Report a problem with your results.

Pro City Grand Prix, Victoria: October 12th, 2015

Statistics

Racers

354

Finishers

334 (94%)

Beginner Men – 59 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

774

Carson DameryU13

12

Trail Bicycles

Comox

24:05

2

770

Griffen HartU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

24:32

0:27

3

793

Benjamin Costin

27

Victoria

24:36

0:31

4

758

Simon Coulter

37

Coquitlam

24:40

0:35

5

753

Darrell Barnes

45

Tripleshot Cycling

North Saanich

24:54

0:49

6

795

Edwin Bennett

18

Victoria Wheelers/Oak Bay Bikes

Victoria

24:57

0:52

7

702

Scott Murley

49

Russ Hays Racing

Victoria

24:59

0:54

8

777

Evan LuksayU15

13

Trail bikes

Comox

25:36

1:31

9

799

Stephen Parslow

36

North Saanich

25:40

1:35

10

754

Graham Bradley

32

Hub City Cycles

Nanaimo

25:41

1:36

11

782

Emmett Pastuck

37

Duncan

25:54

1:49

12

789

Alistair Norman

24

Victoria

25:56

1:51

13

791

Daniel Fleming

31

Vancouver

25:58

1:53

14

771

Jordan Bell

52

Victoria

26:07

2:02

15

798

Logan Lee

36

Victoria

26:16

2:11

16

776

Remy GarrisonU13

11

Triple Shot

Victoria

26:18

2:13

17

778

JJ Wytrwal

29

MEC

Victoria

26:27

2:22

18

767

Dennis Voss

21

Victoria

26:28

2:23

19

704

Liam Cochrane

21

Victoria

26:29

2:24

20

780

Derek Jenkins

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

26:46

2:41

21

752

Dave Podmoroff

51

Victoria

26:52

2:47

22

797

Kyle Aubrey

30

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

26:57

2:52

23

707

Blair Robertson

50

Tripleshot Cycling

Victoria

27:00

2:55

24

701

Andrey Skvortsov

36

Victoria

27:04

2:59

25

759

David Bradner

34

Duncan

27:09

3:04

26

703

Josh Davison

19

Victoria

27:12

3:07

27

792

Aedan Fellman-CrockerU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

27:15

3:10

28

762

Ian LehtonU13

12

Trail Bicycles

Courtenay

27:26

3:21

29

787

Tyler Walter

30

Hub City Cycles

Nanaimo

27:28

3:23

30

796

Sol Kauffman

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

27:30

3:25

31

756

David Diertens

46

O2 Cycling Club

Victoria

27:41

3:36

32

765

Toby VossSS

49

Team Voss

Victoria

27:49

3:44

33

788

Darryl Woodley

49

Victoria

27:55

3:50

34

708

Curran Crawford

37

Tripleshot Cycling

Victoria

28:09

4:04

35

784

Tomas Kalyniuk

15

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

28:10

4:05

36

781

Myles PastuckU13

10

Duncan

28:12

4:07

37

779

Jim Cambridge

60

Victoria

28:15

4:10

38

706

Michael Stevulak

58

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

28:21

4:16

39

773

Bruce Hoskins

42

Victoria

28:23

4:18

40

790

Tim Whitehead

45

Natural Edge Fitness

Parksville

28:42

4:37

41

785

Andrew Barnes

37

Wheelers

Victoria

29:04

4:59

42

700

Bill Lane

69

Sidney

29:35

5:30

43

750

Jeff Knock

31

Victoria

29:51

5:46

44

751

James Robillard

42

Salt Spring Island

30:14

6:09

45

775

Luke DameryU13

9

Trail Bicycles

Comox

30:31

6:26

46

760

Randy Cairns

59

Victoria

30:35

6:30

47

705

Daryl Twist

46

Victoria

30:48

6:43

48

769

Hunter Owen

15

North Saanich

31:23

7:18

49

766

Nicholas VossU13

12

Team Voss

Victoria

31:53

7:48

50

772

Zachary CroomeU13

10

Nanaimo

31:59

7:54

51

709

Sage Parikh

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

32:03

7:58

52

783

Henry StuartU13

10

Victoria

32:20

8:15

53

710

