6:16

56

434

Vincent Burkholder

21

Kamloops

43:59

6:21

57

456

Leif Keithley

31

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

44:10

6:32

58

490

Julian Wilhelmsen

25

Hub City Cycles / MIVA

Vancouver

44:28

6:50

59

485

Emmett Pastuck

37

Sidney

44:34

6:56

60

488

Mikey Cox

26

MECx

Victoria

44:40

7:02

61

437

Vince Armato

35

44:50

7:12

62

417

Mike Wilson

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

45:20

7:42

63

444

Andrew Hall

25

Victoria

37:53

-1

64

457

Roland Rabien

38

Pro City Racing

Victoria

37:55

-1

65

441

Alex Hui

34

Pro City Racing / Rumble

Victoria

37:57

-1

66

404

Jeff Warmerdam

32

Harbour Air Seaplanes

Victoria

37:59

-1

67

469

Curran Crawford

37

Tripleshot Cycling

Victoria

38:02

-1

68

411

Alberto Crase

24

Brentwood Bay

38:04

-1

69

432

Kevin EhmanSS

31

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

38:14

-1

70

421

William Corbett

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

38:23

-1

71

422

Jordan Bell

32

VIctoria

38:33

-1

72

486

Tim Roberts

37

Cumberland

39:46

-1

73

466

Alistair Norman

24

Victoria

39:51

-1

74

435

Renny Mcclure

30

Broad Street Cycles – Stuckylife

Stinktoria

40:24

-1

75

450

Duane Bader

33

Nanoose

40:28

-1

76

463

Samuel Sylven

17

Triple Shot

Victoria, Bc

40:59

-1

77

408

David Rattlef

37

Victoria

41:06

-1

78

460

Michael Chen

27

UVic Cycling Club

Victoria

44:18

-1

79

468

Gabriel Botel

33

Victoria

44:38

-1

80

497

Simon Pearson

39

Tripleshot Cycling

Victoria

43:27

-2

DNF

465

Cam Mclellan

28

Pro City Racing

Victoria

DNF

426

Caleb Beyers

33

Broad St Cycles

Victoria

DNF

418

Taro LaframboiseU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

Intermediate Women – 29 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

586

Emilly JohnstonU17

13

Trail Bicycles

Comox

35:19

2

596

Danielle HagenSS

35

Naked Bicycles

Quadra Island

35:21

0:02

3

589

Erin AttwellU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

35:22

0:03

4

587

Deb Epps40+

45

Mid Island Velo Association

Nanaimo

37:20

2:01

5

588

Jae Gaudry

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

37:25

2:06

6

502

Tracey Egan

39

Harbour Air Seaplanes

Victoria

37:43

2:24

7

509

Kyla Coates

25

Victoria

37:50

2:31

8

504

Emily Boyle

38

Victoria

37:59

2:40

9

591

Kiya KelleySS

34

River City Cycle Club

Campbell River

38:05

2:46

10

506

Kelly Mccusker

38

T-WREX

Victoria

38:17

2:58

11

501

Alexis Maartman-JonesSS

27

Ramblers Cycling

Victoria

38:20

3:01

12

593

Sally Enns

20

Victoria

38:35

3:16

13

507

Ellen Pennock

23

Victoria

38:36

3:17

14

597

Jackie Geiger

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

38:37

3:18

15

511

Patricia RoneySS

30

Victoria

39:50

4:31

16

514

Alex Grant

20

Dr. Walker

Victoria

40:30

5:11

17

508

Holly Simonson

17

Pro City Racing

Victoria

40:54

5:35

18

513

Sarah Hauser40+

40

Courtenay

41:11

5:52

19

594

Leasa Gatschene40+

43

Lords of Dogpatch

Sidney

41:24

6:05

20

595

Joanna Fox40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

41:35

6:16

21

512

Amy Errington

37

Triple Shot

Victoria

43:12

7:53

22

590

Lisa Mcleod40+

47

MIVA

Nanoose Bay

43:40

8:21

23

599

Rachel Carey

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

44:10

8:51

24

510

Glenda Harling40+

54

Cycle Therapy

Duncan

35:20

-1

25

500

Lulu McCallum

29

Brentwood Collage

