Report a problem with your results.

Farmer Bills Cattle Xing, Port Alberni: October 23rd, 2016

Statistics

Racers

247

Finishers

238 (96%)

Team Points

Beginner Men – 44 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

298

Nicholas KnightU15

14

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

28:18

2

274

Chad Kisby

33

Team Four Winds

Tofino

29:20

1:02

3

270

Aedan CrockerU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

29:44

1:26

4

316

Zach Loveless

15

Dodge City Racing

Cumberland

29:45

1:27

5

294

Matthew Evans

34

rock city cycles

Nanaimo

30:14

1:56

6

305

Remy GarrisonU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

30:41

2:23

7

300

Nik Kay

25

rock city cycles

Nanaimo

30:54

2:36

8

276

Darryl Woodley

50

Victoria

31:07

2:49

9

289

Kevin Tunnicliffe

29

MECX

Victoria

31:42

3:24

10

313

Theo Truax

20

MECX

Victoria

31:46

3:28

11

318

ted hobby

31:47

3:29

12

293

Marc Burgess

51

Victoria

32:06

3:48

13

299

Nick VossU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

32:31

4:13

14

279

Evan LuksayU15

14

Trail Bicycles

Comox

32:36

4:18

15

273

Bryan Stewart

43

Braveheart Racing

Victoria

32:51

4:33

16

286

Ian LehtonU15

13

Trail Bicycles

Courtenay

33:51

5:33

17

297

Myles PastuckU13

11

cowichan bay

33:57

5:39

18

283

Graham Bradley

33

Hub City Cycles

GABRIOLA ISLAND

34:04

5:46

19

308

Scott Colbourne

44

Hub City Cycles

GABRIOLA ISLAND

34:30

6:12

20

277

Dave Podmoroff

52

Victoria

34:44

6:26

21

284

Hauke Blanken

28

Saanichton

35:04

6:46

22

303

Philip Birrer

32

MIVA

Nanaimo

35:04

6:46

23

296

Moritz Schmidt

29

Victoria

35:41

7:23

24

291

Luke HubnerU15

13

QUALICUM BEACH

35:59

7:41

25

285

Hudson WebsterU13

10

Trail Bicycles

Fanny Bay

36:03

7:45

26

287

Jimi VossU13

11

Team Voss

Victoria

36:32

8:14

27

280

Flemming Sorvin

47

System Toast

Saanich

37:19

9:01

28

301

Parker SwanstromU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

37:45

9:27

29

312

Steve Schleicher

64

Heroit Bay

37:50

9:32

30

314

Tim Whitehead

46

Natural Edge Fitness

Parksville

39:00

10:42

31

310

Shae McKeeverU13

11

MIVA

Lantzville

42:10

13:52

32

278

Edwin Booi

36

Nanaimo

42:31

14:13

33

295

Michael Maitland

59

Tripleshot Cycling

Victoria

43:08

14:50

34

302

Patrick Raham

45

Russ Hays

VICTORIA

44:09

15:51

35

304

Rurik Hubner

58

QUALICUM BEACH

28:55

-1

36

307

Samuel SchumU13

9

Strathcona Nordics

Courtenay

29:59

-1

37

315

Tristan CrockerU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

30:53

-1

38

281

Glen Gordon

49

Natural Edge Fitness

Nanaimo

31:26

-1

39

282

Graeme Copp

61

Parksville

32:11

-1

40

275

Charles Thomas

24

Port Alberni

33:06

-1

41

271

Andrew Barnes

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

33:42

-1

42

292

Malcolm LehtonU13

10

Trail Bicycles

Courtenay

41:19

-1

DNF

272

Bray PaytenU13

12

Port Alberni

DNF

309

Scott Murley

50

Russ Hays Racing

Victoria

Beginner Women – 12 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

379

Olivia GribbonU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

23:41

2

382

Eva LeikermoserU13

12

Trail Bicycles

Comox

24:24

0:43

3

381

tonia leronowich

24:26

0:45

4

378

Laura Jesson

46

Hub City Cycles

Nanaimo

25:10

1:29

5

376

Emmy LanU13

12

Comox

25:32

1:51

6

