Report a problem with your results.

Tugboat Cross, Ladysmith: September 27th, 2015

Statistics

Racers

312

Finishers

301 (96%)

Beginner Men – 51 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

355

Carson DameryU13

12

Trail Bicycles

Comox

28:30

2

354

Erik AshtonU13

12

Trail Bicycles

Comox

28:39

0:09

3

1361

Griffen HartU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

28:43

0:13

4

342

Simon Coulter

37

Coquitlam

29:48

1:18

5

360

Benjamin Costin

27

Victoria

30:08

1:38

6

368

Edwin Bennett

18

Victoria Wheelers

Victoria

30:27

1:57

7

383

Ryan Masson

32

Hub City Cycles

Nanaimo

30:33

2:03

8

343

Scott Murley

49

Victoria

30:39

2:09

9

361

Evan BarkerU15

14

Dodge City Racing

Cumberland

30:52

2:22

10

373

Evan LuksayU15

13

Trail bikes

Comox

31:04

2:34

11

371

Aedan Fellman-CrockerU15

13

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

31:06

2:36

12

375

Michael Jorgensen

56

Nanaimo

31:14

2:44

13

388

Ross Mckeever

44

Lantzville

31:19

2:49

14

385

Unknown1

31:21

2:51

15

341

Remy GarrisonU13

11

Triple Shot

Victoria

31:42

3:12

16

366

Ian LehtonU13

12

Trail Bicycles

Courtenay

31:48

3:18

17

346

Dave Podmoroff

51

Victoria

31:59

3:29

18

376

Graham Bradley

32

Hub City Cycles

Nanaimo

32:31

4:01

19

384

Alistair Norman

24

Victoria

32:45

4:15

20

347

Andrew Barnes

37

Wheelers

Victoria

33:00

4:30

21

351

Peleg Levi

20

MECx

Victoria

33:28

4:58

22

339

Carson Redden

23

Victoria

33:37

5:07

23

380

Stephen Parslow

36

North Saanich

33:44

5:14

24

338

David Bradner

34

Duncan

34:04

5:34

25

340

Liam Simmons

21

Victoria

34:21

5:51

26

389

Michael Ferber

38

Vancouver

34:29

5:59

27

1367

Unknown2

34:38

6:08

28

353

Tim Whitehead

45

Parksville

34:47

6:17

29

382

Jonathan Obertas

25

Victoria

34:56

6:26

30

377

Kyle Aubrey

30

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

35:43

7:13

31

357

Toby VossSS

49

Team Voss

Victoria

35:50

7:20

32

364

Steve Vinden

55

AMBC

High Wycombe

36:00

7:30

33

349

Bradley Goodman

41

Nanaimo

36:20

7:50

34

359

Luke DameryU13

9

Trail Bicycles

Comox

37:14

8:44

35

381

Jeff Krock

31

VIctoria

37:21

8:51

36

365

Myles DastuckU13

10

Duncan

37:22

8:52

37

348

Nick Ogilvie

24

Salt Spring Island

37:38

9:08

38

345

James Robillard

42

Salt Spring Island

38:01

9:31

39

370

Hunter Owen

15

North Saanich

38:42

10:12

40

356

Nicholas VossU13

12

Team Voss

Victoria

39:45

11:15

41

372

Paul Christopher

62

Triple Shot

Victoria

28:44

-1

42

386

Peter MorchU13

10

MIVA

Lantzville

28:54

-1

43

367

Michael Stevulak

58

Victoria

29:12

-1

44

379

Zachary CroomeU13

10

Nanaimo

29:15

-1

45

369

Graeme Copp

60

Parksville

30:26

-1

46

350

Trevor MacfarlaneU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

30:35

-1

47

1380

Sam SchumU13

8

Courtenay

30:58

-1

DNF

374

Sage Parikh

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

DNF

378

Sol Kauffman

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

DNF

352

David Diertens

46

O2 Cycling Club

Victoria

DNF

387

Shae MckeeverU13

10

Lantzville

Beginner Women – 22 Racers – 3 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