VIctoria

35:23

-1

26

503

Caitlin Kenny

27

Duncan

35:40

-1

27

505

Janice Meek40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

40:05

-1

28

598

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

40:16

-1

DNF

592

Sylvia StorrySS

34

Pro City Racing

North Saanich

Masters Men (40-54) – 65 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

208

Sean Cruickshank

47

Pro City Racing

Victoria

44:28

2

294

Graham Cocksedge

42

Brooks Outdoor Club

Powell River

44:33

0:05

3

299

Normon Thibault

47

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Nanaimo

45:09

0:41

4

217

Brian Green

42

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

45:17

0:49

5

281

Joel Lutz

42

Nanaimo

45:29

1:01

6

216

Brent Hooper

45

Velofix Victoria

Victoria

46:00

1:32

7

297

David Opko

50

Van Anda

46:41

2:13

8

298

Ken Olson

49

MIVA

Nanaimo

46:44

2:16

9

212

Gary Macgregor

50

Comox Valley CC

Comox

46:49

2:21

10

231

Curtis Schlossberger

44

IRC p/b Cameron Law

Victoria

46:53

2:25

11

202

Dylan Reeves

46

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

47:38

3:10

12

296

Dave Nowak

43

Trail Bicycles

Comox

47:46

3:18

13

222

Paul Thompson

51

MIVA

Nanaimo

47:57

3:29

14

213

Morgan Harker

43

Victoria

48:07

3:39

15

295

Paul Brend

48

IRC p/b Cameron Law

Victoria

48:15

3:47

16

201

Tony Wakelin

54

IRC p/b Cameron Law

Victoria

48:20

3:52

17

225

Kurt Innes

44

Victoria

48:25

3:57

18

205

Andy AchuffSS

46

Broad Street Cycles – Stuckylife

Saanich

48:30

4:02

19

276

Wade Luksay

44

Trail Bicycles

Comox

48:36

4:08

20

280

Jon Watkin

43

Russ Hays Racing

Victoria

48:39

4:11

21

233

Gary Croome

45

MIVA

Nanaimo

48:51

4:23

22

275

John Van Der Vliet

46

Trail bikes

Courtenay

49:17

4:49

23

228

Dave Pfaffenberger

44

Pro City Racing

Victoria

49:22

4:54

24

206

James Tarrant

53

Oak Bay Bikes

Victoria

49:29

5:01

25

286

Hugh Hart

53

Tripleshot Cycling

Victoria

49:34

5:06

26

292

Larry Wilson

41

Langford

49:43

5:15

27

239

Adam Lawrence

46

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

49:55

5:27

28

287

Mark Wieler

39

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

49:59

5:31

29

236

Bryn Shapperd

40

Team Ontario

Victoria

50:01

5:33

30

279

David PechterSS

41

River City Cycle Club

Campbell River

50:09

5:41

31

237

Tony Winter

46

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

50:10

5:42

32

291

Aaron Dusseault

48

Russ Hays Racing

Victoria

50:22

5:54

33

209

Geoff Wong

50

Triple Shot

Victoria

50:27

5:59

34

204

Mick Egan

45

Harbour Air Seaplanes

Victoria

50:29

6:01

35

288

Dan Lehton

40

Trail Bicycles

Courtenay

50:31

6:03

36

289

Darrell Barnes

45

Tripleshot Cycling

North Saanich

50:42

6:14

37

223

Kyle Denny

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

50:58

6:30

38

219

Bob Grant

50

Triple Shot

Victoria

51:10

6:42

39

278

Simon Weber

49

Nanaimo

51:14

6:46

40

210

Dave Morris

49

MIVA

Nanaimo

51:24

6:56

41

221

Ian Beveridge

47

Victoria

44:35

-1

42

290

Sean WindrumSS

48

Lords of Dogpatch

Victoria

45:05

-1

43

235

Bruce Penner

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

45:12

-1

44

293

Mark VanAkker

40

45:37

-1

45

285

David Garrison

44

Tripleshot Cycling

Victoria

45:43

-1

46

207

David Hill

48

Tripleshot Cycling

Victoria

45:56

-1

47

229

Todd Healy

50

Victoria

46:04

