Report a problem with your results.

Hot Cross Bunnies, Nanaimo: November 5th, 2016

Statistics

Racers

320

Finishers

301 (94%)

Team Points

Beginner Men – 54 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

537

Nicholas KnightU15

14

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

34:07

2

530

Matthew Evans

34

rock city cycles

Nanaimo

34:40

0:33

3

500

Aedan CrockerU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

35:20

1:13

4

508

Darryl Woodley

50

Victoria

36:14

2:07

5

552

Ted Hobby

31

Victoria

36:17

2:10

6

531

Michael Jonah-BiggU15

13

jr Gold Knight

nanaimo

36:25

2:18

7

505

Carson DameryU15

13

Team Squamish

Brackendale

36:38

2:31

8

540

Nik Kay

25

rock city cycles

Nanaimo

36:43

2:36

9

512

Evan LuksayU15

14

Trail Bicycles

Comox

36:49

2:42

10

529

Manu MooreU13

12

DEVO pb Fortius

Vancouver

36:57

2:50

11

544

Remy GarrisonU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

37:42

3:35

12

550

Scott Murley

50

Russ Hays Racing

Victoria

37:44

3:37

13

525

Lee Zavarise

38

MIVA

Nanaimo

38:12

4:05

14

543

Philip Birrer

32

MIVA

Nanaimo

38:14

4:07

15

506

Charlie Petersen

45

Nanaimo

38:22

4:15

16

521

Jeff Beaumont

34

Surrey

38:58

4:51

17

555

Zach Loveless

15

Dodge City Racing

Cumberland

39:06

4:59

18

507

Curran Crawford

38

Tripleshot Cycling

Victoria

39:24

5:17

19

539

Nick VossU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

39:50

5:43

20

520

James WakefieldU15

13

Hub City Cycles

Nanaimo

40:17

6:10

21

560

graham bradley

Hub City Cycles

40:20

6:13

22

536

Nevin Windfeld

26

Qualicum Beach

40:25

6:18

23

535

Myles PastuckU13

11

cowichan bay

40:43

6:36

24

534

Moritz Schmidt

29

Victoria

40:44

6:37

25

557

Matthew Bowes

41:15

7:08

26

549

Scott Colbourne

44

Hub City Cycles

GABRIOLA ISLAND

41:38

7:31

27

511

Dominic Servais

44

Nanaimo

41:49

7:42

28

545

Robert Hill

36

Nanaimo

42:04

7:57

29

509

Dave Podmoroff

52

Victoria

42:13

8:06

30

502

Andrew Melville

29

Victoria

42:17

8:10

31

515

Hauke Blanken

28

Saanichton

42:21

8:14

32

527

Luke HubnerU15

13

Qualicum Beach

42:45

8:38

33

558

Peter Fitch

43:28

9:21

34

526

Liam SargentU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

43:34

9:27

35

546

Ryan Wahl

44

Nanaimo

43:48

9:41

36

501

Andrew Barnes

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

45:16

11:09

37

553

Tim WHITEHEAD

46

Natural Edge Fitness

Parksville

45:28

11:21

38

522

Jimi VossU13

11

Team Voss

Victoria

45:38

11:31

39

554

Trevor MacfarlaneU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

46:06

11:59

40

121

Zachary CroomeU13

11

MIVA

Nanaimo

46:12

12:05

41

532

Michael Maitland

59

Tripleshot Cycling

Victoria

46:28

12:21

42

516

Hudson WebsterU13

10

Trail Bicycles

Fanny Bay

47:44

13:37

43

541

Parker SwanstromU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

48:22

14:15

44

513

Glen Gordon

49

Natural Edge Fitness

Nanaimo

32:25

-1

45

547

Sage Parikh

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

32:35

-1

46

517

Ian Gove

35

Coal City Cycles

Nanaimo

33:56

-1

47

548

Sam SchumU13

9

Strathcona Nordics

Courtenay

34:20

-1

48

514

Graeme Copp

61

Parksville

35:28

-1

49

551

Shae McKeeverU13

11

MIVA

Lantzville

35:34

-1

50

533

Mike Dibblee

61

Victoria

37:00

-1

51

559

Tristan Crocker

39:11

-1

52

523

Jonathan HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

40:03

-1

DNF

542

Peter Lai

30

Nanaimo

DNF

519

Jack MaceU13

11

Nanaimo

Beginner Women – 24 Racers – 2 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