368

Talia HillU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

31:43

2

382

Casey GarrisonU15

14

Triple Shot

Victoria

33:32

1:49

3

370

Toria KalyniukU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

33:58

2:15

4

371

Olivia GribbonU15

13

Triple Shot

Victoria

34:29

2:46

5

381

Megan BarnesU15

13

Tripleshot Youth Cycling

North Saanich

34:37

2:54

6

364

Erica Maltby

25

MECx

Victoria

34:48

3:05

7

362

Carmel Ecker

38

Victoria

34:49

3:06

8

374

Stephanie Giroux-Boucher

30

Victoria

36:00

4:17

9

379

Michele Carr

55

Cowichan Bay

36:25

4:42

10

376

Lisa Mcleod

47

MIVA

Nanoose Bay

36:44

5:01

11

375

Ros Penty

51

Victoria

36:56

5:13

12

378

Charmaine Smith

40

Qualicum Beach

38:05

6:22

13

366

Isla WalkerU13

12

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

38:11

6:28

14

363

Laura Jesson

38:15

6:32

15

367

Jessica MaitlandU15

14

Triple Shot

Victoria

38:17

6:34

16

356

Beth Sobieszclyk

43

New Jersey

Victoria

39:25

7:42

17

373

Heather Kent

46

Quathiaski Cove

39:50

8:07

18

369

Noemie Messier-Guimont

26

Hub City Cycles

Victoria

40:04

8:21

19

365

Brynn JohnstonU13

10

Trail Bicycles

Comox

40:18

8:35

20

383

Christine Weldon

35

Errington

40:35

8:52

21

377

Christina Eckhart

43

Qualicum Beach

34:30

-1

22

372

Kerry Stewart

40

Nanaimo

34:31

-1

Intermediate Men – 66 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

457

Mark GrantU17

16

Luma/CMS Development Team

Merville

39:35

2

426

Thomas Elliot

37

Duncan

40:04

0:29

3

415

Andrew Mccartney

28

MECx

Victoria

40:08

0:33

4

451

Brian Hendry

25

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

40:25

0:50

5

411

Nicolas Parlee

18

Trail bikes

Comox

40:54

1:19

6

418

Harrison Zanin

20

UVic Cycling

40:58

1:23

7

452

Andy Pitre

37

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

41:00

1:25

8

440

Dan OwenSS

23

Ramblers Cycling

Saanichton

41:02

1:27

9

427

Bryce Stirling

25

Nanaimo

41:21

1:46

10

431

Peter Hunsinger

37

Harbour Air Seaplanes

Victoria

41:22

1:47

11

410

Ryan Wakelin

17

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

41:24

1:49

12

429

Paul Auton

26

Cowichan Cycles

Mill Bay

41:31

1:56

13

458

Luc Antaya

25

Trail Bicycles

Courtenay

41:34

1:59

14

456

Clayton Hiltz

33

Victoria

41:42

2:07

15

446

Nick Walker

32

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

41:43

2:08

16

430

Graham Frost

32

Victoria

41:52

2:17

17

421

Chris SykesSS

28

Trail Bicycles

Courtenay

42:07

2:32

18

403

Erik DiertensU17

16

Dr.Walker Cycling Team

Victoria

42:22

2:47

19

416

Carter Nieuwesteeg

18

TCR Sport Lab

Fernie

42:25

2:50

20

450

Unknown

42:32

2:57

21

420

Ethan PaulyU17

15

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

42:37

3:02

22

412

Corey Maciver

35

MECx

Victoria

42:41

3:06

23

417

Robin Dutton

39

Cowichan Cartel

Duncan

42:48

3:13

24

449

Aidan SullivanSS

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

42:50

3:15

25

467

Blair Phelps

33

Triple Shot

Victoria

42:52

3:17

26

561

Gordon Tulip

26

Victoria

42:53

3:18

27

437

Bryan Menard

31

Victoria

42:57

3:22

28

419

Bryson Bowers

28

Tripleshot Cycling

Victoria

43:01

3:26

29

443

Justin BaileySS

30

Ramblers Cycling

Victoria

43:03

3:28

30

432

Breckin NowakU17

14

Trail Bicycles

Comox

43:05

3:30

31

414

Kieran NilsenU17

14

Trail Bicycles

Comox

43:11

3:36

32

407

Phil Schum

38

KPH

Courtenay

43:22

3:47

33

439

Rory O’connell

