Report a problem with your results.

Tugboat Cross, Ladysmith: October 2nd, 2016

Statistics

Racers

331

Finishers

308 (93%)

Team Points

Beginner Men – 60 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

38

Nathan Braun

40

Victoria

29:27

2

7

Darryl Woodley

50

Victoria

30:03

0:36

3

55

Steffan Thomas

34

Courtenay

30:53

1:26

4

3

Aedan CrockerU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

30:59

1:32

5

17

Ira Whyte

44

Nanaimo

31:02

1:35

6

24

Josh Lin

16

Tripleshot Cycling

Victoria

31:05

1:38

7

43

Owen Petersen

19

UVic Cycling Club

Victoria

31:28

2:01

8

39

Nicholas KnightU15

14

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

31:34

2:07

9

35

Matthew Evans

34

ROCK CITY CYCLES

Nanaimo

31:47

2:20

10

6

Chad Kisby

33

Team Four Winds

Tofino

32:05

2:38

11

1

Aaron Racher

37

River City Cycle Club

Campbell river

32:08

2:41

12

31

Malcolm Walker

17

Tripleshot Cycling

Victoria

32:54

3:27

13

57

Steven Seier

24

Sidney

32:57

3:30

14

41

Nik Kay

25

ROCK CITY CYCLES

Nanaimo

33:11

3:44

15

27

Kevin Tunnicliffe

29

MECX

Victoria

33:13

3:46

16

11

Evan LuksayU15

14

Trail Bicycles

Comox

33:36

4:09

17

34

Markus Kellerhals

50

Victoria

33:58

4:31

18

52

Scott Murley

50

Russ Hays Racing

Victoria

34:07

4:40

19

61

Charlie Peterson

34:11

4:44

20

20

Jim Meldrum

43

Campbell River

34:23

4:56

21

10

Edwin Hubert

50

Victoria

34:34

5:07

22

9

Dennis Voss

22

Team Voss

Victoria

34:38

5:11

23

33

Mark Grey-Dreaper

51

Victoria

34:44

5:17

24

48

Remy GarrisonU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

34:47

5:20

25

47

Philip Birrer

32

MIVA

Nanaimo

34:47

5:20

26

5

Bryan Stewart

43

Braveheart Racing

Victoria

34:48

5:21

27

22

John Peebles

63

Victoria Wheelers

Victoria

34:51

5:24

28

25

Juan Rodriguez

49

MIVA

Nanoose Bay

35:17

5:50

29

59

Zach Loveless

15

Dodge City Racing

Cumberland

35:22

5:55

30

19

Jim Cambridge

61

Victoria Wheelers

Victoria

35:50

6:23

31

49

Robert Hill

36

Nanaimo

35:52

6:25

32

40

Nick VossU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

35:58

6:31

33

37

Myles PastuckU13

11

cowichan bay

36:04

6:37

34

32

Marc Burgess

51

Victoria

36:07

6:40

35

14

Hauke Blanken

28

Saanichton

36:10

6:43

36

4

Andrew Barnes

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

36:48

7:21

37

28

Liam SargentU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

37:16

7:49

38

16

Ian LehtonU15

13

Trail Bicycles

Courtenay

37:54

8:27

39

60

Zachary CroomeU13

11

MIVA

Nanaimo

38:13

8:46

40

56

Steve Schleicher

64

Heroit Bay

39:02

9:35

41

15

Hudson WebsterU13

10

Trail Bicycles

Fanny Bay

39:24

9:57

42

50

Sage Parikh

16

Tripleshot Cycling

Victoria

41:37

12:10

43

44

Parker SwanstromU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

29:28

-1

44

8

Dave Podmoroff

52

Victoria

29:32

-1

45

36

Michael Maitland

59

Tripleshot Cycling

Victoria

29:40

-1

46

18

Jeff Copp

28

Parksville

30:17

-1

47

13

Graeme Copp

61

Parksville

31:13

-1

48

23

Jonathan HartU13

10

Tripleshot Cycling

Victoria

31:22

-1

49

12

Glen Gordon

49

Natural Edge Fitness

Nanaimo

32:13

-1

50

21

Jimi VossU13

11

Team Voss

Victoria

32:35

-1

51

53

Shae McKeeverU13

11

MIVA

Lantzville

32:55

-1

52

51

Sam SchumU13

9

Strathcona nordics

Courtenay

33:38

-1

53

45

Patrick Raham

45

VICTORIA

34:46

-1

54

46

Paul Christopher

63

Tripleshot Cycling

Victoria

37:24

-1

55

30

Malcolm LehtonU13

10

Trail Bicycles

Courtenay

38:25

-1

56

58

Tristan CrockerU13

12

Tripleshot Cycling

Victoria

39:11

-1

57

54

Soma LoveU13

12

Hub City Cycles

Nanaimo

35:29

-2

DNF

42

Nikao Brouard-BennieU15

13

Hub City Cycles

Nanaimo

DNF

2

Aaron Sweet

43

Ladysmith

DNF

26

Kai SargentU13

9

Victoria

Beginner Women – 16 Racers – 4 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