Connor BosenbergU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

32:52

8:47

54

768

Jimi VossU13

10

Victoria

33:00

8:55

55

794

Paul Christopher

62

Triple Shot

Victoria

25:09

-1

56

763

Drake SaundersU13

11

Victoria

28:25

-1

57

761

Trevor MacfarlaneU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

28:50

-1

58

764

Ross Macfarlane

43

Victoria

28:52

-1

59

Michael Owen

56

North Saanich

-3

Beginner Women – 35 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

607

Talia HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

25:53

2

695

Toria KalyniukU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

27:11

1:18

3

605

Katy Lucas

26

Rumble

Cumblerland

27:24

1:31

4

686

Sally Enns

20

Victoria

28:08

2:15

5

699

Zoe Jackson

35

Victoria

28:18

2:25

6

604

Lisa Mcleod

47

MIVA

Nanoose Bay

28:25

2:32

7

609

Natalie Goulet

29

Ramblers

Victoria

28:30

2:37

8

696

Olivia GribbonU15

13

Triple Shot

Victoria

28:53

3:00

9

606

Amy Errington

37

Tripleshot Cycling

Victoria

29:40

3:47

10

612

Chelsey Foster

34

Victoria

30:05

4:12

11

614

Keely Hammond

23

Victoria

30:06

4:13

12

688

Megan BarnesU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

30:07

4:14

13

602

Michele Carr

55

Cowichan Bay

30:22

4:29

14

608

Sabrina Macleod

38

Victoria

30:23

4:30

15

687

Sarah Isaac

21

Victoria

30:24

4:31

16

698

Barb Sharpe

55

Victoria

30:29

4:36

17

603

Isla WalkerU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

30:34

4:41

18

618

Ros Penty

51

Victoria

30:40

4:47

19

689

Jennifer Kohm

42

Mighty

Surrey

31:35

5:42

20

697

Kimberley Beare

38

North Saanich

31:48

5:55

21

693

Brynn JohnstonU13

10

Trail Bicycles

Comox

32:35

6:42

22

619

Nicole Krocker

39

Victoria

32:41

6:48

23

613

Carla Hudson

45

Vancouver

32:55

7:02

24

601

Beth Pechter

42

River City Cycle Club

Campbell River

32:56

7:03

25

690

Jessica MaitlandU15

14

Triple Shot

Victoria

32:57

7:04

26

786

Laura Jesson

45

Hub City Cycles

Nanaimo

33:03

7:10

27

610

Vanessa Johnson

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

33:07

7:14

28

692

Mia KerriganU13

10

Salt Spring Island

34:35

8:42

29

617

Nina de RooU13

10

Salt Spring Island

34:42

8:49

30

600

Kathryn Moore Brown

51

Peterborough

36:09

10:16

31

611

Bernie Pauly

55

Tripleshot Cycling

Victoria

36:35

10:42

32

691

Isabelle KerriganU13

8

36:42

10:49

33

620

Lynne Holt

52

Victoria

37:02

11:09

34

615

Donna de RooU13

7

Salt Spring Island

37:26

11:33

35

694

Casey GarrisonU15

14

Triple Shot

Victoria

-3

Intermediate Men – 77 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

403

Nathan KillamSS

29

Crossroads Racing

Vancouver

37:03

2

459

Davey MitchellSS

31

North Vancouver

37:20

0:17

3

441

Andrew Mccartney

28

MECx

Victoria

37:44

0:41

4

427

Clayton Hiltz

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

37:56

0:53

5

451

Max Mcculloch

17

Oak Bay Bikes/ Rumble

Victoria

38:02

0:59

6

463

Brian Hendry

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

38:10

1:07

7

460

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

38:11

1:08

8

406

Thomas Elliot

37

Duncan

38:39

1:36

9

404

Erik DiertensU17

16

Dr.Walker Cycling Team

Victoria

39:06

2:03

10

435

Sean Gibson

23

Cycle Therapy

Duncan

39:32

2:29

11

405

Peter Hunsinger

37

Harbour Air Seaplanes