30

Ramblers Cycling

Victoria

43:41

4:06

34

402

Darren Vandergrift

21

Pacific Rim Bicycle

Nanaimo

43:54

4:19

35

405

Jordan Drew

30

MECx

Victoria

43:57

4:22

36

404

Benjamin MooreSS

32

MECx

Victoria

44:03

4:28

37

436

Ian Stewart

39

Nanaimo

44:35

5:00

38

438

Carter WoodsU17

14

Dodge City Racing

Cumberland

44:37

5:02

39

463

Sandor BorosSS

31

Victoria

44:50

5:15

40

558

Zachary Peters

33

MECx

Victoria

44:50

5:15

41

422

Andreas HagenSS

35

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

44:51

5:16

42

466

Ritchie Collins

38

Accent Inns/Russ Hay’s Pb Scotiabank

Victoria

44:58

5:23

43

425

Isaac VandervlietU17

15

Trail bikes

Courtenay

45:02

5:27

44

462

John Higgin

39

Lantzville

45:10

5:35

45

409

Patrick Burnham

36

MIVA

Nanaimo

45:25

5:50

46

433

Douglas Merrick

28

cowichan valley cycling

Duncan

45:30

5:55

47

406

Mikey Cox

26

MECx

Victoria

45:38

6:03

48

424

Thomas HillU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

45:39

6:04

49

445

Eric Findlay

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

45:52

6:17

50

413

Julian Wilhelmsen

25

Hub City Cycles / MIVA

Vancouver

45:54

6:19

51

444

Mike WilsonSS

33

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

45:56

6:21

52

434

Ed Stead

31

Boroad Street Cycles

Victoria

46:15

6:40

53

423

William Corbett

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

46:20

6:45

54

464

Roland Rabien

38

Pro City Racing

Victoria

46:33

6:58

55

442

Cam Mclellan

28

Pro City Racing

Victoria

47:20

7:45

56

460

Nick Janaszak

36

Nanaimo

47:55

8:20

57

455

Duane Bader

33

Nanoose

39:48

-1

58

465

Alan Walker

31

Escape Velocity

VIctoria

39:55

-1

59

448

Brendan Harvey

28

Victoria

39:57

-1

60

454

Dax Ordze

37

Victoria

40:02

-1

61

459

Alexander Daether

36

Cycle Therapy

Chemainus

40:41

-1

62

435

Trevor Gilbertson

38

StuckyLife

Victoria

41:25

-1

63

441

Ian Adds

36

Victoria

42:24

-1

64

453

Renny Mcclure

30

Broad Street Cycles – Stuckylife

Stinktoria

47:39

-1

DNF

447

Leif Keithley

31

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

DNF

10000

Unreadable

Intermediate Women – 33 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

564

Emilly JohnstonU17

13

Trail Bicycles

Comox

36:45

2

566

Danielle HagenSS

35

Naked Bicycles

Quadra Island

37:37

0:52

3

574

Tracey Egan

39

Harbour Air Seaplanes

Victoria

38:30

1:45

4

587

Alexis Maartman-JonesSS

27

Ramblers Cycling

Victoria

39:08

2:23

5

581

Alycia Traas

31

Victoria

39:10

2:25

6

575

Deb Epps40+

45

Mid Island Velo Association

Nanaimo

39:20

2:35

7

559

Brianna Brandon

27

Victoria

39:30

2:45

8

556

Patricia RoneySS

30

Feather Benders

Victoria

39:34

2:49

9

588

Sylvia StorrySS

34

Pro City Racing

North Saanich

39:36

2:51

10

579

Angelina Landry40+

40

Nanaimo

39:48

3:03

11

583

Kiya KelleySS

34

River City Cycle Club

Campbell River

39:52

3:07

12

563

Seanna Wright40+

44

Port Alberni

40:15

3:30

13

578

Jackie Geiger

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

40:28

3:43

14

567

Hayley SmythSS

26

Naked Bicycles

Heriot Bay

40:48

4:03

15

568

Caitlin Kenny

27

Duncan

40:49

4:04

16

582

Cheryl Morch40+

44

MIVA

Lantzville

41:56

5:11

17

576

Kayla Vandermolen

28

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

42:12

5:27

18

565

Gio Brassens40+

40

Cowichan Cartel

Nanaimo

42:20

5:35

19

555

Lindsey Chamberlain

31

Feather Benders

Victoria

42:21

5:36