719

Lucy Schick

26:25

2

711

Lauren Marshall

28

Vancouver

27:34

1:09

3

707

Eva LeikermoserU13

12

Trail Bicycles

Comox

28:26

2:01

4

721

Josie Welbourn

28:39

2:14

5

713

Olivia GribbonU15

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

28:49

2:24

6

718

Tonia Leronowich

40

rock city cycles

Nanaimo

29:09

2:44

7

710

Laura Jesson

46

Hub City Cycles

Nanaimo

29:10

2:45

8

715

Sarah RobertsU13

10

Dodge City Racing

Cumberland

29:50

3:25

9

704

Brynn JohnstonU13

11

Trail Bicycles

Comox

30:09

3:44

10

708

Julia Tschanz

27

Victoria

30:13

3:48

11

714

Sandra Gerrard

41

Vancouver

30:20

3:55

12

706

Emmy LanU13

12

Comox

30:51

4:26

13

723

Kara Denney

31:27

5:02

14

705

Carla Hudson

46

Vancouver

31:28

5:03

15

701

Andrea Gates

38

Surrey

31:28

5:03

16

702

Beth Pechter

43

River City Cycle Club

Campbell River

31:30

5:05

17

716

Sorsha Henning

16

Team Squamish

Garibaldi Highlands

31:49

5:24

18

709

Karyn Anderson

36

Malahat

32:08

5:43

19

720

Lindsay Mccaffrey

34:44

8:19

20

712

Lynne Holt

53

Victoria

35:13

8:48

21

717

Stephanie Masterman

47

Vancouver

37:13

10:48

22

700

Alexis Corbett

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

38:06

11:41

23

722

Osha Love

40:18

13:53

24

703

Brailyn WebsterU13

8

Fanny Bay

44:06

17:41

Intermediate Men – 66 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

248

Phil Schum

39

KPH

Courtenay

44:01

2

207

Carter WoodsU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

44:06

0:05

3

202

Andy Pitre

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

44:08

0:07

4

225

James CameronSS

37

Naked Bicycles

victoria

44:33

0:32

5

244

Nick Kleban

17

Cycling BC

Squamish

44:39

0:38

6

214

Emmett Pastuck

38

cowichan bay

44:48

0:47

7

220

Graham Frost

33

PISE Endurance

Victoria

45:15

1:14

8

204

Breckin NowakU17

15

Trail Bicycles

Comox

45:26

1:25

9

210

Corey Itterman

39

CrossRoad Racing

Vancouver

45:32

1:31

10

234

Martin Sobey

20

victoria

45:33

1:32

11

245

Nicolas Parlee

19

CVAA

Courtenay

46:08

2:07

12

256

Steven Grandy

38

Broad Street Cycles / Euskaltel

Victoria

46:27

2:26

13

203

Blake Crouch

35

Broad Street Cycles x Kokanee

Victoria

46:45

2:44

14

208

Chris SykesSS

29

Trail Bicycles

Courtenay

46:58

2:57

15

233

Mark Allison

38

MIVA

Nanaimo

47:02

3:01

16

238

Matthew Walker

30

Victoria

47:12

3:11

17

222

Hunter Verner

17

Team Squamish

Garibaldi Highlands

47:23

3:22

18

230

Layne Nadeau

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

47:30

3:29

19

260

Trevor Attridge

19

Oak Bay Bikes Westshore

Victoria

47:30

3:29

20

270

Holden jones

47:48

3:47

21

236

Matt Sharpe

25

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:14

4:13

22

211

Corey MacIver

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:22

4:21

23

251

Roland Rabien

39

Pro Kitty Racing

Victoria

48:31

4:30

24

201

Andreas HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

48:50

4:49

25

269

Caleb beyers

48:51

4:50

26

268

Jakob yells

49:06

5:05

27

250

Ritchie CollinsSS

39

Velofix

Victoria

49:13

5:12

28

264

Jay Shapka

49:41

5:40

29

217

Evan RussellU17

15

TaG Cycling

West Vancouver

49:47

5:46

30

252

Scott Steinback

26

Escape Velocity pb/ Fortius

Coquitlam

49:48

5:47

31

261

Tyler Walker

31

Hub City Cycles

Nanaimo

49:59

5:58

32