374

Brynn JohnstonU13

11

Trail Bicycles

Comox

25:32

1:51

7

372

Beth Pechter

43

River City Cycle Club

Campbell River

27:31

3:50

8

380

Sarah RobertsU13

10

Dodge City Racing

Cumberland

27:43

4:02

9

375

Carla Hudson

46

Vancouver

28:27

4:46

10

377

Gaylene Thorogood

45

Ucluelet

33:27

9:46

11

373

Brailyn WebsterU13

8

Fanny Bay

35:52

12:11

12

371

Bernie Pauly

56

Tripleshot Cycling

Victoria

36:08

12:27

Intermediate Men – 52 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

339

Phil Schum

39

KPH

Courtenay

35:42

2

306

Carter WoodsU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

35:49

0:07

3

301

Andy Pitre

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

36:21

0:39

4

315

Gabriel Macdougall

31

Victoria

36:53

1:11

5

320

James Cameron

37

Naked Bicycles

victoria

37:14

1:32

6

316

Graham Frost

33

PISE Endurance

Victoria

37:26

1:44

7

334

Nicolas Parlee

19

CVAA

Courtenay

37:53

2:11

8

314

Erik Diertens

17

Dr. Walker Cycling

Victoria

38:00

2:18

9

307

Chris SykesSS

29

Trail Bicycles

Courtenay

38:09

2:27

10

302

Breckin NowakU17

15

Trail Bicycles

Comox

38:44

3:02

11

356

rob fraser

38:49

3:07

12

313

Emmett Pastuck

38

cowichan bay

38:52

3:10

13

352

Trevor Attridge

19

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

38:53

3:11

14

349

Taro LaframboiseU17

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

39:08

3:26

15

323

Justin Bailey

31

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

39:45

4:03

16

344

Samuel WillisSS

25

BadgersBC

Victoria

39:53

4:11

17

330

Mark Allison

38

MIVA

Nanaimo

40:04

4:22

18

309

Corey MacIver

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

40:14

4:32

19

353

Tyler Walker

31

Hub City Cycles

Nanaimo

40:20

4:38

20

346

Stephen Parslow

37

North Saanich

40:24

4:42

21

343

Roland Rabien

39

Pro Kitty Racing

Victoria

40:58

5:16

22

319

Jakob YellsU17

14

Trail Bicycles

Campbell River

41:08

5:26

23

355

Zachary Peters

34

MECX

Victoria

41:13

5:31

24

300

Andreas HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

41:39

5:57

25

341

Renny McClure

31

Deadly Prey P/B Broad Street Cycles

Victoria

42:12

6:30

26

304

Bryan Menard

32

victoria

42:15

6:33

27

351

Tim Roberts

38

Dodge City Racing

Cumberland

42:31

6:49

28

342

Ritchie CollinsSS

39

Velofix

Victoria

42:33

6:51

29

327

Leif Keithley

32

Broad Street Cycles x Cariboo

Victoria

42:59

7:17

30

325

Kevin Park

32

CVAA

Courtenay

43:11

7:29

31

348

Steven Seier

24

Sidney

43:20

7:38

32

321

Jeff LorgeSS

25

BadgersBC

Victoria

43:36

7:54

33

322

Jude Wilhelmsen

26

Hub City Cycles

Coombs

43:37

7:55

34

357

michael cox

43:41

7:59

35

331

Matt Grossnickle

30

cycle therapy

Cobble Hill

43:51

8:09

36

324

Justin Demers

29

Victoria

43:58

8:16

37

318

Isaac Van Der VlietU17

16

CVAA

Courtenay

44:21

8:39

38

311

David Campbell

39

Victoria

44:37

8:55

39

333

Nathan Schnarr

32

Victoria

45:05

9:23

40

303

Brendan Harvey

29

Victoria

45:09

9:27

41

326

Lars GrewenigU17

15

Dodge City Racing

Lemberg

45:32

9:50

42

305

Cam Mclellan

29

Pro Kitty Racing

langford

45:37

9:55

43

312

Devon Norris

28

cycle therapy

chemainus

45:47

10:05

44

337

Peleg Levi

21

MECX

Victoria

45:53

10:11

45

329

Malcolm Walker

17

Tripleshot Cycling

