Report a problem with your results.

Ronde Van Hogwarts, Shawnigan Lake: November 15th, 2015

Statistics

Racers

326

Finishers

308 (94%)

Beginner Men – 55 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

642

Simon Coulter

37

Coquitlam

35:25

2

641

Ryan Masson

32

Hub City Cycles

Nanaimo

36:04

0:39

3

640

Carson DameryU13

12

Trail Bicycles

Comox

36:53

1:28

4

686

Stephen Parslow

36

North Saanich

36:54

1:29

5

653

Erik AshtonU13

12

Trail Bicycles

Comox

37:09

1:44

6

644

Benjamin Costin

27

Victoria

37:48

2:23

7

663

Evan BarkerU15

14

Dodge City Racing

Cumberland

38:37

3:12

8

691

Markus Kellerhals

49

Victoria

38:40

3:15

9

672

Griffen HartU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

38:49

3:24

10

678

Ross Mckeever

44

MIVA

Lantzville

38:53

3:28

11

666

Tyler Walker

30

Hub City Cycles

Nanaimo

38:55

3:30

12

648

Darryl Woodley

49

Victoria

38:57

3:32

13

670

Angus Brown

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

38:59

3:34

14

665

David Bradner

34

Duncan

39:25

4:00

15

683

Jerek Postuk

16

Cowichan Bay

39:37

4:12

16

650

Kyle Aubrey

30

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

40:11

4:46

17

662

Dennis Voss

21

Team Voss

Victoria

40:49

5:24

18

649

Aedan Fellman-CrockerU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

41:17

5:52

19

682

Paul Moroney

31

Ramblers Cycling

Victoria

41:24

5:59

20

656

Edwin Bennett

18

Victoria Wheelers

Victoria

41:37

6:12

21

643

Remy GarrisonU13

11

Triple Shot

Victoria

41:40

6:15

22

689

Chris Postuk

16

Cowichan Bay

41:53

6:28

23

675

Jj Wytrwal

29

MECx

Victoria

43:00

7:35

24

673

Ian LehtonU13

12

Trail Bicycles

Courtenay

43:19

7:54

25

655

Toby VossSS

49

Team Voss

Victoria

43:56

8:31

26

693

Bradley Goodman

41

Natural Edge Fitness

Nanaimo

44:18

8:53

27

664

Hunter Owen

15

North Saanich

45:01

9:36

28

679

Josh Lin

15

Tripleshot

VIctoria

45:18

9:53

29

692

Tim Whitehead

45

Natural Edge Fitness

Parksville

45:59

10:34

30

647

Peter Argast

29

Draft Horse Racing

Victoria

46:08

10:43

31

684

Kyle Fredrickson

16

Duncan

46:29

11:04

32

658

Ryan Wahl

43

Nanaimo

46:44

11:19

33

671

Matthew Lee

25

Victoria

46:55

11:30

34

676

Jim Cambridge

60

Victoria

47:07

11:42

35

681

Mike Hample

39

Nanaimo

49:15

13:50

36

651

Myles PastuckU13

10

Cycle Therapy

Duncan

49:29

14:04

37

690

Peter MorchU13

10

MIVA

Lantzville

50:53

15:28

38

646

Gabriel Botel

33

Draft Horse Racing

Victoria

51:08

15:43

39

660

Dave Podmoroff

51

Victoria

51:18

15:53

40

654

Nicholas VossU13

12

Team Voss

Victoria

52:01

16:36

41

668

Paul Christopher

62

Triple Shot

Victoria

53:34

18:09

42

694

Glen Gordon

48

Natural Edge Fitness

Nanaimo

54:08

18:43

43

685

Duncan Adshade

17

Vancouver

54:55

19:30

44

652

Jimi VossU13

10

Team Voss

Victoria

55:48

20:23

45

688

Trevor Relitz

42

Team Coastal Cycling Club

Surrey, BC

36:32

-1

46

657

Graeme Copp

60

Parksville

37:46

-1

47

674

Sage Parikh

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

37:53

-1

48

677

Shae MckeeverU13

10

MIVA

Lantzville

38:51

-1

49

680

Tomas Kalyniuk

15

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

-3

50

667

Geoff Ball

47

Qualicum Beach

-3

51

661

Andrew Barnes

37

Wheelers

Victoria

-3

52

659

Connor BosenbergU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

-3

DNF

645

Scott Murley

49

Russ Hays Racing

Victoria

DNF

669

Mystert Rider #1

DNF

639

Luke DameryU13

9

Trail Bicycles

Comox

Beginner Women – 23 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

738