219

Gabriel Macdougall

31

Victoria

50:11

6:10

33

205

Brennen Smith

19

Victoria

50:16

6:15

34

263

Zachary Peters

34

MECX

Victoria

50:20

6:19

35

259

Tim Roberts

38

Dodge City Racing

Cumberland

50:20

6:19

36

271

Bryan Menard

50:26

6:25

37

272

Justin Turcotte

50:28

6:27

38

221

Griffen HartU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

50:49

6:48

39

257

Taro LaframboiseU17

16

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

51:10

7:09

40

240

Michael Meade

17

Cannondale p/b Fortius

Surrey

51:55

7:54

41

228

Kai Conradi

21

Victoria

52:05

8:04

42

267

Brendan Asselstine

52:16

8:15

43

215

Eric Pagel

33

Uber Suweet

Brentwood Bay

52:23

8:22

44

239

Max NodwellSS

37

Coal City Cycles

Nanaimo

52:55

8:54

45

223

Isaac Van Der VlietU17

16

CVAA

courtenay

52:57

8:56

46

226

Jude Wilhelmsen

26

Hub City Cycles

Coombs

53:04

9:03

47

212

Daniel Fleming

32

Vancouver

53:34

9:33

48

213

Ed Stead

32

Victoria

53:40

9:39

49

243

Nick Janaszak

37

Nanaimo

53:45

9:44

50

235

Matt Grossnickle

30

cycle therapy

Cobble Hill

53:52

9:51

51

206

Cam Mclellan

29

Pro Kitty Racing

langford

54:30

10:29

52

229

Lars GrewenigU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

54:31

10:30

53

266

David Lounsbury

55:05

11:04

54

241

Mike Chandler

35

Victoria

55:07

11:06

55

247

Paul MoroneySS

32

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

56:04

12:03

56

200

Alistair Norman

25

Victoria

44:02

-1

57

262

William Corbett

30

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

44:16

-1

58

254

Sol Kauffman

26

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

44:44

-1

59

253

Simon Pearson

40

Tripleshot

Victoria

47:44

-1

60

255

Stephen Parslow

37

North Saanich

51:28

-1

DNF

218

Fabio Brentani

19

victoria

DNF

227

Justin Bailey

31

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

DNF

249

Renny Mcclure

31

Broad Street Cycles / Euskaltel

Victoria

DNF

273

Cooper Bentley

DNF

265

Dayon Traynor

DNF

237

Matthew CholackSS

28

Victoria bc

Intermediate Women – 30 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

607

Hayley LounsburySS

27

Naked Bicycles

Quadra Island

40:41

2

617

Megan RacherSS

37

River City Cycle Club

Campbell River

40:42

0:01

3

615

Mandy Farmer40+

43

Tripleshot Cycling

Victoria

40:46

0:05

4

631

Tracey Egan40+

40

Harbour Air Seaplanes

Victoria

41:35

0:54

5

629

Talia HillU17

14

Tripleshot Youth Cycling

victoria

42:09

1:28

6

612

Katrinna Roth

30

CrossRoad Racing

Vancouver

42:25

1:44

7

623

Patricia Roney

31

Victoria

42:49

2:08

8

619

Michelle Dann40+

46

Tripleshot Cycling

Victoria

42:57

2:16

9

604

Casey GarrisonU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

43:39

2:58

10

633

Sarah Hauser40+

41

43:47

3:06

11

603

Carlin Lindsay

32

OBB/ Victoria Wheelers

Cumberland

44:09

3:28

12

609

Jackie GeigerSS

29

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

44:11

3:30

13

602

Caitlin Kenny

28

Coal City Cycles

Duncan

44:31

3:50

14

622

Pascale Houde40+

44

Coal City Cycles

Nanaimo

44:43

4:02

15

608

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

44:56

4:15

16

620

Nadia Plamondon40+

46

coal city cycle

Nanaimo

45:12

4:31

17

616

Megan BarnesU17

14

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

45:55

5:14

18

624

Rachel CareySS

18

