Report a problem with your results.

My Little Pony Cross, Nanoose: November 23rd, 2014

Statistics

Racers

241

Finishers

231 (96%)

Beginner Men – 47 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Breckin NowakU15

13

Trail Bicycles

Comox

31:38

2

Corey Maciver

34

Victoria

31:40

0:02

3

Neil Kerrigan

39

Saltspring Island

31:43

0:05

4

Kieran NilsenU15

13

Trail Bicycles

Comox

31:58

0:20

5

James Mollison

25

Pro City Racing

Victoria

32:37

0:59

6

Griffen HartU13

11

Tripleshot Cycling

Victoria

32:40

1:02

7

J Michael Cox

25

Victoria

32:42

1:04

8

Jordan Drew

29

Victoria

33:19

1:41

9

Thomas HillU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

33:58

2:20

10

Mike Hughes

42

Nanaimo

34:03

2:25

11

Andreas Hagen

34

Team Naked

Heriot Bay

34:07

2:29

12

Ss Felix Lee

40

Olds

34:55

3:17

13

Evan LuksayU13

12

Trail Bicycles

Comox

34:57

3:19

14

Simon Pearson

38

Tripleshot Cycling

Victoria

35:04

3:26

15

Matthew Muttart

26

Victoria

35:18

3:40

16

Andrew Barnes

36

Wheelers

Victoria

35:20

3:42

17

Carson DameryU13

11

Trail Bicycles

Comox

35:22

3:44

18

Ross Mckeever

43

Lantzville

35:28

3:50

19

Benjamin Costin

26

430 Michigan St.

35:32

3:54

20

Zachary Peters

32

Victoria

35:35

3:57

21

Darren Boss

38

Cumberland

35:56

4:18

22

Max FieldU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

36:04

4:26

23

James Van Dam

43

Tripleshot Cycling

Victoria Bc

36:28

4:50

24

Tayden De PolU13

12

MIVA

Lantzville

36:42

5:04

25

Paul Moroney

30

Ramblers

Victoria

36:45

5:07

26

Paul Robinson

50

Pro City Racing

Victoria

36:50

5:12

27

Kyle Stroshein

34

Victoria

36:53

5:15

28

Jack BodenU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

36:58

5:20

29

Taro LaframboiseU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

37:10

5:32

30

John Blackham

35

Victoria

37:18

5:40

31

Corey Friesen

37

MIVA

Nanaimo

37:34

5:56

32

William Corbett

28

Victoria

38:20

6:42

33

Sage ParikhU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

39:02

7:24

34

Tomas KalyniukU15

14

Tripleshot Cycling

North Saanich

39:10

7:32

35

Patrick Peura

30

Vancouver

39:24

7:46

36

Nick Ogilvie

23

Salt Spring Island

41:29

9:51

37

Corey Magowan

40

RCCC

Campbell River

41:42

10:04

38

Remy GarrisonU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

42:44

11:06

39

Peter MorchU13

9

Lantzville

42:57

11:19

40

Paul Christopher

61

Tripleshot

Victoria

44:10

12:32

41

Graeme Copp

59

Parksville

46:06

14:28

42

Zachary CroomeU13

9

Nanaimo

32:07

-1

43

Luke DameryU13

8

Naked Bicycles & Design

Comox

32:08

-1

44

Jonathan HartU13

7

Victoria

32:22

-1

45

Jesse HughesU13

9

Nanaimo

35:24

-1

46

Shae MckeeverU13

9

Lantzville

35:26

-1

DNF

Steve Schlechev

62

quadra Island

Beginner Women – 22 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Emilly JohnstonU13

12

Trail Bicycles

Comox

22:03

2

Sarah Van DamU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

22:05

0:02

3

Tracey Berends

38

Victoria

22:46

0:43

4

Alexis Maartman-Jones

26

Ramblers

Victoria

23:36

1:33

5

Angelina Landry

39

Nanaimo

23:50

1:47

6

Casey GarrisonU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

24:12

2:09

7

Toria KalyniukU13

12

Tripleshot Cycling

North Saanich

24:28

2:25

8

Malaika Ulmi

37

Comox

24:33

2:30

9

Talia HillU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

24:55

2:52

10

Lisa Paquin

46

Tripleshot Cycling

Victoria

25:00

2:57

11

Lisa Hanlon

27

Cycle Therapy

Duncan

25:20

3:17

12

Danielle Hagen

34

Quadra Island

25:22

3:19

13

Hayley SmythSS

25

Naked

Quadra Island

25:50

3:47

14

Dee Montie

37

Nanaimo

26:04

4:01

15

Natalie Goulet

28

Ramblers

Victoria

26:21

4:18

16

Leasa Gatschene

42

Sidney

27:18

5:15

17

Alison Hanson

40

Victoria

27:42

5:39

18

Olivia GribbonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

28:21

6:18

19

Stephanie Giroux-Boucher

29

Victoria

28:25

6:22

20

Christine Weldon

34

Errington

29:28

7:25

21

Rosalind Penty

50

Victoria

29:49

7:46

22

Corinne Rogers

43

Outsider Adventures

Qualicum Beach

29:52

7:49

Intermediate Men – 51 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Riley PickrellU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