Talia HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

40:50

2

734

Toria KalyniukU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

40:51

0:01

3

737

Jennie Greven

34

Victoria

44:44

3:54

4

721

Kristen Kit

27

Victoria

45:01

4:11

5

724

Olivia GribbonU15

13

Triple Shot

Victoria

45:03

4:13

6

725

Megan BarnesU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

45:43

4:53

7

726

Laura Jesson

45

Hub City Cycles

Nanaimo

48:09

7:19

8

739

Isla WalkerU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

48:27

7:37

9

733

Michele Carr

55

Cowichan Bay

48:51

8:01

10

742

Heather Roberts

35

Dodge City Racing

Cumberland

49:04

8:14

11

732

Leah Cicon

19

Victoria

49:21

8:31

12

740

Natalie Goulet

29

Ramblers

Victoria

49:47

8:57

13

736

Barb Sharpe

55

Victoria

50:27

9:37

14

729

Beth Pechter

42

River city cycle club

Campbell River

50:44

9:54

15

723

Vanessa Johnson

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

50:45

9:55

16

727

Amy Errington

37

Tripleshot Cycling

Victoria

50:51

10:01

17

731

Zoe Jackson

35

Victoria

52:10

11:20

18

741

Ros Penty

51

Victoria

53:38

12:48

19

728

Brynn JohnstonU13

10

Trail Bicycles

Comox

53:39

12:49

20

722

Jessica MaitlandU15

14

Triple Shot

Victoria

56:18

15:28

21

743

Lynne Holt

52

Victoria

44:00

-1

22

735

Ramona Scott

37

Victoria

45:02

-1

DNF

730

Jen Furst

39

Campbell River

Intermediate Men – 82 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

568

Max Mcculloch

17

Oak Bay Bikes/ Rumble

Victoria

41:28

2

525

Mark GrantU17

16

Luma/CMS Development Team

Merville

42:32

1:04

3

538

Andrew Mccartney

28

MECx

Victoria

42:41

1:13

4

595

Dan OwenSS

23

Ramblers Cycling

Saanichton

42:48

1:20

5

522

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

42:50

1:22

6

515

Rob Fraser

25

Victoria

42:56

1:28

7

519

Sean GibsonSS

23

Cycle Therapy

Duncan

43:24

1:56

8

591

Riley PickrellU17

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

43:59

2:31

9

510

Graham Frost

32

Victoria

44:00

2:32

10

534

Brett Whitehead

37

Team Zaui

Coquitlam

44:19

2:51

11

503

Carter WoodsU17

14

Dodge City Racing

Cumberland

44:20

2:52

12

579

Bryce Stirling

25

Rock City Cycles Nanaimo

Nanaimo

45:10

3:42

13

500

Paul Auton

37

Brentwood College

Mill Bay

45:27

3:59

14

565

Matt Patriquin

33

Triple Shot

Victoria

45:41

4:13

15

569

Mark Nelson

32

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

45:49

4:21

16

570

Ethan PaulyU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

45:59

4:31

17

521

Blake CrouchSS

34

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

46:11

4:43

18

593

Nick Walker

32

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

46:12

4:44

19

586

Chris SykesSS

28

Trail Bicycles

Courtenay

46:31

5:03

20

506

Caleb BeyersSS

34

Broad St Cycles

Victoria

47:03

5:35

21

501

Corey Maciver

35

MECx

Victoria

47:23

5:55

22

512

Matt Grossnickle

29

Cycle Therapy

Cobble Hill

47:28

6:00

23

589

Kieran NilsenU17

14

Trail Bicycles

Comox

47:33

6:05

24

567

Peter Hunsinger

37

Harbour Air Seaplanes

Victoria

47:38

6:10

25

562

Benjamin Moore

32

MECx

Victoria

47:41

6:13

26

547

Blair Phelps

33

Triple Shot

Victoria

48:12

6:44

27

592

Rory O’connell

30

Ramblers Cycling

Victoria

48:24

6:56

28

524

John Higgin

39

Lantzville

48:37

7:09

29

563

Bryson Bowers

28

Tripleshot Cycling

Victoria

48:44

7:16

30

578

Ian Stewart

39

Nanaimo

48:56

7:28

31

594

Andreas HagenSS

35

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

49:04

7:36

32

518

Trevor Attridge

18

Victoria

49:12

7:44

33

580

Takoda Crawford

20