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

46:30

5:49

19

605

Chelsey Foster

28

Victoria

46:49

6:08

20

627

Seana Wright40+ SS

45

port alberni

46:57

6:16

21

613

Lisa Paquin40+

48

Tripleshot Cycling

Victoria

47:07

6:26

22

606

Georgia Edwards

35

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

47:45

7:04

23

625

Ros Penty40+

52

Tripleshot Cycling

Victoria

48:10

7:29

24

632

Wendy Hicks

35

cycle therapy

Duncan

48:38

7:57

25

626

Sabrina MacLeod

39

Velofix

Victoria

48:47

8:06

26

610

Jessica MaitlandU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

49:32

8:51

27

611

Joanna Fox40+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

49:53

9:12

28

621

Natalie GouletSS

30

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

49:57

9:16

29

628

Stephanie Giroux-Boucher

31

Victoria

50:00

9:19

30

600

Amy Errington

38

Tripleshot

Victoria

50:19

9:38

Masters Men (40-54) – 64 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

100

Normon Thibault

48

MIVA

Nanaimo

43:28

2

139

Ken Olson

50

Coal City Cycles

Nanaimo

43:30

0:02

3

110

Curtis Schlossberger

45

Pro City Racing

Victoria

44:00

0:32

4

158

Sean Cruickshank

48

Pro City Racing

victoria bc

44:26

0:58

5

159

Sean Lunny

43

rock city cycles

Nanaimo

44:43

1:15

6

126

Greg MacDonald

47

Dodge City Racing

cumberland

45:06

1:38

7

141

Lazarus Difiore

47

Arrowsmith Bikes

qualicum Beach

45:25

1:57

8

134

Joel Lutz

43

MIVA

Nanaimo

45:41

2:13

9

142

Lee BlaisSS

44

Port Alberni

45:45

2:17

10

163

Trevor Perkins

46

Trail Bicycles

Courtenay

45:51

2:23

11

114

Dave NowakSS

44

Trail Bicycles

Comox

45:53

2:25

12

120

Dylan Reeves

47

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

46:32

3:04

13

154

Peter Mogg

40

Coal City Cycles

Nanaimo

46:40

3:12

14

106

Bill McMillan

56

MIVA

Nanaimo

46:41

3:13

15

122

Gary Macgregor

51

CVAA

Comox

46:58

3:30

16

152

Owen Wood

44

The Fix Inc

Belcarra

47:06

3:38

17

118

David Opko

51

Van Anda

47:28

4:00

18

127

Hugh Hart

54

Tripleshot Cycling

Victoria

47:51

4:23

19

164

Wade Luksay

45

Trail Bicycles

Comox

48:02

4:34

20

105

Andy Achuff

47

Broad Street Cycles x Kokanee

Victoria

48:05

4:37

21

135

John Higgin

40

rock city cycles

Lantzville

48:20

4:52

22

102

Aaron Dusseault

49

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

48:28

5:00

23

155

Robbie Grant

51

Tripleshot Cycling

Victoria

48:29

5:01

24

148

Mike PollockSS

42

Coal City Cycles

Ladysmith

48:39

5:11

25

149

Morgan Harker

44

Victoria

48:54

5:26

26

121

Gary Croome

46

MIVA

Nanaimo

48:54

5:26

27

128

Ian Stewart

40

MIVA

Nanaimo

48:57

5:29

28

153

Paul Brend

49

IRC p/b Cameron Law

Victoria

49:08

5:40

29

167

james sage

49:27

5:59

30

133

Jamin Davies

45

Vancouver

49:32

6:04

31

116

David BrownSS

41

River City Cycle Club

Campbell River

49:46

6:18

32

157

Ron Hewitson

52

Coal City Cycles

Nanaimo

49:51

6:23

33

130

JOHN VAN DER VLIET

47

CVAA

courtenay

50:07

6:39

34

119

David PechterSS

42

Naked Bicycles

Campbell River

50:15

6:47

35

146

Mark Wieler

40

rock city cycles

nanaimo

50:22

6:54

36

109

Christopher Kam

47

Mighty Riders

Vancouver

50:43

7:15

37

112

Darrell Barnes

46

Tripleshot Cycling

North Saanich

51:11

7:43

38

136

John Lam

42

MIVA

Nanaimo

51:54

8:26

39

124

Geoff Wong

51