Victoria

39:38

2:35

12

454

Nicolas Parlee

18

Trail bikes

Comox

39:46

2:43

13

409

Dominic Szopa

Crossroad Racing

Vancouver

39:56

2:53

14

428

Corey Grobe

28

Steed Cycles

Vancouver

40:15

3:12

15

443

Benjamin Moore

32

MECx

Victoria

40:29

3:26

16

472

Bryan Menard

31

Victoria

40:34

3:31

17

481

Gordon Tulip

26

UVic Cycling

Victoria

40:41

3:38

18

436

Dan OwenSS

23

Ramblers Cycling

Central Saanich

40:45

3:42

19

421

Ethan PaulyU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

40:46

3:43

20

414

Corey Maciver

35

MECx

Victoria

40:48

3:45

21

437

Justin BaileySS

30

Ramblers Cycling

Victoria

40:59

3:56

22

408

Rob Fraser

25

Victoria

41:00

3:57

23

465

Vince Armato

35

Maui

41:05

4:02

24

430

Paul Auton

26

Brentwood College

Mill Bay

41:06

4:03

25

401

Cameron Maysmith

34

Pro City Racing

Victoria

41:07

4:04

26

431

Matt Patriquin

33

Victoria

41:08

4:05

27

426

Jordan Drew

30

MECx

Victoria

41:40

4:37

28

438

Bryce Stirling

25

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

41:47

4:44

29

450

Kilian Loftis

25

UVic Cycling

VIctoria

41:54

4:51

30

446

Nick Walker

32

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

41:55

4:52

31

407

Chris SykesSS

28

Trail Bicycles

Courtenay

42:02

4:59

32

448

Eric Findlay

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

42:03

5:00

33

462

Graham Frost

32

Victoria

42:24

5:21

34

457

Aidan SullivanSS

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

42:25

5:22

35

474

Jeffery Doyle

22

Pro City Racing

Victoria

42:26

5:23

36

466

Roland Rabien

38

Pro City Racing

Victoria

42:27

5:24

37

425

Jeff Warmerdam

32

Harbour Air Seaplanes

Victoria

42:52

5:49

38

432

Zachary Peters

33

MECx

Victoria

43:00

5:57

39

423

Taro LaframboiseU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

43:07

6:04

40

422

Isaac VandervlietU17

15

Trail bikes

Courtenay

43:10

6:07

41

456

Kevin EhmanSS

31

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

43:11

6:08

42

444

Cam Mclellan

28

Pro City Racing

Victoria

43:29

6:26

43

440

Dax Ordze

37

Victoria

43:30

6:27

44

419

Andreas HagenSS

35

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

43:31

6:28

45

447

Mike Wilson

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

43:37

6:34

46

442

Mikey Cox

26

MECx

Victoria

43:37

6:34

47

418

Ritchie Collins

38

Velofix

Victoria

43:56

6:53

48

477

Matthew O’Hagan

32

Sportfull

Revelstoke

44:38

7:35

49

434

Brendan Harvey

28

Victoria

44:40

7:37

50

482

James Squire

26

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

44:45

7:42

51

417

Douglas Merrick

28

cowichan valley cycling

Duncan

44:54

7:51

52

433

Breckin NowakU17

14

Trail Bicycles

Comox

45:09

8:06

53

469

Duane Bader

33

Nanoose

45:24

8:21

54

468

Ed Stead

31

Victoria

46:37

9:34

55

455

Leif Keithley

31

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

37:21

-1

56

412

William Corbett

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

37:22

-1

57

424

Andrew Johnson

33

Harbour Air Seaplanes

Victoria

37:51

-1

58

473

Alexander Daether

36

Cycle Therapy

Chemainus

38:09

-1

59

479

Alistair Norman

24

Victoria

38:12

-1

60

471

Trevor Gilbertson

38

StuckyLife

Victoria

38:40

-1

61

445

Gabriel Botel

33

Victoria

38:50

-1

62

400

Patrick Burnham

36

MIVA

Nanaimo