Coombs

49:24

7:56

34

504

Grant Lestock-KaySS

21

Cowichan Cartel

Mill Bay

49:31

8:03

35

532

Aidan SullivanSS

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

50:25

8:57

36

584

Mikey Cox

26

MECx

Victoria

50:28

9:00

37

516

Randy Smith

25

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

50:44

9:16

38

540

Matthew O’Hagan

32

Victoria

50:58

9:30

39

574

Zachary Peters

33

MECx

Victoria

51:06

9:38

40

564

Dylan Cunningham

24

Russ Hays Racing

Victoria

51:29

10:01

41

509

Brendan Harvey

28

Victoria

51:56

10:28

42

517

Andrew FlowersSS

27

Victoria

52:23

10:55

43

528

Nicolas Parlee

18

Trail bikes

Comox

52:36

11:08

44

544

Ed Stead

31

Victoria

53:04

11:36

45

571

Thomas HillU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

53:15

11:47

46

588

Douglas Merrick

28

cowichan valley cycling

Duncan

53:36

12:08

47

535

Cam Mclellan

28

Pro City Racing

Victoria

54:53

13:25

48

590

Breckin NowakU17

14

Trail Bicycles

Comox

55:00

13:32

49

505

Tim Roberts

37

Dodge City Racing

Cumberland

55:01

13:33

50

585

Patrick BurnhamSS

36

MIVA

Nanaimo

56:11

14:43

51

581

Derek Jenkins

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

56:33

15:05

52

572

Jack BodenU17

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

41:38

-1

53

576

Andrew JohnsonSS

33

Harbour Air Seaplanes

Victoria

41:46

-1

54

548

Dan Scott

25

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

41:54

-1

55

526

William Corbett

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

42:04

-1

56

523

Leif Keithley

31

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

42:09

-1

57

507

Thomas Elliot

37

Duncan

42:11

-1

58

575

Isaac VandervlietU17

15

Trail bikes

Courtenay

42:17

-1

59

533

Alexander Daether

36

Cycle Therapy

Chemainus

42:24

-1

60

582

Ethan Glenwright

19

Trail Bikes

Victoria

42:37

-1

61

561

Mike Chandler

34

Victoria

43:42

-1

62

545

Alistair Norman

24

Victoria

44:07

-1

63

537

Sol Kauffman

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

46:33

-1

64

573

Adam AttwellU17

16

Triple Shot

Victoria

52:18

-1

65

587

Matt Sharpe

24

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

53:20

-1

66

531

Simon Pearson

39

Tripleshot Cycling

Victoria

54:08

-1

67

577

Taro LaframboiseU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

-2

68

511

Ritchie Collins

38

Velofix Victoria

Victoria

-2

69

546

Bryan MenardSS

31

Victoria

-3

70

513

Jeff Warmerdam

32

Harbour Air Seaplanes

Victoria

-3

71

566

Emmett Pastuck

37

Duncan

-4

72

536

Renny Mcclure

30

Broad Street Cycles – Stuckylife

Stinktoria

-4

73

530

Ryan Wakelin

17

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

-4

74

527

Samuel Sylven

17

Triple Shot

Victoria, Bc

-4

75

520

Vince Armato

35

Victoria

-4

76

Brian Hendry

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

-4

77

Erik DiertensU17

16

Dr.Walker Cycling Team

Victoria

-4

78

Jake Cullen

19

Steed Cycles

Vancouver

-4

79

Justin BaileySS

30

Ramblers Cycling

Victoria

-4

DNF

539

Nick Monette

22

Oakville

DNF

529

Roland Rabien

38

Pro City Racing

Victoria

DNF

502

Jordan Drew

30

MECx

Victoria

Intermediate Women – 31 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

469

Danielle HagenSS

35

Naked Bicycles

Quadra Island

36:38

2

463

Emilly JohnstonU17

13

Trail Bicycles

Comox

38:01

1:23

3

490

Sarah-Anne Brault

26

Wizards

Quebec

39:02

2:24

4

471

Sarah Van DamU17

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

39:40

3:02

5

487

Kiya KelleySS

34

River city cycle club

Campbell River

40:15

3:37

6

486

Claire Morgan40+