Tripleshot Cycling

Victoria

52:28

9:00

40

104

Andrew Appleton

43

Naked Bicycles

Victoria

52:44

9:16

41

113

Dave Morris

50

MIVA

Nanaimo

52:50

9:22

42

101

Aaron Amar

44

Dodge City Racing

Cumberland

52:55

9:27

43

156

Robin Breuer

44

Courtenay

53:20

9:52

44

162

Todd Bossons

49

Baggy Pants

nanaimo

53:24

9:56

45

115

Dave Pady

47

Coal City Cycles

Nanaimo

53:28

10:00

46

147

Mick Egan

46

Harbour Air Seaplanes

Victoria

54:09

10:41

47

131

James Manders

51

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

54:27

10:59

48

143

Mark Ritchie

48

PT Performance training

VICTORIA

54:37

11:09

49

140

Kyle Denny

49

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

54:49

11:21

50

144

Marc Burgess

51

Team Nemesis

Victoria

55:01

11:33

51

160

Sean WindrumSS

49

Team Nemesis

Victoria

56:27

12:59

52

103

Adam Lawrence

47

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

victoria

56:56

13:28

53

165

Warren Cederberg

54

Pro Kitty Racing

Victoria

57:39

14:11

54

137

Jon Taylor

43

Daryl Evans Racing

Courtenay

58:00

14:32

55

117

David Hill

49

Tripleshot Cycling

Victoria

44:21

-1

56

150

Murray Walters

52

MIVA

Nanaimo

44:33

-1

57

151

Neil Forrest

47

Tripleshot Cycling

Victoria

44:37

-1

58

123

Geoff PayneSS

48

River City Cycle Club

Campbell River

46:37

-1

59

161

Toby VossSS

50

Team Voss

Victoria

47:45

-1

DNF

145

Marcel Sarrasin

41

Victoria

DNF

107

Brian Green

43

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

DNF

108

Bryan Yells

45

River City Cycle Club

Campbell River

DNF

166

cam smith

DNF

129

Ira Whyte

44

Campbell & Fairweather Psychology Group

Nanaimo

Masters Men (55+) – 11 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

300

Barry Beck

57

Victoria Wheelers Cycling Club

Brentwood Bay

40:28

2

307

Ritchie Hughes

59

Tripleshot Cycling

Victoria

40:41

0:13

3

309

Tony Wakelin

55

IRC p/b Cameron Law

Victoria

40:48

0:20

4

306

Mark Overton

56

MIVA

Nanaimo

41:06

0:38

5

310

chris cameron

41:18

0:50

6

302

Derek Steel

73

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

42:34

2:06

7

305

John Atto

61

Team Cafe Roubaix

Calgary

43:40

3:12

8

308

Roy Kregosky

69

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

44:10

3:42

9

303

Derrill Shuttleworth

57

Gabriola Island

44:13

3:45

10

304

Jack Mar

63

QUICC Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

47:48

7:20

11

301

Bill Lane

70

Sidney

49:15

8:47

Expert Women – 14 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

776

Carey Mark

47

Coal City Cycles

Nanaimo

47:42

2

781

Janna Gillick

40

Coal City Cycles

Nanaimo

47:59

0:17

3

780

Emilly Johnston

14

Trail Bicycles

Comox

51:15

3:33

4

784

Katie Button

31

Pro City Racing

Victoria

51:44

4:02

5

783

Joele GuynupSS

31

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

52:00

4:18

6

777

Danielle HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

52:29

4:47

7

786

Sarah Van Dam

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

52:48

5:06

8

779

Emilie Thy

33

Dodge City Racing

cumberland

54:14

6:32

9

778

Denise Mahon

30

Pro Kitty Racing

Victoria

55:15

7:33

10

782

Jennie Aitken

29

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Brentwood Bay

56:00

8:18

11

785

Natalia Mulekova

31

Steed Cycles

Vancouver

57:00

9:18

12

789

Roanne English