541

Isla WalkerU15

13

Tripleshot Cycling

Victoria

37:42

2

546

Olivia GribbonU15

14

Tripleshot Cycling

Victoria

37:43

0:01

3

538

Clare MacKinnnon

40

Ladysmith

38:37

0:55

4

539

Eva LeikermoserU13

12

Trail Bicycles

Comox

39:26

1:44

5

542

Jackie Kay

41

Duncan

39:47

2:05

6

544

Laura Jesson

46

Hub City Cycles

Nanaimo

40:15

2:33

7

536

Brynn JohnstonU13

11

Trail Bicycles

Comox

41:39

3:57

8

550

Cara Denney

41:47

4:05

9

534

Beth Pechter

43

River City Cycle Club

Campbell River

43:07

5:25

10

547

Sarah RobertsU13

10

Dodge City Racing

Cumberland

43:58

6:16

11

548

Tanya Binette

42

Victoria

44:03

6:21

12

551

Emmy Lan

46:00

8:18

13

533

Bernie Pauly

56

Tripleshot Cycling

Victoria

39:08

-1

14

535

Brailyn WebsterU13

8

Fanny Bay

41:15

-1

DNF

537

Carla Stewart

41

Victoria

DNF

543

Kary Salvador

50

Victoria

Intermediate Men – 55 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

110

Carter WoodsU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

42:00

2

105

Andy Pitre

38

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

42:10

0:10

3

147

Phil Schum

39

KPH

Courtenay

42:12

0:12

4

121

Erik Diertens

17

Dr. Walker Cycling

Victoria

43:38

1:38

5

155

Steven Grandy

38

Broad Street Cycles

Victoria

44:01

2:01

6

118

Emmett Pastuck

38

cowichan bay

44:05

2:05

7

126

Graham Frost

33

PISE Endurance

Victoria

44:08

2:08

8

111

Chris Sykes

29

Trail Bicycles

Courtenay

44:22

2:22

9

144

Nicolas Parlee

19

CVAA

Courtenay

44:29

2:29

10

107

Caleb Beyers

34

Victoria

44:57

2:57

11

112

Corey MacIver

36

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

45:04

3:04

12

138

Logan Lee

37

Tripleshot Cycling

Victoria

45:18

3:18

13

128

James Cameron

37

Naked Bicycles

victoria

45:33

3:33

14

149

Riley Smith

20

UVic Cycling Club

Victoria

45:47

3:47

15

125

Gabriel Macdougall

31

Victoria

45:48

3:48

16

140

Martin Sobey

20

victoria

45:48

3:48

17

139

Mark Allison

38

MIVA

Nanaimo

46:05

4:05

18

152

Samuel WillisSS

25

BadgersBC

Victoria

46:28

4:28

19

131

Jericho O’Connell

22

Victoria

46:36

4:36

20

141

Matthew CholackSS

28

Victoria bc

47:16

5:16

21

156

Taro LaframboiseU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

47:26

5:26

22

136

Layne Nadeau

38

Victoria Wheelers

Victoria

47:34

5:34

23

151

Roland Rabien

39

Pro Kitty Racing

Victoria

47:35

5:35

24

161

Zachary Peters

34

MECX

Victoria

47:52

5:52

25

127

Griffen HartU17

13

Tripleshot Cycling

Victoria

47:54

5:54

26

154

Stephen Parslow

37

North Saanich

47:55

5:55

27

150

Ritchie CollinsSS

39

Velofix

Victoria

48:15

6:15

28

104

Andrew Hall

26

Victoria Wheelers

Victoria

48:33

6:33

29

157

Thomas HillU17

16

Tripleshot Cycling

Victoria

48:57

6:57

30

122

Erik Worm

28

The pedaler

Victoria

49:19

7:19

31

102

Alex Hui

35

Victoria

49:32

7:32

32

159

Tyler Walker

31

Hub City Cycles

Nanaimo

49:41

7:41

33

158

Tim Roberts

38

Dodge City Racing

Cumberland

50:06

8:06

34

117

Ed Stead

32

Victoria

50:20

8:20

35

137

Leif Keithley

32

Broad Street Cycles x Budweiser

Victoria

50:21

8:21

36

148

Renny Mcclure

31

Broad Street Cycles / Renny Street BIkes

Victoria

50:47

8:47

37

132

Jordan Banman

27

Victoria

50:53

8:53

38

135

Lars GrewenigU17

15

Dodge City Racing

Cumberland

50:59

8:59

39

130

Jeff LorgeSS

25

BadgersBC

Victoria

42:02

-1

40

164

Ben Costin

42:03

-1

41

120

Erik AshtonU17

13

Trail Bicycles

Comox

42:04

-1

42

123

Fabio Brentani

19

victoria

42:05

-1

43

162

William Hall

42:11

-1

44

143

Nathan Schnarr

32

Victoria

42:13

-1

45

146

Paul MoroneySS

32

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

42:14

-1

46

160

William Corbett

30

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

43:00

-1

47

113

Curran Crawford

38

Tripleshot Cycling

Victoria

43:56

-1

48

163

Alistar Norman

44:04

-1

49

108

Cam Mclellan

29

Pro Kitty Racing

langford

44:28

-1

50

124

Gabriel Botel

34

Draft Horse Racing

Victoria

50:47

-1

51

100

Adrian Corscadden

30

Broad Street Cycles

Victoria

42:01

-2

52

142

Mike Chen

28

UVic Cycling Club

Victoria

48:45

-2

DNF

109

Carson Redden

24

Victoria

DNF

114

Derek Jenkins

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

DNF

115

Devon Norris

28

Cycle Therapy

chemainus

Intermediate Women – 38 Racers – 5 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