40:04

-1

63

420

Thomas HillU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

40:25

-1

64

416

Samuel Sylven

17

Triple Shot

Victoria, Bc

40:26

-1

65

410

Paul Moroney

31

Ramblers Cycling

Victoria

40:40

-1

66

476

Ethan Glenwright

19

Trail Bikes

Victoria

40:47

-1

67

480

Sol Kauffman

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

41:21

-1

68

453

Simon Pearson

39

Tripleshot Cycling

Victoria

45:23

-1

DNF

452

Max Gallant

19

Uvic Cycling

Victoria

DNF

464

Blair Phelps

33

Triple Shot

Victoria

DNF

461

Gabriel Macdougall

30

Victoria

DNF

458

Brendan Bennett

30

Victoria

DNF

411

Jeff MitchellSS

32

Badgers

Victoria

DNF

429

Phil Schum

38

KPH

Courtenay

DNF

439

Alan Walker

31

EV/dEVo p/b Catalyst Kinetics

Victoria

DNF

467

Alex Gagnon

19

Victoria

DNF

470

Renny Mcclure

30

Broad Street Cycles – Stuckylife

Stinktoria

Intermediate Women – 36 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

555

Emilly JohnstonU17

13

Trail Bicycles

Comox

34:09

2

561

Danielle HagenSS

35

Naked Bicycles

Quadra Island

34:57

0:48

3

572

Mandy Farmer40+

42

Tripleshot Cycling

Victoria

35:02

0:53

4

573

Alycia Traas

31

Victoria

35:04

0:55

5

557

Tracey Egan

39

Harbour Air Seaplanes

Victoria

35:38

1:29

6

567

Melanie Gabanna

28

Steed Cycles

North Vancouver

35:49

1:40

7

553

Jae Gaudry

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

35:50

1:41

8

559

Jackie Geiger

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

35:56

1:47

9

558

Deb Epps40+

45

Mid Island Velo Association

Nanaimo

35:57

1:48

10

575

Naomi Cooper

28

Victoria

36:10

2:01

11

584

Alexis Maartman-JonesSS

27

Ramblers Cycling

Victoria

36:14

2:05

12

578

Kyla Coates

25

Victoria

36:42

2:33

13

560

Gio Brassens40+

40

Cowichan Cartel

Nanaimo

36:52

2:43

14

580

Sylvia StorrySS

34

Pro City Racing

North Saanich

36:56

2:47

15

585

Patricia RoneySS

30

Feather Benders

Victoria

37:33

3:24

16

574

Hayley SmythSS

26

Naked Bicycles

Heriot Bay

37:45

3:36

17

566

Claire Morgan40+

40

Tripleshot Cycling

Victoria

38:04

3:55

18

565

Kiya KelleySS

34

River City Cycle Club

Campbell River Bc

38:44

4:35

19

554

Caitlin Kenny

27

Duncan

38:49

4:40

20

576

Carlin Lindsay

31

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

38:55

4:46

21

571

Alyssa Myshok40+

51

Daryl Evans Racing

Vancouver

39:15

5:06

22

556

Joanna Fox40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

39:23

5:14

23

563

Lulu McCallum

29

Brentwood Collage

VIctoria

39:45

5:36

24

579

Emily Boyle

38

Victoria

39:53

5:44

25

550

Shanna Parkin

27

Pro City Racing

Victoria

39:58

5:49

26

562

Nadia Plamondon40+

45

Nanaimo

40:06

5:57

27

582

Sarah Hauser40+

40

Courtenay

40:40

6:31

28

551

Tanya Gadsby

31

Pro City Racing

Victoria

40:42

6:33

29

568

Brianna Brandon

27

Victoria

40:48

6:39

30

583

Leasa Gatschene40+

43

Lords of Dogpatch

Sidney

41:26

7:17

31

564

Stephanie Giroux-Boucher

30

Victoria

41:56

7:47

32

581

Glenda Harling40+

54

Cycle Therapy

Duncan

42:56

8:47

33

577

Janice Meek40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

43:37

9:28

34

552

Kohm Jennifer40+ SS

42

Mighty

Surrey

34:18

-1

35

569

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

34:52

-1

DNF

570

Rachel Carey

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