Victoria

46:38

10:56

46

358

Philippe Turgeon-dion

25

CVAA

lazo

47:22

11:40

47

354

William Corbett

30

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:18

12:36

48

338

Peter Lai

30

Nanaimo

46:35

-1

49

308

Cole Glover

22

Victoria

42:16

-2

DNF

347

Steven Grandy

38

Broad Street Cycles p/b Value Village Victoria

Victoria

DNF

317

Griffen HartU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

350

Thomas HillU17

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

Intermediate Women – 28 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

475

Hayley LounsburySS

27

Naked Bicycles

Quadra Island

34:03

2

498

Tracey Egan40+

40

Harbour Air Seaplanes

Victoria

34:32

0:29

3

471

Casey GarrisonU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

34:43

0:40

4

487

Naomi Cooper

29

Victoria

35:03

1:00

5

496

Talia HillU17

14

Tripleshot Youth Cycling

victoria

35:09

1:06

6

490

Pascale Houde40+

44

Coal City Cycles

Nanaimo

35:15

1:12

7

494

Seana Wright40+ SS

45

Port Alberni

35:41

1:38

8

469

Caitlin Kenny

28

Coal City Cycles

Duncan

35:52

1:49

9

484

Megan BarnesU17

14

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

36:10

2:07

10

470

Carlin Lindsay

32

OBB/ Victoria Wheelers

Cumberland

36:45

2:42

11

481

Laurie Kalf40+ SS

54

Arrowsmith Bikes

Errington

37:08

3:05

12

493

Sarah Hauser40+

41

Trail Bicycles

Courtenay

37:33

3:30

13

478

Jackie Geiger

29

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

37:58

3:55

14

480

Keely Hammond

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

38:13

4:10

15

476

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

38:29

4:26

16

477

Isla WalkerU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

39:04

5:01

17

472

Chelsey Foster

28

Victoria

39:23

5:20

18

486

Nadia Plamondon40+

46

Nanaimo

39:34

5:31

19

492

Sabrina MacLeod

39

Velofix

Victoria

40:13

6:10

20

483

Lisa Paquin40+

48

Tripleshot Cycling

Victoria

40:31

6:28

21

474

Georgia Edwards

35

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

40:43

6:40

22

499

Wendy Hicks

35

cycle therapy

Duncan

42:09

8:06

23

491

Rachel CareySS

18

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

43:28

9:25

24

468

Amy Errington

38

Tripleshot

Victoria

43:44

9:41

25

473

Corinne Rogers40+ SS

45

Outsider Adventures

Qualicum Beach

44:32

10:29

26

479

Jessica MaitlandU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

44:41

10:38

27

488

Natalie GouletSS

30

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

46:19

12:16

28

482

Laurie Voroney

38

Nanaimo

48:43

14:40

Masters Men (40-54) – 45 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

373

Normon Thibault

48

MIVA

Nanaimo

43:59

2

376

Sean Cruickshank

48

Pro City Racing

victoria bc

44:01

0:02

3

363

Ken Olson

50

Coal City Cycles

Nanaimo

44:31

0:32

4

341

Curtis Schlossberger

45

Pro City Racing

Victoria

44:47

0:48

5

360

Joel Lutz

43

MIVA

Nanaimo

44:58

0:59

6

365

Lazarus Difiore

47

Arrowsmith Bikes

qualicum Beach

45:14

1:15

7

377

Sean Lunny

43

rock city cycles

Nanaimo

46:19

2:20

8

351

Dylan Reeves

47

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

46:27

2:28

9

371

Morgan Harker

44

Victoria

46:27

2:28

10

366

Lee BlaisSS

44

Port Alberni

47:24

3:25

11

348

David Opko

51

Van Anda

47:40