561

Emily Boyle

39

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

41:20

2

591

Kristen Kit

42:31

1:11

3

587

Tracey Egan40+

40

Harbour Air Seaplanes

Victoria

42:49

1:29

4

565

Jae Gaudry

31

Pro Kitty Racing

Victoria

43:21

2:01

5

578

Patricia Roney

31

Victoria

43:26

2:06

6

562

Hayley LounsburySS

27

Naked Bicycles

Quadra Island

43:43

2:23

7

575

Naomi Cooper

29

Victoria

43:44

2:24

8

555

Caitlin Kenny

28

Coal City Cycles

Duncan

44:47

3:27

9

571

Megan Racher

37

River City Cycle Club

Campbell River

45:03

3:43

10

560

Elietha Bocskei

36

Team Fierce

Victoria

45:03

3:43

11

585

Talia HillU17

14

Tripleshot Youth Cycling

victoria

45:11

3:51

12

577

Pascale Houde40+

44

Coal City Cycles

Nanaimo

45:11

3:51

13

590

Megan BarnesU17

14

Tripleshot Youth Cycling

Victoria

46:41

5:21

14

564

Holly Simonson

18

Dr. Walker Cycling

Victoria

46:45

5:25

15

583

Seana Wright40+

45

Port Alberni

47:15

5:55

16

573

Michelle Dann40+

46

Tripleshot Cycling

Victoria

47:25

6:05

17

569

Kayla Vandermolen

29

Victoria Wheelers

Victoria

47:37

6:17

18

581

Rowan Belanger

20

Pro City Racing

Victoria

47:54

6:34

19

558

Casey GarrisonU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

48:06

6:46

20

586

Tarryn Cote

20

Pro City Racing

Victoria

48:25

7:05

21

574

Nadia Plamondon40+

46

Nanaimo

49:00

7:40

22

563

Heather Roberts

36

Dodge City Racing

Cumberland

49:25

8:05

23

556

Carlin Lindsay

32

OBB/ Victoria Wheelers

Cumberland

49:25

8:05

24

559

Chelsey Foster

28

Victoria

49:36

8:16

25

568

Joanna Fox40+

57

Tripleshot Cycling

Victoria

49:45

8:25

26

589

Leasa Gatschene

50:06

8:46

27

592

Georgia Edwards

50:51

9:31

28

580

Ros Penty40+

52

Tripleshot Cycling

Victoria

51:04

9:44

29

582

Sabrina MacLeod

39

Velofix

Victoria

51:34

10:14

30

579

Rachel CareySS

18

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

51:48

10:28

31

584

Stephanie Giroux-Boucher

31

Victoria

51:52

10:32

32

566

Janice Meek40+

57

Tripleshot

Victoria

51:53

10:33

33

557

Carmel Ecker

39

Victoria

52:08

10:48

34

554

Amy Errington

38

Tripleshot Cycling

Victoria

52:13

10:53

35

576

Natalie GouletSS

30

Performance Bicycles/Ramblers

Victoria

52:14

10:54

36

588

Wendy Hicks

35

Cycle Therapy

Duncan

52:53

11:33

37

570

Laurie Kalf40+ SS

54

Arrowsmith Bikes

Errington

53:15

11:55

38

567

Jessica MaitlandU17

15

Tripleshot Cycling

Victoria

42:32

-1

Masters Men (40-54) – 75 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

408

Brian Green

43

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

47:32

2

456

Normon Thibault

48

MIVA

Nanaimo

48:11

0:39

3

463

Sean Cruickshank

48

Pro City Racing

victoria bc

48:18

0:46

4

414

Curtis Schlossberger