38:19

2

Trevor Jones

38

Experience Cycling

Duncan

38:44

0:25

3

Mark Nelson

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

38:46

0:27

4

Eric Findlay

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

39:17

0:58

5

Clayton WebbSS

27

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

39:20

1:01

6

James GrantU17

16

VIPYRS

Merville

39:43

1:24

7

Andy Pitre

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

39:52

1:33

8

Peter Hunsinger

36

Victoria

40:06

1:47

9

Fabian Merino

23

Broad street cycles/stuckylife

Victoria

40:14

1:55

10

Damian Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

40:29

2:10

11

Justin BaileySS

29

Ramblers

Victoria

40:33

2:14

12

Mark Wieler

38

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

40:37

2:18

13

David Lounsbury

35

Naked

Quadra Island

40:41

2:22

14

Chris Sykes

27

Mountain City Cycle

Courtenay

40:44

2:25

15

Dan OwenSS

22

Ramblers Cycle Club

Saanichton

40:51

2:32

16

Paul Auton

24

Mill Bay

40:57

2:38

17

Brad Smith

37

Me Team

Adelaide

41:00

2:41

18

Nick Walker

31

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

41:02

2:43

19

Julien Menard

33

Gold River Roots Riders

Gold River

41:14

2:55

20

Nicolas Parlee

17

Trail Bicycles

Comox

41:18

2:59

21

Ian Stewart

38

Nanaimo

41:22

3:03

22

Jon Benskin

33

OBB – Vic Wheelers

Stockholm, Sweden

41:36

3:17

23

Ritchie Collins

37

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

41:39

3:20

24

Rory O’connell

29

Ramblers

Victoria

41:44

3:25

25

Jeff Beeston

36

Trail Bikes

Cumberland

42:07

3:48

26

Mark GrantU17

15

VIPYRS

Comox Valley

42:11

3:52

27

Sam SylvenU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

42:38

4:19

28

Roland Rabien

37

Pro City Racing

Victoria

42:48

4:29

29

Will Maartman

27

Ramblers

Victoria

43:05

4:46

30

Sandor BorosSS

30

Saanichton

43:33

5:14

31

Alex Hui

33

Pro City Racing / Rumble

Victoria

43:37

5:18

32

Eric Pagel

31

Uber Suweet

Victoria

43:37

5:18

33

Mike Wilson

32

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

43:40

5:21

34

Ethan PaulyU17

14

Tripleshot Cycling

Victoria

43:49

5:30

35

Darren Vandergrift

20

Pacific Rim Bicycle

Nanaimo

43:53

5:34

36

Jeff Coleman

34

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

43:56

5:37

37

Benjamin MooreSS

31

Victoria

44:47

6:28

38

Brian Zurek

38

Nanaimo

44:49

6:30

39

Cam Mclellan

27

Pro City Racing

Victoria

44:59

6:40

40

Emrys Prussin

32

VIctoria

45:07

6:48

41

Dax Ordze

36

Duncan

45:30

7:11

42

Sean Tremblay

38

Victoria

45:58

7:39

43

Patrick Burnham

35

MIVA

Nanaimo

47:28

9:09

44

Adrian Corscadden

28

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

47:44

9:25

45

Isaac Vander VlietU17

14

Trail Bikes

Courtenay

48:34

10:15

46

Simon Pearson

38

Tripleshot Cycling

Victoria

50:39

12:20

47

Alexander Daether

35

Cycle Therapy

Chemainus

50:50

12:31

DNF

Renny Mcclure

29

Broad Street Cycles

Victoria

DNF

Leif Keithley

30

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

DNF

Blake CrouchSS

33

Stuckylife/Broad Street Cycles

Victoria

DNF

Dean Nilsen

Trail Bicycles

Comox

Intermediate Women – 23 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Shannon Baerg40+