40

Tripleshot Cycling

Victoria

40:22

3:44

7

475

Patricia Roney

30

Victoria

40:34

3:56

8

461

Jae Gaudry

30

Harbour Air Seaplanes

Victoria

40:35

3:57

9

476

Jen Erlendson

37

Naked Bikes/ Pro City

Victoria

42:07

5:29

10

488

Emily Boyle

38

Victoria

42:16

5:38

11

477

Tracey Egan

39

Harbour Air Seaplanes

Victoria

42:24

5:46

12

468

Deb Epps40+

45

Mid Island Velo Association

Nanaimo

42:44

6:06

13

480

Kyla Coates

25

Victoria

42:58

6:20

14

472

Caitlin Kenny

27

Duncan

43:02

6:24

15

467

Hayley SmythSS

26

Naked Bicycles

Heriot Bay

44:01

7:23

16

483

Sarah Hauser40+

40

Trail Bicycles

Courtenay

44:32

7:54

17

466

Leasa Gatschene40+

43

Lords of Dogpatch

Sidney

44:49

8:11

18

489

Brianna Brandon

27

Victoria

45:50

9:12

19

481

Carlin Lindsay

31

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

45:58

9:20

20

485

Holly Simonson

17

Pro City Racing

Victoria

46:26

9:48

21

479

Nadia Plamondon40+

45

Nanaimo

46:37

9:59

22

484

Joanna Fox40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

47:36

10:58

23

470

Lulu McCallumSS

29

Brentwood Collage

VIctoria

48:22

11:44

24

478

Rachel CareySS

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

50:18

13:40

25

465

Shanna Parkin

27

Pro City Racing

Victoria

52:05

15:27

26

462

Stephanie Giroux-Boucher

30

Victoria

52:06

15:28

27

464

Janice Meek40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

58:31

21:53

28

474

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

38:00

-1

DNF

459

Jackie Geiger

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

DNF

491

Amelie Kretz

22

Wizards

VIctoria

DNF

482

Naomi Cooper

28

Victoria

Masters Men (40-54) – 69 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

211

Graham Cocksedge

42

Brooks Outdoor Club

Powell River

41:13

2

215

Andreas Hestler

45

Rocky Mountain

41:23

0:10

3

276

Sean Cruickshank

47

Pro City Racing

Victoria

41:56

0:43

4

260

Joel Lutz

42

Nanaimo

42:22

1:09

5

291

Dylan Reeves

46

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

42:31

1:18

6

261

David Damery

45

Trail Bicycles

Comox

42:32

1:19

7

207

Lazarus Difiore

46

AMBC

Qualicum Beach

42:52

1:39

8

205

Normon Thibault

47

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Nanaimo

43:08

1:55

9

270

Ken Olson

49

MIVA

Nanaimo

44:10

2:57

10

203

Mark OldenburgSS

47

Mighty Riders

Coquitlam

44:11

2:58

11

287

Daryl Vachon

44

Vancouver

44:21

3:08

12

277

Dave Nowak

43

Trail Bicycles

Comox

45:05

3:52

13

292

Tor

41

OBB

Victoria

45:10

3:57

14

204

Brent Hooper

45

Velofix Victoria

Victoria

45:21

4:08

15

208

Paul Thompson

51

MIVA

Nanaimo

46:00

4:47

16

216

Morgan Harker

43

Victoria

46:06

4:53

17

229

Andrew Attwell

47

Pro City Racing

Victoria

46:07

4:54

18

202

Tony Wakelin

54

IRC p/b Cameron Law

Victoria

47:05

5:52

19

267

David PechterSS

41

River city cycle club

Campbell River

47:19

6:06

20

264

Ken Johnston

46

Comox

47:31

6:18

21

299

Paul Brend

48

IRC p/b Cameron Law

Victoria

47:39

6:26

22

201

Ron Hewitson

51

Cowichan Cartel

Nanaimo

47:59

6:46

23

282

Andy AchuffSS

46

Broad Street Cycles – Stuckylife

Saanich

48:12

6:59

24

269

Mark Wieler

39

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

48:47

7:34

25

271

Dan Lehton

40

Trail Bicycles

Courtenay

48:53

7:40

26

219

Tony Winter

46

MIVA

Victoria

48:56

7:43

27

290

Mick Egan

45

Harbour Air Seaplanes

Victoria

49:01

7:48

28

222

Dave Pfaffenberger

44

Pro City Racing

Victoria

49:10

7:57

29

220

Rob Grant

50

Tripleshot Cycling

Victoria

49:21

8:08

30

268

Dave BrownSS

40