20

573

Leasa Gatschene40+

43

Lords of Dogpatch

Sidney

42:25

5:40

21

557

Joanna Fox40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

42:38

5:53

22

577

Rachel Carey

17

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

42:40

5:55

23

580

Sarah Hauser40+

40

Courtenay

42:53

6:08

24

586

Chrysta Archer

37

Victoria

43:49

7:04

25

571

Nadia Plamondon40+

45

Nanaimo

43:56

7:11

26

569

Lulu McCallum

28

Cycle Therapy

VIctoria

44:06

7:21

27

585

Carlin Lindsay

31

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

44:58

8:13

28

584

Glenda Harling40+

54

Cycle Therapy

Duncan

45:24

8:39

29

562

Shanna Parkin

27

Pro City Racing

Victoria

46:13

9:28

30

589

Charlene Hay40+

43

MIVA

Parksville

46:53

10:08

31

570

Colleen Wtorek40+

40

Nanaimo

38:05

-1

32

572

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

39:15

-1

33

560

Janice Meek40+

56

Tripleshot Cycling

Victoria

39:18

-1

Masters Men (40-54) – 67 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

400

Joel Lutz

42

Nanaimo

46:08

2

415

Ken Olson

49

MIVA

Nanaimo

46:18

0:10

3

425

Normon Thibault

47

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Nanaimo

46:22

0:14

4

435

Sean Cruickshank

47

Pro City Racing

Victoria

46:25

0:17

5

437

Dylan Reeves

46

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

46:47

0:39

6

403

David Damery

45

Trail Bicycles

Comox

46:52

0:44

7

412

Lee BlaisSS

43

ASS – Alberni Single Speeders

Port Alberni

46:53

0:45

8

439

Lazarus Difiore

46

AMBC

Qualicum Beach

47:21

1:13

9

463

Jay Latiff

40

Arrowsmith

Nanaimo

47:24

1:16

10

441

Paul Thompson

51

MIVA

Nanaimo

47:43

1:35

11

458

Graham Cocksedge

42

Brooks Outdoor Club

Powell River

48:13

2:05

12

423

Dave Nowak

43

Trail Bicycles

Comox

48:44

2:36

13

451

Morgan Harker

43

Victoria

48:54

2:46

14

429

Paul Laperriere

41

Blue toque sports

Courtenay

49:13

3:05

15

448

Tor PedensonSS

41

Vancouver

49:14

3:06

16

443

Andy AchuffSS

46

Broad Street Cycles – Stuckylife

Saanich

49:16

3:08

17

434

Aaron Dusseault

48

Russ Hays Racing

Victoria

49:17

3:09

18

408

Wade Luksay

44

Trail Bicycles

Comox

49:19

3:11

19

407

Mike PollockSS

41

Cowichan Cartel

Ladysmith

49:42

3:34

20

426

Brian Griffin

51

Team Bayview Towing

Pitt Meadows

49:54

3:46

21

465

Simon Norris

40

Victoria

49:57

3:49

22

452

Brent Stubbs

40

Victoria

50:02

3:54

23

421

Mark Wieler

39

Oak Bay Bikes Nanaimo

Nanaimo

50:08

4:00

24

411

Gary Croome

45

MIVA

Nanaimo

50:12

4:04

25

447

Dave Pfaffenberger

44

Trek / Pro City Racing

Victoria

50:21

4:13

26

445

Jon Watkin

43

Russ Hays Racing

Victoria

50:25

4:17

27

431

Mick Egan

45

Harbour Air Seaplanes

Victoria

50:26

4:18

28

422

Ron Hewitson

51

Cowichan Cartel

Nanaimo

50:32

4:24

29

417

John Van Der Vliet

46

Trail bikes

Courtenay

50:35

4:27

30

424

Shepherd Stewart

45

MIVA

Nanaimo

50:37

4:29

31

446

Stephen White

44

Victoria

50:40

4:32

32

410

Ken Johnston

46

Comox

50:45

4:37

33

427

Geoff Wong

50

Triple Shot

Victoria

50:54

4:46

34

433

David BrownSS

40

Tripleshot

Campbell River

51:01

4:53

35

457

Tony Winter

46

Oak Bay Bikes-Nanaimo

Victoria

51:04

4:56

36

462

Chris Birch

46

Cowichan Cycles

Ladysmith

51:21

5:13

37

404

Hugh Hart

53

Tripleshot Cycling

Victoria

51:26

5:18

38

416

Jeronimo Dikkentman

47

Naked Bicycles

Quadra Island

51:30

5:22

39

440

Paul Brend

48

IRC p/b Cameron Law

Victoria

51:43

5:35

40