45

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

34:00

2

Jae Gaudry

29

Pro City Racing

Victoria

34:28

0:28

3

Michelle Dann40+

44

Tripleshot Cycling

Victoria

34:44

0:44

4

Patricia Roney

29

Feather Benders

Victoria

34:58

0:58

5

Deb Epps40+

44

Mid Island Velo Association

Nanaimo

35:26

1:26

6

Holland Gidney

36

Victoria

36:03

2:03

7

Gio Brassens

39

Cowichan Cycles Cartel

Nanaimo

36:06

2:06

8

Kiya Kelley

33

RCCC

Campbell River

36:16

2:16

9

Carlin Lindsay

30

Ramblers

Victoria

36:34

2:34

10

Theresa O’Brien40+

53

Naked Bicycles & Design

Quadra Island

36:58

2:58

11

Denise Mahon

28

Pro City Racing

Victoria

37:17

3:17

12

Lindsey Chamberlain

30

Feather Benders

Victoria

37:36

3:36

13

Cheryl Morch40+

43

MIVA

Lantzville

37:50

3:50

14

Pascale Houde40+

42

Comox

38:08

4:08

15

Alexis Maartman-Jones

26

Ramblers

Victoria

38:24

4:24

16

Nadia Plamondon40+

44

Nanaimo

39:23

5:23

17

Lulu McCallum

27

Cycle Therapy

Mill Bay

39:33

5:33

18

Joanna Fox40+

55

Tripleshot Cycling

Victoria

39:47

5:47

19

Kristin Erickson

31

Oak Bay / Victoria Wheelers

Victoria

40:08

6:08

20

Janice Meek40+

55

Triple Shot

Victoria

43:12

9:12

21

Katie Duncan Rabien

37

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

49:05

15:05

22

Savonah MacleodU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

50:11

16:11

23

Donna Marie Tarver40+

50

White Rock

38:59

-1

Masters Men (40-54) – 44 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Peter Reid

45

Specialized Factory Racing

Victoria

45:28

2

Normon Thibault

46

Frontrunners

Nanaimo

45:44

0:16

3

Ken Olson

48

MIVA

Nanaimo

45:50

0:22

4

David Damery

44

Trail Bicycles

Comox

47:26

1:58

5

Bill Mcmillan

54

MIVA

Nanaimo

47:50

2:22

6

Joel Lutz

41

Nanaimo

48:17

2:49

7

Lee BlaisSS

42

ASS – Alberni Single Speeders

Port Alberni

48:31

3:03

8

Trevor Perkins

44

Favorit Cycles

Courtenay

49:54

4:26

9

Mike PollockSS

40

Cowichan Cycles Cartel

Ladysmith

50:09

4:41

10

Paul Brend

47

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

50:32

5:04

11

Andy Achuff

45

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

50:39

5:11

12

Sean De Pol

45

MIVA

Lantzville

50:44

5:16

13

Dave Nowak

42

Trail Bicycles

Comox

50:48

5:20

14

John Vander Vliet

45

Trail Bikes

Courtenay

50:51

5:23

15

Paul Thompson

50

MIVA

Nanaimo

51:07

5:39

16

Hugh Hart

52

Tripleshot Cycling

Victoria

51:11

5:43

17

Brent Hooper

44

Velofix

Victoria

51:16

5:48

18

Shawn Boyd

42

North Vancouver

51:34

6:06

19

Shepherd Stewart

44

MIVA

Nanaimo

52:14

6:46

20

Tony Winter

45

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

52:21

6:53

21

John Lam

40

MIVA

Nanaimo

52:46

7:18

22

Geoff Wong

49

Tripleshot Cycling

Victoria

52:49

7:21

23

Jonathan Kerr

42

Yukon Elite Squad / Arrowsmith Bikes

Whitehorse

53:07

7:39

24

Mick Egan

44

Victoria

53:30

8:02

25

Gary Croome

44

MIVA

Nanaimo

54:05

8:37

26

Dave Morris

48

Nanaimo

54:22

8:54

27

Travis Field

42

Victoria

54:38

9:10

28

Adam Lawrence

45

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

54:54

9:26

29

Jeroen Dikkentman

46

Heriot Bay

54:59

9:31

30

Rob Williamson

49

Arrowsmith

Parksville

55:44

10:16

31

Ty Bellavie

52

Rumble

Victoria

55:59

10:31

32

Jim Pungente

53

Victoria

45:54

-1

33

David Garrison

43

Tripleshot Cycling

Victoria

45:57

-1

34

Michael AddiscottSS

47

Outsider Adventures

Qualicum Beach

46:06

-1

35

James Manders

49

Naked Bicycles & Design

Quathiaski Cove

46:19

-1

36

Chris Goble

46

Mountain City Cycle

Courtenay

46:28

-1

37

Richard Cook

44

Lords of Dogpatch

Victoria

46:31

-1

38

Simon Weber

48

Nanaimo

46:37

-1

39

Neil Forrest

45

Tripleshot Cycling

Victoria

48:15

-1

40

Warren Cederberg

52

Pro City Racing

Victoria

48:38

-1

41

Stephen Page

41

Victoria

48:57

-1

42

David Hill

47

Tripleshot Cycling

Victoria

53:04

-1

DNF

Christoph HallSS

45

ASS

Port Alberni

DNF

Ron Hewitson

50

Cowichan Cycles Cartel

Nanaimo

Masters Men (55+) – 11 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Doug Doyle