Masters Men (40-54) – 75 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

233

Sean Cruickshank

47

Pro City Racing

Victoria

45:09

2

213

Normon Thibault

47

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Nanaimo

45:18

0:09

3

202

Joel Lutz

42

Nanaimo

45:20

0:11

4

230

Graham Cocksedge

42

Brooks Outdoor Club

Powell River

45:46

0:37

5

242

Brian Green

42

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

46:49

1:40

6

250

Colin Campbell

45

EV/dEVo p/b Catalyst Kinetics

Vancouver

47:07

1:58

7

207

David Damery

45

Trail Bicycles

Comox

47:28

2:19

8

267

Mark OldenburgSS

47

Coquitlam

47:29

2:20

9

262

Curtis Schlossberger

44

IRC p/b Cameron Law

Victoria

47:33

2:24

10

258

Paul Thompson

51

MIVA

Nanaimo

47:34

2:25

11

269

Brent Hooper

45

Velofix

Victoria

48:02

2:53

12

243

Morgan Harker

43

Victoria

48:18

3:09

13

226

Daryl Vachon

44

Vancouver

48:25

3:16

14

270

Andy AchuffSS

46

Broad Street Cycles – Stuckylife

Saanich

48:37

3:28

15

206

Gary Croome

45

MIVA

Nanaimo

49:00

3:51

16

232

Gary Macgregor

50

CVCC

Comox

49:17

4:08

17

208

Wade Luksay

44

Trail Bicycles

Comox

49:25

4:16

18

254

David Opko

50

Van Anda

49:40

4:31

19

234

Dylan Reeves

46

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

49:50

4:41

20

248

Hugh Hart

53

Tripleshot Cycling

Victoria

49:51

4:42

21

227

Paul Brend

48

IRC p/b Cameron Law

Victoria

50:05

4:56

22

253

Lazarus Difiore

46

AMBC

Qualicum Beach

50:18

5:09

23

220

John Van Der Vliet

46

Trail bikes

Courtenay

50:36

5:27

24

257

Tony Winter

46

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

51:04

5:55

25

211

Mick Egan

45

Harbour Air Seaplanes

Victoria

51:05

5:56

26

223

Shawn Boyd

43

North Vancouver

51:13

6:04

27

219

Geoff Wong

50

Triple Shot

Victoria

51:20

6:11

28

218

Tony Wakelin

54

IRC p/b Cameron Law

Victoria

51:43

6:34

29

263

Dave Pfaffenberger

44

Pro City Racing

Victoria

51:50

6:41

30

209

David PechterSS

41

River City Cycle Club

Campbell River

51:51

6:42

31

244

Ron Hewitson

51

Cowichan Cartel

Nanaimo

51:52

6:43

32

238

Mark Wieler

39

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

51:53

6:44

33

264

Rob Grant

50

Tripleshot Cycling

Victoria

51:54

6:45

34

228

Dave Nowak

43

Trail Bicycles

Comox

52:13

7:04

35

274

Adam Lawrence

46

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

52:14

7:05

36

265

Sean De Pol

46

MIVA

Lantzville

52:20

7:11

37

256

Jay Latiff

40

Arrowsmith

Nanaimo

52:33

7:24

38

203

Bryn Shapperd

40

Team Ontario

Victoria

52:48

7:39

39

247

Nathaniel Stoffelsma

40

Procity Racing

North Saanich Bc

52:50

7:41

40

249

Michael Arensen

44

Tripleshot Cycling

Victoria

53:02

7:53

41

266

Graham Winterbottom

40

Glotman Simpson Cycling

North Vancouver

53:12

8:03

42

201

Huib De Roo

44

Salt Spring Island

53:13

8:04

43

216

Bruce Penner

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

53:14

8:05

44

214

Simon Weber

49

Nanaimo

53:15

8:06

45

236

Dave Morris

49

MIVA

Nanaimo

53:16

8:07

46

204

Dan Lehton

40

Trail Bicycles

Courtenay

45:21

-1

47

222

Sean WindrumSS

48

Lords of Dogpatch

Victoria

45:44

-1

48

237

David Holder

CrossRoads Racing

Richmond

45:45

-1

49

215

James Tarrant

53

Victoria

45:50

-1

50

200

Kyle Denny

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

45:55

-1

51