405

Dan Lehton

40

Trail Bicycles

Courtenay

51:52

5:44

41

464

Rob Grant

50

Tripleshot Cycling

Victoria

52:28

6:20

42

456

Ian Beveridge

47

Victoria

52:44

6:36

43

454

Kyle Denny

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

52:53

6:45

44

459

Jamie Gauthier

49

Nanaimo

53:41

7:33

45

418

Simon Weber

49

Nanaimo

54:17

8:09

46

432

Menno Jongsma

47

MIVA

Nanaimo

54:47

8:39

47

414

Huib De Roo

43

Salt Spring Island

46:12

-1

48

436

Bruce Penner

48

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

46:29

-1

49

420

Dave Morris

49

MIVA

Nanaimo

46:45

-1

50

460

Brent Hooper

45

Velofix

Victoria

47:10

-1

51

413

Neil Kerrigan

40

Salt Spring Island

47:16

-1

52

438

Sean WindrumSS

48

Lords of Dogpatch

Victoria

47:51

-1

53

449

David Warbeck

48

Mill Bay

47:59

-1

54

455

Stephen Page

42

CDBC

Victoria

48:07

-1

55

401

Chuck Ashton

45

Trail Bicycles

Comox

48:11

-1

56

450

David Hill

48

Tripleshot Cycling

Victoria

48:56

-1

57

461

Warren Cederberg

53

Pro City Racing

Victoria

49:01

-1

58

406

Michael AddiscottSS

48

Outsider Adventures

Qualicum Beach

49:04

-1

59

419

Murray Walters

51

MIVA

Nanaimo

49:46

-1

60

444

Chris Goble

47

Mountain City Cycle

Courtenay

49:59

-1

61

428

Neil Forrest

46

Tripleshot Cycling

Victoria

50:03

-1

62

409

Dean Nilsen

49

Trail Bicycles

Comox

51:13

-1

63

430

Richard CookSS

45

Lords of Dogpatch

Sidney

53:50

-1

64

442

Glenn Overhoff

51

River City Cycle Club

Campbell River

47:18

-2

65

402

Corey Magowan

41

River City Cycle Club

Campbell River

48:36

-2

DNF

1408

Michael Lawless

45

Tripleshot

Victoria

DNF

453

Larry Wilson

41

Langford

Masters Men (55+) – 27 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

315

Bill Mcmillan

55

MIVA

Nanaimo

41:00

2

328

Mark Haughey

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

41:30

0:30

3

329

Chris Cameron

59

Team Puke

Nanaimo

42:46

1:46

4

326

Barry Rempel

55

OBB

VIctoria

43:12

2:12

5

312

Peter Wellsman

57

Pro City Racing

Victoria

43:15

2:15

6

320

Doug Doyle

57

IRC p/b Cameron Law

Victoria

43:16

2:16

7

301

Dean Vinden

62

AMBC

Errington

44:48

3:48

8

333

Lister Farrar

57

Tripleshot Cycling

Victoria

45:10

4:10

9

325

Ritchie Hughes

58

Tripleshot Cycling

Victoria

45:49

4:49

10

317

Derek Steel

72

Arrowsmith bikes

Nanaimo

45:50

4:50

11

300

Mark Overton

55

MIVA

Nanaimo

46:22

5:22

12

321

James D Thompson

57

Echelon Racing

New Westminster

46:23

5:23

13

322

Mike Sevcov

46:50

5:50

14

324

Derrill ShuttleworthSS

56

Gabriola Island

48:01

7:01

15

334

Roy Kregosky

68

AMBC

Qualicum Beach

48:12

7:12

16

323

Ed Wilson

56

Duncan

48:20

7:20

17

314

Mike Pacher

57

Ozzies Cycles

Port Alberni

48:50

7:50

18

318

Brian SimmonsSS

62

Naked Bicycles

Quadra Island

49:30

8:30

19

332

Derek Prout

58

UROC

Victoria

49:53

8:53

20

313

James Pauly

59

Tripleshot Cycling

Victoria

41:20

-1

21

331

Paul Kane

57

Victoria

42:00

-1

22

336

D. Ormerod

70

TS

42:12

-1

23

319

Robert Mckerracher

64

Naked Bicycles

Heriot Bay

43:04

-1

24

327

Philp Mcadam

59

Gabriola

43:15

-1

25

335

Wayne Shtybel

56

Russ Hays

North Saanich

43:16

-1

26

316

Silvio Tognela

56

Victoria

46:35

-1

27

337

Alan Boden

57

Tripleshot Cycling

Victoria

50:02

-1

Expert Women – 11 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

485

Janna Gillick

39

Cowichan Cartel

Nanaimo

48:25

2

479

Carey Mark

46

Steed Cycles