45

Pro City Racing

Victoria

48:20

0:48

5

426

Dylan Reeves

47

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:28

0:56

6

464

Sean Lunny

43

ROCK CITY CYCLES

Nanaimo

48:30

0:58

7

442

Ken Olson

50

Coal City Cycles

Nanaimo

48:35

1:03

8

438

Joel Lutz

43

MIVA

Nanaimo

48:37

1:05

9

446

Lazarus Difiore

47

Arrowsmith Bikes

qualicum Beach

48:47

1:15

10

458

Peter Mogg

40

Coal City Cycles

Nanaimo

49:41

2:09

11

430

Graham Cocksedge

43

Brooks Outdoor Club

Powell River

50:14

2:42

12

423

David Opko

51

Van Anda

50:26

2:54

13

471

Trevor Perkins

46

Trail Bicycles

Courtenay

50:48

3:16

14

406

Brent Hooper

46

Velofix

Victoria

51:12

3:40

15

453

Morgan Harker

44

Victoria

51:16

3:44

16

459

Real Laberge

45

Team Fierce

Victoria

51:41

4:09

17

447

Lee Blais

44

Port Alberni

52:15

4:43

18

428

Gary Macgregor

51

CVAA

Comox

52:24

4:52

19

401

Aaron Dusseault

49

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

52:29

4:57

20

410

Chris Birch

47

Coal City Cycles

Ladysmith

52:53

5:21

21

452

Mike PollockSS

42

Coal City Cycles

Ladysmith

52:54

5:22

22

473

Wade Luksay

45

Trail Bicycles

Comox

53:12

5:40

23

418

Dave Nowak

44

Trail Bicycles

Comox

53:20

5:48

24

405

Andy Achuff

47

Broad Street Cycles

Victoria

53:22

5:50

25

427

Gary Croome

46

MIVA

Nanaimo

53:31

5:59

26

432

Hugh Hart

54

Tripleshot Cycling

Victoria

53:36

6:04

27

443

Kevin Ford

46

Broad Street Cycles

Victoria

53:44

6:12

28

439

John Higgin

40

Lantzville

54:09

6:37

29

441

Jon Watkin

44

Bear Mountain / Felt

Victoria

54:10

6:38

30

415

Daniel Lehton

41

Trail Bicycles

Courtenay

54:11

6:39

31

449

Mark Wieler

40

ROCK CITY CYCLES

nanaimo

54:41

7:09

32

424

David PechterSS

42

Naked Bicycles

Campbell River

54:50

7:18

33

445

Larry Wilson

42

Victoria

54:53

7:21

34

416

Darrell Barnes

46

Tripleshot Cycling

North Saanich

55:04

7:32

35

420

David Hilhorst

46

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

55:04

7:32

36

467

Shepherd Stewart

46

MIVA

Nanaimo

55:09

7:37

37

400

Aaron Amar

44

Dodge City Racing

Cumberland

55:56

8:24

38

460

Ron Hewitson

52

Coal City Cycles

Nanaimo

55:57

8:25

39

402

Adam Lawrence

47

Oak Bay Bikes / Victoria Wheelers

victoria

56:01

8:29

40

469

Todd Bossons

49

Baggy Pants

nanaimo

48:35

-1

41

451

Mick Egan

46

Harbour Air Seaplanes

Victoria

48:40

-1

42

422

David Matthew

49

Victoria

48:43

-1

43

444

Kyle Denny

49

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

48:47

-1

44

417

Dave Morris

50

MIVA

Nanaimo

49:14

-1

45

462

Scott Pearse

45

Victoria

49:15

-1

46

436

James Sage

41

MIVA

Nanaimo

49:21

-1

47

403

Andrew Appleton

43

Naked Bicycles

Victoria

49:24

-1

48

419

Dave Pady