River city cycle club

Campbell River

49:29

8:16

31

223

Larry Wilson

41

Langford

49:31

8:18

32

214

Geoff Wong

50

Triple Shot

Victoria

49:39

8:26

33

297

James Tarrant

53

Victoria

49:48

8:35

34

293

Dave Morris

49

MIVA

Nanaimo

50:40

9:27

35

296

Aaron Dusseault

48

Russ Hays Racing

Victoria

51:04

9:51

36

295

Mark Van Akker

40

Victoria

51:06

9:53

37

284

Aaron Amar

43

Cumberland

52:34

11:21

38

226

Adam Lawrence

46

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

52:39

11:26

39

279

Darrell Barnes

45

Tripleshot Cycling

North Saanich

53:06

11:53

40

263

Michael AddiscottSS

48

Outsider Adventures

Qualicum Beach

53:18

12:05

41

212

Todd Healy

50

Victoria

54:29

13:16

42

265

John Van Der Vliet

46

Trail bikes

Courtenay

54:37

13:24

43

280

Gary Croome

45

MIVA

Nanaimo

55:16

14:03

44

224

Todd Bossons

48

Baggy Pants

Nanaimo

56:23

15:10

45

262

James Manders

50

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

41:54

-1

46

281

Andrew Appleton

42

Team Naked

Victoria

42:04

-1

47

200

Ty Bellavie

53

Rumble

Victoria

42:19

-1

48

286

David Hill

48

Tripleshot Cycling

Victoria

42:41

-1

49

221

Marcel Sarrasin

40

Victoria

42:50

-1

50

283

Harry S. Keith

48

Victoria

42:54

-1

51

228

Mark Ritchie

47

PT Performance training

Victoria

43:16

-1

52

272

Chris Goble

47

Nemesis/LOD

Courtenay

43:27

-1

53

218

Ian Beveridge

47

Victoria

43:48

-1

54

294

Kyle Denny

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

44:20

-1

55

217

Warren Cederberg

53

Pro City Racing

Victoria

44:27

-1

56

288

Geoff PayneSS

47

River city cycle club

Campbell River

44:49

-1

57

209

Paul UnderhillSS

46

Rumble

Victoria

45:56

-1

58

213

Paul Robinson

51

Pro City Racing

Victoria

46:39

-1

59

266

Hugh Hart

53

Tripleshot Cycling

Victoria

47:56

-1

60

225

Cam SmithSS

44

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

48:19

-1

61

274

Richard CookSS

45

Lords of Dogpatch

Sidney

50:36

-1

62

206

Geoff Ball

47

Qualicum Beach

51:22

-1

63

273

Sean WindrumSS

48

Lords of Dogpatch

Victoria

52:51

-1

64

289

Corey Magowan

41

River City Cycle Club

Campbell River

55:18

-1

DNF

298

Michael Arensen

44

Triple Shot

Victoria

DNF

275

Dean Nilsen

49

Trail Bicycles

Comox

DNF

227

Neil Forrest

46

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

278

Simon Weber

49

Nanaimo

DNF

210

David Opko

50

Van Anda

Masters Men (55+) – 14 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

354

Bill Mcmillan

55

MIVA

Nanaimo

45:47

2

348

Mark Haughey

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

46:40

0:53

3

350

Barry RempelSS

55

OBB

VIctoria

50:03

4:16

4

355

Peter Wellsman

57

Pro City Racing

Victoria

50:22

4:35

5

351

Dean Vinden

62

AMBC

Errington

51:42

5:55

6

346

Lister Farrar

57

Tripleshot Cycling

Victoria

52:58

7:11

7

349

Derek Steel

72

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

53:23

7:36

8

352

Roy Kregosky

68

AMBC

Qualicum Beach

55:17

9:30

9

344

Derrill ShuttleworthSS

56

Gabriola Island

56:15

10:28

10

345

Ritchie Hughes

58

Tripleshot Cycling

Victoria

56:58

11:11

11

343

David Ormerod

70

Tripleshot Cycling

Victoria

46:28

-1

12

347

Bill Lane

69

Sidney

48:13

-1

13

353

Michael Stevulak

58

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

52:10

-1

14

342

Chris Cameron

59

Team Puke

Lantzville

53:53

-1

Expert Women – 10 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

112

Carey Mark

46

Steed Cycles

Nanaimo

45:14

2

120

Janna Gillick

39

Cowichan Cartel

Nanaimo

45:22

0:08

3

119

Tanya Larkin

37