56

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

50:50

2

John Lewis-Schneider

55

Cycle Therapy

Cobble Hill

54:52

4:02

3

Derek Steel

71

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

55:04

4:14

4

Derrill Shuttleworth

55

Gabriola

57:01

6:11

5

Dean Vinden

61

Arrowsmith Bikes

Errington

57:32

6:42

6

Roy Kregosky

67

Arrowsmith Mtb Club

Qualicum Beach

57:33

6:43

7

James Pauly

58

Tripleshot Cycling

Victoria

58:20

7:30

8

Alan Boden

56

Tripleshot Cycling

Victoria

50:52

-1

9

Alvin Tye

60

Naked Bicycles & Design

Quathiaski Cove

51:56

-1

DNF

Michael Ross Parcher

56

Port Alberni

DNF

Ritchie Hughes

57

Tripleshot Cycling

Victoria

Expert Women – 17 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Carey Mark

45

Steed Cycles

Nanaimo

39:32

2

Tanya Larkin

36

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

39:44

0:12

3

Janna Gillick

38

MIVA

Nanaimo

41:20

1:48

4

Joele Guynup

29

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

42:29

2:57

5

Jennie Aitken

27

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

43:01

3:29

6

Kristenn Magnusson

38

Arrowsmith Bikes / ICycle Sports

Whitehorse

43:09

3:37

7

Cristin Schlossberger

35

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

43:11

3:39

8

Dawn Anderson

36

Oak Bay Bikes – Victoria Wheelers

Victoria

43:27

3:55

9

Lisa Ludwig

40

Oak Bay Bikes-Victoria

Cumberland

44:01

4:29

10

Emilie Thy

31

DCC/Waverley

Cumberland

44:08

4:36

11

Karen Fedoruk

32

Oak Bay / Victoria Wheelers

Victoria

44:26

4:54

12

Glenowyn Carlson

46

Team Underpants

Victoria

44:46

5:14

13

Erin Copeland

29

Pro City Racing

Victoria

45:35

6:03

14

Jen ErlendsonSS

36

Pro City Racing

Victoria

46:02

6:30

15

Roanne English

29

Cumberland

48:17

8:45

16

Tara Miller

39

Dodge City Cycles/UROC

Cumberland

50:10

10:38

17

Sylvia Storry

33

Pro City Racing

North Sannich

50:23

10:51

Expert Men – 31 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Thomas Skinner

33

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

51:10

2

Raphael Lalumiere

33

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

51:14

0:04

3

Drew Mackenzie

36

Stuckylife

Victoria

51:19

0:09

4

Terry MckallSS

30

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

52:04

0:54

5

Geoffrey Homer

31

Scott Bicycles Canada

Victoria

52:16

1:06

6

Kelly Guest

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

52:29

1:19

7

Rob Parkin

28

Parkin Factory Racing

Victoria

52:58

1:48

8

Parker BloomSS

24

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

53:28

2:18

9

Justin Mark

40

Steed Cycles

Nanaimo

54:09

2:59

10

Tristan Geisel

23

Trail Bicycles

Courtenay

55:02

3:52

11

Scott Mitchell

34

Pro City Racing

Victoria

55:05

3:55

12

Nicholas Kupiak

27

Nanaimo

55:19

4:09

13

Trevor Mackenzie

35

NORCO/Oak Bay Bikes/Victoria Wheelers

Victoria

55:29

4:19

14

James CameronSS

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

56:09

4:59

15

Mical Dyck

32

Stan’s No Tubes

Victoria

56:18

5:08

16

Mitchell Thacker

34

Pro City Racing

Victoria

56:29

5:19

17

Sam WhittinghamSS

42

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Quadra Island

56:53

5:43

18

Halldor Gunnarsson

35

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

57:02

5:52

19

Regan Pringle

40

Pro City Racing / repechage cc

Victoria

57:26

6:16

20

Dylan Reeves

45

Tripleshot Cycling

Victoria

57:31

6:21

21

David Huntley

33

Duncan

58:01

6:51

22

Curtis Schlossberger

43

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

58:10

7:00

23

Derek Vinge

32

Comox Valley Cycle Club

Courtenay

58:49

7:39

24

Chris Sundby

22

Frontrunners/Splashes Racing Team

Victoria

59:22

8:12

25

Trevor Jones

38

Experience Cycling

Duncan

1:00:22

9:12

26

Isaac LeblancSS

24

Pro City Racing

Victoria

1:01:23

10:13

27

Blake CrouchSS

33

Go North

Victoria

52:24

-1

28

Dharma Fontaine

39

E-Town

55:00

-1

29

Sandor BorosSS

30

Saanichton

55:09

-1

DNF

Matthew O’Hagan

31

Revelstoke

DNF

Mike McCarney

50

MIVA

Nanaimo