210

Robert Brown

51

Peterborough

45:56

-1

52

225

Christopher Kam

46

Mighty Riders

Vancouver

46:00

-1

53

240

Mark Van Akker

40

Victoria

46:07

-1

54

273

Andrew Attwell

47

Pro City Racing

Victoria

46:23

-1

55

251

David Garrison

44

Tripleshot Cycling

Victoria

46:30

-1

56

271

Andrew Appleton

42

Team Naked

Victoria

46:31

-1

57

261

Warren Cederberg

53

Pro City Racing

Victoria

46:42

-1

58

268

Stephen Page

42

CDBC

Victoria

47:05

-1

59

245

David Hill

48

Tripleshot Cycling

Victoria

47:06

-1

60

272

Sam Gaib

40

Schneider Electric Dynamos

Victoria

47:20

-1

61

212

Harry S. Keith

48

Victoria

47:50

-1

62

231

Ken Olson

49

MIVA

Nanaimo

47:59

-1

63

277

Richard CookSS

45

Lords of Dogpatch

Bridgend

48:09

-1

64

235

Chris Goble

47

Mountain City Cycle

Courtenay

48:32

-1

65

252

Neil Forrest

46

Tripleshot Cycling

Victoria

49:08

-1

66

259

Paul Robinson

51

Pro City Racing

Victoria

49:59

-1

67

239

Cam SmithSS

44

Victoria

51:03

-1

68

229

Aaron Dusseault

48

Russ Hays Racing

Victoria

51:33

-1

69

246

Paul Underhill

46

Rumble

Victoria

52:45

-1

DNF

205

Neil Kerrigan

40

Saltspring Island

DNF

260

Todd Healy

50

Victoria

DNF

255

Paul O’callaghan

51

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

224

Paul Laperriere

41

Blue toque sports

Courtenay

DNF

221

Doug Krocker

42

Victoria

DNF

241

Jon Watkin

43

Russ Hays Racing

Victoria

Masters Men (55+) – 14 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

339

Bill Mcmillan

55

MIVA

Nanaimo

48:07

2

349

Doug Doyle

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

50:00

1:53

3

338

Peter Wellsman

57

Pro City Racing

Victoria

50:05

1:58

4

348

Mark Haughey

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

51:24

3:17

5

342

Derek Steel

72

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

52:02

3:55

6

341

Ritchie Hughes

58

Tripleshot Cycling

Victoria

52:15

4:08

7

340

Dean Vinden

62

AMBC

Errington

52:48

4:41

8

351

Lister Farrar

57

Tripleshot Cycling

Victoria

55:57

7:50

9

344

Derrill ShuttleworthSS

56

Gabriola Island

56:02

7:55

10

347

Paul Kane

57

Victoria

56:30

8:23

11

343

Mike Sevcov

62

cowichan valley cycling

Duncan

49:21

-1

12

352

Wayne Shtybel

56

Russ Hays Racing

North Saanich

49:43

-1

13

350

David Ormerod

70

Victoria

49:54

-1

DNF

346

Derek Prout

58

UROC

Victoria

Expert Women – 11 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

177

Janna Gillick

39

Cowichan Cartel

Nanaimo

41:13

2

171

Nat Mulekova

30

Steed Cycles

Vancouver

41:17

0:04

3

179

Natasha Cowie

30

Steed Cycles

West Vancouver

42:09

0:56

4

180

Tanya Larkin

37

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

42:52

1:39

5

170

Joele GuynupSS

30

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

43:16

2:03

6

178

Carey Mark

46

Steed Cycles

Nanaimo

43:22

2:09

7

175

Erin Copeland

30

Pro City Racing

Squamish

44:35

3:22

8

174

Glenowyn Carlson

47

Alberni Anacondas

Victoria

45:07

3:54

9

173

Emilie Thy

32

Dodge City Racing

Cumberland

45:16

4:03

10

176

Roanne EnglishSS

30

Naked Bicycles/Dodge City Racing

Cumberland

45:18

4:05

11

172

Shannon Baerg

46

IRC p/b Cameron Law

Victoria

46:16

5:03

Expert Men – 36 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

28

Raphael Lalumiere

34

Russ Hays Racing

Vic

56:51

2

16