-1

48

283

Michael AddiscottSS

48

Outsider Adventures

Qualicum Beach

46:06

-1

49

224

Michael Arensen

44

Tripleshot Cycling

Victoria

46:08

-1

50

282

Chuck Ashton

45

Trail Bicycles

Comox

46:12

-1

51

227

Andrew Appleton

42

Naked

Victoria

46:30

-1

52

200

Mark Butschler

48

Tinhorn Creek/Steed Cycles

North Vancouver

46:35

-1

53

220

Mark Ritchie

47

PT Performance training

Victoria

47:35

-1

54

226

Warren Cederberg

53

Pro City Racing

Victoria

47:51

-1

55

238

Blair Robertson

50

Tripleshot Cycling

Victoria

48:01

-1

56

232

Paul Robinson

51

Pro City Racing

Victoria

48:19

-1

57

211

Neil Forrest

46

Tripleshot Cycling

Victoria

49:48

-1

58

218

Richard CookSS

45

Lords of Dogpatch

Sidney

50:23

-1

59

230

Paul Underhill

46

Rumble

Victoria

51:06

-1

60

215

Ty Bellavie

53

Rumble

Victoria

51:11

-1

61

214

Paul Saurette

43

Ottawa

51:16

-1

62

203

Chris Goble

47

Lords of Dogpatch

Courtenay

51:36

-1

63

234

Cam SmithSS

44

Victoria

51:43

-1

64

284

Corey Magowan

41

River City Cycle Club

Campbell River

47:36

-2

DNF

277

David Damery

45

Trail Bicycles

Comox

Masters Men (55+) – 20 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

367

Mark Haughey

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

41:15

2

358

Peter Wellsman

57

Pro City Racing

Victoria

41:35

0:20

3

362

Doug Doyle

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

43:04

1:49

4

363

Chris Cameron

59

Team Puke

Nanaimo

43:35

2:20

5

360

Derek Steel

72

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

44:20

3:05

6

353

Mark Overton

55

MIVA

Nanaimo

44:24

3:09

7

359

Dean Vinden

62

AMBC

Errington

44:43

3:28

8

357

Ritchie Hughes

58

Tripleshot Cycling

Victoria

44:56

3:41

9

368

Lister Farrar

57

Tripleshot Cycling

Victoria

45:01

3:46

10

364

Derrill ShuttleworthSS

56

Gabriola Island

46:32

5:17

11

361

Mike Sevcov

62

cowichan valley cycling

Duncan

47:17

6:02

12

369

Ed Wilson

56

Duncan

47:29

6:14

13

355

Paul Kane

57

Victoria

47:45

6:30

14

365

Derek Prout

58

UROC

Victoria

47:48

6:33

15

366

Wayne Shtybel

56

Russ Hays

North Saanich

43:05

-1

16

354

Michael Stevulak

58

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

43:57

-1

17

371

David Ormerod

70

Tripleshot Cycling

Victoria

44:36

-1

18

372

Alan Boden

57

Tripleshot Cycling

Victoria

46:21

-1

19

356

Paul Christopher

62

Tripleshot Cycling

Victoriav666

42:33

-2

DNF

370

Randy Cairns

59

Victoria

Expert Women – 11 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

182

Carey Mark

46

Steed Cycles

Nanaimo

46:47

2

186

Andreane Lanthier Nadeau

22

Rocky Mountain Factory Team

Sherbrooke

48:41

1:54

3

189

Tanya Larkin

37

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

48:47

2:00

4

185

Emilie Thy

32

Dodge City Racing

Cumberland

50:00

3:13

5

184

Joele GuynupSS

30

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

50:27

3:40

6

181

Denise Mahon

29

Pro City Racing/Hotel Zed

Victoria

51:18

4:31

7

188

Glenowyn Carlson

47

Port Pythons

Victoria

51:40

4:53

8

183

Shannon Baerg

46

IRC p/b Cameron Law

Victoria

52:15

5:28

9

190

Alycia Traas

31

Victoria

52:40

5:53

10

187

Erin Copeland

30

Pro City Racing

Squamish

53:28

6:41

11

192

Roanne EnglishSS

30

Naked Bicycles/Dodge City Racing

Cumberland

48:22

-1

Expert Men – 34 Racers – 10 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