Nanaimo

48:47

0:22

3

484

Tanya Larkin

37

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

Victoria

49:14

0:49

4

482

Joele Guynup

30

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

51:22

2:57

5

481

Emilie Thy

32

Dodge City Racing

Cumberland

51:48

3:23

6

477

Denise Mahon

29

Pro City Racing/Hotel Zed

Victoria

52:09

3:44

7

480

Glenowyn Carlson

47

Team Snake p/b VeloFix

Victoria

52:34

4:09

8

478

Shannon Baerg

46

IRC p/b Cameron Law

Victoria

53:59

5:34

9

476

Roanne EnglishSS

30

Naked Bicycles/Dodge City Racing

Cumberland

57:10

8:45

10

486

Patricia Roney

30

Feather Benders

Victoria

48:56

-1

11

483

Jen Erlendson

37

Naked Bikes/ Pro City

Victoria

49:56

-1

Expert Men – 36 Racers – 8 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

562

Rob Parkin

29

Pro City Racing

Victoria

55:48

2

546

Raphael Lalumiere

34

Russ Hays Racing

Vic

56:24

0:36

3

544

Parker BloomSS

25

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

56:34

0:46

4

538

Drew Mackenzie

37

Shimano/Pearl Izumi/Marin

Victoria

57:05

1:17

5

552

Terry MckallSS

31

Naked Factory Racing p/b Broad Street Cycles

Victoria

57:17

1:29

6

536

Kelly Guest

39

Splashes / Frontrunners

Victoria

57:44

1:56

7

563

Sam WhittinghamSS

43

Naked Bicycles

Quadra Island

58:26

2:38

8

560

Nicholas Kupiak

28

Broad Street Cycles – Stuckylife

Nanaimo

58:32

2:44

9

561

Scott Mitchell

35

Pro City Racing

Victoria

58:34

2:46

10

554

Fabian Merino

24

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

59:02

3:14

11

550

James Grant

17

Luma/CMS Development Team

Merville

59:14

3:26

12

549

Tristan Geisel

24

Trail Bicycles

Courtenay

1:00:06

4:18

13

558

Greg Macdonald

46

Dodge City Racing

Cumberland

1:00:11

4:23

14

543

David Huntley

34

cowichan valley cycling

Duncan

1:00:15

4:27

15

556

Halldor GunnarssonSS

36

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

1:00:18

4:30

16

553

Mical Dyck

33

Naked Bikes/ Pro City

Victoria

1:00:21

4:33

17

540

Trevor Mackenzie

36

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:00:22

4:34

18

547

Matt Mahoney

37

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

1:00:24

4:36

19

559

Trevor Jones

39

Experience Cycling

Duncan

1:00:26

4:38

20

564

Mark Karau

25

Broad St Cycles

Victoria

1:00:38

4:50

21

537

Andrew Russell

33

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

1:00:51

5:03

22

535

James Cameron

36

Naked Bicycles

Victoria

1:01:25

5:37

23

531

Andrew Attwell

47

Pro City Racing

Victoria

1:01:37

5:49

24

557

Mitchell Thacker

35

Trek / Pro City Race Shop

Victoria

1:01:42

5:54

25

542

Curtis Schlossberger

44

IRC p/b Cameron Law

Victoria

1:02:48

7:00

26

548

Justin Mark

41

BC BIke Race/Rocky Mountain

Nanaimo

1:03:09

7:21

27

541

Peter Mogg

39

Team Type 1 Cycling/ London Honda/ Village Cycle/ Orthocare

Nanaimo

1:03:41

7:53

28

566

Steve Bachop

50

IRC p/b Robert Cameron Law

Victoria

1:05:44

9:56

29

567

Pelle Gustavs

24

Oak Bay Bicycles Westshore

Sooke

56:03

-1

30

5562

David LounsburySS

36

Naked Bicycles

Heriot Bay

56:55

-1

31

555

Blake Crouch

34

Broad Street Cycles – Stuckylife

Victoria

57:15

-1

32

539

Julien Menard

34

Gold River Roots Riders

Gold River

58:08

-1

33

533

Jeff Coleman

35

Splashes Frontrunners

Victoria

59:59

-1

DNF

532

Ian Brown

23

Victoria Wheelers

Victoria

DNF

551

Geoffrey Homer

32

OBB/ Victoria Wheelers

Victoria

DNF

534

John Willcox

17

Pro City Racing

Victoria