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

46:43

1:29

4

121

Joele GuynupSS

30

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

48:10

2:56

5

117

Emilie Thy

32

Dodge City Racing

Cumberland

49:40

4:26

6

114

Glenowyn Carlson

47

SnakeBike Racing

Victoria

51:30

6:16

7

116

Alycia Traas

31

Victoria

51:31

6:17

8

113

Kelly Jones

45

Steed Cycles

North Vancouver

52:02

6:48

9

118

Roanne EnglishSS

30

Naked Bicycles/Dodge City Racing

Cumberland

53:05

7:51

DNF

115

Denise Mahon

29

Pro City Racing/Hotel Zed

Victoria

Expert Men – 27 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

75

Parker BloomSS

25

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

58:42

2

78

Drew MackenzieSS

37

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

59:15

0:33

3

64

Raphael Lalumiere

34

Russ Hays Racing

Vic

59:20

0:38

4

63

Geoffrey Homer

32

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

59:32

0:50

5

79

Kelly Guest

39

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

1:00:05

1:23

6

65

Nicholas Kupiak

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Nanaimo

1:00:15

1:33

7

57

Scott Mitchell

35

Pro City Racing

Victoria

1:00:59

2:17

8

60

Terry MckallSS

31

Naked Bicycles

Victoria

1:01:15

2:33

9

62

Andrew Russell

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:01:32

2:50

10

69

Halldor GunnarssonSS

36

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:02:18

3:36

11

50

Mitchell Thacker

35

Trek / Pro City Race Shop

Victoria

1:02:31

3:49

12

74

Fabian Merino

24

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:02:59

4:17

13

54

Justin Mark

41

BC BIke Race/Rocky Mountain

Nanaimo

1:03:24

4:42

14

53

James Grant

17

Luma/CMS Development Team

Merville

1:03:42

5:00

15

56

Greg Macdonald

46

Dodge City Racing

Cumberland

1:04:50

6:08

16

66

Trevor Jones

39

Experience Cycling

Duncan

1:04:51

6:09

17

72

Pelle Gustavs

24

Oak Bay Bicycles Westshore

Sooke

1:05:32

6:50

18

61

Trevor Mackenzie

36

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:09:36

10:54

19

58

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:09:54

11:12

20

70

Jordan Drew

30

MECx

Victoria

1:09:56

11:14

21

68

Brian Hendry

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:11:16

12:34

22

52

David LounsburySS

36

Naked Bicycles

Heriot Bay

59:03

-1

23

73

Justin Wolfe

30

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

59:10

-1

24

71

Emmett Pastuck

37

Duncan

59:12

-1

DNF

51

Rob Parkin

29

Pro City Racing

Victoria

DNF

76

Ian Brown

23

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

DNF

77

James Cameron

36

Naked Bicycles

Victoria

Kids Zoom Zoom Half Track – 20 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

487

Zachary Croome

10

Nanaimo

2

485

Peyton Mark

5

Nanaimo

3

469

Jonathan Hart

8

Tripleshot Cycling

Victoria

4

474

Sarah Roberts

9

Dodge City Racing

Cumberland

5

468

Dennis Ronald-Jones

9

Shawnigan Lake

6

479

Milo Vachon

9

Vancouver

7

480

Zack Vachon

7

Vancouver

8

475

Andreas Kellerhals

5

Victoria

9

470

Benjamin Pechter

6

River City Cycle Club

Campbell River

10

486

Chase Mark

7

Steed Cycles

Nanaimo

11

482

Ella Egan

8

Harbour Air Seaplanes

Victoria

12

477

Finn Amar

6

Cumberland

13

484

Isabel Reeves

8

E-Town

14

492

Kate Duisseault

7

Russ Hay’s Racing

victoria

15

483

Leah Egan

6

Harbour Air Seaplanes

Victoria

16

490

Milo Morgan

7

Victoria

17

493

Norah Laporte

4

Nanaimo

18

542

Tycho Thibault

4

Frontrunners-Splashes-MIVA

Nanaimo

19

478

Abigail Higgin

9

Lantzville

20

543

Tessa Thibault

6

Frontrunners-Splashes-MIVA

Nanaimo