47

Coal City Cycles

Nanaimo

49:32

-1

49

472

Ty Bellavie

54

Broad Street Cycles

Victoria

50:01

-1

50

448

Mark Ritchie

48

PT Performance training

VICTORIA

50:02

-1

51

433

Ian Beveridge

48

Victoria

50:16

-1

52

450

Martin Farnham

44

Tripleshot Cycling

Victoria

51:03

-1

53

412

Chuck Ashton

46

Trail Bicycles

Comox

51:28

-1

54

421

David Hill

49

Tripleshot Cycling

Victoria

52:51

-1

55

440

Jon Taylor

43

Daryl-Evans Racing

Courtenay

52:56

-1

56

465

Sean WindrumSS

49

Team Nemesis

Victoria

53:00

-1

57

474

Warren Cederberg

54

Pro Kitty Racing

Victoria

53:29

-1

58

454

Murray Walters

52

MIVA

Nanaimo

54:16

-1

59

468

Toby VossSS

50

Team Voss

Victoria

54:19

-1

60

455

Neil Forrest

47

Tripleshot Cycling

Victoria

47:34

-2

61

411

Chris GobleSS

48

Team Nemesis

courtenay

48:35

-2

62

437

James Tarrant

54

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

51:02

-2

63

425

Dean Nilsen

50

Trail Bicycles

Comox

49:48

-3

DNF

409

Cam Smith

45

BadgersBC

Victoria

DNF

470

Tom Burton

52

Victoria

DNF

457

Paul Brend

49

IRC p/b Cameron Law

Victoria

DNF

475

Richard Cook

DNF

461

Ryan Wahl

44

Nanaimo

DNF

435

James Manders

51

Naked Bicycles

Quathiaski Cove

DNF

431

Greg MacDonald

47

Dodge City Racing

cumberland

DNF

413

Corey Piket

48

ROCK CITY CYCLES

Nanaimo

DNF

404

Andrew Attwell

48

Pro City Racing

Victoria

DNF

407

Brent Stubbs

41

Victoria

DNF

429

Geoff Wong

51

Tripleshot Cycling

Victoria

DNF

434

Ian Stewart

40

MIVA

Nanaimo

Masters Men (55+) – 17 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

214

Bill McMillan

56

MIVA

Nanaimo

46:09

2

221

Mark Haughey

58

IRC p/b Cameron Law

Victoria

47:21

1:12

3

211

Barry Beck

57

Victoria Wheelers

Brentwood Bay

47:40

1:31

4

212

Barry Rempel

56

OBB Westshore

Victoria

48:26

2:17

5

222

Mark Overton

56

MIVA

Nanaimo

49:01

2:52

6

227

Tony Wakelin

55

IRC p/b Cameron Law

Victoria

49:49

3:40

7

224

Ritchie Hughes

59

Tripleshot Cycling

Victoria

50:53

4:44

8

215

Derek Steel

73

Arrowsmith Bikes

Nanaimo

51:41

5:32

9

225

Roy Kregosky

69

Arrowsmith Bikes

Qualicum Beach

52:58

6:49

10

228

Derrill Shuttleworth

57

Gabriola Island

54:12

8:03

11

220

Lister Farrar

58

Tripleshot Cycling

Victoria

54:46

8:37

12

217

Jack Mar

63

Quicc Quadra Island Cycling Coalition

Quathiaski Cove

47:30

-1

13

223

Paul Kane

58

victoria

48:15

-1

14

219

John Guthrie

58

IRC p/b Cameron Law

Victoria

48:36

-1

15

226

Silvio Tognela

57

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

49:23

-1

16

213

Bill Lane

70

Sidney

50:37

-1

17

218

James Pauly

60

Tripleshot Cycling

Victoria

54:22

-1

Expert Women – 11 Racers – 6 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