38

Nicholas Kupiak

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Nanaimo

59:34

2

56

Raphael Lalumiere

34

Russ Hays Racing

Vic

59:35

0:01

3

69

Drew MackenzieSS

37

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

59:36

0:02

4

44

Rob Parkin

29

Pro City Racing

Victoria

59:37

0:03

5

65

Kelly Guest

39

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

1:00:08

0:34

6

46

Geoffrey Homer

32

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:00:43

1:09

7

60

Felix Burke

19

Mont-Tremblant

1:01:13

1:39

8

62

Andrew Russell

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:01:48

2:14

9

49

Justin Mark

41

BC BIke Race/Rocky Mountain

Nanaimo

1:01:53

2:19

10

43

Fabian Merino

24

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:01:56

2:22

11

42

Mark KarauSS

25

Broad St Cycles

Victoria

1:02:18

2:44

12

55

Halldor GunnarssonSS

36

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:02:30

2:56

13

45

Scott Mitchell

35

Pro City Racing

Victoria

1:02:33

2:59

14

41

Mitchell Thacker

35

Trek / Pro City Race Shop

Victoria

1:03:03

3:29

15

50

Greg Macdonald

46

Dodge City Racing

Cumberland

1:03:09

3:35

16

59

Ty Andrews

22

Russ Hay’s Racing

Victoria

1:03:14

3:40

17

68

David Damery

45

Trail Bicycles

Comox

1:03:42

4:08

18

40

James Grant

17

Luma/CMS Development Team

Merville

1:04:06

4:32

19

57

James Cameron

36

Naked Bicycles

Victoria

1:04:27

4:53

20

61

Pelle Gustavs

24

Oak Bay Bicycles Westshore

Sooke

1:04:33

4:59

21

54

Brian Hendry

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:04:44

5:10

22

66

Trevor Mackenzie

36

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:05:52

6:18

23

52

David Huntley

34

Cycle Therapy

Duncan

1:06:28

6:54

24

72

Andrew Attwell

47

Pro City Racing

Victoria

1:00:15

-1

25

63

Ian Brown

23

Victoria Wheelers

Victoria

1:00:23

-1

26

58

Blake CrouchSS

34

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:01:28

-1

27

48

Clayton WebbSS

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:01:37

-1

28

64

Matt Mahoney

37

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:02:12

-1

29

70

Justin Wolfe

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

1:02:27

-1

30

67

Julien Menard

34

Gold River Roots Riders

Gold River

1:04:50

-1

31

47

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:01:15

-2

DNF

39

Andrew Mccartney

28

MECx

Victoria

DNF

37

Bryson Bowers

28

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

71

Sol Kauffman

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

Kids Zoom Zoom Half Track – 21 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

103

Jonathan Hart

8

Tripleshot Cycling

Victoria

2

102

Malcolm Lehton

9

Trail Bicycles

Coutenay

3

191

Ben Kroeker

8

Victoria

4

193

Antoine Lagan

5

708

Ethan Lou

11

Team lou

Victoria

6

Mystery Rider #1

7

198

Ella Egan

8

Harbour Air Seaplanes

Victoria

8

702

Mystery Rider #2

9

763

Sam VanAkker

7

victoria

10

104

Kate Duisseault

7

victoria

11

107

Ben Pastuck

12

701

Mystery Rider #4

13

704

Maja Music

8

Victoria

14

192

Andreas Kellerhals

15

705

Nyah Cruickshank

7

Victoria

16

1194

Emily Pitre

8

Victoria

17

199

Leah Egan

5

Harbour Air Seaplanes

Victoria

18

703

Mystery Rider #6

19

194

Willow Vanakrer

5

VIctoria

19

196

Tycho Thibault

6

Nanaimo

20

195

Taavin Woliz

6

Victoria