57:25

9:43

13

788

bronwen camber

58:02

10:20

DNF

787

Sylvia StorrySS

35

Pro Kitty Racing

Langford

Expert Men – 39 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

11

Felix Burke

20

Broad Street Cycles x Kokanee

Victoria

50:57

2

28

Raphael Lalumiere

35

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

51:20

0:23

3

25

Parker Bloom

26

Broad Street Cycles / Euskaltel

Victoria

51:47

0:50

4

35

Terry MckallSS

87

NAKID/BROAD PB/ RACING

Victoria

52:15

1:18

5

10

Drew MacKenzie

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

52:32

1:35

6

24

Nicholas Kupiak

29

Broad Street Cycles x GRDNT p/b Brodie/Easton/7mesh

Qualicum Beach

52:34

1:37

7

30

Rob Parkin

30

Pro City Racing

Victoria

52:43

1:46

8

15

Kelly Guest

40

Victoria

53:04

2:07

9

12

Halldor GunnarssonSS

37

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

53:32

2:35

10

44

Justin Mark

53:46

2:49

11

23

Max McCulloch

18

Bear Mtn Resort/ Rumble/ OBB

Victoria

54:03

3:06

12

42

David Gordon

54:41

3:44

13

3

Benjamin Chaddock

31

Whistler

55:02

4:05

14

37

James Birkenbyer

55:10

4:13

15

13

Ian Brown

24

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

55:20

4:23

16

2

Andrew Russell

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

55:20

4:23

17

5

Brett Whitehead

38

CVAA

Comox

55:42

4:45

18

32

Sam WhittinghamSS

44

Naked Bicycles

Heriot Bay

55:47

4:50

19

29

Rhys Verner

19

Kona Factory Team

Garibaldi Highlands

56:05

5:08

20

27

Peter Stevenson

50

cycle therapy

Duncan

56:10

5:13

21

41

Trevor Jones

56:12

5:15

22

33

Scott Mitchell

36

Pro City Racing

Victoria

56:26

5:29

23

19

Mark OldenburgSS

48

VANSS

Coquitlam

56:48

5:51

24

17

Matt Mahoney

38

Broad Street Cycles / Euskaltel

Victoria

56:50

5:53

25

8

Dave StruthersSS

33

Funeral

Vancouver

57:04

6:07

26

26

Paul Auton

30

Coal City Cycles

Shawnigan Lake

58:19

7:22

27

43

nick Monette

58:34

7:37

28

1

Andrew McCartney

29

MECX

Victoria

58:56

7:59

29

22

Matthew Hornland

33

Mighty Cycling

Vancouver

59:11

8:14

30

598

Gordon Tulip

59:38

8:41

31

21

Matthew Drown

41

Daryl Evans Racing

Vancouver

1:01:01

10:04

32

20

Matt PatriquinSS

34

Pro City Racing

Victoria

1:01:20

10:23

33

40

Cole Glover

1:02:25

11:28

34

4

Benjamin Moore

33

MECX

Victoria

52:13

-1

DNF

7

Dan Molgat-Roy

36

Pro City Racing

Victoria

DNF

34

Seth Cox

22

Kona- Easton – Ryders

North Van

DNF

39

Clayton Webb

DNF

38

Nick Berry

DNF

18

Mark KarauSS

26

Renny

Vancouver

Kids Zoom Zoom Half Track – 18 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

548

Solace Stuart

11

Coal City Cycles

Nanaimo

2

542

Ella Egan

9

Harbour Air Seaplanes

Victoria

3

124

Benjamin Pechter

7

River City Cycle Club

Campbell River

4

98

Keaghan Mogg

9

Coal City Cycles

Nanaimo

5

544

Oscar Wong

9

Victoria

6

93

Isabel Reeves

9

Victoria

7

543

Ginger Wong

10

Victoria

8

580

Noah Lutz

6

Nanaimo

9

584

Leah Egan

7

Harbour Air Seaplanes

Victoria

10

581

Finn Amar

7

Dodge City Racing

Cumberland

11

579

Meghan Lutz

8

Nanaimo

12

549

Ruby Allison

6

Nanaimo

13

121

Eli Pechter

5

River City Cycle Club

Campbell River

14

582

Finn Lounsbury

9

15

547

Liam Stewart

6

NAnaimo

16

545

Tessa Thibault

5

MECX

Nanaimo

17

339

Alex Racher

7

River City Cycle Club

Campbell River

18

546

Tycho Thibault

7

MIVA

Nanaimo