727

Carey Mark

47

Steed cycles

Nanaimo

41:51

2

732

Janna Gillick

40

Coal City Cycles

Nanaimo

43:09

1:18

3

733

Joele GuynupSS

31

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

44:26

2:35

4

728

Danielle HagenSS

36

Naked Bicycles

Quadra Island

45:12

3:21

5

735

Sarah Van Dam

15

Tripleshot Cycling

Victoria

46:43

4:52

6

730

Emilie Thy

33

Dodge City Racing

cumberland

47:10

5:19

7

731

Glenowyn Carlson

48

Pro Kitty Racing

Victoria

47:24

5:33

8

738

Victoria Leeson

31

Charlotte And The Quail

Victoria

48:32

6:41

9

737

Tara Miller

41

Dodge City Racing

Cumberland

50:24

8:33

10

734

Sarah Hauser

41

Trail Bicycles

Courtenay

46:28

-1

DNF

736

Sylvia StorrySS

35

Pro Kitty Racing

Langford

Expert Men – 34 Racers – 7 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

147

Drew MacKenzie

38

Shimano/Marin/Pearl Izumi

Victoria

39:37

2

163

Raphael Lalumiere

35

Accent Inns/Russ hay’s PB Champion Systems

Victoria

39:55

0:18

3

160

Parker Bloom

26

Broad Street Cycles

victoria

40:06

0:29

4

158

Nicholas KupiakSS

29

Broad Street Cycles x GRDNT p/b Brodie/Easton/7mesh

Qualicum Beach

40:20

0:43

5

165

Rob Parkin

30

Pro City Racing

Victoria

40:37

1:00

6

154

Justin Mark

42

Coal City Cycles

Nanaimo

40:42

1:05

7

171

Terry McKallSS

32

Broad Street Cycles X Naked Factory Racing

victoria

40:52

1:15

8

155

Kelly Guest

40

Victoria

41:01

1:24

9

173

Felix Burke

41:53

2:16

10

167

Sam WhittinghamSS

44

Naked Bicycles

Heriot Bay

42:21

2:44

11

177

Tyler Trace

42:36

2:59

12

168

Scott Mitchell

36

Pro City Racing

Victoria

42:46

3:09

13

149

Fabian Merino

25

Broad Street Cycles PB Fabian Merino

Victoria

43:40

4:03

14

169

Sean Gibson

24

Cycle Therapy

Cobblehill

43:41

4:04

15

150

Gordon Tulip

27

Pro City Racing

Victoria

43:55

4:18

16

143

Clayton Hiltz

34

Frontrunners/Splashes Cycling Team

Victoria

44:07

4:30

17

162

Peter Stevenson

50

Cycle Therapy

Duncan

44:26

4:49

18

151

Halldor GunnarssonSS

37

Team Naked, Stuckylife, Badgers SSCX, Maximumspeedandaggression, Snowleopardracing

Victoria

44:31

4:54

19

152