3:41

12

336

Brian Green

43

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:09

4:10

13

382

john fokkema

48:47

4:48

14

342

Daniel Lehton

41

Trail Bicycles

Courtenay

49:08

5:09

15

332

Aaron Dusseault

49

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

49:51

5:52

16

361

John Higgin

40

Lantzville

51:05

7:06

17

357

Ian Stewart

40

MIVA

Nanaimo

51:10

7:11

18

356

Hugh Hart

54

Tripleshot Cycling

Victoria

51:36

7:37

19

346

David Brown

41

River City Cycle Club

Campbell River

51:47

7:48

20

349

David PechterSS

42

Naked Bicycles

Campbell River

51:53

7:54

21

374

Paul Brend

49

IRC p/b Cameron Law

Victoria

51:55

7:56

22

381

Wendell Challenger

40

Tripleshot Cycling

Victoria

52:09

8:10

23

383

ira whyte

52:25

8:26

24

344

Dave Morris

50

MIVA

Nanaimo

53:18

9:19

25

331

Aaron Amar

44

Dodge City Racing

Cumberland

53:37

9:38

26

359

James Sage

41

MIVA

Nanaimo

53:43

9:44

27

368

Mark Wieler

40

rock city cycles

nanaimo

55:22

11:23

28

333

Andrew Appleton

43

Naked Bicycles

Victoria

55:32

11:33

29

370

Mick Egan

46

Harbour Air Seaplanes

Victoria

44:27

-1

30

354

Geoff Wong

51

Tripleshot Cycling

Victoria

44:52

-1

31

358

James Manders

51

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

45:34

-1

32

343

Darrell Barnes

46

Tripleshot Cycling

North Saanich

45:45

-1

33

378

Sean WindrumSS

49

Team Nemesis

Victoria

45:49

-1

34

347

David Hill

49

Tripleshot Cycling

Victoria

45:58

-1

35

337

Bryan Yells

45

Trail Bicycles

Campbell River

48:00

-1

36

364

Kyle Denny

49

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:50

-1

37

375

Richard Cook

46

Team Nemesis

Sidney

51:43

-1

38

369

Michael AddiscottSS

49

Outsider Adventures

Qualicum Beach

52:47

-1

39

379

Toby VossSS

50

Team Voss

Victoria

53:16

-1

40

353

Geoff PayneSS

48

River City Cycle Club

Campbell River

55:47

-1

41

338

Chris GobleSS

48

Team Nemesis

courtenay

56:07

-1

42

335

Brian Einarson

46

Tripleshot Cycling

Victoria

57:46

-1

DNF

362

John Van Der VlietSS

47

CVAA

Courtenay

DNF

372

Neil Forrest

47

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

345

Dave NowakSS

44

Trail Bicycles

Comox

Masters Men (55+) – 12 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

177

Bill McMillan

56

MIVA

Nanaimo

40:47

2

175

Barry Beck

57

Victoria Wheelers Cycling Club

Brentwood Bay

43:23

2:36

3

185

Tony Wakelin

55

IRC p/b Cameron Law

Victoria

44:07

3:20

4

183

Ritchie Hughes

59

Tripleshot Cycling

Victoria

45:10

4:23

5

178

Derek Steel

73

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

46:16

5:29

6

187

lister farrar

47:21

6:34

7

184

Roy Kregosky

69

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

48:13

7:26

8

186

paul seier

48:44

7:57

9

179

Derrill Shuttleworth

57

Gabriola Island

50:37

9:50

10

182

Paul Kane

58

victoria

52:14

11:27

11

180

Jack Mar

63

QUICC Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

41:35

-1

12

176

Bill Lane

70

Sidney

44:30

-1

Expert Women – 12 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

186

Carey Mark

47

Coal City Cycles

Nanaimo

39:02

2

192

Janna Gillick

40

Coal City Cycles

Nanaimo

39:52

0:50

3

190

Emilly Johnston

14

Trail Bicycles

Comox

41:54

2:52

4

193

Joele GuynupSS

31

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