Bob Welbourn

44

GSX

North Vancouver

57:02

0:11

3

2

Drew MackenzieSS

37

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

57:07

0:16

4

7

Parker BloomSS

25

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

58:23

1:32

5

1

Scott Mitchell

35

Pro City Racing

Victoria

58:45

1:54

6

32

Terry Mckall

31

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

59:22

2:31

7

24

Geoffrey Homer

32

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

59:45

2:54

8

26

Justin Mark

41

BC BIke Race/Rocky Mountain

Nanaimo

1:00:11

3:20

9

35

Mark KarauSS

25

Broad St Cycles

Victoria

1:00:13

3:22

10

4

Nicholas Kupiak

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Nanaimo

1:00:29

3:38

11

21

Steve Bachop

50

IRC p/b Cameron Law

Victoria

1:00:47

3:56

12

25

James Cameron

36

Naked Bicycles

Victoria

1:01:00

4:09

13

10

Halldor GunnarssonSS

36

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:01:05

4:14

14

31

Kelly Guest

39

Splashes / Frontrunners

Victoria

1:01:15

4:24

15

23

Mical Dyck

33

Naked Bicycles

Victoria

1:01:33

4:42

16

18

Nick BerrySS

36

Mighty Riders

Vancouver

1:01:38

4:47

17

20

Fabian Merino

24

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:01:52

5:01

18

3

Mitchell Thacker

35

Trek / Pro City Race Shop

Victoria

1:02:11

5:20

19

30

Andrew Russell

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:02:15

5:24

20

17

Paul McCartney

36

Steed Cycles

North Vancouver

1:02:27

5:36

21

8

Matt Drown

40

Daryl Evans Racing

Vancouver

1:02:41

5:50

22

14

Trevor Mackenzie

36

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:03:35

6:44

23

19

Sam WhittinghamSS

43

Naked Bicycles

Quadra Island

1:04:04

7:13

24

12

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:04:12

7:21

25

5

Clayton WebbSS

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:04:13

7:22

26

22

Pelle Gustavs

24

Oak Bay Bicycles Westshore

Sooke

1:04:40

7:49

27

27

Peter Mogg

39

Team Type 1 Cycling/ London Honda/ Village Cycle/ Orthocare

Nanaimo

1:04:47

7:56

28

34

Matt Mahoney

37

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:06:02

9:11

29

36

Andrew Attwell

47

Pro City Racing

Victoria

56:57

-1

30

29

Ty Andrews

22

Russ Hays Racing

Calgary

57:19

-1

31

13

Ian Brown

23

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

57:38

-1

32

9

Trevor Jones

39

Experience Cycling

Duncan

59:56

-1

33

11

David Huntley

34

Cycle Therapy

Duncan

1:00:23

-1

34

33

Julien Menard

34

Gold River Roots Riders

Gold River

1:01:31

-1

DNF

6

Andrew Mccartney

28

MECx

Victoria

DNF

15

Greg Macdonald

46

Dodge City Racing

Cumberland

Kids Zoom Zoom Half Track – 16 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

359

Ella Egan

8

Harbour Air Seaplanes

Victoria

2

498

Malcolm Lehton

9

Trail Bicycles

Courtenay

3

280

Sam Vanakller

7

Victoria

4

236

Ben Krocker

8

Victoria

5

238

Alex Skvortsov

11

Victoria

6

271

Milo Vachon

9

Vancouver

7

416

Kate Dusseault

9

Russ Hay’s Racing

Victoria

8

362

Benjamin Pechter

6

River City Cycle Club

Campbell River

9

272

Zack Vachon

7

Vancouver

10

419

Milo Morgan

7

Victoria

11

282

Eli Pearse

8

Maple Ridge

12

281

Jake pearse

7

Maple Ridge

13

300

Hadrian Hudson Kam

6

Mighty Riders

Vancouver

14

301

Noah Kam

7

VIctoria

DNF

279

Morina Morgan

9

Victoria

DNF

357

Tristan Crocker

11

Victoria