Ian Brown

24

Victoria Wheelers

Victoria

44:38

5:01

20

138

Andrew Russell

34

Victoria Wheelers Cycling Club

Victoria

44:55

5:18

21

145

Dan OwenSS

24

Performance Bicycles/Ramblers

Saanichton

44:57

5:20

22

146

David Huntley

35

Cycle Therapy

Cowichan Bay

45:27

5:50

23

157

Matt Mahoney

38

Broad Street Cycles / Renny Street BIkes

Victoria

45:38

6:01

24

170

Spencer Skerget

23

Victoria

46:20

6:43

25

142

Brian Hendry

26

Broad Street Cycles/Stuckylife

Victoria

46:33

6:56

26

161

Paul Auton

30

Coal City Cycles

Shawnigan Lake

47:55

8:18

27

172

Trevor Jones

40

experience cycling

duncan

40:04

-1

28

141

Brett Whitehead

38

CVAA

Comox

40:04

-1

29

140

Blake CrouchSS

35

Broad Street Cycles x Budweiser

Victoria

40:40

-1

30

178

Justin Wolfe

42:39

-1

31

176

Dan Molgat-Roy

43:41

-1

32

156

Matt Grossnickle

30

Cycle Therapy

Cobble Hill

44:32

-1

DNF

164

Rob Fraser

26

Pro City Racing

Victoria

DNF

148

Ethan Pauly

16

Tripleshot Cycling

Victoria

Kids Zoom Zoom Half Track – 25 Racers – 1 Laps (Result Sheet)  

Place

#

Name

Age

Club

City

Time

Back

1

Elle E

2

678

Henry

3

678

Kate Dusseault

8

Russ Hay’s Racing

victoria

4

548

Osha Love

8

Hub City Cycles

Nanaimo

5

137

Nico Schum

6

Strathcona nordics

Courtenay

6

399

Keaghan Mogg

9

Coal City Cycles

Nanaimo

7

533

Benjamin Pechter

7

River City Cycle Club

Campbell River

8

87

Isabel Reeves

9

Victoria

9

529

Cameron Meldrum

7

Campbell River

10

81

Natalie Croome

10

MIVA

Nanaimo

11

98

Emily Pitre

9

Victoria

12

674

Andreas Kellerhals

6

Victoria

13

141

Alex Racher

7

Campbell river

14

681

Leah Egan

7

Harbour Air Seaplanes

Victoria

15

525

Finn Amar

7

Dodge City Racing

Cumberland

16

99

Kaelyn Pitre

7

Victoria

17

61

Darragh Whitehead

5

Comox

18

677

Noah Lutz

6

Nanaimo

19

801

Norah Laporte

5

Nanaimo

20

676

Meghan Lutz

8

Nanaimo

21

393

Annabelle Whitehead

8

Comox

22

544

Eli Pechter

5

River City Cycle Club

Campbell River

23

680

Tessa Thibault

5

MIVA

Nanaimo

24

800

Liam Stewart

6

Nanaimo

25

679

Tycho Thibault

7

MIVA

Nanaimo