42:08

3:06

5

187

Danielle HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

42:11

3:09

6

196

Victoria Leeson

31

Charlotte And The Quail

Victoria

42:37

3:35

7

194

Sarah Van Dam

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

42:46

3:44

8

189

Emilie Thy

33

Dodge City Racing

cumberland

42:53

3:51

9

188

Denise Mahon

30

Pro Kitty Racing

Victoria

44:20

5:18

10

195

Tara Miller

41

Dodge City Racing

Cumberland

45:03

6:01

11

198

Roanne English

52:42

13:40

12

197

Sylvia Storry

39:51

-1

Expert Men – 32 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

9

Drew MacKenzie

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

57:53

2

21

Raphael Lalumiere

35

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

58:14

0:21

3

18

Parker Bloom

26

Broad Street Cycles p/b The Jerks

Victoria

59:18

1:25

4

22

Rob Parkin

30

Pro City Racing

Victoria

59:59

2:06

5

16

Nicholas Kupiak

29

Broad Street Cycles x GRDNT p/b Brodie/Easton/7mesh

Qualicum Beach

1:00:32

2:39

6

11

Halldor GunnarssonSS

37

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:01:11

3:18

7

24

Sam WhittinghamSS

44

Naked Bicycles

Heriot Bay

1:01:27

3:34

8

26

Terry McKallSS

32

Naked Factory Racing p/b PEPSI COLA

Victoria

1:01:53

4:00

9

14

Justin Mark

42

Coal City Cycles

Nanaimo

1:02:57

5:04

10

25

Scott Mitchell

36

Pro City Racing

Victoria

1:03:05

5:12

11

20

Peter Stevenson

50

cycle therapy

Duncan

1:03:12

5:19

12

27

Trevor Jones

40

experience cycling

duncan

1:04:20

6:27

13

4

Brett Whitehead

38

CVAA

Comox

1:05:09

7:16

14

29

mical dyck

1:05:27

7:34

15

7

Dan OwenSS

24

Performance Bicycles/Ramblers

Saanichton

1:05:36

7:43

16

31

fabio merino

1:06:46

8:53

17

30

mark karan

1:06:58

9:05

18

12

Ian Brown

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

1:07:14

9:21

19

10

Ethan Pauly

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

1:08:19

10:26

20

5

Brian Hendry

26

Broad Street Cycles/Stuckylife

Victoria

1:08:23

10:30

21

8

David Huntley

35

cycle therapy

Cowichan Bay

58:11

-1

22

6

Clayton WebbSS

29

Stuckylife

Victoria

58:14

-1

23

33

greg macdonald

58:23

-1

24

199

Dave Nowak

58:44

-1

25

19

Paul Auton

30

Coal City Cycles

Shawnigan Lake

59:10

-1

26

1

Andrew Russell

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

59:14

-1

27

17

Nick Monette

23

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

1:00:09

-1

28

3

Blake Crouch

35

Broad Street Cycles p/b Value Village Victoria

Victoria

1:01:17

-1

29

32

matthew walter

1:01:37

-1

30

2

Benjamin Moore

33

MECX

Victoria

1:06:37

-1

DNF

15

Matt Mahoney

38

Broad Street Cycles p/b The Jerks

Victoria

DNF

34

Gabriel Macdougal

Kids Zoom Zoom Half Track – 11 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

190

Ella Egan

9

Harbour Air Seaplanes

Victoria

2

164

Osha Love

8

Hub City Cycles

Nanaimo

3

143

Kate Dusseault

8

Russ Hay’s Racing

Victoria

4

195

Nico Schum

6

Courtenay

5

181

Benjamin Pechter

7

River City Cycle Club

Campbell River

6

147

Ruby Allison

6

Nanaimo

7

161

Eli Pechter

5

River City Cycle Club

Campbell River

8

192

Leah Egan

7

Harbour Air Seaplanes

Victoria

9

196

Finn Amar

7

Dodge City Racing

Cumberland

10

197

Tycho Thibault

7

MIVA

Nanaimo

11

198

Tessa Thibault

5

MIVA

Nanaimo